Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadaci iz starih domacih zadaca
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
šišmiš
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 04. 2010. (21:01:19)
Postovi: (29)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 16:56 ned, 24. 10. 2010    Naslov: Zadaci iz starih domacih zadaca Citirajte i odgovorite

moze li mi netko pomoci, prvi zadatak. siguran sam da je trivijalan ali neznam kako bi to zapisao ;S
Hvala!
http://web.math.hr/nastava/difraf/dif/2007-08/zadaca1.pdf
moze li mi netko pomoci, prvi zadatak. siguran sam da je trivijalan ali neznam kako bi to zapisao ;S
Hvala!
http://web.math.hr/nastava/difraf/dif/2007-08/zadaca1.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 17:20 ned, 24. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako bi preko definicije dokazivali, za točku [latex](x_0, y_0) \in \mathbb{R}^2 \setminus {(0, 0)}[/latex] uzmemo radijus [latex]\| (x_0, y_0) \|[/latex].
Treba pokazati [latex]K((x_0, y_0), \| (x_0, y_0)\|) \subseteq \mathbb{R}^2 \setminus \{(0, 0)\}[/latex]. Uzmimo proizvoljan [latex](x, y) \in K((x_0, y_0), \| (x_0, y_0)\|)[/latex]. Vrijedi
[latex]$\begin{align*}\| (x_0, y_0) \| = \| (x_0, y_0) - (x, y) + (x, y) \| \leq \underbrace{\| (x_0, y_0) - (x, y) \|}_{= d((x_0, y_0), (x, y))} + \| (x, y) \| < \| (x_0, y_0) \| + \| (x, y) \|\end{align*}$[/latex]
Pokratimo [latex]\| (x_0, y_0) \|[/latex] i dobimo [latex]\| (x, y) \| > 0[/latex]. To povlači [latex](x, y) \neq (0, 0)[/latex], pa je [latex](x, y) \in \mathbb{R}^2 \setminus \{(0, 0)\}[/latex].
Ako bi preko definicije dokazivali, za točku uzmemo radijus .
Treba pokazati . Uzmimo proizvoljan . Vrijedi

Pokratimo i dobimo . To povlači , pa je .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
šišmiš
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 04. 2010. (21:01:19)
Postovi: (29)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 17:53 ned, 24. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

puno hvala sada kuzim gdje sam fulavao...
a recimo za drugi zadatak iz iste zadace, da li je potrebno nesto pistati ili samo naci radijus?
šesti zadatak,8 zadatak?
kako da pametno odredujem skopove gomilista - to me ponekad buni ?? molim te :D i hvala
puno hvala sada kuzim gdje sam fulavao...
a recimo za drugi zadatak iz iste zadace, da li je potrebno nesto pistati ili samo naci radijus?
šesti zadatak,8 zadatak?
kako da pametno odredujem skopove gomilista - to me ponekad buni ?? molim te Very Happy i hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 19:10 ned, 24. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

2. Dokazati to preko neprekidne fje je trivijalno, što se ne može reći za dokazivanje preko definicije.
Uzmimo proizvoljnu točku [latex]T_0 = (x_0, y_0)[/latex] iz S i proizvoljnu točku [latex]T = (x, y) \in K(T_0, r)[/latex] (r ćemo kasnije definirati). Trebalo bi pokazati [latex]x y < 1[/latex]. Glavna fora je uočiti [latex]x y = (x - x_0)(y - y_0) + x y_0 + x_0 y - x_0 y_0 = (x - x_0)(y - y_0) + (x - x_0) y_0 + x_0 (y - y_0) + x_0 y_0[/latex]. Kad iskoristimo [latex]T \in K(T_0, r)[/latex], dobimo [latex]x y < r^2 + r y_0 + x_0 r + x_0 y_0[/latex]. Znači, trebamo odabrati takav r da je [latex]r^2 + r y_0 + x_0 r + x_0 y_0 \leq 1[/latex]. Nultočke su [latex]\displaystyle r_{1, 2} = \frac{-(x_0 + y_0) \pm \sqrt{(x_0 + y_0)^2 + 4 (1 - x_0 y_0)}}{2}[/latex]. Sjetimo se da je [latex]x_0 y_0 < 1[/latex], pa je očito [latex]\displaystyle \frac{-(x_0 + y_0) + \sqrt{(x_0 + y_0)^2 + 4 (1 - x_0 y_0)}}{2}[/latex] pozitivno. Uzmimo stoga da je r baš jednak tom broju, i to je to.

6. Interior mu je prazan skup, jer nema unutarnjih točaka. Zatvarač je on sam, jer je zatvoren. Njegov rub je također on sam (očito je [latex]\overline{\mathbb{R}^n \setminus S} = \mathbb{R}^n[/latex]).

8. [latex]\partial S = \overline{S} \cap \overline{\mathbb{R} \setminus S} = (S \cup \{ 0 \}) \cap \mathbb{R} = S \cup \{ 0 \}[/latex]
Drugi način određivanja ruba je preko zatvarača i interiora. Može se pokazati da je [latex]\overline{S} = {\sf Int} \, S \cup \partial S[/latex] (za bilo koji skup S), i da su pritom interior i rub disjunktni. Slijedi da je [latex]\partial S = \overline{S} \setminus {\sf Int} \, S[/latex].

[quote="šišmiš"]kako da pametno odredujem skopove gomilista - to me ponekad buni ??[/quote]
Po osjećaju, gledaš što je jako blizu (na udaljenosti 0) tvom skupu, ali paziš na izolirane točke. Da budeš siguran, prvojeriš po definiciji (odabireš sve manje i manje kugle). Na kraju, ako treba, dokažeš.
Imaš li možda neki konkretan primjer koji te muči?
2. Dokazati to preko neprekidne fje je trivijalno, što se ne može reći za dokazivanje preko definicije.
Uzmimo proizvoljnu točku iz S i proizvoljnu točku (r ćemo kasnije definirati). Trebalo bi pokazati . Glavna fora je uočiti . Kad iskoristimo , dobimo . Znači, trebamo odabrati takav r da je . Nultočke su . Sjetimo se da je , pa je očito pozitivno. Uzmimo stoga da je r baš jednak tom broju, i to je to.

6. Interior mu je prazan skup, jer nema unutarnjih točaka. Zatvarač je on sam, jer je zatvoren. Njegov rub je također on sam (očito je ).

8.
Drugi način određivanja ruba je preko zatvarača i interiora. Može se pokazati da je (za bilo koji skup S), i da su pritom interior i rub disjunktni. Slijedi da je .

šišmiš (napisa):
kako da pametno odredujem skopove gomilista - to me ponekad buni ??

Po osjećaju, gledaš što je jako blizu (na udaljenosti 0) tvom skupu, ali paziš na izolirane točke. Da budeš siguran, prvojeriš po definiciji (odabireš sve manje i manje kugle). Na kraju, ako treba, dokažeš.
Imaš li možda neki konkretan primjer koji te muči?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
šišmiš
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 04. 2010. (21:01:19)
Postovi: (29)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 20:32 ned, 24. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pmli"]
Imaš li možda neki konkretan primjer koji te muči?[/quote]
pa da, recimo cijeli 12 zadatak ://
Puno ti hvala na postovima, puno mi znaci
pmli (napisa):

Imaš li možda neki konkretan primjer koji te muči?

pa da, recimo cijeli 12 zadatak Ehm?/
Puno ti hvala na postovima, puno mi znaci


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 21:03 ned, 24. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

a) [latex][0, 1][/latex]

b) Valjda se misli na [latex]\{ (x, y) \in \mathbb{R}^2 : x \in \langle 0, 1 \rangle \cup \{ 2 \} \} = (\langle 0, 1 \rangle \cup \{ 2 \}) \times \mathbb{R}[/latex]. Skup gomilišta je [latex]([0, 1] \cup \{ 2 \}) \times \mathbb{R}[/latex].

c) Opet, trebalo bi biti [latex](x, y) \in \mathbb{R}^2[/latex] umjesto [latex]x \in \mathbb{R}^2[/latex]. Taj skup je jednak [latex](\langle 0, 1 \rangle \cup \{ 2 \}) \times \{ 0 \}[/latex]. Skup gomilišta je [latex][0, 1] \times \{ 0 \}[/latex].

d) Dvojka samo zbunjuje. Možemo je slobodno maknuti jer je [latex]f : \mathbb{Q} \to \mathbb{Q}[/latex], [latex]f(q) = 2q[/latex] bijekcija (ima očiti inverz). Dakle, zadani skup jednak je [latex]\mathbb{Q} \times \{ \frac{1}{m} : m \in \mathbb{Z} \setminus \{0\} \}[/latex]. Kad si to nacrtamo (u glavi), vidimo da je to skup pravaca [latex]y = \frac{1}{m}[/latex] bez točaka koje imaju iracionalne x-koordinate. Iz toga naslućujemo da je skup gomilišta [latex]\mathbb{R} \times (\{ \frac{1}{m} : m \in \mathbb{Z} \setminus \{ 0 \} \} \cup \{0\} )[/latex].

Fora je da si vizualiziraš taj skup. Onda je lakše odrediti što bi bio skup gomilišta. Problem nastaje kad ima više od 3 dimenzija.
Sve ovo se može dokazati po definiciji razbijanjem na slučajeve.
a)

b) Valjda se misli na . Skup gomilišta je .

c) Opet, trebalo bi biti umjesto . Taj skup je jednak . Skup gomilišta je .

d) Dvojka samo zbunjuje. Možemo je slobodno maknuti jer je , bijekcija (ima očiti inverz). Dakle, zadani skup jednak je . Kad si to nacrtamo (u glavi), vidimo da je to skup pravaca bez točaka koje imaju iracionalne x-koordinate. Iz toga naslućujemo da je skup gomilišta .

Fora je da si vizualiziraš taj skup. Onda je lakše odrediti što bi bio skup gomilišta. Problem nastaje kad ima više od 3 dimenzija.
Sve ovo se može dokazati po definiciji razbijanjem na slučajeve.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Black Mamba
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2009. (21:08:31)
Postovi: (58)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 2

PostPostano: 21:20 ned, 24. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako formalno pokažem 5.zadatak?
Ili neki od 11.?

Hvala :)
Kako formalno pokažem 5.zadatak?
Ili neki od 11.?

Hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
šišmiš
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 04. 2010. (21:01:19)
Postovi: (29)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 21:24 ned, 24. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala! malo me taj bunio ali je sada vise manje okej! Puno hvala :)
jel ti de da pogledat sada drugu zadacu:neke od ovih zadataka :
zad 4, 5,6 8,10,11
Hvala! malo me taj bunio ali je sada vise manje okej! Puno hvala Smile
jel ti de da pogledat sada drugu zadacu:neke od ovih zadataka :
zad 4, 5,6 8,10,11


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 22:07 ned, 24. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Black Mamba"]Kako formalno pokažem 5.zadatak?
Ili neki od 11.?

Hvala :)[/quote]
Peti najelegantnije možeš preko neprekidne fje [latex]f = \| \cdot \|[/latex]. Očito je [latex]S = f^{-1}(\{1\})[/latex]. Za [latex]\{1\}[/latex] nije teško vidjeti iz definicije da je zatvoren.

Mislim da je 11. najbolje preko definicije.

[quote="šišmiš"]jel ti de da pogledat sada drugu zadacu:neke od ovih zadataka :
zad 4, 5,6 8,10,11[/quote]
4. [latex]\mathbb{N}[/latex]

5. [latex]\langle 0, 1 \rangle[/latex]

6. [latex]\mathbb{N} \times \{ \frac{1}{n} : n \in \mathbb{N} \}[/latex]

8. [latex]\{ K(1, r) : r \in \langle 0, 1 \rangle \}[/latex]

10. Ograničen je. Preostaje pokazati zatvorenost. Možemo preko definicije. Neka je [latex]x \in \mathbb{R}^n \setminus (\{a_1, a_2, \ldots\} \cup \{a\}) =: A^C[/latex] proizvoljan. Trebamo naći [latex]r > 0[/latex] td. [latex]K(x, r) \subseteq A^C[/latex]. Pretpostavimo da ne postoji takav r, tj. da za svaki [latex]r > 0[/latex] postoji [latex]x_r \in K(x, r) \cap A[/latex]. Možemo formirati podniz [latex](a_{p(k)})_k[/latex] od [latex](a_k)_k[/latex] td. [latex]a_{p(k)} \in K(x, \frac{1}{k})[/latex]. Po tm. o sendviču slijedi da [latex](a_{p(k)})_k[/latex] konvergira u x. No [latex](a_{p(k)})_k[/latex] konvergira i u a kao podniz konvergentnog niza. Zbog jedinstvenosti limesa slijedi [latex]x = a[/latex], što je u kontradikciji s načinom na koji smo odabrali x. Slijedi da je A zatvoren, a kako je i ograničen, slijedi da je kompaktan.

11. Da, jer je ograničen.
Black Mamba (napisa):
Kako formalno pokažem 5.zadatak?
Ili neki od 11.?

Hvala Smile

Peti najelegantnije možeš preko neprekidne fje . Očito je . Za nije teško vidjeti iz definicije da je zatvoren.

Mislim da je 11. najbolje preko definicije.

šišmiš (napisa):
jel ti de da pogledat sada drugu zadacu:neke od ovih zadataka :
zad 4, 5,6 8,10,11

4.

5.

6.

8.

10. Ograničen je. Preostaje pokazati zatvorenost. Možemo preko definicije. Neka je proizvoljan. Trebamo naći td. . Pretpostavimo da ne postoji takav r, tj. da za svaki postoji . Možemo formirati podniz od td. . Po tm. o sendviču slijedi da konvergira u x. No konvergira i u a kao podniz konvergentnog niza. Zbog jedinstvenosti limesa slijedi , što je u kontradikciji s načinom na koji smo odabrali x. Slijedi da je A zatvoren, a kako je i ograničen, slijedi da je kompaktan.

11. Da, jer je ograničen.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
šišmiš
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 04. 2010. (21:01:19)
Postovi: (29)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 22:26 ned, 24. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvaaalaaa :D
na brzinu uputa za ostale zadake?
hvaaalaaa Very Happy
na brzinu uputa za ostale zadake?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 22:42 ned, 24. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. ak to ne znaš, onda stvarnoooo... :)
2. niz je Cauchy-ev <=> je konvergentan
3. pretpostavi da ima 2 gomilišta
7. dokaži da je Cauchy-ev
9. nađi protuprimjer za zatvorenost
12. Nužnost je očita, dovoljnost je trivijalna :D
1. ak to ne znaš, onda stvarnoooo... Smile
2. niz je Cauchy-ev <=> je konvergentan
3. pretpostavi da ima 2 gomilišta
7. dokaži da je Cauchy-ev
9. nađi protuprimjer za zatvorenost
12. Nužnost je očita, dovoljnost je trivijalna Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bekse
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 11. 2009. (18:19:09)
Postovi: (19)16
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 0

PostPostano: 11:02 pon, 25. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

pmli kralju
pmli kralju


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 19:22 uto, 23. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

može mala pomoć kod 3.zadatka iz http://web.math.hr/nastava/difraf/dif/2007-08/zadaca_df.pdf?

naime,izračunala sam parcijalne derivacije kada je (x,y)=(0,0) i kada nije.

u prvom sam slučaju dobila da je parc.der po x u (0,0) = 1
po y =-1

u drugom slučaju u proizvoljnoj točki (x,y) po x = (x^4 + 3x^2y^2 + 2y^3x)/(x^2+y^2)^2
po y= (-y^4 - 3x^2y^2 - 2x^3y)/(x^2+y^2)^2

i sada neznam kako znam je li f-ja derivabilna u (0,0)? trebam li u ovom drugom slučaju uvrstiti (0,0) umjesto x(ali mi onda ispadne 0/0), ili računati limes,ako da, koji i kako?
može mala pomoć kod 3.zadatka iz http://web.math.hr/nastava/difraf/dif/2007-08/zadaca_df.pdf?

naime,izračunala sam parcijalne derivacije kada je (x,y)=(0,0) i kada nije.

u prvom sam slučaju dobila da je parc.der po x u (0,0) = 1
po y =-1

u drugom slučaju u proizvoljnoj točki (x,y) po x = (x^4 + 3x^2y^2 + 2y^3x)/(x^2+y^2)^2
po y= (-y^4 - 3x^2y^2 - 2x^3y)/(x^2+y^2)^2

i sada neznam kako znam je li f-ja derivabilna u (0,0)? trebam li u ovom drugom slučaju uvrstiti (0,0) umjesto x(ali mi onda ispadne 0/0), ili računati limes,ako da, koji i kako?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 20:11 uto, 23. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kandidat za diferencijal u (0, 0) je onaj s [1 -1] kao matričnim prikazom u paru kanonskih baza. Uvrstiš to u definiciju diferencijabilnosti, i gledaš. Dobi se da f nije diferencijabilna.
Kandidat za diferencijal u (0, 0) je onaj s [1 -1] kao matričnim prikazom u paru kanonskih baza. Uvrstiš to u definiciju diferencijabilnosti, i gledaš. Dobi se da f nije diferencijabilna.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 20:28 uto, 23. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

znači umjesto Df(c) će mi biti vektor kojeg dobim množenjem matrice [1 -1] s vektorom (0,0)? i to bi trebalo biti 0 ako je dfb,bez obzira što mi je parc.derivacija neki drugi broj?
znači umjesto Df(c) će mi biti vektor kojeg dobim množenjem matrice [1 -1] s vektorom (0,0)? i to bi trebalo biti 0 ako je dfb,bez obzira što mi je parc.derivacija neki drugi broj?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 21:36 uto, 23. 11. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

"Definicija" diferencijala: [latex]\displaystyle \lim_{x \to c} \frac{\| f(x) - f(c) - Df(c)(x - c) \|}{\| x - c \|} = 0[/latex]

Uvrstimo c = 0 (norma u brojniku se može izostaviti): [latex]\displaystyle \lim_{(x, y) \to (0, 0)} \frac{f(x, y) - f(0, 0) - \begin{bmatrix} 1 & -1 \end{bmatrix} \begin{bmatrix} x \\ y \end{bmatrix}}{\| (x, y) \|} = \lim_{(x, y) \to (0, 0)} \frac{\frac{x^3 - y^3}{x^2 + y^2} - x + y}{\sqrt{x^2 + y^2}}[/latex]
"Definicija" diferencijala:

Uvrstimo c = 0 (norma u brojniku se može izostaviti):


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 16:11 čet, 9. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/difraf/dif/2009-10/zadaca2009.pdf
može li netko riješiti 5.zad,ali onako kako smo radili na vježbama,pomoću kompozicije,tj.izračunati diferencijale skalarnog produkta,cosinusa itd?
skroz me buni što imamo 2 varijable..
http://web.math.hr/nastava/difraf/dif/2009-10/zadaca2009.pdf
može li netko riješiti 5.zad,ali onako kako smo radili na vježbama,pomoću kompozicije,tj.izračunati diferencijale skalarnog produkta,cosinusa itd?
skroz me buni što imamo 2 varijable..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pbakic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2009. (17:48:30)
Postovi: (143)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
83 = 86 - 3

PostPostano: 20:37 čet, 9. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

imamo [latex]f:(\mathbb{R}^n)^2 \rightarrow \mathbb{R}^n.[/latex]
Al kak uvijek promatramo funkcije [latex]R^n -> R^m[/latex], onda je ok poistovjetiti [latex](R^n)^2[/latex] s [latex]R^{2n}[/latex]
Pritom x mozemo promatrati kao projekciju vektora (x,y) (ovaj sada ima 2n komponenata) na prvih n komponenata, a y na drugih n. Obje te projekcije su linearni operatori. Dalje se moze nastaviti kao i inace, dakle sada imamo funkciju [latex]f(x,y)=<a,p_1(x,y)>p_2(x,y) + cos(<p_1(x,y),p_1(x,y)>)b[/latex], gdje su [latex]p_1[/latex] i [latex]p_2[/latex] spomenute projekcije (njihovi diferencijali su upravo one same). (pritom ovdje pise f(x,y) samo da bismo lakse razlikovali dva dijela istog vektora)
Sad se to dalje moze raditi kao i svi ostali zadaci, uz koristenje onih standardnih svojstava, npr. pravila za kompoziciju, produkt, ...

mislim da se na kraju dobije nesto kao [latex]Df(x,y)(h_x,h_y)=<a,h_x>y+<a,x>h_y-2sin<x,x><x,h_x>[/latex]

EDIT: ups, izgleda da sam malo nepazljivo citao zadatak pa mi je promaknuo R^3 :D
U svakom slucaju, hvala kolegi flameu na ispravku (ispod).
P.S: isprike na nekoristenju neprofesionalnih spicastih zagrada :)
imamo
Al kak uvijek promatramo funkcije , onda je ok poistovjetiti s
Pritom x mozemo promatrati kao projekciju vektora (x,y) (ovaj sada ima 2n komponenata) na prvih n komponenata, a y na drugih n. Obje te projekcije su linearni operatori. Dalje se moze nastaviti kao i inace, dakle sada imamo funkciju , gdje su i spomenute projekcije (njihovi diferencijali su upravo one same). (pritom ovdje pise f(x,y) samo da bismo lakse razlikovali dva dijela istog vektora)
Sad se to dalje moze raditi kao i svi ostali zadaci, uz koristenje onih standardnih svojstava, npr. pravila za kompoziciju, produkt, ...

mislim da se na kraju dobije nesto kao

EDIT: ups, izgleda da sam malo nepazljivo citao zadatak pa mi je promaknuo R^3 Very Happy
U svakom slucaju, hvala kolegi flameu na ispravku (ispod).
P.S: isprike na nekoristenju neprofesionalnih spicastih zagrada Smile




Zadnja promjena: pbakic; 20:00 pet, 10. 12. 2010; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Flame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 08. 2009. (02:14:39)
Postovi: (53)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
19 = 23 - 4

PostPostano: 15:31 pet, 10. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

U principu, ono sto je kolega pbakic napisao je tocno, jedino sto je kolega previdio da u ovom konkretnom slucaju varijable x i y nisu iz jednakodimenzionalnih prostora.
Ovo bi bila nekakva ideja rjesavanja pomocu parcijalnih derivacija (kazem ideja jer nisam provjeravao da li je rjesenje ispravno :P )

[latex]a \in \mathbb{R}^n \implies x \in \mathbb{R}^n, b\in \mathbb{R}^3 \implies y \in \mathbb{R}^3[/latex]

Funkciju sad mozemo shvatiti ovako:

[latex]
f(x, y_1, y_2, y_3) = (y_1 \langle a, x \rangle + b_1 \cos\|x\|^2, y_2 \langle a, x \rangle + b_2 \cos\|x\|^2, y_3 \langle a, x \rangle + b_3 \cos\|x\|^2) \\

\implies \\

\partial_{x_i} f_j (x,y) = y_j a_i - 2b_j \sin \|x\|^2 x_i \\

\partial_{y_i} f_j (x,y) = \langle a, x \rangle[/latex]

za [latex]i = j[/latex], a inace [latex]0[/latex]

Sad imamo Jacobijevu matricu:

[latex]\triangledown f(x,y) = \left(
\begin{array}{ccc}
y_1a_1 -2b_1\sin\|x\|^2 x_1&\ldots&y_1a_n-2b_1\sin\|x\|^2x_n&\langle a,x\rangle &0&0\\
y_2 a_1 - 2b_2 \sin \|x\|^2 x_1 & \ldots & y_2 a_n - 2b_2\sin \|x\|^2 x_n & 0 & \langle a, x \rangle & 0\\
y_2 a_1 - 2b_2 \sin \|x\|^2 x_1 & \ldots & y_2 a_n - 2b_2\sin \|x\|^2 x_n & 0 & 0 & \langle a, x \rangle \end{array}
\right)[/latex]

(iz nekog razloga je ne zeli alignati kako bi trebalo, matrica bi trebala biti dimenzija 3 x (n+3))

pa imamo:

[latex]D f(x,y) (x_0,y_0) = \triangledown f(x,y) \cdot \left(\begin{array}{ccc} x_0^1 \\ \cdot \\ \cdot \\ \cdot \\x_0^n \\ y_0^1 \\ y_0^2 \\ y_0^3 \end{array}\right)[/latex]

odnosno, nako sredjivanja:

[latex]D f(x,y) (x_0,y_0) = \langle a, x_0 \rangle \cdot y - 2\langle x, x_0\rangle \sin\|x\|^2 \cdot b + \langle a,x \rangle \cdot y_0[/latex]

Napomena: Funkciju smo po potrebi shvacali kao preslikavanje [latex]\mathbb{R}^n \times \mathbb{R}^3 \rightarrow \mathbb{R}^3, \mathbb{R}^n \times \mathbb{R} \times \mathbb{R} \times \mathbb{R} \rightarrow \mathbb{R}^3, \mathbb{R} \times \mathbb{R} \times \cdots \times \mathbb{R} \rightarrow \mathbb{R}^3[/latex]. To smijemo jer su ti prostori ne samo izomorfni, vec medju njima postoji prirodan izomorfizam.
U principu, ono sto je kolega pbakic napisao je tocno, jedino sto je kolega previdio da u ovom konkretnom slucaju varijable x i y nisu iz jednakodimenzionalnih prostora.
Ovo bi bila nekakva ideja rjesavanja pomocu parcijalnih derivacija (kazem ideja jer nisam provjeravao da li je rjesenje ispravno Razz )



Funkciju sad mozemo shvatiti ovako:



za , a inace

Sad imamo Jacobijevu matricu:



(iz nekog razloga je ne zeli alignati kako bi trebalo, matrica bi trebala biti dimenzija 3 x (n+3))

pa imamo:



odnosno, nako sredjivanja:



Napomena: Funkciju smo po potrebi shvacali kao preslikavanje . To smijemo jer su ti prostori ne samo izomorfni, vec medju njima postoji prirodan izomorfizam.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Genaro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 10. 2009. (18:57:50)
Postovi: (8B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
18 = 18 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 20:19 sri, 5. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako bi se dalo nekom samo stavit rješenja 3. i 6. zadatka iz zadaće? (diferencijabilnost)
http://web.math.hr/nastava/difraf/dif/2009-10/zadaca2009.pdf
Ako bi se dalo nekom samo stavit rješenja 3. i 6. zadatka iz zadaće? (diferencijabilnost)
http://web.math.hr/nastava/difraf/dif/2009-10/zadaca2009.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan