Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

2.DZ
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Vektorski prostori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
loreal
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 02. 2008. (18:30:35)
Postovi: (33)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 1
Lokacija: sava

PostPostano: 21:40 pon, 9. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"][quote="Anonymous"]Mislila sam na prvi zadatak iz prošlogodišnje zadaće. Vidim da je u ovogodišnjoj 3. zadatak sličan, molim da mi nektko pojasni u čem je fora?! Hvala![/quote]

Ne treba baš niš raspisivat, sve čitaš iz matrice, koja je Jordanova forma... dakle:

karakt polinom je umnožak ovih na dijagonali, to je lako.
minimalni je ko karakteristični, samo paziš na potencije. Potencija u minimalnom polinomu od (lambda - lambda1) je broj blokova pridruženih sv vrijednosti lambda1... u ovom slučaju (3. iz ovogodišnje) kod 3 je potencija 1, a kod 2 je potencija 2.
d(A-2I)= dim Ker (A-2I) = geom kratnost sv vrij. 2 ,a to je (iz min polinoma) =2.
alg od 2 je potencija u karakt polinomu.

je li A dijagonalizibilan? NE, jer se razlikuju geom i alg kratnost barem jedne sv vrijednosti.

[size=9][color=#999999]Added after 4 minutes:[/color][/size]

[quote="amorphis"]nekako mi se ne čini da je to ok [/quote]

Ni meni se ne čini ok jer si samo dokazala da je A=I jedno rješenje. Ne da je jedino što se traži... (jedino je cjelobrojno, ali ne općenito jedino)... sad možda na ovu prep iskoristit nekako da je A hermitski pa da je jedino rješenj A=I. :D[/quote]

sta nije minimalni polinom potencija ona koliko ima najvise blokova te svojstvene vrijednosti????

u 6.zad. jel zna netko kako iskoristiti uvjet d(A+I)=3, sto mi to govori o Jordanovoj formi?
thxxx :roll:
Luuka (napisa):
Anonymous (napisa):
Mislila sam na prvi zadatak iz prošlogodišnje zadaće. Vidim da je u ovogodišnjoj 3. zadatak sličan, molim da mi nektko pojasni u čem je fora?! Hvala!


Ne treba baš niš raspisivat, sve čitaš iz matrice, koja je Jordanova forma... dakle:

karakt polinom je umnožak ovih na dijagonali, to je lako.
minimalni je ko karakteristični, samo paziš na potencije. Potencija u minimalnom polinomu od (lambda - lambda1) je broj blokova pridruženih sv vrijednosti lambda1... u ovom slučaju (3. iz ovogodišnje) kod 3 je potencija 1, a kod 2 je potencija 2.
d(A-2I)= dim Ker (A-2I) = geom kratnost sv vrij. 2 ,a to je (iz min polinoma) =2.
alg od 2 je potencija u karakt polinomu.

je li A dijagonalizibilan? NE, jer se razlikuju geom i alg kratnost barem jedne sv vrijednosti.

Added after 4 minutes:

amorphis (napisa):
nekako mi se ne čini da je to ok


Ni meni se ne čini ok jer si samo dokazala da je A=I jedno rješenje. Ne da je jedino što se traži... (jedino je cjelobrojno, ali ne općenito jedino)... sad možda na ovu prep iskoristit nekako da je A hermitski pa da je jedino rješenj A=I. Very Happy


sta nije minimalni polinom potencija ona koliko ima najvise blokova te svojstvene vrijednosti????

u 6.zad. jel zna netko kako iskoristiti uvjet d(A+I)=3, sto mi to govori o Jordanovoj formi?
thxxx Rolling Eyes


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 21:45 pon, 9. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="loreal"]sta nije minimalni polinom potencija ona koliko ima najvise blokova te svojstvene vrijednosti????[/quote]

Ja mislim da je broj blokova geom kratnost jer svaki blok daje jedan sv vektor...

[quote="loreal"]
u 6.zad. jel zna netko kako iskoristiti uvjet d(A+I)=3, sto mi to govori o Jordanovoj formi?
thxxx :roll:[/quote]

d(A+I)=dim Ker( A+I), dakle geom kratnost, dakle broj blokova pridruženih sv vrijednosti -1 :D
loreal (napisa):
sta nije minimalni polinom potencija ona koliko ima najvise blokova te svojstvene vrijednosti????


Ja mislim da je broj blokova geom kratnost jer svaki blok daje jedan sv vektor...

loreal (napisa):

u 6.zad. jel zna netko kako iskoristiti uvjet d(A+I)=3, sto mi to govori o Jordanovoj formi?
thxxx Rolling Eyes


d(A+I)=dim Ker( A+I), dakle geom kratnost, dakle broj blokova pridruženih sv vrijednosti -1 Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mischa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2007. (17:52:41)
Postovi: (D8)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 8

PostPostano: 22:00 pon, 9. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel uspio netko rijesiti 7? iz traga dobijem da imam dva puta -4 i cetiri puta 2, ali nikako ne uspijem iz ranga dobiti koliko imam blokova..
jel uspio netko rijesiti 7? iz traga dobijem da imam dva puta -4 i cetiri puta 2, ali nikako ne uspijem iz ranga dobiti koliko imam blokova..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 22:11 pon, 9. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mischa"]jel uspio netko rijesiti 7? iz traga dobijem da imam dva puta -4 i cetiri puta 2, ali nikako ne uspijem iz ranga dobiti koliko imam blokova..[/quote]

r = n -d iz teorema o rangu i defektu... dakle imaš da je
d(A+4I)=1, a d(A-2I)=3.

Dakle, imaš jedan blok za -4 i 3 bloka za 2. I sad posložiš kaj imaš... 4 puta dvojku i 2 put -4 na dijagonalu, i onda kod -4 stavit 1 iznad dij (jer imaš 1 blok), i kod dvojki staviš jednu jedinicu negdje da bi dobila 3 bloka. :D
mischa (napisa):
jel uspio netko rijesiti 7? iz traga dobijem da imam dva puta -4 i cetiri puta 2, ali nikako ne uspijem iz ranga dobiti koliko imam blokova..


r = n -d iz teorema o rangu i defektu... dakle imaš da je
d(A+4I)=1, a d(A-2I)=3.

Dakle, imaš jedan blok za -4 i 3 bloka za 2. I sad posložiš kaj imaš... 4 puta dvojku i 2 put -4 na dijagonalu, i onda kod -4 stavit 1 iznad dij (jer imaš 1 blok), i kod dvojki staviš jednu jedinicu negdje da bi dobila 3 bloka. Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mischa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2007. (17:52:41)
Postovi: (D8)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 8

PostPostano: 22:16 pon, 9. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

thanks :), karma +
thanks Smile, karma +


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
loreal
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 02. 2008. (18:30:35)
Postovi: (33)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 1
Lokacija: sava

PostPostano: 22:18 pon, 9. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"][quote="loreal"]sta nije minimalni polinom potencija ona koliko ima najvise blokova te svojstvene vrijednosti????[/quote]

Ja mislim da je broj blokova geom kratnost jer svaki blok daje jedan sv vektor...

[quote="loreal"]
u 6.zad. jel zna netko kako iskoristiti uvjet d(A+I)=3, sto mi to govori o Jordanovoj formi?
thxxx :roll:[/quote]

d(A+I)=dim Ker( A+I), dakle geom kratnost, dakle broj blokova pridruženih sv vrijednosti -1 :D[/quote]

da, da, slazem se za ovu geom kratnost, to je opcenito broj blokova, a mislila sam na pitanje da najveca klijetka neke svojstvene vrijednosti je potencija min. pol. za tu svojst.vrijednost? slazes li se?hm...

i hvala za odg defekta :D
Luuka (napisa):
loreal (napisa):
sta nije minimalni polinom potencija ona koliko ima najvise blokova te svojstvene vrijednosti????


Ja mislim da je broj blokova geom kratnost jer svaki blok daje jedan sv vektor...

loreal (napisa):

u 6.zad. jel zna netko kako iskoristiti uvjet d(A+I)=3, sto mi to govori o Jordanovoj formi?
thxxx Rolling Eyes


d(A+I)=dim Ker( A+I), dakle geom kratnost, dakle broj blokova pridruženih sv vrijednosti -1 Very Happy


da, da, slazem se za ovu geom kratnost, to je opcenito broj blokova, a mislila sam na pitanje da najveca klijetka neke svojstvene vrijednosti je potencija min. pol. za tu svojst.vrijednost? slazes li se?hm...

i hvala za odg defekta Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 22:22 pon, 9. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="loreal"]
da, da, slazem se za ovu geom kratnost, to je opcenito broj blokova, a mislila sam na pitanje da najveca klijetka neke svojstvene vrijednosti je potencija min. pol. za tu svojst.vrijednost? slazes li se?hm...
[/quote]

Mislim da si u pravu, da sam fulo tamo negdje gore kod isčitavanja iz Jordanove forme (3.zad), popravim sad...
dakle rezime (nek netko ispravi ako nije dobro, ili potvrdi ako je dobro):
broj blokova = geom kratnost
dim najvećeg bloka = potencija u min polinomu
loreal (napisa):

da, da, slazem se za ovu geom kratnost, to je opcenito broj blokova, a mislila sam na pitanje da najveca klijetka neke svojstvene vrijednosti je potencija min. pol. za tu svojst.vrijednost? slazes li se?hm...


Mislim da si u pravu, da sam fulo tamo negdje gore kod isčitavanja iz Jordanove forme (3.zad), popravim sad...
dakle rezime (nek netko ispravi ako nije dobro, ili potvrdi ako je dobro):
broj blokova = geom kratnost
dim najvećeg bloka = potencija u min polinomu



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Ančica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 12. 2006. (16:12:53)
Postovi: (F6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
26 = 31 - 5

PostPostano: 23:35 pon, 9. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="amorphis"]

ima li tko ideju i prijedlog za 13? da li se može uzet supstitucija (npr x= A) i
onda se gleda jednakost x^9+x^7+x^5+x^3=4 i cjelobrojne nultočke se
odrede kao djelitelji slobodnog faktora (dakle 4) što može biti 1, -1, 2, -2, 4
i -4, jedino x=1 zadovoljava, odnosno A=I, nekako mi se ne čini da je to
ok jer se nigdje ne koristi činjenica da je A hermitski...[/quote]

Ja sam to slično kao u vjezbama..
A herm akko A*=A akko A*(e)=A(e) akko lambda(i)=konjugirano(lambda(i)), za svaki i=1, ..., n,, sto znaci da je lambda(i) iz R.
e sad.. f(lambda)=...
f(A)=0
iz lambda iz spektra --> f(lambda)=0
Vidimo da je f(1)=0, nadjemo derivaciju od f, i vidimo da je >=0, za sve lambda iz R --> f je rastuca na R --> 1 je jedina nultocka fje f na R --> 1 je iz spektra.
Sad je A(e)= (1 na dijagonali, 0 okolo) --> A=I

[size=9][color=#999999]Added after 4 minutes:[/color][/size]

[quote="Luuka"]
broj blokova = geom kratnost
dim najvećeg bloka = potencija u min polinomu[/quote]

dobro ti je to :) , i jos cu dodati:

zbroj dim klijetki=potencija u karakt. polinomu..
amorphis (napisa):


ima li tko ideju i prijedlog za 13? da li se može uzet supstitucija (npr x= A) i
onda se gleda jednakost x^9+x^7+x^5+x^3=4 i cjelobrojne nultočke se
odrede kao djelitelji slobodnog faktora (dakle 4) što može biti 1, -1, 2, -2, 4
i -4, jedino x=1 zadovoljava, odnosno A=I, nekako mi se ne čini da je to
ok jer se nigdje ne koristi činjenica da je A hermitski...


Ja sam to slično kao u vjezbama..
A herm akko A*=A akko A*(e)=A(e) akko lambda(i)=konjugirano(lambda(i)), za svaki i=1, ..., n,, sto znaci da je lambda(i) iz R.
e sad.. f(lambda)=...
f(A)=0
iz lambda iz spektra → f(lambda)=0
Vidimo da je f(1)=0, nadjemo derivaciju od f, i vidimo da je >=0, za sve lambda iz R → f je rastuca na R → 1 je jedina nultocka fje f na R → 1 je iz spektra.
Sad je A(e)= (1 na dijagonali, 0 okolo) → A=I

Added after 4 minutes:

Luuka (napisa):

broj blokova = geom kratnost
dim najvećeg bloka = potencija u min polinomu


dobro ti je to Smile , i jos cu dodati:

zbroj dim klijetki=potencija u karakt. polinomu..



_________________
..a jooooooj..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 13:43 uto, 10. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel moze neka dobra dusa koja je bila na konzultacijama nama koji nismo bili prenijeti jel li se nesto novo spominjalo? da ne bi bilo kao na proslom kolokviju onaj zadnji zadatak.....
jel moze neka dobra dusa koja je bila na konzultacijama nama koji nismo bili prenijeti jel li se nesto novo spominjalo? da ne bi bilo kao na proslom kolokviju onaj zadnji zadatak.....


[Vrh]
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 13:58 uto, 10. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]da ne bi bilo kao na proslom kolokviju onaj zadnji zadatak.....[/quote]

Pa takav zadatak je bio u zadaći... ;)

Mislim da ako dz znamo riješit da ćemo znat i kolokvij... tak je za 1.kol bilo...

i pridružujem se molbi da se prenesu neki hintovi... hvala :D
Anonymous (napisa):
da ne bi bilo kao na proslom kolokviju onaj zadnji zadatak.....


Pa takav zadatak je bio u zadaći... Wink

Mislim da ako dz znamo riješit da ćemo znat i kolokvij... tak je za 1.kol bilo...

i pridružujem se molbi da se prenesu neki hintovi... hvala Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Goran
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 07. 2003. (16:03:48)
Postovi: (2C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:09 uto, 10. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

može li netko dati rješenja za 5. i 10. zadatak?
može li netko dati rješenja za 5. i 10. zadatak?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mischa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2007. (17:52:41)
Postovi: (D8)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 8

PostPostano: 23:02 uto, 10. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja sam u 10. zad dobila ova rjesenja:
E1= {(1/sqrt2,0),(0,-1/sqrt2)}
B2= {(1,1),(1,1)}
E2= {(1/2,1/2),(1/2,1/2)}
B3= {(1/4,-1/4),(-1/4,1/4)}
E3= {(1,-1),(-1,1)}

jel tko dobio ovakva rjesenja ili sam pogrijesila negdje u racunanju?
ja sam u 10. zad dobila ova rjesenja:
E1= {(1/sqrt2,0),(0,-1/sqrt2)}
B2= {(1,1),(1,1)}
E2= {(1/2,1/2),(1/2,1/2)}
B3= {(1/4,-1/4),(-1/4,1/4)}
E3= {(1,-1),(-1,1)}

jel tko dobio ovakva rjesenja ili sam pogrijesila negdje u racunanju?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Ančica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 12. 2006. (16:12:53)
Postovi: (F6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
26 = 31 - 5

PostPostano: 23:35 uto, 10. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mischa"]ja sam u 10. zad dobila ova rjesenja:
E1= {(1/sqrt2,0),(0,-1/sqrt2)}
B2= {(1,1),(1,1)}
E2= {(1/2,1/2),(1/2,1/2)}
B3= {(1/4,-1/4),(-1/4,1/4)}
E3= {(1,-1),(-1,1)}

jel tko dobio ovakva rjesenja ili sam pogrijesila negdje u racunanju?[/quote]

Ja sam sve osim E3 dobila isto, E3={(1/2, -1/2), (-1/2, 1/2)}

Jos da pitam, kad se trazi matrica operatora f(A)=..., s tim da mat A imamo zadanu, da li se za svojstvene vrijednosti uvrštava f(-lambda) ili f(lambda), a bilj pise prvo, a u tm-u 2., pa mi nije jasno sta je dobro.. :?

Meni jos fale 4, 5, 11. Pomazite!! :)
mischa (napisa):
ja sam u 10. zad dobila ova rjesenja:
E1= {(1/sqrt2,0),(0,-1/sqrt2)}
B2= {(1,1),(1,1)}
E2= {(1/2,1/2),(1/2,1/2)}
B3= {(1/4,-1/4),(-1/4,1/4)}
E3= {(1,-1),(-1,1)}

jel tko dobio ovakva rjesenja ili sam pogrijesila negdje u racunanju?


Ja sam sve osim E3 dobila isto, E3={(1/2, -1/2), (-1/2, 1/2)}

Jos da pitam, kad se trazi matrica operatora f(A)=..., s tim da mat A imamo zadanu, da li se za svojstvene vrijednosti uvrštava f(-lambda) ili f(lambda), a bilj pise prvo, a u tm-u 2., pa mi nije jasno sta je dobro.. Confused

Meni jos fale 4, 5, 11. Pomazite!! Smile



_________________
..a jooooooj..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 0:46 sri, 11. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

5. zadatak je krivo zadan, tj. ne postoji matrica koja ima karakteristični polinom [latex]k_{A}(\lambda)=-(\lambda - 1)^{5}(\lambda +1)^{5}[/latex]. Ako se htjelo reći [latex]k_{A}(\lambda)=(\lambda - 1)^{5}(\lambda +1)^{5}[/latex], onda bi rješenje trebalo biti matrica 10x10 td:
1) na dijagonali ima zaredom pet 1 pa pet -1 (vidimo iz karakterističnog)
2) najveći blok sv. vr. 1 je dimenzije 4 (vidimo iz minimalnog) pa, budući da ih ima 5, jedino može biti jedan blok dim. 4 i jedan dim. 1. Također vidimo da je najveći blok sv. vr. -1 jednak 2. Dakle može biti 2+2+1, ili 2+1+1+1.
3) u zadatku je dana geometrijska kratnost sv. vr. -1, znači ima 3 bloka koja pripadaju sv. vr. -1. Dakle može biti samo 2+2+1.

Nadam se da je to to.
5. zadatak je krivo zadan, tj. ne postoji matrica koja ima karakteristični polinom . Ako se htjelo reći , onda bi rješenje trebalo biti matrica 10x10 td:
1) na dijagonali ima zaredom pet 1 pa pet -1 (vidimo iz karakterističnog)
2) najveći blok sv. vr. 1 je dimenzije 4 (vidimo iz minimalnog) pa, budući da ih ima 5, jedino može biti jedan blok dim. 4 i jedan dim. 1. Također vidimo da je najveći blok sv. vr. -1 jednak 2. Dakle može biti 2+2+1, ili 2+1+1+1.
3) u zadatku je dana geometrijska kratnost sv. vr. -1, znači ima 3 bloka koja pripadaju sv. vr. -1. Dakle može biti samo 2+2+1.

Nadam se da je to to.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Goran
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 07. 2003. (16:03:48)
Postovi: (2C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 0:58 sri, 11. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="rafaelm"]5. zadatak je krivo zadan, tj. ne postoji matrica koja ima karakteristični polinom [latex]k_{A}(\lambda)=-(\lambda - 1)^{5}(\lambda +1)^{5}[/latex]. Ako se htjelo reći [latex]k_{A}(\lambda)=(\lambda - 1)^{5}(\lambda +1)^{5}[/latex], onda bi rješenje trebalo biti matrica 10x10 td:
1) na dijagonali ima zaredom pet 1 pa pet -1 (vidimo iz karakterističnog)
2) najveći blok sv. vr. 1 je dimenzije 4 (vidimo iz minimalnog) pa, budući da ih ima 5, jedino može biti jedan blok dim. 4 i jedan dim. 1. Također vidimo da je najveći blok sv. vr. -1 jednak 2. Dakle može biti 2+2+1, ili 2+1+1+1.
3) u zadatku je dana geometrijska kratnost sv. vr. -1, znači ima 3 bloka koja pripadaju sv. vr. -1. Dakle može biti samo 2+2+1.

Nadam se da je to to.[/quote]

To je 6. zadatak :) .
rafaelm (napisa):
5. zadatak je krivo zadan, tj. ne postoji matrica koja ima karakteristični polinom . Ako se htjelo reći , onda bi rješenje trebalo biti matrica 10x10 td:
1) na dijagonali ima zaredom pet 1 pa pet -1 (vidimo iz karakterističnog)
2) najveći blok sv. vr. 1 je dimenzije 4 (vidimo iz minimalnog) pa, budući da ih ima 5, jedino može biti jedan blok dim. 4 i jedan dim. 1. Također vidimo da je najveći blok sv. vr. -1 jednak 2. Dakle može biti 2+2+1, ili 2+1+1+1.
3) u zadatku je dana geometrijska kratnost sv. vr. -1, znači ima 3 bloka koja pripadaju sv. vr. -1. Dakle može biti samo 2+2+1.

Nadam se da je to to.


To je 6. zadatak Smile .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 3:09 sri, 11. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

4.

Neka je [latex]f(x):=x^{2}-3x+3[/latex]. Tada [latex]1\in \sigma (A^{2}-3A+3I)= \sigma (f(A)) = f(\sigma (A))[/latex]. Dakle, [latex]\exists \lambda \in \sigma (A)[/latex] td [latex]1=f(\lambda)= \lambda ^{2}-3 \lambda+3[/latex]. Dakle [latex]\lambda = 1[/latex] ili [latex]\lambda =2[/latex]. Definiramo [latex]g(x):= (x-2)^{100} + (x-1)^{50}[/latex]. U oba slučaja je [latex]1=g(\lambda ) \in g( \sigma (A)) = \sigma (g(A))= \sigma ((A-2I)^{100} + (A-I)^{50})[/latex]

[size=9][color=#999999]Added after 2 hours 8 minutes:[/color][/size]

Evo još i ... [quote="Ančica"]11. Pomazite!! :)[/quote]

Pgledaj karakterizacije unitarnog i hermitskog operatora preko spektra. Ako je [latex]\lambda \in \sigma (U)[/latex], onda je [latex]\lambda[/latex] na jediničnoj kružnici u kompleksnoj ravnini, a [latex]\lambda + \frac{1}{2}[/latex] mora biti realan i pozitivan broj. Očito može biti jednino [latex]\lambda =1[/latex]. Dakle spektar takvog operatora je najviše jednočlan. Primjer: identiteta.
4.

Neka je . Tada . Dakle, td . Dakle ili . Definiramo . U oba slučaja je

Added after 2 hours 8 minutes:

Evo još i ...
Ančica (napisa):
11. Pomazite!! Smile


Pgledaj karakterizacije unitarnog i hermitskog operatora preko spektra. Ako je , onda je na jediničnoj kružnici u kompleksnoj ravnini, a mora biti realan i pozitivan broj. Očito može biti jednino . Dakle spektar takvog operatora je najviše jednočlan. Primjer: identiteta.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Ančica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 12. 2006. (16:12:53)
Postovi: (F6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
26 = 31 - 5

PostPostano: 9:49 sri, 11. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala! :)
Taj 6. sam skuzila, ali mislim da je dobro zadan, pa uvrstis li - u bilo koju zagradu, opet dobijes iste svojstvene vrijednosti, pa se opet isto radi..
Jos samo 5. ne znam kako postaviti..
Hvala! Smile
Taj 6. sam skuzila, ali mislim da je dobro zadan, pa uvrstis li - u bilo koju zagradu, opet dobijes iste svojstvene vrijednosti, pa se opet isto radi..
Jos samo 5. ne znam kako postaviti..



_________________
..a jooooooj..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mischa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2007. (17:52:41)
Postovi: (D8)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 8

PostPostano: 10:22 sri, 11. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

5. ka(lamda)=lamda(lamda+2)(lamda+3)
st(min.pol)=3

po lagrange-silvesterovom interpol. pol. postoji polinom p(lamda) st<3 t.d. p(A)=f(A)

p(lamda)=a*lamda^2 + b*lamda + c
f(lamda)=e^lamda

p(A)=f(A) akko {p(0)=f(0), p(-2)=f(-2), p(-3)=f(-3)} akko { c=1, 4a-2b+c=e^(-2), 9a-3b+c=e^(-3)}
i rijesis sustav

:D
5. ka(lamda)=lamda(lamda+2)(lamda+3)
st(min.pol)=3

po lagrange-silvesterovom interpol. pol. postoji polinom p(lamda) st<3 t.d. p(A)=f(A)

p(lamda)=a*lamda^2 + b*lamda + c
f(lamda)=e^lamda

p(A)=f(A) akko {p(0)=f(0), p(-2)=f(-2), p(-3)=f(-3)} akko { c=1, 4a-2b+c=e^(-2), 9a-3b+c=e^(-3)}
i rijesis sustav

Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 10:50 sri, 11. 2. 2009    Naslov: help Citirajte i odgovorite

Jel zna netko kako izračunti tr((A-I)^100) ako je minimalni polinom (lambda+3)^4, a karakteristični polinom (lambda+3)^8?
Jel zna netko kako izračunti tr((A-I)^100) ako je minimalni polinom (lambda+3)^4, a karakteristični polinom (lambda+3)^8?


[Vrh]
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 11:26 sri, 11. 2. 2009    Naslov: Re: help Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Jel zna netko kako izračunti tr((A-I)^100) ako je minimalni polinom (lambda+3)^4, a karakteristični polinom (lambda+3)^8?[/quote]

Dakle, prvo što nam treba je da je trag neovisan o bazi... to vrijedi jer je
tr(A)=tr(S*J*S^-1)=tr(S*S^-1*J)=tr(J). :D

dimA=8 iz karakt polinoma.

Sad gledamo u toj bazi (jordanovoj) što se dođađa sa (A-I)^100...
jordanova matrica od A ima -3 na dijagonali, i ponegdje jedinice na sporednoj dijagonali.
A-I ima -4 na dijagonali i negdje jedinice iznad dijagonale. Kad to bacimo na 100-tu, na dijagonali će ostat 4^100, a ovo van dijagonale će nestat (a i nije nam to nešto bitno za ovaj zadatak)...

dakle, kad pozbrajamo dijagonalu imamo 8*4^100 = 4^102 :D
Anonymous (napisa):
Jel zna netko kako izračunti tr((A-I)^100) ako je minimalni polinom (lambda+3)^4, a karakteristični polinom (lambda+3)^8?


Dakle, prvo što nam treba je da je trag neovisan o bazi... to vrijedi jer je
tr(A)=tr(S*J*S^-1)=tr(S*S^-1*J)=tr(J). Very Happy

dimA=8 iz karakt polinoma.

Sad gledamo u toj bazi (jordanovoj) što se dođađa sa (A-I)^100...
jordanova matrica od A ima -3 na dijagonali, i ponegdje jedinice na sporednoj dijagonali.
A-I ima -4 na dijagonali i negdje jedinice iznad dijagonale. Kad to bacimo na 100-tu, na dijagonali će ostat 4^100, a ovo van dijagonale će nestat (a i nije nam to nešto bitno za ovaj zadatak)...

dakle, kad pozbrajamo dijagonalu imamo 8*4^100 = 4^102 Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Vektorski prostori Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Stranica 2 / 4.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan