Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Tko je Ennio De Giorgi?

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Edo
Gost





PostPostano: 10:46 ned, 16. 11. 2003    Naslov: Tko je Ennio De Giorgi? Citirajte i odgovorite

U razgovoru sa studentima i nekim asistentima dobio sam dojam da je Degiorgi za njih samo jedan od strojeva na MO pa mi se cini zgodnim upitati one koji citaju ovaj forum znaju li tko je bio Ennio De Giorgi. Koje su mu zasluge i u kakvoj je vezi s J.F.Nashom (onim iz filma)?
Znam da Nenad, koji je krstio stroj zna, ali bojim se da ostali...
U razgovoru sa studentima i nekim asistentima dobio sam dojam da je Degiorgi za njih samo jedan od strojeva na MO pa mi se cini zgodnim upitati one koji citaju ovaj forum znaju li tko je bio Ennio De Giorgi. Koje su mu zasluge i u kakvoj je vezi s J.F.Nashom (onim iz filma)?
Znam da Nenad, koji je krstio stroj zna, ali bojim se da ostali...


[Vrh]
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 11:04 ned, 16. 11. 2003    Naslov: Re: Tko je Ennio De Giorgi? Citirajte i odgovorite

[quote="Edo"]Znam da Nenad, koji je krstio stroj zna, ali bojim se da ostali...[/quote]

A ja se bojim da Edo ne zna koristiti funkciju search.. :roll:

[url]http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=954[/url]
Edo (napisa):
Znam da Nenad, koji je krstio stroj zna, ali bojim se da ostali...


A ja se bojim da Edo ne zna koristiti funkciju search.. Rolling Eyes

http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=954



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Edo
Gost





PostPostano: 12:28 ned, 16. 11. 2003    Naslov: Upravo zato Citirajte i odgovorite

Poznata mi je navedena diskusija, ali ona nije utjecala na opce nepoznavenje studenata i nastavnog osoblja na MO spomenutog znamenitog pokojnika. Vecina studenata zna tko je bio J.F. Nash (iz jasnih razloga), premda su mu znanstvene zasluge, po mom skromnom misljenju, manje.
Pitanje je, koliko nasi studenti znaju o matematicarima druge polovice (ili cak cijelog) 20. stoljeca i da li im njihova imena ista znace. De Giorgi je samo jedan primjer. Feller je drugi. Laurent Schwartz je treci. Ovaj zadnji je jednom cak gostovao na nasem odjelu, negdje 50-tih.
Poznata mi je navedena diskusija, ali ona nije utjecala na opce nepoznavenje studenata i nastavnog osoblja na MO spomenutog znamenitog pokojnika. Vecina studenata zna tko je bio J.F. Nash (iz jasnih razloga), premda su mu znanstvene zasluge, po mom skromnom misljenju, manje.
Pitanje je, koliko nasi studenti znaju o matematicarima druge polovice (ili cak cijelog) 20. stoljeca i da li im njihova imena ista znace. De Giorgi je samo jedan primjer. Feller je drugi. Laurent Schwartz je treci. Ovaj zadnji je jednom cak gostovao na nasem odjelu, negdje 50-tih.


[Vrh]
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 13:06 ned, 16. 11. 2003    Naslov: Re: Upravo zato Citirajte i odgovorite

[quote="Edo"]Poznata mi je navedena diskusija, ali ona nije utjecala na opce nepoznavenje studenata i nastavnog osoblja na MO spomenutog znamenitog pokojnika.[/quote]

Meni se cini da je ipak malo utjecala. Topic je do sada otvoren 137 puta. Osobno sam procitao interview i naucio nesto novo (cini se da je i Prox).

Hoce li ova diskusija utjecati na "opce nepoznavanje" vise od one prve? :roll: :roll:
Edo (napisa):
Poznata mi je navedena diskusija, ali ona nije utjecala na opce nepoznavenje studenata i nastavnog osoblja na MO spomenutog znamenitog pokojnika.


Meni se cini da je ipak malo utjecala. Topic je do sada otvoren 137 puta. Osobno sam procitao interview i naucio nesto novo (cini se da je i Prox).

Hoce li ova diskusija utjecati na "opce nepoznavanje" vise od one prve? Rolling Eyes Rolling Eyes



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 14:50 ned, 16. 11. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cini mi se da bi to trebao pokrivati izborni kolegij "[i]Povijest matematike[/i]", ali ne znam koliko ljudi to upisuje ni sto se tamo radi... :(

Mislim da vecina ne zna, ali ne vidim kako to znanje prosiriti okolo... :? Bilo deset topica ili samo jedan, Forum tu - na zalost - ne moze nesto promijeniti... :(

Mozda kakvi seminari zabavnog karaktera, no pitanje je tko bi to organizirao i drzao? :?
[color=#aaaacc](Ja nisam dobrovoljac ;))[/color]
Cini mi se da bi to trebao pokrivati izborni kolegij "Povijest matematike", ali ne znam koliko ljudi to upisuje ni sto se tamo radi... Sad

Mislim da vecina ne zna, ali ne vidim kako to znanje prosiriti okolo... Confused Bilo deset topica ili samo jedan, Forum tu - na zalost - ne moze nesto promijeniti... Sad

Mozda kakvi seminari zabavnog karaktera, no pitanje je tko bi to organizirao i drzao? Confused
(Ja nisam dobrovoljac Wink)



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Edo
Gost





PostPostano: 17:28 ned, 16. 11. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako je danas ne bih znao, ali u moje vrijeme kolegij povijest matematike zavrsavao je s renesansom. Prisjecam se da je svojedobno Braus strojeve na odjelu nazivao prema proizvodjacima pive. Da nije bilo Nenada, ova bi se diskusija vjerojatno vodila na Tuborgu. Barem bi svi znali porijeklo imena.
Kako je danas ne bih znao, ali u moje vrijeme kolegij povijest matematike zavrsavao je s renesansom. Prisjecam se da je svojedobno Braus strojeve na odjelu nazivao prema proizvodjacima pive. Da nije bilo Nenada, ova bi se diskusija vjerojatno vodila na Tuborgu. Barem bi svi znali porijeklo imena.


[Vrh]
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 22:36 ned, 16. 11. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Edo"]Da nije bilo Nenada, ova bi se diskusija vjerojatno vodila na Tuborgu. Barem bi svi znali porijeklo imena.[/quote]

:lol:
Osim toga svako bi mogao probati pivo i sam odluciti da li valja ili ne. Ovako, kad se povede diskusija na temu "tko je (bio) veci matematicar" nece biti jednostavnog kriterija.

Na Odjelu osim De Giorgija imamo jos strojeve [i]banach[/i], [i]cauchy[/i], [i]feller[/i], [i]fourier[/i], [i]hilbert[/i], [i]kepler[/i] i [i]lebesgue[/i]. Imamo i [i]bete[/i], sto je navodno bio nadimak Rudjera Boskovica.
Edo (napisa):
Da nije bilo Nenada, ova bi se diskusija vjerojatno vodila na Tuborgu. Barem bi svi znali porijeklo imena.


Laughing
Osim toga svako bi mogao probati pivo i sam odluciti da li valja ili ne. Ovako, kad se povede diskusija na temu "tko je (bio) veci matematicar" nece biti jednostavnog kriterija.

Na Odjelu osim De Giorgija imamo jos strojeve banach, cauchy, feller, fourier, hilbert, kepler i lebesgue. Imamo i bete, sto je navodno bio nadimak Rudjera Boskovica.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:01 pon, 17. 11. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Na Odjelu osim De Giorgija imamo jos strojeve [i]banach[/i], [i]cauchy[/i], [i]feller[/i], [i]fourier[/i], [i]hilbert[/i], [i]kepler[/i] i [i]lebesgue[/i]. Imamo i [i]bete[/i], sto je navodno bio nadimak Rudjera Boskovica.[/quote]

Koliko ja znam, Nenad je krstio sve te osim [i]Fellera[/i], [i]Hilberta[/i] i [i]Betea[/i]... :shock: (ispravite me ako grijesim)

Steta sto i drugi nemaju praxu imenovanja masina po velikim matematicarima iz podrucja kojima se bave. :?

Ja sam trazio (u okviru LNRa) :bow: [i]Dijkstru[/i] :bow: ali nisam (jos) dobio... :(

Ono s vrstama pive (za neupucene: Praktikum 2) mi je simpaticna fora... Nije lose malo opustanja... :D

Inace, ako netko zeli sloziti (na hrvatskom!) referentni popis matematicara i njihovih djela, lako to hostamo na DeGiorgiju... ;)
krcko (napisa):
Na Odjelu osim De Giorgija imamo jos strojeve banach, cauchy, feller, fourier, hilbert, kepler i lebesgue. Imamo i bete, sto je navodno bio nadimak Rudjera Boskovica.


Koliko ja znam, Nenad je krstio sve te osim Fellera, Hilberta i Betea... Shocked (ispravite me ako grijesim)

Steta sto i drugi nemaju praxu imenovanja masina po velikim matematicarima iz podrucja kojima se bave. Confused

Ja sam trazio (u okviru LNRa) I bow before you Dijkstru I bow before you ali nisam (jos) dobio... Sad

Ono s vrstama pive (za neupucene: Praktikum 2) mi je simpaticna fora... Nije lose malo opustanja... Very Happy

Inace, ako netko zeli sloziti (na hrvatskom!) referentni popis matematicara i njihovih djela, lako to hostamo na DeGiorgiju... Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Edo
Gost





PostPostano: 14:51 uto, 18. 11. 2003    Naslov: povijest Citirajte i odgovorite

Jedna od brojnih stranica na kojima se mogu naci biografije znacajnih matematicara je http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/~history/
Doduse tamo nema De Giorgija, ali Nenad je vec rekao gdje se moze njega naci.
Moj prijedlog V Segi je da stroj u LNR-u nazove Szego prema glasovitom madjarskom matematicaru Gaboru Szegi (1895-1985). Predlozi to i ja cu podrzati. Doticni je bio puno znacajniji nego onaj kojeg ti predlazes (ime mu nisam zapamtio, ali zvuci kao psovka na swahiliju).
Jedna od brojnih stranica na kojima se mogu naci biografije znacajnih matematicara je http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/~history/
Doduse tamo nema De Giorgija, ali Nenad je vec rekao gdje se moze njega naci.
Moj prijedlog V Segi je da stroj u LNR-u nazove Szego prema glasovitom madjarskom matematicaru Gaboru Szegi (1895-1985). Predlozi to i ja cu podrzati. Doticni je bio puno znacajniji nego onaj kojeg ti predlazes (ime mu nisam zapamtio, ali zvuci kao psovka na swahiliju).


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan