Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Tetraedar

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
'rongdirect
Gost





PostPostano: 19:11 sri, 24. 10. 2007    Naslov: Tetraedar Citirajte i odgovorite

Zadani su vektori [b]a[/b]=(1,1,1), [b]b[/b]=(1,1,0) i [b]c[/b]=(1,-1,0). Tribam odredit visinu tetraedra kojeg razapinju vektori [b]a[/b],[b] b[/b] i [b]c[/b] (onu koja ima nožište u bazi koja je određena s [b]a[/b] i [b]c[/b]). Našla sam površinu baze (sqr2/6). Visinu bi trebala izvuć iz formule za volumen, s tim da ga prije izračunam al ne znam kako, tj. po kojoj formuli. Iz zadatka bi trebalo biti da su moduli zadanih vektora jednaki, jel tako?
Hvala unaprijed
Zadani su vektori a=(1,1,1), b=(1,1,0) i c=(1,-1,0). Tribam odredit visinu tetraedra kojeg razapinju vektori a, b i c (onu koja ima nožište u bazi koja je određena s a i c). Našla sam površinu baze (sqr2/6). Visinu bi trebala izvuć iz formule za volumen, s tim da ga prije izračunam al ne znam kako, tj. po kojoj formuli. Iz zadatka bi trebalo biti da su moduli zadanih vektora jednaki, jel tako?
Hvala unaprijed


[Vrh]
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 19:41 sri, 24. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Volumen je,kolko se sjećam, mješoviti produkt 3 vektora...

pa probaj s tim...

jer kad imaš 3 vektora, koji nisu komplanarni (a ovi nisu) onda je njihov mješoviti produkt (geometrijski gledano) baš volumen paralelepipeda kojeg tvore ta 3 vektora. A opet, kolko se sjećam mješoviti produkt je kad staviš sva 3 vektora u matricu i onda joj izračunaš determinantu...i naravno apsolutna vrijednost toga.
Volumen je,kolko se sjećam, mješoviti produkt 3 vektora...

pa probaj s tim...

jer kad imaš 3 vektora, koji nisu komplanarni (a ovi nisu) onda je njihov mješoviti produkt (geometrijski gledano) baš volumen paralelepipeda kojeg tvore ta 3 vektora. A opet, kolko se sjećam mješoviti produkt je kad staviš sva 3 vektora u matricu i onda joj izračunaš determinantu...i naravno apsolutna vrijednost toga.



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
'rongdirect
Gost





PostPostano: 19:45 sri, 24. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

ma je, radila sam preko mješovitog umnoška, al ne ide. svejedno, hvala
ma je, radila sam preko mješovitog umnoška, al ne ide. svejedno, hvala


[Vrh]
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 20:45 sri, 24. 10. 2007    Naslov: Re: tetraedar Citirajte i odgovorite

[quote="'rongdirect"]Iz zadatka bi trebalo biti da su moduli zadanih vektora jednaki, jel tako? [/quote]

Kolko ja vidim, moduli im nisu jednaki...pošto je modul korijen iz skalarnog produkta vektora sa samim sobom...

A moralo bi ić sa mješovitim produktom...

dakle volumen je 2 (ona determinanta), a površina baze je modul vektorskog produkta a i c..dakle korijen iz 6, pa je visina=volumen/baza, a to je 2/sqrt6
'rongdirect (napisa):
Iz zadatka bi trebalo biti da su moduli zadanih vektora jednaki, jel tako?


Kolko ja vidim, moduli im nisu jednaki...pošto je modul korijen iz skalarnog produkta vektora sa samim sobom...

A moralo bi ić sa mješovitim produktom...

dakle volumen je 2 (ona determinanta), a površina baze je modul vektorskog produkta a i c..dakle korijen iz 6, pa je visina=volumen/baza, a to je 2/sqrt6



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy


Zadnja promjena: Luuka; 20:46 sri, 24. 10. 2007; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Markec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2003. (14:49:45)
Postovi: (134)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 37 - 40

PostPostano: 20:46 sri, 24. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Zadani su vektori a=(1,1,1), b=(1,1,0) i c=(1,-1,0). Tribam odredit visinu tetraedra kojeg razapinju vektori a, b i c [/quote]

Kakav je to tetraedar? ((1,1,1) je "duzi" od ostala dva vektora)

Sta uopce trazis? visinu tetraedra? visinu trokuta odredenog s (1,1,1) i (1,-1,0) ?
Citat:
Zadani su vektori a=(1,1,1), b=(1,1,0) i c=(1,-1,0). Tribam odredit visinu tetraedra kojeg razapinju vektori a, b i c


Kakav je to tetraedar? ((1,1,1) je "duzi" od ostala dva vektora)

Sta uopce trazis? visinu tetraedra? visinu trokuta odredenog s (1,1,1) i (1,-1,0) ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
'rongdirect
Gost





PostPostano: 20:55 sri, 24. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tražim visinu tetraedra koja ima nožišta u bazi određenoj s [b]a[/b] i[b] c[/b] (visina pada na bazu).
Po zadanim koordinatama se vidi da im moduli nisu isti, ali tetraedar ima sve stranice jednake duljine?
Meni jednostavno ovaj zadatak ne može 'ispasti'.
Tražim visinu tetraedra koja ima nožišta u bazi određenoj s a i c (visina pada na bazu).
Po zadanim koordinatama se vidi da im moduli nisu isti, ali tetraedar ima sve stranice jednake duljine?
Meni jednostavno ovaj zadatak ne može 'ispasti'.


[Vrh]
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 20:58 sri, 24. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

A kaj trebaš dobit kao rezultat? Jer ovaj postupak koji sam ja opiso bi trebo bit ok, al zbunjuje to kaj su rekli da je tetraedar u pitanju... :roll:
A kaj trebaš dobit kao rezultat? Jer ovaj postupak koji sam ja opiso bi trebo bit ok, al zbunjuje to kaj su rekli da je tetraedar u pitanju... Rolling Eyes



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
'rongdirect
Gost





PostPostano: 21:06 sri, 24. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

nemam rješenje.
samo još nešto: ako je u pitanju tetraedar, zar njegov volumeni nije onda B*v/3?

hvala luuka! :wink:
nemam rješenje.
samo još nešto: ako je u pitanju tetraedar, zar njegov volumeni nije onda B*v/3?

hvala luuka! Wink


[Vrh]
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 21:08 sri, 24. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

A da, je... (sad me malo sram :oops: )

A ak tak nejde probaj nešt sa kutovima izmislit...napravi skicu pa onda iz skar produkta možeš nać kutove između vektora...

nadam se da je pomoglo... :lol:
A da, je... (sad me malo sram Embarassed )

A ak tak nejde probaj nešt sa kutovima izmislit...napravi skicu pa onda iz skar produkta možeš nać kutove između vektora...

nadam se da je pomoglo... Laughing



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
'rongdirect
Gost





PostPostano: 21:12 sri, 24. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako bilo: HVALA!

uživaj!

:wink:
kako bilo: HVALA!

uživaj!

Wink


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 21:19 sri, 24. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[url]http://en.wikipedia.org/wiki/Tetrahedron[/url] :arrow: Ima kako se racuna volumen kad su poznate tocke koje razapinju tetraedar, a onda se iz povrsine baze i volumena lako nadje visina (prema gornjoj formuli koja, IIRC, vrijedi za sve piramide). 8)
http://en.wikipedia.org/wiki/Tetrahedron Arrow Ima kako se racuna volumen kad su poznate tocke koje razapinju tetraedar, a onda se iz povrsine baze i volumena lako nadje visina (prema gornjoj formuli koja, IIRC, vrijedi za sve piramide). Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
'rongdirect
Gost





PostPostano: 21:40 sri, 24. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

e, svaka ti čast na ovome!
:D

HVALA!



8)
e, svaka ti čast na ovome!
Very Happy

HVALA!



Cool


[Vrh]
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 21:56 sri, 24. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

najveći je problem to što zadani vektori uopće ne razapinju pravilni tetraedar. :bigcry:

ljudi, ja sam se zaletio. obrišite ovaj post. hvala. :cry:
najveći je problem to što zadani vektori uopće ne razapinju pravilni tetraedar. Very sad

ljudi, ja sam se zaletio. obrišite ovaj post. hvala. Crying or Very sad



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 22:25 sri, 24. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisi se zaletio. :? I meni zvoni da su me u skoli ucili da je tetraedar "pravilna trostrana piramida" (aka "ima sve stranice jednake"), a takvu definiciju mozes naci i na [url=http://hr.wikipedia.org/wiki/Tetraedar]hrvatskoj verziji Wikipedije[/url], tako da je greska razumljiva. ;)
Nisi se zaletio. Confused I meni zvoni da su me u skoli ucili da je tetraedar "pravilna trostrana piramida" (aka "ima sve stranice jednake"), a takvu definiciju mozes naci i na hrvatskoj verziji Wikipedije, tako da je greska razumljiva. Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 9:50 čet, 25. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

ah. znači ima nešto u tome. jer prvo sam napisao da ne razapinju tetraedar, a onda sam na wikiju vidio sliku 'pravilnog' tetraedra... :? to me zbunilo.
nema mi smisla da je tetraedar ustvari sinonim za trostranu piramidu; uvijek sam mislio da je to [b]pravilna[/b] trostrana piramida :?
ah. znači ima nešto u tome. jer prvo sam napisao da ne razapinju tetraedar, a onda sam na wikiju vidio sliku 'pravilnog' tetraedra... Confused to me zbunilo.
nema mi smisla da je tetraedar ustvari sinonim za trostranu piramidu; uvijek sam mislio da je to pravilna trostrana piramida Confused



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan