Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Teorijska pitanja (informacija)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 9:30 sub, 29. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovaj cas vam ne mogu reci kada ce biti dodatni termini jer i sam imam drugih obaveza. Kad budem znao objesit cu raspored na vratima kabineta. Sad cu prestati odgovarati na ovom topicu.
Ovaj cas vam ne mogu reci kada ce biti dodatni termini jer i sam imam drugih obaveza. Kad budem znao objesit cu raspored na vratima kabineta. Sad cu prestati odgovarati na ovom topicu.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
logikaus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2011. (17:55:23)
Postovi: (45)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 12:11 uto, 17. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Trebam pomoć oko dva 'kvalifikacijska' pitanja, 7. i 12.
12 Tm: Rastav na proste faktore.
Mislili li se pod tim da se svaki prirodni broj veći od jedan može prikazati kao umnožak od jednog ili više prostih faktora. Ili je to nešto drugo?
7 Uvođenje skupova N, Z i Q.
Prirodne brojeve smo uveli slično kao i na analizi. I taj dio u potpunosti razumijem. Ali uvođenje Z i Q iz analize i elementarne nije baš slično, i iskreno, iz analize mi se čini jednostavnijim, pa mogu li ja ta dva skupa uvesti kao i na analizi ili moram znati o ovaj način, na koji smo ih mi uveli?
Hvala
Trebam pomoć oko dva 'kvalifikacijska' pitanja, 7. i 12.
12 Tm: Rastav na proste faktore.
Mislili li se pod tim da se svaki prirodni broj veći od jedan može prikazati kao umnožak od jednog ili više prostih faktora. Ili je to nešto drugo?
7 Uvođenje skupova N, Z i Q.
Prirodne brojeve smo uveli slično kao i na analizi. I taj dio u potpunosti razumijem. Ali uvođenje Z i Q iz analize i elementarne nije baš slično, i iskreno, iz analize mi se čini jednostavnijim, pa mogu li ja ta dva skupa uvesti kao i na analizi ili moram znati o ovaj način, na koji smo ih mi uveli?
Hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
gflegar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2011. (15:03:41)
Postovi: (10D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
68 = 72 - 4

PostPostano: 12:42 uto, 17. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nismo na analizi uveli skupove Z i Q "jednostavnije", nego "neprecizno", pa ti se zbog toga cini jednostavnije... npr. ako imamo skup Q definiran kao na analizi [tex]\frac{1}{2}[/tex] i [tex]\frac{2}{4}[/tex] su dva razlicita broja.
Nismo na analizi uveli skupove Z i Q "jednostavnije", nego "neprecizno", pa ti se zbog toga cini jednostavnije... npr. ako imamo skup Q definiran kao na analizi [tex]\frac{1}{2}[/tex] i [tex]\frac{2}{4}[/tex] su dva razlicita broja.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ap
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 01. 2012. (20:57:13)
Postovi: (3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 20:13 čet, 19. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze raspis uvodenja Z i Q ako nije problem?
moze raspis uvodenja Z i Q ako nije problem?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
patakenjac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2011. (17:34:05)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 9:42 pet, 20. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li mi netko ispisati ili reci gdje mogu naci dokaz za teorem: klase ekvivalencije čine particiju. :musicbox:
Može li mi netko ispisati ili reci gdje mogu naci dokaz za teorem: klase ekvivalencije čine particiju. Muzicka kutija


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 13:32 pet, 20. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="patakenjac"]Može li mi netko ispisati ili reci gdje mogu naci dokaz za teorem: klase ekvivalencije čine particiju. :musicbox:[/quote]
Neka je S neki neprazan skup. Neka je ~ relacija ekvivalencije na skupu S. Očito je unija svih klasa ekvivalencije jednaka čitavom skupu S.

Neka su A i B dvije klase ekvivalencije na skupu S, s obzirom na relaciju ~. Dokažimo da tada postoje samo dvije mogućnosti: ili su disjunktne ili je A=B.

Pretpostavimo da klase ekvivalencije A i B nisu disjunktne. Neka je x u presjeku klasa A i B. Tada postoji a' iz A takav da je x~a'. Ako je a bilo koji drugi element iz A, tada je a'~a pa zbog tranzitivnosti vrijedi x~a, za svaki a iz A.

Slično, jer je x u B, tada za svaki b iz B vrijedi x~b.

Opet, zbog tranzitivnosti, za svaki a iz A i svaki b iz B vrijedi a~x~b, odnosno a~b. Prema tome svaki a iz A je u B i svaki b iz B je u A, odnosno A=B.

Dakle, svake dvije klase ekvivalencije ili se podudaraju ili su disjunktne. Jer je još unija klasa ekvivalencije jednaka skupu S, tada one čine particiju tog skupa.

[size=9][color=#999999]Added after 9 minutes:[/color][/size]

[quote="logikaus"]Trebam pomoć oko dva 'kvalifikacijska' pitanja, 7. i 12.
12 Tm: Rastav na proste faktore.
Mislili li se pod tim da se svaki prirodni broj veći od jedan može prikazati kao umnožak od jednog ili više prostih faktora. Ili je to nešto drugo?[/quote]
To je nešto drugo, ali jako slično tvome. Misli se na to da se svaki prirodan broj veći od jedan može [b]na jedinstven način[/b] prikazati kao umnožak od jednog ili više prostih faktora (pri čemu rastave koji se sastoje od istih prostih faktora, ali u drugačijem redoslijedu, smatramo istima).
patakenjac (napisa):
Može li mi netko ispisati ili reci gdje mogu naci dokaz za teorem: klase ekvivalencije čine particiju. Muzicka kutija

Neka je S neki neprazan skup. Neka je ~ relacija ekvivalencije na skupu S. Očito je unija svih klasa ekvivalencije jednaka čitavom skupu S.

Neka su A i B dvije klase ekvivalencije na skupu S, s obzirom na relaciju ~. Dokažimo da tada postoje samo dvije mogućnosti: ili su disjunktne ili je A=B.

Pretpostavimo da klase ekvivalencije A i B nisu disjunktne. Neka je x u presjeku klasa A i B. Tada postoji a' iz A takav da je x~a'. Ako je a bilo koji drugi element iz A, tada je a'~a pa zbog tranzitivnosti vrijedi x~a, za svaki a iz A.

Slično, jer je x u B, tada za svaki b iz B vrijedi x~b.

Opet, zbog tranzitivnosti, za svaki a iz A i svaki b iz B vrijedi a~x~b, odnosno a~b. Prema tome svaki a iz A je u B i svaki b iz B je u A, odnosno A=B.

Dakle, svake dvije klase ekvivalencije ili se podudaraju ili su disjunktne. Jer je još unija klasa ekvivalencije jednaka skupu S, tada one čine particiju tog skupa.

Added after 9 minutes:

logikaus (napisa):
Trebam pomoć oko dva 'kvalifikacijska' pitanja, 7. i 12.
12 Tm: Rastav na proste faktore.
Mislili li se pod tim da se svaki prirodni broj veći od jedan može prikazati kao umnožak od jednog ili više prostih faktora. Ili je to nešto drugo?

To je nešto drugo, ali jako slično tvome. Misli se na to da se svaki prirodan broj veći od jedan može na jedinstven način prikazati kao umnožak od jednog ili više prostih faktora (pri čemu rastave koji se sastoje od istih prostih faktora, ali u drugačijem redoslijedu, smatramo istima).



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
patakenjac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2011. (17:34:05)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 23:11 pet, 20. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li mi netko odgovoriti i obrazložit sljedeća pitanja:
Ima li svaka nultočka kratnost?
Zašto postoji kratnost nultočke?
:jastuk:
Može li mi netko odgovoriti i obrazložit sljedeća pitanja:
Ima li svaka nultočka kratnost?
Zašto postoji kratnost nultočke?
Jastuk


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 15:33 sub, 21. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="patakenjac"]Može li mi netko odgovoriti i obrazložit sljedeća pitanja:
Ima li svaka nultočka kratnost?
Zašto postoji kratnost nultočke?
:jastuk:[/quote]
Što znači svaka nultočka? Puno funkcija može imati nultočku, no kratnost je definirana samo za nultočke polinoma, a ako polinom ima nultočku, onda je njena kratnost barem 1.

Drugo pitanje isto ne razumijem. Kao da se pitam zašto postoji npr. graf funkcije. Što se tu pita, zašto smo definirali kratnost nultočke ili neki konkretan rezultat vezan uz kratnost nultočaka (npr. da svaki polinom stupnja n ima točno n kompleksnih nultočaka)?
patakenjac (napisa):
Može li mi netko odgovoriti i obrazložit sljedeća pitanja:
Ima li svaka nultočka kratnost?
Zašto postoji kratnost nultočke?
Jastuk

Što znači svaka nultočka? Puno funkcija može imati nultočku, no kratnost je definirana samo za nultočke polinoma, a ako polinom ima nultočku, onda je njena kratnost barem 1.

Drugo pitanje isto ne razumijem. Kao da se pitam zašto postoji npr. graf funkcije. Što se tu pita, zašto smo definirali kratnost nultočke ili neki konkretan rezultat vezan uz kratnost nultočaka (npr. da svaki polinom stupnja n ima točno n kompleksnih nultočaka)?



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
patakenjac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2011. (17:34:05)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 17:23 sub, 21. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da stvar je u tome što ni ja ne razumijem pitanja. Ta sam pitanja zapisala na predavanju jer je prof rekao da ić može postavit na usmenom i sad kad sam ih našla nisam znala jesu li dobro postavljena ili ja ne znam odgovre na njih.

Što se tiče ovog prvog pitanja, vjeroatno se mislilo na to što si rekao/la. A što se tiče drugog pitanja, sjećam se jedino toga da su se u odgovoru uspoređivali stupnjevi polinoma s lijeve i desne stane jednadžbe. :-s
Da stvar je u tome što ni ja ne razumijem pitanja. Ta sam pitanja zapisala na predavanju jer je prof rekao da ić može postavit na usmenom i sad kad sam ih našla nisam znala jesu li dobro postavljena ili ja ne znam odgovre na njih.

Što se tiče ovog prvog pitanja, vjeroatno se mislilo na to što si rekao/la. A što se tiče drugog pitanja, sjećam se jedino toga da su se u odgovoru uspoređivali stupnjevi polinoma s lijeve i desne stane jednadžbe. Eh?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 17:27 sub, 21. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prvo napises definiciju kratnosti nultocke (polinoma, naravno). Onda ce pitanja postati jasnija.
Prvo napises definiciju kratnosti nultocke (polinoma, naravno). Onda ce pitanja postati jasnija.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 18:47 ned, 22. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imamo relaciju koju smo definirali za definirati skup Q, da je (a,b) ~ (c,d) <=> ad=bc.
To je relacija ekvivalencije. U dokazu tranzitivnosti imamo sljedeći dio:
Želimo (a,b) ~ (e,f), tj. af=be. Vrijedi ad=bc, cf=de. Za c različit od nule imamo de = 0, ad=0. Iz toga zaključujemo da je e=0 i a=0.
Zašto nismo zaključili da je d=0? Ili je ovo samo jedan od 2 slučaja koja možemo imati, ali smo mi zapisali samo potonji jer nam on koristi, a prvi slučaj, da je d=0, nam ne koristi ničemu? :?

I još jedno pitanje - kod dokaza tm. o dijeljenju s ostatkom, kod dokaza jedinstvenosti:
Pretpostavimo [tex]a = q_1b + r_1 = q_2b+r_2, 0\leq r_1, r_2 < b[/tex]. Slijedi [tex](q_1-q_2)b=r_2-r_1[/tex]. Za [tex]q_1 \neq q_2[/tex] imamo [tex]|q_1-q_2|b \geq b[/tex], a [tex]|r_2-r_1|<b[/tex]. Ova zadnja rečenica mi nije nimalo jasna, otkud, kako, zašto? :shock:
Imamo relaciju koju smo definirali za definirati skup Q, da je (a,b) ~ (c,d) ⇔ ad=bc.
To je relacija ekvivalencije. U dokazu tranzitivnosti imamo sljedeći dio:
Želimo (a,b) ~ (e,f), tj. af=be. Vrijedi ad=bc, cf=de. Za c različit od nule imamo de = 0, ad=0. Iz toga zaključujemo da je e=0 i a=0.
Zašto nismo zaključili da je d=0? Ili je ovo samo jedan od 2 slučaja koja možemo imati, ali smo mi zapisali samo potonji jer nam on koristi, a prvi slučaj, da je d=0, nam ne koristi ničemu? Confused

I još jedno pitanje - kod dokaza tm. o dijeljenju s ostatkom, kod dokaza jedinstvenosti:
Pretpostavimo [tex]a = q_1b + r_1 = q_2b+r_2, 0\leq r_1, r_2 < b[/tex]. Slijedi [tex](q_1-q_2)b=r_2-r_1[/tex]. Za [tex]q_1 \neq q_2[/tex] imamo [tex]|q_1-q_2|b \geq b[/tex], a [tex]|r_2-r_1|<b[/tex]. Ova zadnja rečenica mi nije nimalo jasna, otkud, kako, zašto? Shocked



_________________
With great power comes great electricity bill.
n!!!!
Theorem 2: Alexander the Great did not exist and he had an infinite number of limbs.


Zadnja promjena: PermutiranoPrase; 19:15 ned, 22. 1. 2012; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Pjotr
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 09. 2011. (16:47:19)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 19:12 ned, 22. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako je skup [tex]\mathbb{Q}[/tex] definiran kao kvocijentni skup relacije na [tex]\mathbb{Z}\times(\mathbb{Z}/\{0\})[/tex], u uređenom paru [tex](c,d)[/tex] za [tex]d[/tex] mora vrijediti [tex]d\in(\mathbb{Z}/\{0\})[/tex]. Stoga [tex]d[/tex] ne može biti jednak [tex]0[/tex].
Kako je skup [tex]\mathbb{Q}[/tex] definiran kao kvocijentni skup relacije na [tex]\mathbb{Z}\times(\mathbb{Z}/\{0\})[/tex], u uređenom paru [tex](c,d)[/tex] za [tex]d[/tex] mora vrijediti [tex]d\in(\mathbb{Z}/\{0\})[/tex]. Stoga [tex]d[/tex] ne može biti jednak [tex]0[/tex].



_________________
So it goes.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 19:17 ned, 22. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

O, vidi stvarno. To smetnuh s uma. :D Hvala!
O, vidi stvarno. To smetnuh s uma. Very Happy Hvala!



_________________
With great power comes great electricity bill.
n!!!!
Theorem 2: Alexander the Great did not exist and he had an infinite number of limbs.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pandora
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:55:23)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 19:41 ned, 22. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="PermutiranoPrase"]
I još jedno pitanje - kod dokaza tm. o dijeljenju s ostatkom, kod dokaza jedinstvenosti:
Pretpostavimo [tex]a = q_1b + r_1 = q_2b+r_2, 0\leq r_1, r_2 < b[/tex]. Slijedi [tex](q_1-q_2)b=r_2-r_1[/tex]. Za [tex]q_1 \neq q_2[/tex] imamo [tex]|q_1-q_2|b \geq b[/tex], a [tex]|r_2-r_1|<b[/tex]. Ova zadnja rečenica mi nije nimalo jasna, otkud, kako, zašto? :shock:[/quote]

|q2-q1|*b će sigurno biti veće (ili jednako) od b, jer su q1, q2 cijeli brojevi, a i stavljanjem njihove razlike pod apsolutnu vrijednost, b množiš pozitivnim brojem, stoga je to veće od b (jednako b ako je |q2-q1| = 1)
dok na desnoj strani imaš |r2-r1|, a kako znaš r2 < b i r1 <b, onda će sigurno |r2-r1|<b
vidiš sad da je apsolutna vrijednost lijeve strane veća od b, dok je apsolutna vrijednost desne strane manja od b, i tu je kontradikcija
nadam se da sam dobro objasnila, ako je nešto krivo molim da me se ispravi
ispričavam se na nekorištenju latexa
PermutiranoPrase (napisa):

I još jedno pitanje - kod dokaza tm. o dijeljenju s ostatkom, kod dokaza jedinstvenosti:
Pretpostavimo [tex]a = q_1b + r_1 = q_2b+r_2, 0\leq r_1, r_2 < b[/tex]. Slijedi [tex](q_1-q_2)b=r_2-r_1[/tex]. Za [tex]q_1 \neq q_2[/tex] imamo [tex]|q_1-q_2|b \geq b[/tex], a [tex]|r_2-r_1|<b[/tex]. Ova zadnja rečenica mi nije nimalo jasna, otkud, kako, zašto? Shocked


|q2-q1|*b će sigurno biti veće (ili jednako) od b, jer su q1, q2 cijeli brojevi, a i stavljanjem njihove razlike pod apsolutnu vrijednost, b množiš pozitivnim brojem, stoga je to veće od b (jednako b ako je |q2-q1| = 1)
dok na desnoj strani imaš |r2-r1|, a kako znaš r2 < b i r1 <b, onda će sigurno |r2-r1|<b
vidiš sad da je apsolutna vrijednost lijeve strane veća od b, dok je apsolutna vrijednost desne strane manja od b, i tu je kontradikcija
nadam se da sam dobro objasnila, ako je nešto krivo molim da me se ispravi
ispričavam se na nekorištenju latexa


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Pjotr
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 09. 2011. (16:47:19)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 19:42 ned, 22. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što se drugog pitanja tiče:
Iz [tex]0\leq r_1<b[/tex] i [tex]0\leq r_2<b[/tex] slijedi [tex]-b<r_1-r_2<b[/tex], iz čega slijedi [tex]|r_1-r_2|<b[/tex], dok je u isto vrijeme [tex]|q_1-q_2|\cdot b\geq b[/tex]. No onda imaš kontradikciju jer je jedna strana jednakosti [tex](q_1-q_2)\cdot b= r_2-r_1[/tex] po apsolutnoj vrijednosti [tex]\geq b[/tex], a druga strana je [tex]<b[/tex].

Edit: zakasnih :D
Što se drugog pitanja tiče:
Iz [tex]0\leq r_1<b[/tex] i [tex]0\leq r_2<b[/tex] slijedi [tex]-b<r_1-r_2<b[/tex], iz čega slijedi [tex]|r_1-r_2|<b[/tex], dok je u isto vrijeme [tex]|q_1-q_2|\cdot b\geq b[/tex]. No onda imaš kontradikciju jer je jedna strana jednakosti [tex](q_1-q_2)\cdot b= r_2-r_1[/tex] po apsolutnoj vrijednosti [tex]\geq b[/tex], a druga strana je [tex]<b[/tex].

Edit: zakasnih Very Happy



_________________
So it goes.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 20:17 ned, 22. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala vam! Da, q-ovi su cijeli brojevi.. :boliglava:
Ok, dalje. :D

Gledala sam neke dokaze ekvipotentnosti Q i Z, ali nisu mi baš jasni, išla bih radije po Krckovom. Jasno mi je zašto imam [tex]cardQ \geq cardN[/tex], ali zašto vrijedi ovo drugo, [tex]cardQ \leq card(Z*N)[/tex]?

I dok dokaza da je [tex]cardR > cardN[/tex], nije mi uopće jasno zašto skup <0,1> nije prebrojiv. Imamo one [tex]f(1) = 0.a_{11}a_{12}a_{13}..., f(2) = 0.a_{21}a_{22}a_{23}..., f(3) = 0.a_{31}a_{32}a_{33}..., [/tex], pri čemu su a-evi znamenke od 0 do 9.
Zašto je [tex]x=0.x_1x_2x_3... \neq f(n)[/tex] pri čemu je [tex]x_i = 1[/tex] za [tex]a_{ii} \neq 1[/tex], te [tex]x_i = 2[/tex] za [tex]a_{ii}=1[/tex]?
Hvala vam! Da, q-ovi su cijeli brojevi.. Boli glava
Ok, dalje. Very Happy

Gledala sam neke dokaze ekvipotentnosti Q i Z, ali nisu mi baš jasni, išla bih radije po Krckovom. Jasno mi je zašto imam [tex]cardQ \geq cardN[/tex], ali zašto vrijedi ovo drugo, [tex]cardQ \leq card(Z*N)[/tex]?

I dok dokaza da je [tex]cardR > cardN[/tex], nije mi uopće jasno zašto skup <0,1> nije prebrojiv. Imamo one [tex]f(1) = 0.a_{11}a_{12}a_{13}..., f(2) = 0.a_{21}a_{22}a_{23}..., f(3) = 0.a_{31}a_{32}a_{33}..., [/tex], pri čemu su a-evi znamenke od 0 do 9.
Zašto je [tex]x=0.x_1x_2x_3... \neq f(n)[/tex] pri čemu je [tex]x_i = 1[/tex] za [tex]a_{ii} \neq 1[/tex], te [tex]x_i = 2[/tex] za [tex]a_{ii}=1[/tex]?



_________________
With great power comes great electricity bill.
n!!!!
Theorem 2: Alexander the Great did not exist and he had an infinite number of limbs.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 20:27 ned, 22. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="PermutiranoPrase"]Zašto je [tex]x=0.x_1x_2x_3... \neq f(n)[/tex] pri čemu je [tex]x_i = 1[/tex] za [tex]a_{ii} \neq 1[/tex], te [tex]x_i = 2[/tex] za [tex]a_{ii}=1[/tex]?[/quote]
Taj x nije f(1) jer se od f(1) razlikuje u prvoj decimali, tj. ako je
[tex]a_{11}=1[/tex], onda [tex]x_1[/tex] nije 1, a ako [tex]a_{11}\neq 1[/tex], onda je [tex]x_1=1[/tex].

Isto tako, taj x nije f(2) jer se razlikuju u drugoj decimali. Pa nije niti f(3), niti f(4), ... , niti f(n) jer se razlikuju u n-toj decimali, za svaki prirodan broj n.
PermutiranoPrase (napisa):
Zašto je [tex]x=0.x_1x_2x_3... \neq f(n)[/tex] pri čemu je [tex]x_i = 1[/tex] za [tex]a_{ii} \neq 1[/tex], te [tex]x_i = 2[/tex] za [tex]a_{ii}=1[/tex]?

Taj x nije f(1) jer se od f(1) razlikuje u prvoj decimali, tj. ako je
[tex]a_{11}=1[/tex], onda [tex]x_1[/tex] nije 1, a ako [tex]a_{11}\neq 1[/tex], onda je [tex]x_1=1[/tex].

Isto tako, taj x nije f(2) jer se razlikuju u drugoj decimali. Pa nije niti f(3), niti f(4), ... , niti f(n) jer se razlikuju u n-toj decimali, za svaki prirodan broj n.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 20:46 ned, 22. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok, sad mi je i to jasno! :)
Još ovo o Q i blažena sam.
Ok, sad mi je i to jasno! Smile
Još ovo o Q i blažena sam.



_________________
With great power comes great electricity bill.
n!!!!
Theorem 2: Alexander the Great did not exist and he had an infinite number of limbs.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 21:21 ned, 22. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="PermutiranoPrase"]Gledala sam neke dokaze ekvipotentnosti Q i Z, ali nisu mi baš jasni, išla bih radije po Krckovom. Jasno mi je zašto imam [tex]cardQ \geq cardN[/tex], ali zašto vrijedi ovo drugo, [tex]cardQ \leq card(Z*N)[/tex]?[/quote]
Ne znam što je po Krckovom. Ako na Q gledaš kao skup svih razlomaka m/n, gdje je m cijeli, a n prirodan broj i pri čemu su m i n relativno prosti, onda je f(m/n)=(m,n) injekcija iz Q u ZxN što znači da je card(Q) manji od ili jednak card(ZxN), a jer je card(ZxN)=card(N), onda je i card(Q) manji od ili jednak card(N).
PermutiranoPrase (napisa):
Gledala sam neke dokaze ekvipotentnosti Q i Z, ali nisu mi baš jasni, išla bih radije po Krckovom. Jasno mi je zašto imam [tex]cardQ \geq cardN[/tex], ali zašto vrijedi ovo drugo, [tex]cardQ \leq card(Z*N)[/tex]?

Ne znam što je po Krckovom. Ako na Q gledaš kao skup svih razlomaka m/n, gdje je m cijeli, a n prirodan broj i pri čemu su m i n relativno prosti, onda je f(m/n)=(m,n) injekcija iz Q u ZxN što znači da je card(Q) manji od ili jednak card(ZxN), a jer je card(ZxN)=card(N), onda je i card(Q) manji od ili jednak card(N).



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 21:45 ned, 22. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, to bi bio taj dio koji meni nije legao (jer ništa od rečenog nemam zapisano osim zadnjih 5 riječi, a inače imam sve...)... Hvala i tu! :)
Da, to bi bio taj dio koji meni nije legao (jer ništa od rečenog nemam zapisano osim zadnjih 5 riječi, a inače imam sve...)... Hvala i tu! Smile



_________________
With great power comes great electricity bill.
n!!!!
Theorem 2: Alexander the Great did not exist and he had an infinite number of limbs.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Stranica 4 / 5.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan