Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

razni dokazi (objasnjenje gradiva)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Konveksna analiza s primjenama
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 15:05 sub, 7. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. kako pokazati da je konveksna i konkavna fja linearna? u definiciji konveksnosti (i konkavnosti) zbroj skalara je 1, a za linearnost nam trebaju opceniti.

2. zadatak ispod 1. leme, pise da za v koji nije iz [x,y] treba pokazati da je Pv iznad PxPy. to opcenito nije tako, cini se da je zadatak nepotpun.

3.prop.: fja f:R->R je konveksna akko za svaki x,y iz R fja nagiba
(f(x+t(y-x))-f(x))/t, t>=0 rastuca. zanima me obrat, koristimo ekvivalentnost (1)<=>(2) iz prethodne leme, ali kako se tocno vidi da je f konveksna?

4. primjer iza prethodne propozicije: je li f(x)=sqrt(1-x^2) ili sqrt(1+x^2)? meni pise -, a poslije toga L(fi)=integral(sqrt(1+fi'^2)), a morao bi ici -.
1. kako pokazati da je konveksna i konkavna fja linearna? u definiciji konveksnosti (i konkavnosti) zbroj skalara je 1, a za linearnost nam trebaju opceniti.

2. zadatak ispod 1. leme, pise da za v koji nije iz [x,y] treba pokazati da je Pv iznad PxPy. to opcenito nije tako, cini se da je zadatak nepotpun.

3.prop.: fja f:R→R je konveksna akko za svaki x,y iz R fja nagiba
(f(x+t(y-x))-f(x))/t, t>=0 rastuca. zanima me obrat, koristimo ekvivalentnost (1)⇔(2) iz prethodne leme, ali kako se tocno vidi da je f konveksna?

4. primjer iza prethodne propozicije: je li f(x)=sqrt(1-x^2) ili sqrt(1+x^2)? meni pise -, a poslije toga L(fi)=integral(sqrt(1+fi'^2)), a morao bi ici -.


[Vrh]
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 15:45 sub, 7. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. Nije, ali afine fije jesu takve [latex]ax+b[/latex]. Meni se cini da bilo lakse pokazati da su afine fije, jedine takve, neovisno o koeficijentima [latex]a,b[/latex] tj. [latex]a,b\in\mathbb{R}[/latex] , sto ide direktnim raspisivanjem.
2. Jest,ako je fija (strogo) konveksna,sto bi trebalo biti u uvjetima zadatka.
3. Koristis konveksnost epigrafa i ekvivalenciju sa konveksnim fijama,
4. Treba biti [latex]\sqrt{1+x^2}[/latex]
1. Nije, ali afine fije jesu takve . Meni se cini da bilo lakse pokazati da su afine fije, jedine takve, neovisno o koeficijentima tj. , sto ide direktnim raspisivanjem.
2. Jest,ako je fija (strogo) konveksna,sto bi trebalo biti u uvjetima zadatka.
3. Koristis konveksnost epigrafa i ekvivalenciju sa konveksnim fijama,
4. Treba biti


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 16:02 sub, 7. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

mozes li raspisati 1.?
mozes li raspisati 1.?


[Vrh]
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 19:04 sub, 7. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Promatraj [latex]Epi_f[/latex] i njegov komplement, dakle particija [latex]\mathbb{R}^2[/latex], i oni su oba konveksni. Sada je lagano pokazati da ih dijeli pravac. Ukoliko, krivulja koja bi ih dijeli ne bi bila pravac, tada [latex]Epi_f[/latex] ili [latex](Epi_f)^c[/latex] ne bi bili konveksni , tj. taj graf fije [latex]f[/latex] koja opisuje [latex]Epi_f[/latex] bi bila npr. konveksna, no graf fije koja opisuje [latex](Epi_f)^c[/latex], a ona je [latex]-f[/latex] ,ocito nije konveksna. Analogno i drugi slucaj. Cak mozes uciti da je ta f-ija cije je graf,ta krivulja, ocito neprekidna , pa onda mozes jos lakse dobiti geometrijsko objasnjenje (sto ovo moje zapravo,jest ).

Ja sam promatrao [latex]\mathbb{R}^2[/latex] , lagano po-opcis na [latex]\mathbb{R}^n[/latex] (zato sam govorio o geo. interpretaciji ).

Edit: u prvom dijelu kada govorim o krivulji, mislim na graf fije i o konveksnosti fije, a ne samom grafu fije, tj. krivlji. Nadam se da ne smeta.
Promatraj i njegov komplement, dakle particija , i oni su oba konveksni. Sada je lagano pokazati da ih dijeli pravac. Ukoliko, krivulja koja bi ih dijeli ne bi bila pravac, tada ili ne bi bili konveksni , tj. taj graf fije koja opisuje bi bila npr. konveksna, no graf fije koja opisuje , a ona je ,ocito nije konveksna. Analogno i drugi slucaj. Cak mozes uciti da je ta f-ija cije je graf,ta krivulja, ocito neprekidna , pa onda mozes jos lakse dobiti geometrijsko objasnjenje (sto ovo moje zapravo,jest ).

Ja sam promatrao , lagano po-opcis na (zato sam govorio o geo. interpretaciji ).

Edit: u prvom dijelu kada govorim o krivulji, mislim na graf fije i o konveksnosti fije, a ne samom grafu fije, tj. krivlji. Nadam se da ne smeta.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 19:26 sub, 7. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

kuzim ideju, ali ovaj detalj mi je nejasan
[quote="Mr.Doe"]graf fije koja opisuje [latex](Epi_f)^c[/latex], [b]a ona je [latex]-f[/latex] [/b],ocito nije konveksna. Analogno i drugi slucaj.[/quote]
kuzim ideju, ali ovaj detalj mi je nejasan
Mr.Doe (napisa):
graf fije koja opisuje , a ona je ,ocito nije konveksna. Analogno i drugi slucaj.


[Vrh]
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 11:20 ned, 8. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala sto ste me upozorili, tek sam sada uocio koliko sam bio nejasan. Dakle, mislio sam na to da [latex](Epi_f)^c=Epi_{(-f)}[/latex] (skupovno !!). Pa onda ponovno ista prica, promatrati njihovu konveksnost i svesti na kontradikciju.
Ukoliko i dalje nije jasno samo recite.
Hvala sto ste me upozorili, tek sam sada uocio koliko sam bio nejasan. Dakle, mislio sam na to da (skupovno !!). Pa onda ponovno ista prica, promatrati njihovu konveksnost i svesti na kontradikciju.
Ukoliko i dalje nije jasno samo recite.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 15:37 ned, 8. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Mr.Doe"]Dakle, mislio sam na to da [latex](Epi_f)^c=Epi_{(-f)}[/latex] (skupovno !!). [/quote]
zasto bi vrijedila jednakost? naime, graf fje -f je simetrican s obzirom na x-os grafu fje f. (gledam realne fje realne varijable).
Mr.Doe (napisa):
Dakle, mislio sam na to da (skupovno !!).

zasto bi vrijedila jednakost? naime, graf fje -f je simetrican s obzirom na x-os grafu fje f. (gledam realne fje realne varijable).


[Vrh]
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 8:19 pon, 9. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zaboravi na to, vidim da ne kužiš šta želim reći, samo promatraj epigraf i njegov komplement.
Zaboravi na to, vidim da ne kužiš šta želim reći, samo promatraj epigraf i njegov komplement.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 12:57 čet, 22. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

U dokazu propozicije:
" Ako je C kompaktan, onda je ExtC neprazan skup"

-gledamo najudaljeniju točku od ishodišta i tvrdimo da je ekstremna, te dobijemo kontradikciju.
Kako smo time dokazali propoziciju?
U dokazu propozicije:
" Ako je C kompaktan, onda je ExtC neprazan skup"

-gledamo najudaljeniju točku od ishodišta i tvrdimo da je ekstremna, te dobijemo kontradikciju.
Kako smo time dokazali propoziciju?


[Vrh]
Meri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 11. 2004. (14:48:32)
Postovi: (155)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 12 - 2
Lokacija: Zagreb, Zaaaaagreb...tararam...

PostPostano: 22:53 sub, 12. 9. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo, imam i ja neka pitanja:
1.) Za C konveksan, zatvoren i takav da sadrzi 0 vrijedi da je (izmedu ostalog) funkcional Minkowskog gamma_C poluneprekidan odozdo. :?

2.) U dokazu Lipschitzovosti konveksne funkcije na kompaktu S, uzmemo x_0 iz S (S je podskup od Int(domene funckije f)) te oznacimo sa delta=conv{v_0,...,v_n}, gdje je n dimenzija prostora. Sada kazemo da je x_0 iz interiora od delta jer je x_0 iz Int(domene funkcije f) pa mozemo opisati otvorenu kuglu tako da je taj simpleks sadrzan u toj kugli. Zna netko kak to mozemo?
Evo, imam i ja neka pitanja:
1.) Za C konveksan, zatvoren i takav da sadrzi 0 vrijedi da je (izmedu ostalog) funkcional Minkowskog gamma_C poluneprekidan odozdo. Confused

2.) U dokazu Lipschitzovosti konveksne funkcije na kompaktu S, uzmemo x_0 iz S (S je podskup od Int(domene funckije f)) te oznacimo sa delta=conv{v_0,...,v_n}, gdje je n dimenzija prostora. Sada kazemo da je x_0 iz interiora od delta jer je x_0 iz Int(domene funkcije f) pa mozemo opisati otvorenu kuglu tako da je taj simpleks sadrzan u toj kugli. Zna netko kak to mozemo?



_________________
Laganini...i stprljivo....Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
india
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2009. (12:36:03)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 13:54 uto, 10. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze pomoc..
kako se dokaze slijedece ili barem hint:

G={d iz R^n: d razlicit od 0, Ad<0}
G'={d iz R^n: Ad<=0}

A je matrica ciji su reci gradijenti od g, g:R^n -->R, dfb u x za i iz I, nepr. u x za i ne iz I. a I je skup aktivnih uvjeta..

tvrdnja: ako je G neprazan tada je cl G=G'

e sad.. cl G je uvijek sadrzan u G', kako dokazemo obrat?!?! jel to ima kakve veze s gordanovom lemom...?
:oops: :cry:
moze pomoc..
kako se dokaze slijedece ili barem hint:

G={d iz R^n: d razlicit od 0, Ad<0}
G'={d iz R^n: Ad<=0}

A je matrica ciji su reci gradijenti od g, g:R^n -->R, dfb u x za i iz I, nepr. u x za i ne iz I. a I je skup aktivnih uvjeta..

tvrdnja: ako je G neprazan tada je cl G=G'

e sad.. cl G je uvijek sadrzan u G', kako dokazemo obrat?!?! jel to ima kakve veze s gordanovom lemom...?
Embarassed Crying or Very sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Konveksna analiza s primjenama Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan