Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Matematičko modeliranje u biologiji
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ivanzub
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2006. (11:16:46)
Postovi: (CC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3

PostPostano: 21:05 ned, 2. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]I ja sam pješke za ekvilibrije, i uopće mi nije trebala Mathematica...
nađem nultočke od [latex]f(y)=\alpha y- \beta y \ln{y}[/latex], a to su 0 i [latex]e^{\frac{\alpha}{\beta}[/latex]. Sad računam f'(y) i gledam predznak u ekvilibrijima...za y=0 je vrijednost +oo pa je nestabilan ekvilibrij, a za [latex]e^{\frac{\alpha}{\beta}[/latex] je vrijednost -beta pa je to stabilan ekvilibrij...[/quote]

i ja sam tak dobila (pjeske)..moze se i preko limesa ispitat stabilnost.. :D

[quote]@ivanzub, a kako si dobio/la te nultocke.
Stavila sam Solve[a*y - b*y*Log[y] == 0, y], ali mi da samo jedno rjesenje, ono s e^(a/b).[/quote]

i meni je tak-samo sam napisala da je i 0 druga nultocka.. :D
Luuka (napisa):
I ja sam pješke za ekvilibrije, i uopće mi nije trebala Mathematica...
nađem nultočke od , a to su 0 i . Sad računam f'(y) i gledam predznak u ekvilibrijima...za y=0 je vrijednost +oo pa je nestabilan ekvilibrij, a za je vrijednost -beta pa je to stabilan ekvilibrij...


i ja sam tak dobila (pjeske)..moze se i preko limesa ispitat stabilnost.. Very Happy

Citat:
@ivanzub, a kako si dobio/la te nultocke.
Stavila sam Solve[a*y - b*y*Log[y] == 0, y], ali mi da samo jedno rjesenje, ono s e^(a/b).


i meni je tak-samo sam napisala da je i 0 druga nultocka.. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivanzub
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2006. (11:16:46)
Postovi: (CC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3

PostPostano: 21:07 ned, 2. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

a jel zna netko kako naci pomocu Mathematice drugu nultocku?
a jel zna netko kako naci pomocu Mathematice drugu nultocku?




Zadnja promjena: ivanzub; 21:10 ned, 2. 12. 2007; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 21:10 ned, 2. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Poanta tog zadatka s mathematicom nije da nađeš ekvilibrije s funkcijom Solve, već da grafički predočiš što se dešava u i oko ekvilibrija (npr. za neki pomak [latex]\epsilon[/latex] od ekvilibrija). :)[/quote]

Znaci nacrtam model i onda gledam kak se ta fja ponaša u točkama y*+E i y*-E ? Promatram derivaciju da vidim dal graf raste ili pada ?
goranm (napisa):
Poanta tog zadatka s mathematicom nije da nađeš ekvilibrije s funkcijom Solve, već da grafički predočiš što se dešava u i oko ekvilibrija (npr. za neki pomak od ekvilibrija). Smile


Znaci nacrtam model i onda gledam kak se ta fja ponaša u točkama y*+E i y*-E ? Promatram derivaciju da vidim dal graf raste ili pada ?



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 21:10 ned, 2. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

btw. zašto se zamarate s tim ekvilibrijima Gompertzovog modela? Na predavanju smo ih izračunali i rekli da su 0 i e^{a/b} pa se u zadaći može napisati "Na predavanjima smo izračunali ekv. Gomp. modela i oni su blabla..."
btw. zašto se zamarate s tim ekvilibrijima Gompertzovog modela? Na predavanju smo ih izračunali i rekli da su 0 i e^{a/b} pa se u zadaći može napisati "Na predavanjima smo izračunali ekv. Gomp. modela i oni su blabla..."



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ivanzub
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2006. (11:16:46)
Postovi: (CC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3

PostPostano: 21:13 ned, 2. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]btw. zašto se zamarate s tim ekvilibrijima Gompertzovog modela? Na predavanju smo ih izračunali i rekli da su 0 i e^{a/b} pa se u zadaći može napisati "Na predavanjima smo izračunali ekv. Gomp. modela i oni su blabla..."[/quote]

hehe.. :) imas pravo.
goranm (napisa):
btw. zašto se zamarate s tim ekvilibrijima Gompertzovog modela? Na predavanju smo ih izračunali i rekli da su 0 i e^{a/b} pa se u zadaći može napisati "Na predavanjima smo izračunali ekv. Gomp. modela i oni su blabla..."


hehe.. Smile imas pravo.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 21:14 ned, 2. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"][quote="goranm"]Poanta tog zadatka s mathematicom nije da nađeš ekvilibrije s funkcijom Solve, već da grafički predočiš što se dešava u i oko ekvilibrija (npr. za neki pomak [latex]\epsilon[/latex] od ekvilibrija). :)[/quote]

Znaci nacrtam model i onda gledam kak se ta fja ponaša u točkama y*+E i y*-E ? Promatram derivaciju da vidim dal graf raste ili pada ?[/quote]
Recimo. Možeš pristupiti analitički pa gledati što se događa u [latex]\epsilon[/latex]-okolini od y* (tako nešta smo radili za logistički model na zadnjem predavanju), možeš grafički pogledat što se dešava, možeš kombinirati. Uglavnom, poanta su grafovi (barem sam to ja tako shvatio, a i profesor je spomenuo), jer za ovo ostalo Mathematica nije potrebna.
Luuka (napisa):
goranm (napisa):
Poanta tog zadatka s mathematicom nije da nađeš ekvilibrije s funkcijom Solve, već da grafički predočiš što se dešava u i oko ekvilibrija (npr. za neki pomak od ekvilibrija). Smile


Znaci nacrtam model i onda gledam kak se ta fja ponaša u točkama y*+E i y*-E ? Promatram derivaciju da vidim dal graf raste ili pada ?

Recimo. Možeš pristupiti analitički pa gledati što se događa u -okolini od y* (tako nešta smo radili za logistički model na zadnjem predavanju), možeš grafički pogledat što se dešava, možeš kombinirati. Uglavnom, poanta su grafovi (barem sam to ja tako shvatio, a i profesor je spomenuo), jer za ovo ostalo Mathematica nije potrebna.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
bubble
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 02. 2007. (00:21:29)
Postovi: (8C)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
52 = 56 - 4

PostPostano: 21:17 ned, 2. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"][quote="bubble"][quote="Luuka"]Ekvilibrioj je stabilan ako je f'(y*)<0 , nestabilan u protivnom...

a nultočku 0 se dobije kad se onaj ln dodefinira do neprekidnosti sa ln0=0...to je reko Marušić na predavanju...[/quote]

Da, ovo za ekvilibrije i stabilnost mi je jasno, rjesila sam taj prvi zadatak. Ali i dalje ne kuzim ovo za Mathematica. :)
Da napisem prije Solve Log[0]=0? :) Nista. I dalje napise samo jedno rjesenje. :)
Tnx. :)[/quote]
Poanta tog zadatka s mathematicom nije da nađeš ekvilibrije s funkcijom Solve, već da grafički predočiš što se dešava u i oko ekvilibrija (npr. za neki pomak [latex]\epsilon[/latex] od ekvilibrija). :)[/quote]

:o Nisi kul. :P Mislila sam i ovo i to. :D Bash. Fala, ja bi jos tri sata to radila.

@ivanzub Elegantno :D
goranm (napisa):
bubble (napisa):
Luuka (napisa):
Ekvilibrioj je stabilan ako je f'(y*)<0 , nestabilan u protivnom...

a nultočku 0 se dobije kad se onaj ln dodefinira do neprekidnosti sa ln0=0...to je reko Marušić na predavanju...


Da, ovo za ekvilibrije i stabilnost mi je jasno, rjesila sam taj prvi zadatak. Ali i dalje ne kuzim ovo za Mathematica. Smile
Da napisem prije Solve Log[0]=0? Smile Nista. I dalje napise samo jedno rjesenje. Smile
Tnx. Smile

Poanta tog zadatka s mathematicom nije da nađeš ekvilibrije s funkcijom Solve, već da grafički predočiš što se dešava u i oko ekvilibrija (npr. za neki pomak od ekvilibrija). Smile


Surprised Nisi kul. Razz Mislila sam i ovo i to. Very Happy Bash. Fala, ja bi jos tri sata to radila.

@ivanzub Elegantno Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 21:20 ned, 2. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ivanzub"]a jel zna netko kako naci pomocu Mathematice drugu nultocku?[/quote]
Probaj definirati "sustav"

f(x)=ax-bxlnx,
f(0)=0

pa vidi što kaže (iako je samo po sebi jasno).

Što niste na dif/int računu ili kak se već zove radili proširivanje funkcije po neprekidnosti?
ivanzub (napisa):
a jel zna netko kako naci pomocu Mathematice drugu nultocku?

Probaj definirati "sustav"

f(x)=ax-bxlnx,
f(0)=0

pa vidi što kaže (iako je samo po sebi jasno).

Što niste na dif/int računu ili kak se već zove radili proširivanje funkcije po neprekidnosti?



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pucca
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (19:23:02)
Postovi: (1B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: Osijek

PostPostano: 22:02 ned, 2. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

nisam sigurna da je zadnji korak u deparametrizaciji ono kad se dobije b/a zato kaj je tako slično bilo na kolokviju i nisam dobila sve bodove jer nisam uspjela do kraja...kad sam pitala kako je trebalo,rečeno je da se kao treba podijeliti s ekvilibrijem nekim,al nisam uspjela sad to svejedno...
al eto,da znate :)
nisam sigurna da je zadnji korak u deparametrizaciji ono kad se dobije b/a zato kaj je tako slično bilo na kolokviju i nisam dobila sve bodove jer nisam uspjela do kraja...kad sam pitala kako je trebalo,rečeno je da se kao treba podijeliti s ekvilibrijem nekim,al nisam uspjela sad to svejedno...
al eto,da znate Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 23:04 ned, 2. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad sam nacrto graf Gompertzovog modela, ispada da je padajuća fja (za alfa=2, beta=1)...jel to logično? Ipak mi je nekak logičnije da raste ak je veća brzina rađanja nego umiranja... :?

edit: kakve god alfa i beta uzmem, fja je padajuća do e^(alfa/beta)...uzimao sam alfa>>beta, alfa<<beta i za sve je padajuća fja... :grebgreb:
Kad sam nacrto graf Gompertzovog modela, ispada da je padajuća fja (za alfa=2, beta=1)...jel to logično? Ipak mi je nekak logičnije da raste ak je veća brzina rađanja nego umiranja... Confused

edit: kakve god alfa i beta uzmem, fja je padajuća do e^(alfa/beta)...uzimao sam alfa>>beta, alfa<<beta i za sve je padajuća fja... Kotacici rade 100 na sat



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pero
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 02. 2005. (17:13:37)
Postovi: (81)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
11 = 14 - 3

PostPostano: 23:16 ned, 2. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Rastuća je
Rastuća je


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 23:26 ned, 2. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

alfa=2 , beta=1 i dobije se ovo u attachmentu...di griješim?
alfa=2 , beta=1 i dobije se ovo u attachmentu...di griješim?



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy



untitled.JPG
 Description:
 Filesize:  6 KB
 Viewed:  312 Time(s)

untitled.JPG


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 1:26 pon, 3. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]Kad sam nacrto graf Gompertzovog modela, ispada da je padajuća fja (za alfa=2, beta=1)...jel to logično? Ipak mi je nekak logičnije da raste ak je veća brzina rađanja nego umiranja... :?[/quote]
Ovako isprve, bilo logično kada bi brzina umiranja bila proporcionalna s y, ali nije, proporcionalna je s ylny, što je rastuća funkcija, i ako ona brže raste od a*y, onda će u nekom trenutku a*y - b*ylny biti manje od nule. A kako je to derivacija tražene funkcije, tada će ta funkcija početi padati.

A koji si početni uvjet stavio da dobiješ rješenje diferencijalne jdn. koja zadaje model? Meni ispada sigmoidna, rastuća funkcija.
Luuka (napisa):
Kad sam nacrto graf Gompertzovog modela, ispada da je padajuća fja (za alfa=2, beta=1)...jel to logično? Ipak mi je nekak logičnije da raste ak je veća brzina rađanja nego umiranja... Confused

Ovako isprve, bilo logično kada bi brzina umiranja bila proporcionalna s y, ali nije, proporcionalna je s ylny, što je rastuća funkcija, i ako ona brže raste od a*y, onda će u nekom trenutku a*y - b*ylny biti manje od nule. A kako je to derivacija tražene funkcije, tada će ta funkcija početi padati.

A koji si početni uvjet stavio da dobiješ rješenje diferencijalne jdn. koja zadaje model? Meni ispada sigmoidna, rastuća funkcija.



_________________
The Dude Abides


Zadnja promjena: goranm; 4:28 pon, 3. 12. 2007; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 1:53 pon, 3. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]edit: kakve god alfa i beta uzmem, fja je padajuća do e^(alfa/beta)...uzimao sam alfa>>beta, alfa<<beta i za sve je padajuća fja... :grebgreb:[/quote]
Vjerojatno si uzimao početni uvjet koji je veći od ekvilibrija pa je funkcija padala prema njemu. Probaj uzeti početni uvjet tako da je y(recimo 0.5) manji od e^(alfa/beta) pa bi ti graf trebao rasti prema ekvilibriju.
Luuka (napisa):
edit: kakve god alfa i beta uzmem, fja je padajuća do e^(alfa/beta)...uzimao sam alfa>>beta, alfa<<beta i za sve je padajuća fja... Kotacici rade 100 na sat

Vjerojatno si uzimao početni uvjet koji je veći od ekvilibrija pa je funkcija padala prema njemu. Probaj uzeti početni uvjet tako da je y(recimo 0.5) manji od e^(alfa/beta) pa bi ti graf trebao rasti prema ekvilibriju.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 2:07 pon, 3. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pucca"]nisam sigurna da je zadnji korak u deparametrizaciji ono kad se dobije b/a zato kaj je tako slično bilo na kolokviju i nisam dobila sve bodove jer nisam uspjela do kraja...kad sam pitala kako je trebalo,rečeno je da se kao treba podijeliti s ekvilibrijem nekim,al nisam uspjela sad to svejedno...
al eto,da znate :)[/quote]
Podijeliti s ekvilibrijem? Zašto? Meni je moje objašnjenje smisleno :lol: , a istovremeno se s njim ukloni i ta vremenska komponenta. Vidjeti ću na žalbama o ćemu se radi.
pucca (napisa):
nisam sigurna da je zadnji korak u deparametrizaciji ono kad se dobije b/a zato kaj je tako slično bilo na kolokviju i nisam dobila sve bodove jer nisam uspjela do kraja...kad sam pitala kako je trebalo,rečeno je da se kao treba podijeliti s ekvilibrijem nekim,al nisam uspjela sad to svejedno...
al eto,da znate Smile

Podijeliti s ekvilibrijem? Zašto? Meni je moje objašnjenje smisleno Laughing , a istovremeno se s njim ukloni i ta vremenska komponenta. Vidjeti ću na žalbama o ćemu se radi.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pero
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 02. 2005. (17:13:37)
Postovi: (81)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
11 = 14 - 3

PostPostano: 7:33 pon, 3. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"] alfa=2 , beta=1 i dobije se ovo u attachmentu...di griješim?[/quote]

Ne znam, na koji način to crtaš. Skini s mog bloga rješenje 4. zadaće i pogledaj kak sam nacrtao logistički model. Ovo je na istu foru.
Link imaš u mom profilu.
Luuka (napisa):
alfa=2 , beta=1 i dobije se ovo u attachmentu...di griješim?


Ne znam, na koji način to crtaš. Skini s mog bloga rješenje 4. zadaće i pogledaj kak sam nacrtao logistički model. Ovo je na istu foru.
Link imaš u mom profilu.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 9:52 pon, 3. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tnx momci, zaboravio sam onaj y[0] definirat, ja sam samo pobriso onaj C[1] iz rješenja dif jednadžbe... :)
Tnx momci, zaboravio sam onaj y[0] definirat, ja sam samo pobriso onaj C[1] iz rješenja dif jednadžbe... Smile



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ivanzub
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2006. (11:16:46)
Postovi: (CC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3

PostPostano: 13:43 ned, 9. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel netko uspio deparametrizirati Lotkin model?

i da li za dz imamo jos nesto osim toga? cini mi se da je prof. spominjao da treba rjesit difere.jedn. ovog modela..ili?
jel netko uspio deparametrizirati Lotkin model?

i da li za dz imamo jos nesto osim toga? cini mi se da je prof. spominjao da treba rjesit difere.jedn. ovog modela..ili?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 14:46 ned, 9. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ivanzub"]i da li za dz imamo jos nesto osim toga? cini mi se da je prof. spominjao da treba rjesit difere.jedn. ovog modela..ili?[/quote]
Upravo to. Samo ne znam da li je mislio pomoću mathematice ili ručno, jer za rješavanje sustava dif. jdn. je ipak potrebno neko znanje iz ODJa, a koliko sam ja upućen, to se više ne sluša na 2. godini.
ivanzub (napisa):
i da li za dz imamo jos nesto osim toga? cini mi se da je prof. spominjao da treba rjesit difere.jedn. ovog modela..ili?

Upravo to. Samo ne znam da li je mislio pomoću mathematice ili ručno, jer za rješavanje sustava dif. jdn. je ipak potrebno neko znanje iz ODJa, a koliko sam ja upućen, to se više ne sluša na 2. godini.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pero
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 02. 2005. (17:13:37)
Postovi: (81)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
11 = 14 - 3

PostPostano: 15:04 ned, 9. 12. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Upravo to. Samo ne znam da li je mislio pomoću mathematice ili ručno, jer za rješavanje sustava dif. jdn. je ipak potrebno neko znanje iz ODJa, a koliko sam ja upućen, to se više ne sluša na 2. godini.[/quote]

Da, ali niti oni koji sad paralelno slušaju odj još ne znaju riješit sustav odj-ova.

A i mathematica mi niš upotrebljivo ne izbaci
goranm (napisa):
Upravo to. Samo ne znam da li je mislio pomoću mathematice ili ručno, jer za rješavanje sustava dif. jdn. je ipak potrebno neko znanje iz ODJa, a koliko sam ja upućen, to se više ne sluša na 2. godini.


Da, ali niti oni koji sad paralelno slušaju odj još ne znaju riješit sustav odj-ova.

A i mathematica mi niš upotrebljivo ne izbaci


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Sljedeće
Stranica 3 / 11.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan