Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

objasnjenje o nizovima
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
filipnet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2003. (01:17:46)
Postovi: (399)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 29 - 5
Lokacija: cvrsto na stolici

PostPostano: 17:45 pon, 17. 11. 2003    Naslov: objasnjenje o nizovima Citirajte i odgovorite

ja bi trebao da mi neko malo bolje objasni nizove?! :)
ja bi trebao da mi neko malo bolje objasni nizove?! Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:54 pon, 17. 11. 2003    Naslov: Re: objasnjenje o nizovima Citirajte i odgovorite

[quote="filipnet"]ja bi trebao da mi neko malo bolje objasni nizove?! :)[/quote]

A sto nije jasno? 8)
filipnet (napisa):
ja bi trebao da mi neko malo bolje objasni nizove?! Smile


A sto nije jasno? Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
filipnet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2003. (01:17:46)
Postovi: (399)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 29 - 5
Lokacija: cvrsto na stolici

PostPostano: 20:31 pon, 17. 11. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovako: zadnji put si na vjezbama napisao
X 17 19 23 .....(ovi brojevi su bili u kucicama)
x[1]==19 dal ovaj indeks u uglatim zagradama oznacava koji je to broj po redu ili nesto drugo i zasto se ide 0?
i koja je razlika izmedu x=1 i x==1?
ovako: zadnji put si na vjezbama napisao
X 17 19 23 .....(ovi brojevi su bili u kucicama)
x[1]==19 dal ovaj indeks u uglatim zagradama oznacava koji je to broj po redu ili nesto drugo i zasto se ide 0?
i koja je razlika izmedu x=1 i x==1?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:59 uto, 18. 11. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="filipnet"]ovako: zadnji put si na vjezbama napisao
X 17 19 23 .....(ovi brojevi su bili u kucicama)
x[1]==19 dal ovaj indeks u uglatim zagradama oznacava koji je to broj po redu ili nesto drugo i zasto se ide 0?[/quote]

Tocno. Numeracija ide od 0. 8)

Dakle, ako je niz X==(17,19,23,...), onda je X[0]==17, X[1]==19, X[2]==23,...

Ako izvedes naredbu X[1]=29, onda ce (nakon toga) biti X==(17,29,23,...). :)

[quote="filipnet"]i koja je razlika izmedu x=1 i x==1?[/quote]

Ovo cesto naglasavam, ali nije naodmet ponoviti. ;)

x=1 znaci "pridruzi x-u vrijednost 1"
x==1 znaci "da li je x jednako 1?"

Prvi izraz [b]mijenja[/b] vrijednost varijable x (postavlja ju na 1) i vraca novu vrijednost te varijable (u tvom primjeru 1). Dakle, ako napises

x=(y=17)

onda ce i x i y poprimiti vrijednost 17. Zasto?

Zato jer ce se (zbog zagrada) prvo izvrsiti "y=17" sto ce postaviti y na 17 i kao rezultat (operacije "pridruzi") ce se vratiti taj isti 17. Onda se izvrava x=... dio koji x-u pridruzi vrijednost koju vraca izraz "y=17", a to je (kako sam malo prije napisao) 17. Zato i x poprimi vrijednost 17.

(Ovaj dio s vracanjem vrijednosti nisam pricao i ne treba znati, ali eto... ;))

Ako napises:

x=(y==17) (primijeti dvostruki "jednako" izmedju y i 17, a samo jednostruki kraj x-a :!:)

To znaci:

"y==17" vraca 1 ako je y jednako 17; ako y nije jednako 17, izraz vraca nulu. Stogod da vrati, pridruzuje se x-u. 8)

Dakle, x ce poprimiti vrijednost 0 ili 1, a y ce ostati nepromijenjen. :D

Nadam se da je sada jasnije. 8) Ako ima jos kakvo pitanje, vrisni... ;)

P.S. Mozda da i ostale kolege uputis ovdje, jer vjerojatno jos nekima nije skroz jasno... :) A mene ne slusaju i ne dolaze na Forum... :?
filipnet (napisa):
ovako: zadnji put si na vjezbama napisao
X 17 19 23 .....(ovi brojevi su bili u kucicama)
x[1]==19 dal ovaj indeks u uglatim zagradama oznacava koji je to broj po redu ili nesto drugo i zasto se ide 0?


Tocno. Numeracija ide od 0. Cool

Dakle, ako je niz X==(17,19,23,...), onda je X[0]==17, X[1]==19, X[2]==23,...

Ako izvedes naredbu X[1]=29, onda ce (nakon toga) biti X==(17,29,23,...). Smile

filipnet (napisa):
i koja je razlika izmedu x=1 i x==1?


Ovo cesto naglasavam, ali nije naodmet ponoviti. Wink

x=1 znaci "pridruzi x-u vrijednost 1"
x==1 znaci "da li je x jednako 1?"

Prvi izraz mijenja vrijednost varijable x (postavlja ju na 1) i vraca novu vrijednost te varijable (u tvom primjeru 1). Dakle, ako napises

x=(y=17)

onda ce i x i y poprimiti vrijednost 17. Zasto?

Zato jer ce se (zbog zagrada) prvo izvrsiti "y=17" sto ce postaviti y na 17 i kao rezultat (operacije "pridruzi") ce se vratiti taj isti 17. Onda se izvrava x=... dio koji x-u pridruzi vrijednost koju vraca izraz "y=17", a to je (kako sam malo prije napisao) 17. Zato i x poprimi vrijednost 17.

(Ovaj dio s vracanjem vrijednosti nisam pricao i ne treba znati, ali eto... Wink)

Ako napises:

x=(y==17) (primijeti dvostruki "jednako" izmedju y i 17, a samo jednostruki kraj x-a Exclamation)

To znaci:

"y==17" vraca 1 ako je y jednako 17; ako y nije jednako 17, izraz vraca nulu. Stogod da vrati, pridruzuje se x-u. Cool

Dakle, x ce poprimiti vrijednost 0 ili 1, a y ce ostati nepromijenjen. Very Happy

Nadam se da je sada jasnije. Cool Ako ima jos kakvo pitanje, vrisni... Wink

P.S. Mozda da i ostale kolege uputis ovdje, jer vjerojatno jos nekima nije skroz jasno... Smile A mene ne slusaju i ne dolaze na Forum... Confused



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
filipnet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2003. (01:17:46)
Postovi: (399)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 29 - 5
Lokacija: cvrsto na stolici

PostPostano: 1:47 uto, 18. 11. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]
Ako napises:

x=(y==17) (primijeti dvostruki "jednako" izmedju y i 17, a samo jednostruki kraj x-a :!:)

To znaci:

"y==17" vraca 1 ako je y jednako 17; ako y nije jednako 17, izraz vraca nulu. Stogod da vrati, pridruzuje se x-u. 8)

Dakle, x ce poprimiti vrijednost 0 ili 1, a y ce ostati nepromijenjen. :D[/quote]

znaci ako x poprimi vrijednost 1, onda to znaci da je istina, a ako poprimi vrijednost 0, onda je laz, zar ne?

hvala! pomoglo je! :) ak cu imat jos neka pitanja, bum te to pitao u srijedu poslije vjezba!
A sto se tice tvog prijedloga da uputim svoje kolege na ovaj forum, bas ne znam koliko bi me poslusali da to napravim! :lol:
jos jednom hvala! :D
vsego (napisa):

Ako napises:

x=(y==17) (primijeti dvostruki "jednako" izmedju y i 17, a samo jednostruki kraj x-a Exclamation)

To znaci:

"y==17" vraca 1 ako je y jednako 17; ako y nije jednako 17, izraz vraca nulu. Stogod da vrati, pridruzuje se x-u. Cool

Dakle, x ce poprimiti vrijednost 0 ili 1, a y ce ostati nepromijenjen. Very Happy


znaci ako x poprimi vrijednost 1, onda to znaci da je istina, a ako poprimi vrijednost 0, onda je laz, zar ne?

hvala! pomoglo je! Smile ak cu imat jos neka pitanja, bum te to pitao u srijedu poslije vjezba!
A sto se tice tvog prijedloga da uputim svoje kolege na ovaj forum, bas ne znam koliko bi me poslusali da to napravim! Laughing
jos jednom hvala! Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 1:56 uto, 18. 11. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="filipnet"]znaci ako x poprimi vrijednost 1, onda to znaci da je istina, a ako poprimi vrijednost 0, onda je laz, zar ne?[/quote]

Opcenito, u C-u, nula se interpretira kao laz. Sve ostalo kao istina. :D

Evo ti dio programa:

[code:1]x = 1;
if (x) printf("Istina!"); else printf("Laz!");
x = 17;
if (x) printf("Istina!"); else printf("Laz!");
x = 0;
if (x) printf("Istina!"); else printf("Laz!");[/code:1]

Ispisat ce se prvo dvije "istine", pa onda jedna "laz". 8)

[quote="filipnet"]A sto se tice tvog prijedloga da uputim svoje kolege na ovaj forum, bas ne znam koliko bi me poslusali da to napravim! :lol:[/quote]

Paaa... vrijedi pokusati, ne? ;)
filipnet (napisa):
znaci ako x poprimi vrijednost 1, onda to znaci da je istina, a ako poprimi vrijednost 0, onda je laz, zar ne?


Opcenito, u C-u, nula se interpretira kao laz. Sve ostalo kao istina. Very Happy

Evo ti dio programa:

Kod:
x = 1;
if (x) printf("Istina!"); else printf("Laz!");
x = 17;
if (x) printf("Istina!"); else printf("Laz!");
x = 0;
if (x) printf("Istina!"); else printf("Laz!");


Ispisat ce se prvo dvije "istine", pa onda jedna "laz". Cool

filipnet (napisa):
A sto se tice tvog prijedloga da uputim svoje kolege na ovaj forum, bas ne znam koliko bi me poslusali da to napravim! Laughing


Paaa... vrijedi pokusati, ne? Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan