Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

metoda kontrakcije/iteracije (objasnjenje gradiva)
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ivan33
Gost





PostPostano: 21:31 uto, 13. 6. 2006    Naslov: metoda kontrakcije/iteracije Citirajte i odgovorite

Metode kontrakcije, izračunavanje uvjeta zaustavljanja jel
abs(X(n) - X(n-1)) <= epsilon * (1-q) / q
ili
abs(X(n) - X(n-1)) <= epsilon * q / (1-q)

hvala
Ivan

PS
jel metoda kontrakcije isto što i metoda iteracije?
Metode kontrakcije, izračunavanje uvjeta zaustavljanja jel
abs(X(n) - X(n-1)) <= epsilon * (1-q) / q
ili
abs(X(n) - X(n-1)) <= epsilon * q / (1-q)

hvala
Ivan

PS
jel metoda kontrakcije isto što i metoda iteracije?


[Vrh]
lhranjec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 12. 2002. (11:04:45)
Postovi: (42)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0

PostPostano: 11:04 sri, 14. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislim da:
abs(x(*) - x(n)) <= (q^n) / (1-q) * abs(x(1) - x(0)) < epsilon

pa si prebaci kaj di trebas. ako sam pogrijesio, ispravit ce me desetak ljudi pa nemas beda.

nema na cemu.

PS
je. tzv. metoda jednostavne iteracije.
mislim da:
abs(x(*) - x(n)) <= (q^n) / (1-q) * abs(x(1) - x(0)) < epsilon

pa si prebaci kaj di trebas. ako sam pogrijesio, ispravit ce me desetak ljudi pa nemas beda.

nema na cemu.

PS
je. tzv. metoda jednostavne iteracije.



_________________
The time is gone, the song is over, thought I'd something more to say. -- Pink Floyd
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
johnny
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 02. 2005. (14:12:26)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 19:15 sub, 17. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Molim vas jel bi netko mogao objasniti metodu kontrakcije? Sad kad vjezbam ove dodatne zadatke shvatio sam da ne kuzim bas tu metodu previse,a na vjezbama smo rijesili svega 1 primjer
Stoga ako bi netko mogao malo pojasniti princip i postupak u slucaju da je f(x)=x^2+4sinx-1 ili za bilo koju drugu funkciju ako je lakse :)
Molim vas jel bi netko mogao objasniti metodu kontrakcije? Sad kad vjezbam ove dodatne zadatke shvatio sam da ne kuzim bas tu metodu previse,a na vjezbama smo rijesili svega 1 primjer
Stoga ako bi netko mogao malo pojasniti princip i postupak u slucaju da je f(x)=x^2+4sinx-1 ili za bilo koju drugu funkciju ako je lakse Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 1:11 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="johnny"]Molim vas jel bi netko mogao objasniti metodu kontrakcije? Sad kad vjezbam ove dodatne zadatke shvatio sam da ne kuzim bas tu metodu previse,a na vjezbama smo rijesili svega 1 primjer
Stoga ako bi netko mogao malo pojasniti princip i postupak u slucaju da je f(x)=x^2+4sinx-1 ili za bilo koju drugu funkciju ako je lakse :)[/quote]
f(x)=0
x^2+4sinx-1=0
Možemo promatrati slijedeće:
x^2-1=-4sinx
Ja sam krenuo ovako rješavati:
[latex]sinx=\frac{-1}{4}x^2-\frac{1}{4}[/latex]
Sada nacrtaš graf od sinx i graf desne strane i viditi ćeš da se oni sjeku u 2 točke - te 2 točke će biti nultočke od f(x).
Idući korak je ocijeniti gdje se nalaze te točke.
Pretpostavljam da se točka nalazi između 0 i 0.5.
sin0=0
sin.5=0.479

0.25(0)^2+0.25=0.25
0.25(1/2)^2+0.25=0.1875

Ako nacrtaš sliku sa ovim vrijednostima, biti će jasno da se tamo sijeku sinx i -0.25x^2+0.25

Označimo sada sa q(x) desnu stranu, tj.
[latex]q(x)=\frac{-1}{4}x^2-\frac{1}{4}[/latex]
Provjeravamo uvjete:
1. Očito je klase C na [0,0.5]
Moramo još provjeriti da li vrijedi
[latex]q([0,0.5])\subset[0,0.5][/latex]
[latex]q([0,0.5])=[q(0),q(0.5)]=[\frac{1}{4},\frac{3}{16}]\subset[0,0.5][/latex]
Još moramo provjeriti da li vrijedi slijedeće:
[latex]q=M_1=max_{x \in [0,0.5]}|q'(x)|<1\\
q'(x)=-\frac{1}{2}x
[/latex]
Očito je maksimum od |q'(x)| na rubu intervala, tj. u točki 0.5, pa je q=1/4
Trebati će nam slijedeće
[latex]\frac{q}{1-q}=\frac{1}{3}[/latex] jer vrijedi:
[latex]|x_n-x_{n-1}|<\frac{q}{1-q}\epsilon=0.00033[/latex]
Sad imamo sve što nam treba. Uzmimo sad za [latex]x_0[/latex] polovište intervala [0,0.5], tj. 0.25
[latex]x_1=q(x_0)=0.234375[/latex]
[latex]x_2=q(x_0)=0.2360444 \\
x_2-x_1=0.00022<0.00033[/latex]
Jedna nultočka je x2.

Drugu probaj sam(a).
johnny (napisa):
Molim vas jel bi netko mogao objasniti metodu kontrakcije? Sad kad vjezbam ove dodatne zadatke shvatio sam da ne kuzim bas tu metodu previse,a na vjezbama smo rijesili svega 1 primjer
Stoga ako bi netko mogao malo pojasniti princip i postupak u slucaju da je f(x)=x^2+4sinx-1 ili za bilo koju drugu funkciju ako je lakse Smile

f(x)=0
x^2+4sinx-1=0
Možemo promatrati slijedeće:
x^2-1=-4sinx
Ja sam krenuo ovako rješavati:

Sada nacrtaš graf od sinx i graf desne strane i viditi ćeš da se oni sjeku u 2 točke - te 2 točke će biti nultočke od f(x).
Idući korak je ocijeniti gdje se nalaze te točke.
Pretpostavljam da se točka nalazi između 0 i 0.5.
sin0=0
sin.5=0.479

0.25(0)^2+0.25=0.25
0.25(1/2)^2+0.25=0.1875

Ako nacrtaš sliku sa ovim vrijednostima, biti će jasno da se tamo sijeku sinx i -0.25x^2+0.25

Označimo sada sa q(x) desnu stranu, tj.

Provjeravamo uvjete:
1. Očito je klase C na [0,0.5]
Moramo još provjeriti da li vrijedi


Još moramo provjeriti da li vrijedi slijedeće:

Očito je maksimum od |q'(x)| na rubu intervala, tj. u točki 0.5, pa je q=1/4
Trebati će nam slijedeće
jer vrijedi:

Sad imamo sve što nam treba. Uzmimo sad za polovište intervala [0,0.5], tj. 0.25


Jedna nultočka je x2.

Drugu probaj sam(a).



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Sedma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 04. 2004. (19:28:25)
Postovi: (3B)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 15 - 5

PostPostano: 11:36 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

mene samo zanima da li se znaci sinx moze zamjeniti sa g(x) jer koliko sam shvatila na vjezbama, g(x) mozemo izraziti samo ako je x samostalan, ili ga kao takvog moramo izluciti, dakle, ovdje bi to bilo neko korjenovanje ili arcsin...

neznam da li sam ovo bas najspretnije napisala, ali ako me netko shavti molim ga da mi odgovori, jer samo srece da sam ja ipak u krivu :)
mene samo zanima da li se znaci sinx moze zamjeniti sa g(x) jer koliko sam shvatila na vjezbama, g(x) mozemo izraziti samo ako je x samostalan, ili ga kao takvog moramo izluciti, dakle, ovdje bi to bilo neko korjenovanje ili arcsin...

neznam da li sam ovo bas najspretnije napisala, ali ako me netko shavti molim ga da mi odgovori, jer samo srece da sam ja ipak u krivu Smile



_________________
U tramvaju je petero ljudi, ako izadje sedmero, a na sljedecoj stanici udje dvoje, tramvaj ce biti prazan...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
akki
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2004. (14:55:35)
Postovi: (88)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 2 - 3

PostPostano: 11:42 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko ja znam f(x) se mora izrazit kao x = g(x) za navedenu metodu
Koliko ja znam f(x) se mora izrazit kao x = g(x) za navedenu metodu



_________________
Ja volim ovce
Rozi slonic Kad jednom probas letjeti
hodati ces zemljom, s pogledom prema gore,
tamo gdje si bio i kamo se čezneš vratiti....
Go go go!!! #Lil angel
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Sedma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 04. 2004. (19:28:25)
Postovi: (3B)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 15 - 5

PostPostano: 11:57 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

znaci u ovom zadatku bi stvarno morali korjenovat ili arcsinusovat (koja rjec :) ?

da, tako se i meni cini... iako bi stvarno sad radje da je goranm u pravu da se ovaj zadatak moze tako rjesiti...
znaci u ovom zadatku bi stvarno morali korjenovat ili arcsinusovat (koja rjec Smile ?

da, tako se i meni cini... iako bi stvarno sad radje da je goranm u pravu da se ovaj zadatak moze tako rjesiti...



_________________
U tramvaju je petero ljudi, ako izadje sedmero, a na sljedecoj stanici udje dvoje, tramvaj ce biti prazan...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 12:57 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Sedma"]iako bi stvarno sad radje da je goranm u pravu da se ovaj zadatak moze tako rjesiti...[/quote]
Što se tiče zadatka, nultočka za koju sam ja rješavao je točna, provjerio sam na grafičkom kalkulatoru.

Za drugu nultočku bi se možda trebalo drugačije napisat izraz, ne znam, nisam rješavao.
Sedma (napisa):
iako bi stvarno sad radje da je goranm u pravu da se ovaj zadatak moze tako rjesiti...

Što se tiče zadatka, nultočka za koju sam ja rješavao je točna, provjerio sam na grafičkom kalkulatoru.

Za drugu nultočku bi se možda trebalo drugačije napisat izraz, ne znam, nisam rješavao.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 16:45 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nultocka je ispala tocna jer za x iz segmenta [0,0.5] funkcija sin ima priblizno iste vrijednosti kao i funkcija f(x)=x, tako da si ovdje imao srece sto si dobio/la isto rjesenje. Da bi se postupak primjenio moramo imati oblik g(x)=x.
Nultocka je ispala tocna jer za x iz segmenta [0,0.5] funkcija sin ima priblizno iste vrijednosti kao i funkcija f(x)=x, tako da si ovdje imao srece sto si dobio/la isto rjesenje. Da bi se postupak primjenio moramo imati oblik g(x)=x.


[Vrh]
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 17:49 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Nultocka je ispala tocna jer za x iz segmenta [0,0.5] funkcija sin ima priblizno iste vrijednosti kao i funkcija f(x)=x, tako da si ovdje imao srece sto si dobio/la isto rjesenje. Da bi se postupak primjenio moramo imati oblik g(x)=x.[/quote]
Hvala, moja greška. :)
Anonymous (napisa):
Nultocka je ispala tocna jer za x iz segmenta [0,0.5] funkcija sin ima priblizno iste vrijednosti kao i funkcija f(x)=x, tako da si ovdje imao srece sto si dobio/la isto rjesenje. Da bi se postupak primjenio moramo imati oblik g(x)=x.

Hvala, moja greška. Smile



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 19:18 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Nultocka je ispala tocna jer za x iz segmenta [0,0.5] funkcija sin ima priblizno iste vrijednosti kao i funkcija f(x)=x, tako da si ovdje imao srece sto si dobio/la isto rjesenje. Da bi se postupak primjenio moramo imati oblik g(x)=x.[/quote]

Upravo tako. Znači kada rješavate neku jednadžbu [latex]f(x)=0[/latex] metodom kontrakcije (iteracije) morate ju svesti na oblik [latex]g(x)=x[/latex] i to tako da ta jednadžba bude ekvivalentna polaznoj (na tom izolacijskom intervalu), da funkcija g bude kontrakcija (na tom intervalu) i da [latex]g[/latex] taj segment preslikava unutar sama sebe. Onda tek možete primijeniti metodu. Uputu za konstrukciju takve funkcije [latex]g[/latex] smo vam dali na vježbama.
Anonymous (napisa):
Nultocka je ispala tocna jer za x iz segmenta [0,0.5] funkcija sin ima priblizno iste vrijednosti kao i funkcija f(x)=x, tako da si ovdje imao srece sto si dobio/la isto rjesenje. Da bi se postupak primjenio moramo imati oblik g(x)=x.


Upravo tako. Znači kada rješavate neku jednadžbu metodom kontrakcije (iteracije) morate ju svesti na oblik i to tako da ta jednadžba bude ekvivalentna polaznoj (na tom izolacijskom intervalu), da funkcija g bude kontrakcija (na tom intervalu) i da taj segment preslikava unutar sama sebe. Onda tek možete primijeniti metodu. Uputu za konstrukciju takve funkcije smo vam dali na vježbama.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 20:48 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mene zanima odgovor na prvo pitanje postavljeno u ovoj temi. Da li je dinamicka ocjena greske(kriterij zaustavljanja) |x(n)-x(n-1)|<q/(1-q)*epsilon ili |x(n)-x(n-1)|<(1-q)/q*epsilon?
Mene zanima odgovor na prvo pitanje postavljeno u ovoj temi. Da li je dinamicka ocjena greske(kriterij zaustavljanja) |x(n)-x(n-1)|<q/(1-q)*epsilon ili |x(n)-x(n-1)|<(1-q)/q*epsilon?


[Vrh]
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 20:56 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[latex]|x_n-x_{n-1}|=\frac{q}{1-q}\epsilon[/latex]



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
lhranjec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 12. 2002. (11:04:45)
Postovi: (42)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0

PostPostano: 22:12 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja tek sad pogledo gradivo i doso se ispraviti al vidim da me goranm preduhitril. hvala i jedno :oops:

s druge strane, ak srna more fulat penal, mogu i ja rec glupost tu i tam.

(mala dopuna: nije = neg <=)

pozdraf.
ja tek sad pogledo gradivo i doso se ispraviti al vidim da me goranm preduhitril. hvala i jedno Embarassed

s druge strane, ak srna more fulat penal, mogu i ja rec glupost tu i tam.

(mala dopuna: nije = neg <=)

pozdraf.



_________________
The time is gone, the song is over, thought I'd something more to say. -- Pink Floyd
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 22:21 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"][latex]|x_n-x_{n-1}|=\frac{q}{1-q}\epsilon[/latex][/quote]

Nažalost, nisam baš siguran u točnost ovog. Vrijedi sljedeća ocjena:
[latex]|\xi-x_n|\leq\frac{q}{1-q}|x_n-x_{n-1}|[/latex]

Mi želimo [latex]|\xi-x_n|<\epsilon[/latex], a to postižemo tako da zahtijevamo [latex]\frac{q}{1-q}|x_n-x_{n-1}|<\epsilon[/latex]. No tada mora biti [latex]|x_n-x_{n-1}|<\frac{1-q}{q}\epsilon[/latex].

Ili je tako, ili sam ja lud. :silly:

Al siguran sam da tamo ne stoji =. :)
goranm (napisa):


Nažalost, nisam baš siguran u točnost ovog. Vrijedi sljedeća ocjena:


Mi želimo , a to postižemo tako da zahtijevamo . No tada mora biti .

Ili je tako, ili sam ja lud. #Silly

Al siguran sam da tamo ne stoji =. Smile



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gordan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2002. (18:01:44)
Postovi: (192)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 20 - 12
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 22:26 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

!PROBLEM!
naime ja sam o tome q/(q-1) tj (q-1)/q raspravljao sa asistentom Muhom i on je rekao da ide q/(q-1) ALI u jednoj zbirci po kojoj sam radio je q u nazivniku i meni se isto čini da ide u nazivnik !?!?!
Ilja POMAGAJ :(
!PROBLEM!
naime ja sam o tome q/(q-1) tj (q-1)/q raspravljao sa asistentom Muhom i on je rekao da ide q/(q-1) ALI u jednoj zbirci po kojoj sam radio je q u nazivniku i meni se isto čini da ide u nazivnik !?!?!
Ilja POMAGAJ Sad



_________________
http://mafija.gameland.com.hr - budi i ti mafijaš!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 22:41 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"][quote="goranm"][latex]|x_n-x_{n-1}|=\frac{q}{1-q}\epsilon[/latex][/quote]

Nažalost, nisam baš siguran u točnost ovog. Vrijedi sljedeća ocjena:
[latex]|\xi-x_n|\leq\frac{q}{1-q}|x_n-x_{n-1}|[/latex]

Mi želimo [latex]|\xi-x_n|<\epsilon[/latex], a to postižemo tako da zahtijevamo [latex]\frac{q}{1-q}|x_n-x_{n-1}|<\epsilon[/latex]. No tada mora biti [latex]|x_n-x_{n-1}|<\frac{1-q}{q}\epsilon[/latex].

Ili je tako, ili sam ja lud. :silly:[/quote]
Ne znam, imam par zadataka sa vježbi tako rješenih i daju "ispravan" rezultat. :)

[quote]
Al siguran sam da tamo ne stoji =. :)[/quote]
To da. :)
Melkor (napisa):
goranm (napisa):


Nažalost, nisam baš siguran u točnost ovog. Vrijedi sljedeća ocjena:


Mi želimo , a to postižemo tako da zahtijevamo . No tada mora biti .

Ili je tako, ili sam ja lud. #Silly

Ne znam, imam par zadataka sa vježbi tako rješenih i daju "ispravan" rezultat. Smile

Citat:

Al siguran sam da tamo ne stoji =. Smile

To da. Smile



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 22:58 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Ne znam, imam par zadataka sa vježbi tako rješenih i daju "ispravan" rezultat. :)[/quote]
To bi mogla biti slučajnost. Naime, ako je bio [latex]q\leq\frac{1}{2}[/latex], onda je [latex]\frac{q}{1-q}\leq\frac{1-q}{q}[/latex] pa smo svejedno dobili točno rješenje (čak smo možda napravili i koji korak više). No ako je [latex]q\geq\frac{1}{2}[/latex], postoji mogućnost da smo prerano završili.

U svakom slučaju, ja ću se držati svojeg kriterija za zaustavljanje. Mislim da imam dobre argumente za slučaj da mi ne priznaju. :)
goranm (napisa):
Ne znam, imam par zadataka sa vježbi tako rješenih i daju "ispravan" rezultat. Smile

To bi mogla biti slučajnost. Naime, ako je bio , onda je pa smo svejedno dobili točno rješenje (čak smo možda napravili i koji korak više). No ako je , postoji mogućnost da smo prerano završili.

U svakom slučaju, ja ću se držati svojeg kriterija za zaustavljanje. Mislim da imam dobre argumente za slučaj da mi ne priznaju. Smile



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.


Zadnja promjena: Melkor; 23:43 ned, 18. 6. 2006; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 23:03 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Gordan"]!PROBLEM!
naime ja sam o tome q/(q-1) tj (q-1)/q raspravljao sa asistentom Muhom i on je rekao da ide q/(q-1) ALI u jednoj zbirci po kojoj sam radio je q u nazivniku i meni se isto čini da ide u nazivnik !?!?!
Ilja POMAGAJ :([/quote]

Ako je [latex](x_n)_n[/latex] niz dobivenih iteracija i [latex]\xi[/latex] nultočka dane funkcije onda imamo ocjenu
[latex]|\xi-x_n|\leq \frac{q^n}{1-q}|x_1-x_0|.[/latex]

E sad ako uzmemo za početnu iteraciju točku [latex]y_0:=x_{n-1}[/latex] i [latex]y_1=g(y_0)=g(x_{n-1})=x_n[/latex] i ako to uvrstimo u gornju ocjenu imamo:

[latex]|\xi-y_1|\leq \frac{q}{1-q}|y_1-y_0|=\frac{q}{1-q}|x_n-x_{n-1}|.[/latex]

Nadam se da je sad lakše. :D
Gordan (napisa):
!PROBLEM!
naime ja sam o tome q/(q-1) tj (q-1)/q raspravljao sa asistentom Muhom i on je rekao da ide q/(q-1) ALI u jednoj zbirci po kojoj sam radio je q u nazivniku i meni se isto čini da ide u nazivnik !?!?!
Ilja POMAGAJ Sad


Ako je niz dobivenih iteracija i nultočka dane funkcije onda imamo ocjenu


E sad ako uzmemo za početnu iteraciju točku i i ako to uvrstimo u gornju ocjenu imamo:



Nadam se da je sad lakše. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 23:17 ned, 18. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"][quote="goranm"]Ne znam, imam par zadataka sa vježbi tako rješenih i daju "ispravan" rezultat. :)[/quote]
To bi mogla biti slučajnost. Naime, ako je bio [latex]q\leq\frac{1}{2}[/latex], onda je [latex]\frac{q}{1-q}\leq\frac{1-q}{q}[/latex]. No ako je [latex]q\geq\frac{1}{2}[/latex], postoji mogućnost da smo prerano završili.

U svakom slučaju, ja ću se držati svojeg kriterija za zaustavljanje. Mislim da imam dobre argumente za slučaj da mi ne priznaju. :)[/quote]

Radili smo i zadatak gdje je q=e^-1, tj. 0.367. Onda ispada da je q/(1-q)=0.58 i kada se to pomnoži sa epsilon=0.005, dobije se 0.0029
Po tome nultočka je x=-1.98907
Da smo radili (1-q)/q, onda bi imali da je (1-q)/q * epsilon = 0.0086, a nultočka je x=-1.200336

E sad, moj grafički kalkulator je za funkciju iz tog zadatka e^x-x-1.5 dao da je nultočka jednaka -1.198290437 što je dosta bliže kada uzimamo q/(1-q) nego (1-q)/q

Edit: sad sam tek pažljivije pročitao što si napisao. Idem probat nać neki primjer di je q>0.5 pa vidit.

@Ilja: nije jasnije :)
Melkor (napisa):
goranm (napisa):
Ne znam, imam par zadataka sa vježbi tako rješenih i daju "ispravan" rezultat. Smile

To bi mogla biti slučajnost. Naime, ako je bio , onda je . No ako je , postoji mogućnost da smo prerano završili.

U svakom slučaju, ja ću se držati svojeg kriterija za zaustavljanje. Mislim da imam dobre argumente za slučaj da mi ne priznaju. Smile


Radili smo i zadatak gdje je q=e^-1, tj. 0.367. Onda ispada da je q/(1-q)=0.58 i kada se to pomnoži sa epsilon=0.005, dobije se 0.0029
Po tome nultočka je x=-1.98907
Da smo radili (1-q)/q, onda bi imali da je (1-q)/q * epsilon = 0.0086, a nultočka je x=-1.200336

E sad, moj grafički kalkulator je za funkciju iz tog zadatka e^x-x-1.5 dao da je nultočka jednaka -1.198290437 što je dosta bliže kada uzimamo q/(1-q) nego (1-q)/q

Edit: sad sam tek pažljivije pročitao što si napisao. Idem probat nać neki primjer di je q>0.5 pa vidit.

@Ilja: nije jasnije Smile



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan