Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

usmeni kod prof.Šikića
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
anamarie
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2011. (10:59:19)
Postovi: (87)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 8

PostPostano: 15:15 pet, 23. 12. 2011    Naslov: usmeni kod prof.Šikića Citirajte i odgovorite

Kako profesor pita,jeli po abecedi ili po broju bodova?Važno mi je zbog raspodjele vremena
Kako profesor pita,jeli po abecedi ili po broju bodova?Važno mi je zbog raspodjele vremena


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jejo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 11. 2006. (19:25:36)
Postovi: (102)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 14 - 5

PostPostano: 16:00 pet, 23. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislim da ponudi par dana i ti se zapises kad ti odgovara. neka me neko ispravi ako grijesim :)
mislim da ponudi par dana i ti se zapises kad ti odgovara. neka me neko ispravi ako grijesim Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anamarie
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2011. (10:59:19)
Postovi: (87)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 8

PostPostano: 9:54 sub, 24. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="jejo"]mislim da ponudi par dana i ti se zapises kad ti odgovara. neka me neko ispravi ako grijesim :)[/quote]

e to još nisam čula,neki kažu da pita po abecedi, a neki po bodovima iz kolokvija..najbolje da si sami zapišemo termine,jer bi to bilo i najpravednije :)
jejo (napisa):
mislim da ponudi par dana i ti se zapises kad ti odgovara. neka me neko ispravi ako grijesim Smile


e to još nisam čula,neki kažu da pita po abecedi, a neki po bodovima iz kolokvija..najbolje da si sami zapišemo termine,jer bi to bilo i najpravednije Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
27re
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2010. (16:07:02)
Postovi: (17)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 11:45 pon, 26. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prošle godine je pitao po abecedi, a popis će se nalaziti na njegovim vratima ubrzo nakon rezultata kolokvija
Prošle godine je pitao po abecedi, a popis će se nalaziti na njegovim vratima ubrzo nakon rezultata kolokvija


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mew_17
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 07. 2011. (16:38:05)
Postovi: (29)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
39 = 39 - 0

PostPostano: 10:41 sri, 4. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

zna netko hoće li proći barem tjedan dana od objave rezultata do početka ispitivanja? ili čak postoji šansa da nas profesor pita baš onaj dan dok imamo kolokvij iz programiranja?

i koliko obično ljudi stigne pitati na dan?
zna netko hoće li proći barem tjedan dana od objave rezultata do početka ispitivanja? ili čak postoji šansa da nas profesor pita baš onaj dan dok imamo kolokvij iz programiranja?

i koliko obično ljudi stigne pitati na dan?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
slonic~tonic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2011. (14:16:34)
Postovi: (84)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 4

PostPostano: 14:04 sri, 4. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="petra_v"]zna netko hoće li proći barem tjedan dana od objave rezultata do početka ispitivanja? ili čak postoji šansa da nas profesor pita baš onaj dan dok imamo kolokvij iz programiranja?

i koliko obično ljudi stigne pitati na dan?[/quote]

nisam sigurna, ali ja mislim da ce usmeni biti odmah sljedeci dan nakon objave rezultata (tj u pon ili uto u slucaju da su rezulatati objavljeni preko vikenda).
i pretpostavljam da postoji sansa da nas profesor pita bas onaj kad kad imamo neki kolokvij. :cry:
neka me netko ispravi ako grijesim ://
petra_v (napisa):
zna netko hoće li proći barem tjedan dana od objave rezultata do početka ispitivanja? ili čak postoji šansa da nas profesor pita baš onaj dan dok imamo kolokvij iz programiranja?

i koliko obično ljudi stigne pitati na dan?


nisam sigurna, ali ja mislim da ce usmeni biti odmah sljedeci dan nakon objave rezultata (tj u pon ili uto u slucaju da su rezulatati objavljeni preko vikenda).
i pretpostavljam da postoji sansa da nas profesor pita bas onaj kad kad imamo neki kolokvij. Crying or Very sad
neka me netko ispravi ako grijesim Ehm?/


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Vishykc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2010. (14:38:08)
Postovi: (6A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 17 - 12
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 15:50 sri, 4. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam pital prof. i ne znam jel sam dobro skužil, veli isto kad se isprave kolokviji, a usmeni MOŽDA počinju već u petak, 13.1.
Ja sam pital prof. i ne znam jel sam dobro skužil, veli isto kad se isprave kolokviji, a usmeni MOŽDA počinju već u petak, 13.1.



_________________
U matematici se sve smije, osim pogriješiti!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 16:06 sri, 4. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Vishykc"]a usmeni MOŽDA počinju već u petak, 13.1.[/quote]
Ovo mi je nekako less likely jer to znači da bi onda svi kolokviji koje ćemo mi pisati 9.1. za ta tri-četiri dana trebali biti ispravljeni plus 4. i 5. zadaća koju predajemo na kolokviju. A profesor treba imati ako ništa drugo rezultate drugog kolokvija da zaključi ocjenu :P
Ne kažem da nije moguće, nego mi je baš zvuči nekako kao da je mala vjerojatnost da to bude. Iskreno, nadam se da neće :P
Vishykc (napisa):
a usmeni MOŽDA počinju već u petak, 13.1.

Ovo mi je nekako less likely jer to znači da bi onda svi kolokviji koje ćemo mi pisati 9.1. za ta tri-četiri dana trebali biti ispravljeni plus 4. i 5. zadaća koju predajemo na kolokviju. A profesor treba imati ako ništa drugo rezultate drugog kolokvija da zaključi ocjenu Razz
Ne kažem da nije moguće, nego mi je baš zvuči nekako kao da je mala vjerojatnost da to bude. Iskreno, nadam se da neće Razz



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anamarie
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2011. (10:59:19)
Postovi: (87)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 8

PostPostano: 21:43 sri, 4. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Vishykc"]Ja sam pital prof. i ne znam jel sam dobro skužil, veli isto kad se isprave kolokviji, a usmeni MOŽDA počinju već u petak, 13.1.[/quote]

haha..petak,13..nekima će baš biti zabavno..haha

[size=9][color=#999999]Added after 4 minutes:[/color][/size]

[quote="Zenon"][quote="Vishykc"]a usmeni MOŽDA počinju već u petak, 13.1.[/quote]
Ovo mi je nekako less likely jer to znači da bi onda svi kolokviji koje ćemo mi pisati 9.1. za ta tri-četiri dana trebali biti ispravljeni plus 4. i 5. zadaća koju predajemo na kolokviju. A profesor treba imati ako ništa drugo rezultate drugog kolokvija da zaključi ocjenu :P
Ne kažem da nije moguće, nego mi je baš zvuči nekako kao da je mala vjerojatnost da to bude. Iskreno, nadam se da neće :P[/quote]

analizu inače jako brzo ispravljaju..pa je nažalost moguće..
Vishykc (napisa):
Ja sam pital prof. i ne znam jel sam dobro skužil, veli isto kad se isprave kolokviji, a usmeni MOŽDA počinju već u petak, 13.1.


haha..petak,13..nekima će baš biti zabavno..haha

Added after 4 minutes:

Zenon (napisa):
Vishykc (napisa):
a usmeni MOŽDA počinju već u petak, 13.1.

Ovo mi je nekako less likely jer to znači da bi onda svi kolokviji koje ćemo mi pisati 9.1. za ta tri-četiri dana trebali biti ispravljeni plus 4. i 5. zadaća koju predajemo na kolokviju. A profesor treba imati ako ništa drugo rezultate drugog kolokvija da zaključi ocjenu Razz
Ne kažem da nije moguće, nego mi je baš zvuči nekako kao da je mala vjerojatnost da to bude. Iskreno, nadam se da neće Razz


analizu inače jako brzo ispravljaju..pa je nažalost moguće..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kiara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2011. (23:22:57)
Postovi: (55)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 4

PostPostano: 11:27 čet, 5. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel moze netko od starijih studenata tj, onih koji su bili vec kod prof. Sikica na usmenom malo opisati kako on ispituje? Jel pita dokazite mi taj teorem pa ga mi na ploci dokazujemo ili pita sve opcenito definicije. Molim vas, ako mozete. Hvala unaprijed
Jel moze netko od starijih studenata tj, onih koji su bili vec kod prof. Sikica na usmenom malo opisati kako on ispituje? Jel pita dokazite mi taj teorem pa ga mi na ploci dokazujemo ili pita sve opcenito definicije. Molim vas, ako mozete. Hvala unaprijed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Hubert Cumberdale
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 11. 2011. (11:43:04)
Postovi: (24)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 12:13 čet, 5. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hej, imam pitanje. Učim za usmeni i prof nam je zadao za dz dokazati da je f(x)=x^n strogo rastuća, s napomenom da dakle treba pokazati da za x1<x2 slijedi x2^n - x1^n > 0. Uz to je i rekao da je to često pitanje na usmenom pa zato gnjavim :D
Hej, imam pitanje. Učim za usmeni i prof nam je zadao za dz dokazati da je f(x)=x^n strogo rastuća, s napomenom da dakle treba pokazati da za x1<x2 slijedi x2^n - x1^n > 0. Uz to je i rekao da je to često pitanje na usmenom pa zato gnjavim Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 13:06 čet, 5. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Hubert Cumberdale"]Hej, imam pitanje. Učim za usmeni i prof nam je zadao za dz dokazati da je f(x)=x^n strogo rastuća, s napomenom da dakle treba pokazati da za x1<x2 slijedi x2^n - x1^n > 0. Uz to je i rekao da je to često pitanje na usmenom pa zato gnjavim :D[/quote]

[tex]f(x)=x^2[/tex] nije strogo rastuća na [tex]\mathbb{R}[/tex]. Vjerojatno si zaboravio neki uvjet: možda se gleda na [tex]\mathbb{R}^+[/tex] ili je [tex]n[/tex] neparan.
Hubert Cumberdale (napisa):
Hej, imam pitanje. Učim za usmeni i prof nam je zadao za dz dokazati da je f(x)=x^n strogo rastuća, s napomenom da dakle treba pokazati da za x1<x2 slijedi x2^n - x1^n > 0. Uz to je i rekao da je to često pitanje na usmenom pa zato gnjavim Very Happy


[tex]f(x)=x^2[/tex] nije strogo rastuća na [tex]\mathbb{R}[/tex]. Vjerojatno si zaboravio neki uvjet: možda se gleda na [tex]\mathbb{R}^+[/tex] ili je [tex]n[/tex] neparan.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Hubert Cumberdale
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 11. 2011. (11:43:04)
Postovi: (24)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 13:19 čet, 5. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="satja"][quote="Hubert Cumberdale"]Hej, imam pitanje. Učim za usmeni i prof nam je zadao za dz dokazati da je f(x)=x^n strogo rastuća, s napomenom da dakle treba pokazati da za x1<x2 slijedi x2^n - x1^n > 0. Uz to je i rekao da je to često pitanje na usmenom pa zato gnjavim :D[/quote]

[tex]f(x)=x^2[/tex] nije strogo rastuća na [tex]\mathbb{R}[/tex]. Vjerojatno si zaboravio neki uvjet: možda se gleda na [tex]\mathbb{R}^+[/tex] ili je [tex]n[/tex] neparan.[/quote]

Ma naravno, da, zaboravila sam napisati, traži se dokaz za n neparan. Sry.

E i još jedno, treba dokazati ln(a^x)=x*ln a, piše da je dokaz sličan ovome dokazu:

e^x=a, e^y=b, e^(x+y)=a*b
=> ln(a*b) = f^(-1) (a*b) = x+y = f^(-1) (a) + f^(-1) (b) = lna + lnb

Hvala što će se (ako će se) nekome dati gnjaviti s ovime :D
satja (napisa):
Hubert Cumberdale (napisa):
Hej, imam pitanje. Učim za usmeni i prof nam je zadao za dz dokazati da je f(x)=x^n strogo rastuća, s napomenom da dakle treba pokazati da za x1<x2 slijedi x2^n - x1^n > 0. Uz to je i rekao da je to često pitanje na usmenom pa zato gnjavim Very Happy


[tex]f(x)=x^2[/tex] nije strogo rastuća na [tex]\mathbb{R}[/tex]. Vjerojatno si zaboravio neki uvjet: možda se gleda na [tex]\mathbb{R}^+[/tex] ili je [tex]n[/tex] neparan.


Ma naravno, da, zaboravila sam napisati, traži se dokaz za n neparan. Sry.

E i još jedno, treba dokazati ln(a^x)=x*ln a, piše da je dokaz sličan ovome dokazu:

e^x=a, e^y=b, e^(x+y)=a*b
⇒ ln(a*b) = f^(-1) (a*b) = x+y = f^(-1) (a) + f^(-1) (b) = lna + lnb

Hvala što će se (ako će se) nekome dati gnjaviti s ovime Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 13:28 čet, 5. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Hubert Cumberdale"][quote="satja"][quote="Hubert Cumberdale"]Hej, imam pitanje. Učim za usmeni i prof nam je zadao za dz dokazati da je f(x)=x^n strogo rastuća, s napomenom da dakle treba pokazati da za x1<x2 slijedi x2^n - x1^n > 0. Uz to je i rekao da je to često pitanje na usmenom pa zato gnjavim :D[/quote]

[tex]f(x)=x^2[/tex] nije strogo rastuća na [tex]\mathbb{R}[/tex]. Vjerojatno si zaboravio neki uvjet: možda se gleda na [tex]\mathbb{R}^+[/tex] ili je [tex]n[/tex] neparan.[/quote]

Ma naravno, da, zaboravila sam napisati, traži se dokaz za n neparan. Sry.[/quote]

Eksponent je neparan, pa iskoristi formulu [dtex]a^{2k+1}-b^{2k+1}=(a-b)(a^{2k}+a^{2k-1}b+a^{2k-2}b^2+\ldots+ab^{2k-1}+b^{2k}).[/dtex] Za [tex]a>b[/tex], prva zagrada je očito pozitivna. Ako su [tex]a, b[/tex] istog predznaka, onda je i druga zagrada pozitivna jer su svi pribrojnici pozitivni. Ako su [tex]a, b[/tex] različitog predznaka, onda je tvrdnja jasna jer je tada [tex]a^{2n+1}[/tex] pozitivan dok je [tex]b^{2n+1}[/tex] negativan.
Hubert Cumberdale (napisa):
satja (napisa):
Hubert Cumberdale (napisa):
Hej, imam pitanje. Učim za usmeni i prof nam je zadao za dz dokazati da je f(x)=x^n strogo rastuća, s napomenom da dakle treba pokazati da za x1<x2 slijedi x2^n - x1^n > 0. Uz to je i rekao da je to često pitanje na usmenom pa zato gnjavim Very Happy


[tex]f(x)=x^2[/tex] nije strogo rastuća na [tex]\mathbb{R}[/tex]. Vjerojatno si zaboravio neki uvjet: možda se gleda na [tex]\mathbb{R}^+[/tex] ili je [tex]n[/tex] neparan.


Ma naravno, da, zaboravila sam napisati, traži se dokaz za n neparan. Sry.


Eksponent je neparan, pa iskoristi formulu [dtex]a^{2k+1}-b^{2k+1}=(a-b)(a^{2k}+a^{2k-1}b+a^{2k-2}b^2+\ldots+ab^{2k-1}+b^{2k}).[/dtex] Za [tex]a>b[/tex], prva zagrada je očito pozitivna. Ako su [tex]a, b[/tex] istog predznaka, onda je i druga zagrada pozitivna jer su svi pribrojnici pozitivni. Ako su [tex]a, b[/tex] različitog predznaka, onda je tvrdnja jasna jer je tada [tex]a^{2n+1}[/tex] pozitivan dok je [tex]b^{2n+1}[/tex] negativan.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bloo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 11. 2011. (12:43:21)
Postovi: (2)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 0:16 pet, 6. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

jedno pitanjce. :)

kako dokazujem da je chx strogo rastuci na pozitivnom dijelu domene? :/

hvala unaprijed!
jedno pitanjce. Smile

kako dokazujem da je chx strogo rastuci na pozitivnom dijelu domene? Ehm?

hvala unaprijed!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
student_92
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2011. (16:31:46)
Postovi: (B9)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 16 - 6

PostPostano: 10:21 pet, 6. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="bloo"]jedno pitanjce. :)

kako dokazujem da je chx strogo rastuci na pozitivnom dijelu domene? :/

hvala unaprijed![/quote]

To sam pitanje ja postavio prije otprilike dva mjeseca, pronađi ga. :)
bloo (napisa):
jedno pitanjce. Smile

kako dokazujem da je chx strogo rastuci na pozitivnom dijelu domene? Ehm?

hvala unaprijed!


To sam pitanje ja postavio prije otprilike dva mjeseca, pronađi ga. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Orah
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2012. (13:04:59)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 15:55 pon, 30. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad će onda biti zadnji rokovi za usmeni kod prof. Šikića (usmeni popravnog i popravni usmenog)? Jel možda pišu negdje na faksu? Zna li se barem okvirno kad će biti?
Kad će onda biti zadnji rokovi za usmeni kod prof. Šikića (usmeni popravnog i popravni usmenog)? Jel možda pišu negdje na faksu? Zna li se barem okvirno kad će biti?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anamarie
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2011. (10:59:19)
Postovi: (87)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 8

PostPostano: 16:44 pon, 30. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Orah"]Kad će onda biti zadnji rokovi za usmeni kod prof. Šikića (usmeni popravnog i popravni usmenog)? Jel možda pišu negdje na faksu? Zna li se barem okvirno kad će biti?[/quote]
znam da su popravni usmenog danas počeli,profesor je njima odmah rekao kad će odgovarati,a za vas sa popravnog ne znam
Orah (napisa):
Kad će onda biti zadnji rokovi za usmeni kod prof. Šikića (usmeni popravnog i popravni usmenog)? Jel možda pišu negdje na faksu? Zna li se barem okvirno kad će biti?

znam da su popravni usmenog danas počeli,profesor je njima odmah rekao kad će odgovarati,a za vas sa popravnog ne znam


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
weeh
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 10. 2008. (00:00:53)
Postovi: (32)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 2
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 20:49 pon, 30. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Hubert Cumberdale"][quote="satja"][quote="Hubert Cumberdale"]Hej, imam pitanje. Učim za usmeni i prof nam je zadao za dz dokazati da je f(x)=x^n strogo rastuća, s napomenom da dakle treba pokazati da za x1<x2 slijedi x2^n - x1^n > 0. Uz to je i rekao da je to često pitanje na usmenom pa zato gnjavim :D[/quote]

[tex]f(x)=x^2[/tex] nije strogo rastuća na [tex]\mathbb{R}[/tex]. Vjerojatno si zaboravio neki uvjet: možda se gleda na [tex]\mathbb{R}^+[/tex] ili je [tex]n[/tex] neparan.[/quote]

Ma naravno, da, zaboravila sam napisati, traži se dokaz za n neparan. Sry.

E i još jedno, treba dokazati ln(a^x)=x*ln a, piše da je dokaz sličan ovome dokazu:

e^x=a, e^y=b, e^(x+y)=a*b
=> ln(a*b) = f^(-1) (a*b) = x+y = f^(-1) (a) + f^(-1) (b) = lna + lnb

Hvala što će se (ako će se) nekome dati gnjaviti s ovime :D[/quote]

Ne znam koliko ste došli s usmenima i dal će vam još koristiti, ali eto:
[latex]\ln(a^b)=b\ln(a)[/latex]napadnemo sa[latex]x \mapsto e^x[/latex] dobivamo [latex]a^b=e^{b\ln(a))=(e^{ln(a)})^b=a^b[/latex], pa to vrijedi za sve a i b dobro definirane.
Hubert Cumberdale (napisa):
satja (napisa):
Hubert Cumberdale (napisa):
Hej, imam pitanje. Učim za usmeni i prof nam je zadao za dz dokazati da je f(x)=x^n strogo rastuća, s napomenom da dakle treba pokazati da za x1<x2 slijedi x2^n - x1^n > 0. Uz to je i rekao da je to često pitanje na usmenom pa zato gnjavim Very Happy


[tex]f(x)=x^2[/tex] nije strogo rastuća na [tex]\mathbb{R}[/tex]. Vjerojatno si zaboravio neki uvjet: možda se gleda na [tex]\mathbb{R}^+[/tex] ili je [tex]n[/tex] neparan.


Ma naravno, da, zaboravila sam napisati, traži se dokaz za n neparan. Sry.

E i još jedno, treba dokazati ln(a^x)=x*ln a, piše da je dokaz sličan ovome dokazu:

e^x=a, e^y=b, e^(x+y)=a*b
⇒ ln(a*b) = f^(-1) (a*b) = x+y = f^(-1) (a) + f^(-1) (b) = lna + lnb

Hvala što će se (ako će se) nekome dati gnjaviti s ovime Very Happy


Ne znam koliko ste došli s usmenima i dal će vam još koristiti, ali eto:
napadnemo sa dobivamo , pa to vrijedi za sve a i b dobro definirane.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Orah
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2012. (13:04:59)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 0:27 uto, 31. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="anamarie"][quote="Orah"]Kad će onda biti zadnji rokovi za usmeni kod prof. Šikića (usmeni popravnog i popravni usmenog)? Jel možda pišu negdje na faksu? Zna li se barem okvirno kad će biti?[/quote]
znam da su popravni usmenog danas počeli,profesor je njima odmah rekao kad će odgovarati,a za vas sa popravnog ne znam[/quote]

Ako bi netko od kolega slučajno saznao te termine, bio bih im neizmjerno zahvalan ako bi ih ovdje postali. Znam da smo najmanje samo dvoje s popravnoga, ali i mi zaslužujemo znati, ne? :P
anamarie (napisa):
Orah (napisa):
Kad će onda biti zadnji rokovi za usmeni kod prof. Šikića (usmeni popravnog i popravni usmenog)? Jel možda pišu negdje na faksu? Zna li se barem okvirno kad će biti?

znam da su popravni usmenog danas počeli,profesor je njima odmah rekao kad će odgovarati,a za vas sa popravnog ne znam


Ako bi netko od kolega slučajno saznao te termine, bio bih im neizmjerno zahvalan ako bi ih ovdje postali. Znam da smo najmanje samo dvoje s popravnoga, ali i mi zaslužujemo znati, ne? Razz


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan