Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

lanjski kolokvij
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
penkala
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2012. (14:25:45)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 15:04 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

I mislio sam na z-os, krivo sam napisao. Pogledaj ovaj primjer sto sam naveo.
I mislio sam na z-os, krivo sam napisao. Pogledaj ovaj primjer sto sam naveo.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 15:24 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oni u tom primjeru gledaju ''položeni sladoled'', kao ovaj tu:

http://www.wolframalpha.com/input/?i=-tan%28pi%2F6%29x%3C+z+%3Ctan%28pi%2F6%29x%2C+x+%3E+0

Potpuno je svejedno gledaju li takav ''sladoled'', ili uspravni sladoled kao ovaj tu:

http://www.wolframalpha.com/input/?i=-tan%28pi%2F6%29z%3C+x+%3Ctan%28pi%2F6%29z%2C+z+%3E+0

(jer obadva sladoleda imaju isti volumen).

No u zadatku o kojem smo ovdje pričali cijelo vrijeme, imamo poprilično jasno rečeno da gledamo uspravni slučaj (spominje se ravnina [latex]z = \sqrt{3}[/latex]).
Plus, imamo i funkciju [tex]\frac{z}{x^2+y^2+z^2}[/tex] koja ne bi bila ista da gledamo taj položeni slučaj, pa ni integral ne bi bio isti.

@satja

[quote="satja"][quote="ceps"]@pupi

Za EDIT1: možemo. To možemo kod svakog tijela kod kojeg dobijemo krugove ako ga ''narežemo na šnitice''.
I da, integral bude
[latex]\displaystyle\int_{\sqrt{3}}^2 \pi(4 - z^2) dz [/latex][/quote]

Ne mozemo. Mi ne trazimo volumen tijela, nego integriramo funkciju [tex]\frac{z}{x^2+y^2+z^2}[/tex].

I zadatak se stvarno moze shvatiti na dva razlicita nacina. Je li D podrucje iznad ravnine a unutar sfere, ili ispod ravnine a unutar sfere?[/quote]

Imaš pravo, i sam sam zaboravio na tu funkciju ovoliko raspravljajući o jednom zadatku. :D
A da, može se shvatiti na dva načina. Meni je nekako logičnije bilo ovako.
Oni u tom primjeru gledaju ''položeni sladoled'', kao ovaj tu:

http://www.wolframalpha.com/input/?i=-tan%28pi%2F6%29x%3C+z+%3Ctan%28pi%2F6%29x%2C+x+%3E+0

Potpuno je svejedno gledaju li takav ''sladoled'', ili uspravni sladoled kao ovaj tu:

http://www.wolframalpha.com/input/?i=-tan%28pi%2F6%29z%3C+x+%3Ctan%28pi%2F6%29z%2C+z+%3E+0

(jer obadva sladoleda imaju isti volumen).

No u zadatku o kojem smo ovdje pričali cijelo vrijeme, imamo poprilično jasno rečeno da gledamo uspravni slučaj (spominje se ravnina ).
Plus, imamo i funkciju [tex]\frac{z}{x^2+y^2+z^2}[/tex] koja ne bi bila ista da gledamo taj položeni slučaj, pa ni integral ne bi bio isti.

@satja

satja (napisa):
ceps (napisa):
@pupi

Za EDIT1: možemo. To možemo kod svakog tijela kod kojeg dobijemo krugove ako ga ''narežemo na šnitice''.
I da, integral bude


Ne mozemo. Mi ne trazimo volumen tijela, nego integriramo funkciju [tex]\frac{z}{x^2+y^2+z^2}[/tex].

I zadatak se stvarno moze shvatiti na dva razlicita nacina. Je li D podrucje iznad ravnine a unutar sfere, ili ispod ravnine a unutar sfere?


Imaš pravo, i sam sam zaboravio na tu funkciju ovoliko raspravljajući o jednom zadatku. Very Happy
A da, može se shvatiti na dva načina. Meni je nekako logičnije bilo ovako.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 15:34 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Alternativno područje D nije "sladoled", nego razlika kugle i "kapice" koju si ti uzeo za D. Preciznije, to je dio kugle ISPOD ravnine [tex]z=\sqrt 3[/tex]. To je također područje omeđeno sferom i tom ravninom, pa bismo mogli promatrati i njega.

Jedan razlog zbog kojeg bi se možda ipak trebalo odlučiti za "kapicu" jest taj da naša funkcija nije definirana u ishodištu (koje pripada ovom drugom, većem području). Ali to ne utječe na integrabilnost.
Alternativno područje D nije "sladoled", nego razlika kugle i "kapice" koju si ti uzeo za D. Preciznije, to je dio kugle ISPOD ravnine [tex]z=\sqrt 3[/tex]. To je također područje omeđeno sferom i tom ravninom, pa bismo mogli promatrati i njega.

Jedan razlog zbog kojeg bi se možda ipak trebalo odlučiti za "kapicu" jest taj da naša funkcija nije definirana u ishodištu (koje pripada ovom drugom, većem području). Ali to ne utječe na integrabilnost.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 15:39 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovaj prvi dio nije bio namijenjen tebi, već penkali koji je na prethodnoj stranici sugerirao da sam krivo stavio thetu. :)
Ovaj prvi dio nije bio namijenjen tebi, već penkali koji je na prethodnoj stranici sugerirao da sam krivo stavio thetu. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
A_je_to
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 02. 2009. (16:51:22)
Postovi: (6D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 16:36 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel može netko napisati kolko mu ispada 1.a i 2?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf
Jel može netko napisati kolko mu ispada 1.a i 2?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marty
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2009. (17:40:41)
Postovi: (3D)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 5

PostPostano: 17:20 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="A_je_to"]Jel može netko napisati kolko mu ispada 1.a i 2?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf[/quote]

mene također zanimaju rjesenja ta dva zadatka, te i 3. zadataka tog kolokvija
A_je_to (napisa):
Jel može netko napisati kolko mu ispada 1.a i 2?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf


mene također zanimaju rjesenja ta dva zadatka, te i 3. zadataka tog kolokvija


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
minora665
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 02. 2010. (22:52:01)
Postovi: (1F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 22:05 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slicno kao i zadatak s kapicom/sladoledom i 2zad iz 2009 ( http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2008-09/kolokvij1.pdf ) se moze shvatiti na dva načina. I to bitno razlicita nacina (tezina od b dijela zadatka uvelike ovisi o tome kako smo si "zamislili sliku"). Dakle je li rijec o valjku koji je s donje strane omeden paraboloidom ili je rijec o onom supljem tijelu "izmedu" paraboloida i valjka?
Slicno kao i zadatak s kapicom/sladoledom i 2zad iz 2009 ( http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2008-09/kolokvij1.pdf ) se moze shvatiti na dva načina. I to bitno razlicita nacina (tezina od b dijela zadatka uvelike ovisi o tome kako smo si "zamislili sliku"). Dakle je li rijec o valjku koji je s donje strane omeden paraboloidom ili je rijec o onom supljem tijelu "izmedu" paraboloida i valjka?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mapat
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2010. (15:31:40)
Postovi: (10)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 11:33 sri, 18. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

u 1.b iz 2011. kako se odreduje srednja vrijednost kvadrata udaljenosti tocaka u S od z-osi? odredila sam udaljenost, opcenito. i sto sad?
u 1.b iz 2011. kako se odreduje srednja vrijednost kvadrata udaljenosti tocaka u S od z-osi? odredila sam udaljenost, opcenito. i sto sad?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pupi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 12. 2009. (11:03:15)
Postovi: (92)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5

PostPostano: 11:45 sri, 18. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="minora665"]Slicno kao i zadatak s kapicom/sladoledom i 2zad iz 2009 ( http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2008-09/kolokvij1.pdf ) se moze shvatiti na dva načina. I to bitno razlicita nacina (tezina od b dijela zadatka uvelike ovisi o tome kako smo si "zamislili sliku"). Dakle je li rijec o valjku koji je s donje strane omeden paraboloidom ili je rijec o onom supljem tijelu "izmedu" paraboloida i valjka?[/quote]
Jel moze netko rijesit ovaj zadatak?
minora665 (napisa):
Slicno kao i zadatak s kapicom/sladoledom i 2zad iz 2009 ( http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2008-09/kolokvij1.pdf ) se moze shvatiti na dva načina. I to bitno razlicita nacina (tezina od b dijela zadatka uvelike ovisi o tome kako smo si "zamislili sliku"). Dakle je li rijec o valjku koji je s donje strane omeden paraboloidom ili je rijec o onom supljem tijelu "izmedu" paraboloida i valjka?

Jel moze netko rijesit ovaj zadatak?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
mapat
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2010. (15:31:40)
Postovi: (10)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 12:36 sri, 18. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja sam shvatila kao valjak koji je s donje strane omeden paraboloidom. onda se volumen podijeli na 2 dijela.
1. dio je valjak oko y osi koji ide od ravnine y=0 do ravnine y=4. taj volumen se moze izracunat i po formulu B*v=16pi (ili ono s površinom kruga pri cemu je r^2=4)
2. dio je paraboloid od y=-4 ravnine do y=0 ravnine i to po formuli integral(povrsina kruga) od -4 do 0 pri cemu je povrsina kruga dana za r^2=y+4 pa je to integral(y+4)*pi i taj vol ispadne 8pi
sve zajedno volumen=24pi

barem sam ja tako dobila :D
ja sam shvatila kao valjak koji je s donje strane omeden paraboloidom. onda se volumen podijeli na 2 dijela.
1. dio je valjak oko y osi koji ide od ravnine y=0 do ravnine y=4. taj volumen se moze izracunat i po formulu B*v=16pi (ili ono s površinom kruga pri cemu je r^2=4)
2. dio je paraboloid od y=-4 ravnine do y=0 ravnine i to po formuli integral(povrsina kruga) od -4 do 0 pri cemu je povrsina kruga dana za r^2=y+4 pa je to integral(y+4)*pi i taj vol ispadne 8pi
sve zajedno volumen=24pi

barem sam ja tako dobila Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomob
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2012. (09:15:50)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 13:28 sri, 18. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav,

može li mi netko pomoći s 1.a zadatkom i 2010/2011. Kako trebamo izracunati površinu izvan kružnice, a unutar kardioide, moja je ideja buila ta da odredima za koje sve kuteve φ naša kružnica i kardioida imaju jednake r-ove.

Za kružnicu: r=2acos(φ)
Za kardioidu: r=a(1+cos(φ))

4 su moguća kuta: 0, π i još neka dva koja mene zanimaju. Mislio sam računati integral u granicama r element od a(radijus krušnice) do a(1+cos(φ)), a kut φ bi mi bio u granicama od ona preostala dva kuta za koje kardioida i kružnica imaju isti r. Te kuteve sam planirao izračinat tako da izjednačim r-ove, ali mi ona ispadne samo jedan φ=0.

Moja pitanja su: Može li se to riješiti na način na koji sam si zamislio i ako može, kako dobiti ta φ koji mi treba?
Pozdrav,

može li mi netko pomoći s 1.a zadatkom i 2010/2011. Kako trebamo izracunati površinu izvan kružnice, a unutar kardioide, moja je ideja buila ta da odredima za koje sve kuteve φ naša kružnica i kardioida imaju jednake r-ove.

Za kružnicu: r=2acos(φ)
Za kardioidu: r=a(1+cos(φ))

4 su moguća kuta: 0, π i još neka dva koja mene zanimaju. Mislio sam računati integral u granicama r element od a(radijus krušnice) do a(1+cos(φ)), a kut φ bi mi bio u granicama od ona preostala dva kuta za koje kardioida i kružnica imaju isti r. Te kuteve sam planirao izračinat tako da izjednačim r-ove, ali mi ona ispadne samo jedan φ=0.

Moja pitanja su: Može li se to riješiti na način na koji sam si zamislio i ako može, kako dobiti ta φ koji mi treba?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Jess
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2011. (14:34:48)
Postovi: (2)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 13:44 sri, 18. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

kružnica je sva unutar kardioide (zato i ispada da im je jedino sjecište za fi=0)
kružnica je sva unutar kardioide (zato i ispada da im je jedino sjecište za fi=0)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pupi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 12. 2009. (11:03:15)
Postovi: (92)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5

PostPostano: 13:52 sri, 18. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mapat"]u 1.b iz 2011. kako se odreduje srednja vrijednost kvadrata udaljenosti tocaka u S od z-osi? odredila sam udaljenost, opcenito. i sto sad?[/quote]Iskoristi teorem o srednjoj vrijednosti :)
mapat (napisa):
u 1.b iz 2011. kako se odreduje srednja vrijednost kvadrata udaljenosti tocaka u S od z-osi? odredila sam udaljenost, opcenito. i sto sad?
Iskoristi teorem o srednjoj vrijednosti Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Tomob
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2012. (09:15:50)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 14:02 sri, 18. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala ti puno :). Pogriješio sam prilikom crtanja skice jer sam r kružnice poistovjetio s njenim pravim radiusom, a ne s onim koji kreće iz ishodišta polarnih osi, pa mi je ispalo da se sijeku u više tocaka...
Hvala ti puno Smile. Pogriješio sam prilikom crtanja skice jer sam r kružnice poistovjetio s njenim pravim radiusom, a ne s onim koji kreće iz ishodišta polarnih osi, pa mi je ispalo da se sijeku u više tocaka...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jabuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 11. 2009. (15:53:14)
Postovi: (7C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 15:16 sri, 18. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mapat"]ja sam shvatila kao valjak koji je s donje strane omeden paraboloidom. onda se volumen podijeli na 2 dijela.
1. dio je valjak oko y osi koji ide od ravnine y=0 do ravnine y=4. taj volumen se moze izracunat i po formulu B*v=16pi (ili ono s površinom kruga pri cemu je r^2=4)
2. dio je paraboloid od y=-4 ravnine do y=0 ravnine i to po formuli integral(povrsina kruga) od -4 do 0 pri cemu je povrsina kruga dana za r^2=y+4 pa je to integral(y+4)*pi i taj vol ispadne 8pi
sve zajedno volumen=24pi

barem sam ja tako dobila :D[/quote]

i ja sam to dobila, samo nisam isla rastavljat na dva volumena
mapat (napisa):
ja sam shvatila kao valjak koji je s donje strane omeden paraboloidom. onda se volumen podijeli na 2 dijela.
1. dio je valjak oko y osi koji ide od ravnine y=0 do ravnine y=4. taj volumen se moze izracunat i po formulu B*v=16pi (ili ono s površinom kruga pri cemu je r^2=4)
2. dio je paraboloid od y=-4 ravnine do y=0 ravnine i to po formuli integral(povrsina kruga) od -4 do 0 pri cemu je povrsina kruga dana za r^2=y+4 pa je to integral(y+4)*pi i taj vol ispadne 8pi
sve zajedno volumen=24pi

barem sam ja tako dobila Very Happy


i ja sam to dobila, samo nisam isla rastavljat na dva volumena


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
meda
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 01. 2010. (09:29:23)
Postovi: (A0)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 1 - 2

PostPostano: 16:56 sri, 18. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf

jel bi mogo netko u kratko 5.iskomentirat?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf

jel bi mogo netko u kratko 5.iskomentirat?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 17:16 sri, 18. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sjećaš se onoga: skup [latex]C[/latex] ima površinu ako i samo ako njegov rub [latex]\delta C[/latex] ima površinu 0?
To ti je sve što ti treba u tom zadatku, i za a), i za b), i za c).

(ali ipak viči ako ovo nije dovoljan hint)
Sjećaš se onoga: skup ima površinu ako i samo ako njegov rub ima površinu 0?
To ti je sve što ti treba u tom zadatku, i za a), i za b), i za c).

(ali ipak viči ako ovo nije dovoljan hint)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Joker
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2010. (10:19:16)
Postovi: (8C)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 11

PostPostano: 17:32 sri, 18. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

kolko vam ispada 3?
i jel moze pomoc oko 1. b) ?
kolko vam ispada 3?
i jel moze pomoc oko 1. b) ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kosani
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2010. (21:22:58)
Postovi: (26)16
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 7

PostPostano: 17:40 sri, 18. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="meda"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf

jel bi mogo netko u kratko 5.iskomentirat?[/quote]


a) Znači prvo je bitna ona jedna napomena 6.7 sa predavanja koja kaže da
[b]C ima površinu ako i samo ako njegova granica (rub) ima površinu nula[/b].

C ima površinu stoga je rub površine 0.

[Rub od zatvrača od C]=[rub od C] je površine 0, stoga [zatvarač od C] ima površinu.


b) Sa vježbi iz DIFRAFA, tj. ona skripta vježbi Zadatak 3.18 kaže:
[b][Zatvarač od C] = [interior od C] unija [rub od C]. [/b]

Interior od C je podskup od C (površine 0) stoga je i on površine 0.
U a) smo ustanovili da je i rub površine nula. Znamo da je konačna unija skupova površine nula opet površine nula. Stoga je zatvarač površine 0.

c) Ne. Ako nema površinu, prekidi na rubu su neprebrojivi. Ako bi [Zatvarač od C] imao površinu, njegov rub bi bio površine 0. Kako je [rub od c] = [rub od zatvarač od C] jasno je da to nije moguće.
meda (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/2010-11/kolokvij1.pdf

jel bi mogo netko u kratko 5.iskomentirat?



a) Znači prvo je bitna ona jedna napomena 6.7 sa predavanja koja kaže da
C ima površinu ako i samo ako njegova granica (rub) ima površinu nula.

C ima površinu stoga je rub površine 0.

[Rub od zatvrača od C]=[rub od C] je površine 0, stoga [zatvarač od C] ima površinu.


b) Sa vježbi iz DIFRAFA, tj. ona skripta vježbi Zadatak 3.18 kaže:
[Zatvarač od C] = [interior od C] unija [rub od C].

Interior od C je podskup od C (površine 0) stoga je i on površine 0.
U a) smo ustanovili da je i rub površine nula. Znamo da je konačna unija skupova površine nula opet površine nula. Stoga je zatvarač površine 0.

c) Ne. Ako nema površinu, prekidi na rubu su neprebrojivi. Ako bi [Zatvarač od C] imao površinu, njegov rub bi bio površine 0. Kako je [rub od c] = [rub od zatvarač od C] jasno je da to nije moguće.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
888
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (18:26:14)
Postovi: (29)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 3 - 6

PostPostano: 17:52 sri, 18. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa šta nije pod c) da postoji? Recimo Q2 presjek [0,1]x[0,1] nema površinu, zatvarač je R2 presjek [0,1]x[0,1] i on ima površinu
Pa šta nije pod c) da postoji? Recimo Q2 presjek [0,1]x[0,1] nema površinu, zatvarač je R2 presjek [0,1]x[0,1] i on ima površinu


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 2 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan