Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

teorijska pitanja
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 10:45 sri, 25. 6. 2008    Naslov: teorijska pitanja Citirajte i odgovorite

Jel bi netko mogao napisat kako egzaktno dokazat Lemu 17.17 ( [url=http://web.math.hr/nastava/difraf/int/pred/p_o17.pdf]link[/url] )?

:beg:

Intuitivno je jasno, ali pošto je to bilo na kolokviju prošle godine, sumnjam da bi prihvatili opis riječima kao dokaz
Jel bi netko mogao napisat kako egzaktno dokazat Lemu 17.17 ( link )?

Molim, kumim i preklinjem!

Intuitivno je jasno, ali pošto je to bilo na kolokviju prošle godine, sumnjam da bi prihvatili opis riječima kao dokaz



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 14:19 sri, 25. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sry, 2 sam i ja jedino skužio
Sry, 2 sam i ja jedino skužio



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine


Zadnja promjena: alen; 17:57 sri, 25. 6. 2008; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 16:16 sri, 25. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pod 2) sam skužio, samo zamjena varijabli, (x,y)=F(u,v) i onda tm o zamjeni varijabli daje tvrdnju... ajde alene, sjeti se kak ostalo ide :beg:

:D
Pod 2) sam skužio, samo zamjena varijabli, (x,y)=F(u,v) i onda tm o zamjeni varijabli daje tvrdnju... ajde alene, sjeti se kak ostalo ide Molim, kumim i preklinjem!

Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 10:24 čet, 26. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Skužih i pod 1) uz pomoć kolegica j.b.i.n.s.h i queen:

Ide isto zamjena varijabli... krene se od desne strane, raspiše se F*(w) po definiciji, rastavi se rub od I^2 na one glatke puteve (njih je 4) i onda na svakom od tih integrala zamjenu varijabli F(u,v)=(x,y). Dobije se točno w u svakom od njih, pa se opet spoje svi integrali u integral po rubu od D.

8)
Skužih i pod 1) uz pomoć kolegica j.b.i.n.s.h i queen:

Ide isto zamjena varijabli... krene se od desne strane, raspiše se F*(w) po definiciji, rastavi se rub od I^2 na one glatke puteve (njih je 4) i onda na svakom od tih integrala zamjenu varijabli F(u,v)=(x,y). Dobije se točno w u svakom od njih, pa se opet spoje svi integrali u integral po rubu od D.

Cool



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
5ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 08. 2006. (21:34:08)
Postovi: (D5)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 31 - 21

PostPostano: 8:59 uto, 8. 7. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

hmmm, u kojem je to formatu skripta iz integrala na netu? jel zna netko šta trebam skinut da bi to mogla otvorit.
hmmm, u kojem je to formatu skripta iz integrala na netu? jel zna netko šta trebam skinut da bi to mogla otvorit.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 9:01 uto, 8. 7. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koja skripta? :? Pa sve je u pdf-u...
Koja skripta? Confused Pa sve je u pdf-u...



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
5ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 08. 2006. (21:34:08)
Postovi: (D5)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 31 - 21

PostPostano: 9:03 uto, 8. 7. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok, sve je u redu, malo sam zabrijala. hvala :wink:
ok, sve je u redu, malo sam zabrijala. hvala Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 21:01 uto, 8. 7. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pitanje. Radim Lebesguov tm i sad ne kužim kak se dobilo da je (kod onih pravokutnika koji su sadržani u Bk) Mij-mij<=2M, gdje je M=sup|f(x)|.

Znam da je to prof Hanzer raspisivala al ja to nisam piso jer je kao trivijalno. I sad zapnem :roll:
Pitanje. Radim Lebesguov tm i sad ne kužim kak se dobilo da je (kod onih pravokutnika koji su sadržani u Bk) Mij-mij<=2M, gdje je M=sup|f(x)|.

Znam da je to prof Hanzer raspisivala al ja to nisam piso jer je kao trivijalno. I sad zapnem Rolling Eyes



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
dosed_girl
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 12. 2006. (21:01:46)
Postovi: (6F)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 17 - 0
Lokacija: -zG-

PostPostano: 21:50 uto, 8. 7. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

nije da sam učila, al piše mi u bilježnici da ako je M=sup|f(x)|, da je Mij < M & mij < -M i da to uvijek vrijedi. valjda ti pomaže ;)
nije da sam učila, al piše mi u bilježnici da ako je M=sup|f(x)|, da je Mij < M & mij < -M i da to uvijek vrijedi. valjda ti pomaže Wink



_________________
a part of me gets sick / a part of me gets sore
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 21:57 uto, 8. 7. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, definitivno pomaže! Još eventualno bi trebalo možda bit >= ... Hvala! :karma:
Da, definitivno pomaže! Još eventualno bi trebalo možda bit >= ... Hvala! karma++



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy


Zadnja promjena: Luuka; 22:15 uto, 8. 7. 2008; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
dosed_girl
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 12. 2006. (21:01:46)
Postovi: (6F)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 17 - 0
Lokacija: -zG-

PostPostano: 22:01 uto, 8. 7. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

ups, da da, u pravu si, ja krivo napisah :oops:

dakle, mij [b]>=[/b] -M

;)
ups, da da, u pravu si, ja krivo napisah Embarassed

dakle, mij >= -M

Wink



_________________
a part of me gets sick / a part of me gets sore
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 21:04 sri, 9. 7. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

2 pitanja...

kod dokaza tm o srednjoj vrijednosti, na pred je prof Hanzer našla 'rupu' u dokazu, jer nešto ne vrijedi ako je skup C 'loš'. Je li ta diskusija nužna za dokaz ovog tm (pošto je C iz tm vrlo dobar)? Ili je to ona išla 'oslabit' pretp tm?

kod dokaza korolara 9.5 na kraju se mora dokazat da je rub od L(C) skup površine 0. Imamo da je taj skup sadržan u skupu L(V)/L(U), koji ima površinu <Epsilon (za svaki epsilon!!). Zašto se odavde ne može zaključiti da je L(V)/L(U) skup površine 0 pa je i rub od L(C) skup površine 0 jer je sadržan u njemu?

:? :? :? :?

edit: novi štrumpf!! Jeeej :sreca:
2 pitanja...

kod dokaza tm o srednjoj vrijednosti, na pred je prof Hanzer našla 'rupu' u dokazu, jer nešto ne vrijedi ako je skup C 'loš'. Je li ta diskusija nužna za dokaz ovog tm (pošto je C iz tm vrlo dobar)? Ili je to ona išla 'oslabit' pretp tm?

kod dokaza korolara 9.5 na kraju se mora dokazat da je rub od L(C) skup površine 0. Imamo da je taj skup sadržan u skupu L(V)/L(U), koji ima površinu <Epsilon (za svaki epsilon!!). Zašto se odavde ne može zaključiti da je L(V)/L(U) skup površine 0 pa je i rub od L(C) skup površine 0 jer je sadržan u njemu?

Confused Confused Confused Confused

edit: novi štrumpf!! Jeeej Trcim u krug od srece!



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Fisher
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 02. 2007. (23:38:24)
Postovi: (41)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 5
Lokacija: split

PostPostano: 23:37 sri, 9. 7. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

@prvo pitanje: kao problem u dokazu je što se primjenjuje onaj korolar za neki "dobar" skup C, a naš C ne mora biti dobar -> dakle, nužno je provjerit integrabilnost funkcije f nad C, jer se u dokazu teorema samo pretpostavi da je f integrabilna nad C, a u iskazu se samo spominje neprekidnost od f.
I to nije u suprotnosti s Lebesgueovim teoremom jer tm govori o funkciji definiranoj na pravokutniku. I tu ti je uvik kontraprimjer za C := Qpresjek[0,1].. Znači, ono što treba napraviti je dokazati skup prekida od f sadržan u rubu od C (jer je rub od C mjere 0 pa je i svaki njegov podskup mjere 0).. I to sad dokazuješ preko karakteristične funkcije od C i treba dokazati da je skup prekida te karakt. fje baš jednak rubu od C..
I onda ide ono rastavljanje na dvije inkluzije, nadam se da to imaš u bilježnici, jer tako sve meni piše..

@drugo pitanje: prvo opaska, u skripti je krivo. Naime, nije rub od L(C) sadržan u L(V)/L(U) nego L(V)/L(Int U). To je prof posebno napomenula zato to zapamti. Da ne vrijedi ono tvoje, uzmi kao kontraprimjer da ti je C=A, L=id, U=A=V, rubC=rubA podskup V/U=prazanSkup što dovodi do kontradikcije.
A onda je ideja da L(V)/L(Int U) staviš u neki pravokutnik B, onda gledaš P' subdiviziju od B i za taj B nađeš pokrivač čija je suma manja od unaprijed zadanog epsilona i tad si dokazao da ti je skup L(V)/L(Int U) skup površine nula. Sad je rub od L(C) sadržan u tom skupu pa je nužno i on mjere 0, što je trebalo i dokazati..

Nadam se da je išta pomoglo..
@prvo pitanje: kao problem u dokazu je što se primjenjuje onaj korolar za neki "dobar" skup C, a naš C ne mora biti dobar → dakle, nužno je provjerit integrabilnost funkcije f nad C, jer se u dokazu teorema samo pretpostavi da je f integrabilna nad C, a u iskazu se samo spominje neprekidnost od f.
I to nije u suprotnosti s Lebesgueovim teoremom jer tm govori o funkciji definiranoj na pravokutniku. I tu ti je uvik kontraprimjer za C := Qpresjek[0,1].. Znači, ono što treba napraviti je dokazati skup prekida od f sadržan u rubu od C (jer je rub od C mjere 0 pa je i svaki njegov podskup mjere 0).. I to sad dokazuješ preko karakteristične funkcije od C i treba dokazati da je skup prekida te karakt. fje baš jednak rubu od C..
I onda ide ono rastavljanje na dvije inkluzije, nadam se da to imaš u bilježnici, jer tako sve meni piše..

@drugo pitanje: prvo opaska, u skripti je krivo. Naime, nije rub od L(C) sadržan u L(V)/L(U) nego L(V)/L(Int U). To je prof posebno napomenula zato to zapamti. Da ne vrijedi ono tvoje, uzmi kao kontraprimjer da ti je C=A, L=id, U=A=V, rubC=rubA podskup V/U=prazanSkup što dovodi do kontradikcije.
A onda je ideja da L(V)/L(Int U) staviš u neki pravokutnik B, onda gledaš P' subdiviziju od B i za taj B nađeš pokrivač čija je suma manja od unaprijed zadanog epsilona i tad si dokazao da ti je skup L(V)/L(Int U) skup površine nula. Sad je rub od L(C) sadržan u tom skupu pa je nužno i on mjere 0, što je trebalo i dokazati..

Nadam se da je išta pomoglo..



_________________
.. sve bi seke ljubile mornare, ali mame, mame brane to ..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 8:08 čet, 10. 7. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tnx Fisher :karma:

Al kad kažeš
[quote="Fisher"]@prvo pitanje: kao problem u dokazu je što se primjenjuje onaj korolar za neki "dobar" skup C, a naš C ne mora biti dobar [/quote]
mislim da mi ipak imamo dobar skup C u iskazu tm, tj skup koji je kompaktan, povezan i površine veće od 0. A to Qpresjek[0,1] nije. Tak da mislim da je tu komentar išo samo da se dokaže da nam je 'ljepota' od C nužna u ovom tm. :D

I imam još jedno pitanje... kod dokaza Darbouxovog tm, kod 1->2 smjera, u sripti kaže
analogno, intsuma>=s(P)-E/2

Ja sam probo to raspisat pošto je analogno al sam zapeo.
Naime, kad se int suma rastavi na one dvije sume (ko kod prvog dijela dokaza) imamo recimo

[latex]\sum_{I}{f(x_{ij}) \cotd \nu(A_{ij}')} \geq s(P) = \sum_{i,j}{m_{ij} \cotd \nu(A_{ij})}[/latex]

E sad, sigurno nam vrijedi da je f(xij)>=mij , ali kod ovih površina imamo suprotan znak, tj <=. (jer je suma površina svij Aij' manja od sume svih Aij)

Probo sam to i u par koraka al uvijek mi je problem ta površina...
I ona druga suma ne znam kak je dobiveno da je >=-E/2...

Jel bi mogo netko to raspisat? :pray:
Tnx Fisher karma++

Al kad kažeš
Fisher (napisa):
@prvo pitanje: kao problem u dokazu je što se primjenjuje onaj korolar za neki "dobar" skup C, a naš C ne mora biti dobar

mislim da mi ipak imamo dobar skup C u iskazu tm, tj skup koji je kompaktan, povezan i površine veće od 0. A to Qpresjek[0,1] nije. Tak da mislim da je tu komentar išo samo da se dokaže da nam je 'ljepota' od C nužna u ovom tm. Very Happy

I imam još jedno pitanje... kod dokaza Darbouxovog tm, kod 1→2 smjera, u sripti kaže
analogno, intsuma>=s(P)-E/2

Ja sam probo to raspisat pošto je analogno al sam zapeo.
Naime, kad se int suma rastavi na one dvije sume (ko kod prvog dijela dokaza) imamo recimo



E sad, sigurno nam vrijedi da je f(xij)>=mij , ali kod ovih površina imamo suprotan znak, tj ⇐. (jer je suma površina svij Aij' manja od sume svih Aij)

Probo sam to i u par koraka al uvijek mi je problem ta površina...
I ona druga suma ne znam kak je dobiveno da je >=-E/2...

Jel bi mogo netko to raspisat? Pray



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 22:58 čet, 10. 7. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

mene muči sljedeće u istom korolaru o kojem je raspravljano par postova prije:

[latex]\nu (L(V) \backslash Int(L(U))) < \varepsilon[/latex]
sada kaže da iz toga što je površina toga skupa manja od [latex]\varepsilon[/latex] možemo zaključiti da postoji neka subdivizija P' pravokutnika B koji sadrži skup [latex]L(V) \backslash Int(L(U))[/latex] takva da je [latex]S( \chi _{L(V) \backslash Int(L(U))}, P') < \varepsilon[/latex].
kako? zašto? nije li [latex]S( \chi _{L(V) \backslash Int(L(U))}, P')[/latex] zbroj površina onih pravokutnika koji sadrže skup [latex]L(V) \backslash Int(L(U))[/latex]? zašto bi taj zbroj bio manji od [latex]\varepsilon[/latex]? :?
mene muči sljedeće u istom korolaru o kojem je raspravljano par postova prije:


sada kaže da iz toga što je površina toga skupa manja od možemo zaključiti da postoji neka subdivizija P' pravokutnika B koji sadrži skup takva da je .
kako? zašto? nije li zbroj površina onih pravokutnika koji sadrže skup ? zašto bi taj zbroj bio manji od ? Confused



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
5ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 08. 2006. (21:34:08)
Postovi: (D5)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 31 - 21

PostPostano: 23:47 čet, 10. 7. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa ak je površina skupa manja od epsilon, a površina skupa je integral funkcije lambda po tom skupu, onda je znači integral manji od epsilon. znači infimum svih gornjih Darbouxovim suma je manji od epsilon....
možda iz tog slijedi da možemo naći subdiviziju da je S(P) manje od epsilon, ali nisam baš sigurna... nekak mi to baš nije jasno.

[size=9][color=#999999]Added after 44 seconds:[/color][/size]




eh da, lema 17.17, zahvaljujući gornjim postovima uspjela sam dobiti 1) i 2) ali 3) nejde.... jel zna netko?
pa ak je površina skupa manja od epsilon, a površina skupa je integral funkcije lambda po tom skupu, onda je znači integral manji od epsilon. znači infimum svih gornjih Darbouxovim suma je manji od epsilon....
možda iz tog slijedi da možemo naći subdiviziju da je S(P) manje od epsilon, ali nisam baš sigurna... nekak mi to baš nije jasno.

Added after 44 seconds:




eh da, lema 17.17, zahvaljujući gornjim postovima uspjela sam dobiti 1) i 2) ali 3) nejde.... jel zna netko?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 10:26 pet, 11. 7. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

aha :) to dakle slijedi iz svojstva infimuma... ako je infimum nekog skupa < E, tada mozemo naci element tog skupa koji je < E

otkrice :idea:
aha Smile to dakle slijedi iz svojstva infimuma... ako je infimum nekog skupa < E, tada mozemo naci element tog skupa koji je < E

otkrice Idea



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
woodstock
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 11. 2006. (23:52:04)
Postovi: (99)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
18 = 28 - 10

PostPostano: 18:36 sub, 12. 7. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]I imam još jedno pitanje... kod dokaza Darbouxovog tm, kod 1->2 smjera, u sripti kaže
analogno, intsuma>=s(P)-E/2

Ja sam probo to raspisat pošto je analogno al sam zapeo.
Naime, kad se int suma rastavi na one dvije sume (ko kod prvog dijela dokaza) imamo recimo

[latex]\sum_{I}{f(x_{ij}) \cotd \nu(A_{ij}')} \geq s(P) = \sum_{i,j}{m_{ij} \cotd \nu(A_{ij})}[/latex]

E sad, sigurno nam vrijedi da je f(xij)>=mij , ali kod ovih površina imamo suprotan znak, tj <=. (jer je suma površina svih Aij' manja od sume svih Aij)

Probo sam to i u par koraka al uvijek mi je problem ta površina...
I ona druga suma ne znam kak je dobiveno da je >=-E/2...
[/quote]

Jesi saznao možda negdje odgovor na ovo? to i mene zanima već duže vrijeme...
Luuka (napisa):
I imam još jedno pitanje... kod dokaza Darbouxovog tm, kod 1→2 smjera, u sripti kaže
analogno, intsuma>=s(P)-E/2

Ja sam probo to raspisat pošto je analogno al sam zapeo.
Naime, kad se int suma rastavi na one dvije sume (ko kod prvog dijela dokaza) imamo recimo



E sad, sigurno nam vrijedi da je f(xij)>=mij , ali kod ovih površina imamo suprotan znak, tj ⇐. (jer je suma površina svih Aij' manja od sume svih Aij)

Probo sam to i u par koraka al uvijek mi je problem ta površina...
I ona druga suma ne znam kak je dobiveno da je >=-E/2...


Jesi saznao možda negdje odgovor na ovo? to i mene zanima već duže vrijeme...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 9:00 ned, 13. 7. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="prof Hanzer u mailu"]Budući da tek sad odgovaram na vaš mail, bit ću vrlo kratka:
mislim da je najednostavnije da napravite analognu stvar, ali općenito
zamijenite ulogu particija P i P', onda ocijenjujete
s(P) s integralnom sumom po zajedničkim malim pravokutnicima za obje
particije, a onda po ostatku (skupina II) koje možete ocijeniti s
Mdelta O.

Pozdrav,
M. hanzer [/quote]

Al nije mi baš to pomoglo (a iskreno nisam ni bavio više time)...
prof Hanzer u mailu (napisa):
Budući da tek sad odgovaram na vaš mail, bit ću vrlo kratka:
mislim da je najednostavnije da napravite analognu stvar, ali općenito
zamijenite ulogu particija P i P', onda ocijenjujete
s(P) s integralnom sumom po zajedničkim malim pravokutnicima za obje
particije, a onda po ostatku (skupina II) koje možete ocijeniti s
Mdelta O.

Pozdrav,
M. hanzer


Al nije mi baš to pomoglo (a iskreno nisam ni bavio više time)...



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 06. 2007. (12:13:18)
Postovi: (64)16
Sarma = la pohva - posuda
44 = 52 - 8

PostPostano: 11:42 ned, 13. 7. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

aj probat cu ..
za drugi dio dokaza iz 1) u 2)
uzmemo subdiviziju P' takvu da su sve stranice pravokutnika manje od delta(kojeg odsad zovem D), a prije nje imamo subdiviziju P takvu da je
S(P)-I<E/2 i I-s(P)<E/2.
opet podijelimo pravokutnike iz P' na dvije skupine kao i prije na (I) i (II)
e sad napravimo totalnu glupost :)
znaci gledamo one pravokutnike iz P' koji se u potpunosti nalaze u pravokutnicima iz P i napravimo profinjenje(mislim da se tako to zove) njih i subdivizije P i nazovimo ju P''.neka je skup pravokutnika u P'' koji nisu u P' P''/P'.sada je suma(I)>s(P'')-M*suma(povrsine iz P''/P') jer je M<= infimum (f)
(mi zapravo zelimo ograniciti suma(I) odozdo preko s(P) ali to ne mozemo direktno nego moramo izbaciti one djelove iz P koji ne ulaze u sumu(I) valjda je to jasno.. i zato uzimamo particiju P'')
.pa je suma (I)>s(P)-M*suma(povrsine iz P''/P') jer je s(P'')>s(P) jer je P'' profinjenje od P.e super.
sad ogranicimo sumu(II)
vrijedi suma(II)>=-M*suma(povrsine iz P''/P')>=-M*D*O kao sto smo vec prije koristili. sad imamo
suma(I)+suma(II)>=s(P)-M*suma(povrsine iz P''/P')-M*D*O>=s(P)-2*M*D*O i to je kao to
aj probat cu ..
za drugi dio dokaza iz 1) u 2)
uzmemo subdiviziju P' takvu da su sve stranice pravokutnika manje od delta(kojeg odsad zovem D), a prije nje imamo subdiviziju P takvu da je
S(P)-I<E/2 i I-s(P)<E/2.
opet podijelimo pravokutnike iz P' na dvije skupine kao i prije na (I) i (II)
e sad napravimo totalnu glupost Smile
znaci gledamo one pravokutnike iz P' koji se u potpunosti nalaze u pravokutnicima iz P i napravimo profinjenje(mislim da se tako to zove) njih i subdivizije P i nazovimo ju P''.neka je skup pravokutnika u P'' koji nisu u P' P''/P'.sada je suma(I)>s(P'')-M*suma(povrsine iz P''/P') jer je M<= infimum (f)
(mi zapravo zelimo ograniciti suma(I) odozdo preko s(P) ali to ne mozemo direktno nego moramo izbaciti one djelove iz P koji ne ulaze u sumu(I) valjda je to jasno.. i zato uzimamo particiju P'')
.pa je suma (I)>s(P)-M*suma(povrsine iz P''/P') jer je s(P'')>s(P) jer je P'' profinjenje od P.e super.
sad ogranicimo sumu(II)
vrijedi suma(II)>=-M*suma(povrsine iz P''/P')>=-M*D*O kao sto smo vec prije koristili. sad imamo
suma(I)+suma(II)>=s(P)-M*suma(povrsine iz P''/P')-M*D*O>=s(P)-2*M*D*O i to je kao to


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan