Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Ekonometrija-3.kolokvij

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Kolegiji vezani uz ekonomiju i financije
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
amihic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 06. 2005. (14:05:58)
Postovi: (24)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 8:36 sub, 28. 6. 2008    Naslov: Ekonometrija-3.kolokvij Citirajte i odgovorite

Da li bi netko mogao napisati što je to Johansenov test i kako se izvodi.(Kod u matlabu bi bio idealan).Naime, nisam bila na zadnja dva predavanja, a internet daje vrlo oskudne informacije o tome...Unaprijed hvala!
Da li bi netko mogao napisati što je to Johansenov test i kako se izvodi.(Kod u matlabu bi bio idealan).Naime, nisam bila na zadnja dva predavanja, a internet daje vrlo oskudne informacije o tome...Unaprijed hvala!



_________________
ana
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
johnny
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 02. 2005. (14:12:26)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 14:57 sub, 28. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

hm.. Mogu ti poskenirati predavanja,no ako si u toku s njima....
Kad smo se bavili pitanjem kointegracije među varijablama koristili smo Engle Granger test, no problem je kod njega što on "ne zna " točno koliko ima veza tj. kointegrirajućih relacija niti koji su odgovarajući kointegrirajući vektori.
To sve se može dobiti Johanssenovim testom.
E sad kod u mathlabu....nisam ga još napisao...pa kad bude.....
:)
hm.. Mogu ti poskenirati predavanja,no ako si u toku s njima....
Kad smo se bavili pitanjem kointegracije među varijablama koristili smo Engle Granger test, no problem je kod njega što on "ne zna " točno koliko ima veza tj. kointegrirajućih relacija niti koji su odgovarajući kointegrirajući vektori.
To sve se može dobiti Johanssenovim testom.
E sad kod u mathlabu....nisam ga još napisao...pa kad bude.....
Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 15:17 sub, 28. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja isto nemam tu Johansen metodu a i Engle tek onako...a navodno imam sva predavanja i većinu vježbi, bila sam i na zadnjim predavanjima ali nigdje explicitno nemogu nać to. Kojeg datuma su bila ta predavanja (o Johansenu)?

Btw, bilo bi vrlo lijepo od kolege da nam to stavi skenirano(i hvala mu unaprijed...)
Ja isto nemam tu Johansen metodu a i Engle tek onako...a navodno imam sva predavanja i većinu vježbi, bila sam i na zadnjim predavanjima ali nigdje explicitno nemogu nać to. Kojeg datuma su bila ta predavanja (o Johansenu)?

Btw, bilo bi vrlo lijepo od kolege da nam to stavi skenirano(i hvala mu unaprijed...)


[Vrh]
Perosito
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 01. 2004. (22:21:16)
Postovi: (7E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 15:30 sub, 28. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam bio na predavanjima, al mi nije baš previše koristilo, jer je sve tolko nepovezano i nejasno da ne znam kak ću to.
I jedno pitanje: Kakve veze ima ovo (kod Johansena) koliko veza ima između ako imamo samo export i import? Tu ionako postoji maksimalno jedna veza ako ima kointegracije ili niti jedna ako je nema. Ili sam ja pomiješao nešto?
Ja sam bio na predavanjima, al mi nije baš previše koristilo, jer je sve tolko nepovezano i nejasno da ne znam kak ću to.
I jedno pitanje: Kakve veze ima ovo (kod Johansena) koliko veza ima između ako imamo samo export i import? Tu ionako postoji maksimalno jedna veza ako ima kointegracije ili niti jedna ako je nema. Ili sam ja pomiješao nešto?



_________________
Nije sve tako sivo... Kad imaš s nekim otić na pivo Zivili!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
johnny
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 02. 2005. (14:12:26)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 15:36 sub, 28. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imaš pravo.Konkretno u ovome (za kolokvij) nema veze, jer kad promatramo kointegraciju za 2 varijable koristimo Engel-Grangera ili kad smo sigurni da postoji samo 1 kointeracija među varijablama. Johanssen je za više varijabli.
Imaš pravo.Konkretno u ovome (za kolokvij) nema veze, jer kad promatramo kointegraciju za 2 varijable koristimo Engel-Grangera ili kad smo sigurni da postoji samo 1 kointeracija među varijablama. Johanssen je za više varijabli.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 16:50 sub, 28. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako odrediti kritične vrijednosti kod testiranja o postojanju nula odnosno jedne koint. veze? Asistentica je to dala kao gotovo...
Kako odrediti kritične vrijednosti kod testiranja o postojanju nula odnosno jedne koint. veze? Asistentica je to dala kao gotovo...


[Vrh]
Gost






PostPostano: 23:17 sub, 28. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad gledam kod Johansena za h=0 ili h=1, dobivam da mi vrijedi h=0 tj da nema nijedna kointegrirajuća veza! (za Hrvatsku konkratno)

Kako ste vi dobili??
Kad gledam kod Johansena za h=0 ili h=1, dobivam da mi vrijedi h=0 tj da nema nijedna kointegrirajuća veza! (za Hrvatsku konkratno)

Kako ste vi dobili??


[Vrh]
Meri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 11. 2004. (14:48:32)
Postovi: (155)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 12 - 2
Lokacija: Zagreb, Zaaaaagreb...tararam...

PostPostano: 9:43 ned, 29. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja sam dobila da jedino za hrvatsku ima, a da za ostale nema (za kriticnu vrijednost sam uzela 14.07)..al mi je to malo hm.. :/ da japan nema veze izmedu importa i exporta, a mi da imamo..mda :)
ja sam dobila da jedino za hrvatsku ima, a da za ostale nema (za kriticnu vrijednost sam uzela 14.07)..al mi je to malo hm.. Ehm? da japan nema veze izmedu importa i exporta, a mi da imamo..mda Smile



_________________
Laganini...i stprljivo....Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mmarovi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 02. 2005. (21:14:09)
Postovi: (B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 12:04 ned, 29. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Previše je različitih rezultata...i nejasnoća u zadacima...Koje ste podatke upotrebljavali? Da li ste gledali prinose (cijelo vrijeme - makar je pitanje što je prinos exporta/importa!? ali kad prof. stalno napominje da radimo sa prinosima) ili logaritme danih podataka?
Previše je različitih rezultata...i nejasnoća u zadacima...Koje ste podatke upotrebljavali? Da li ste gledali prinose (cijelo vrijeme - makar je pitanje što je prinos exporta/importa!? ali kad prof. stalno napominje da radimo sa prinosima) ili logaritme danih podataka?



_________________
Jer moj je život igra bez granica
Umorna priča, trganje stranica
Na kojim ništa ne piše
Jer moj je život vječito padanje
Kad zbrojim poraze ništa ne ostane
Samo još vučem navike
Sve na tome ostane
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 17:18 ned, 29. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam samo logaritmirao podatke i s time isao u rekurzije. To mi ima vise smisla, jer je onda deltaYt promjena uvoza (tj log-uvoza), koje zelim usporedit sa promjenom izvoza. To mi ima vise smisla.

Kad bi gledali prvo "log povrate" izvoza (to bas i nije neki povrat ali aj nek bude), pa log povrate uvoza, i s time usli u regresije, sto bi predstavljao ovaj deltaYt (to bi bilo nesto slicno drugoj diferenciji)? Ne znam kakvu regresiju uopce gledam u tim slucaju, sto ona predstavlja.

Jel ima netko kakav komentar?
Ja sam samo logaritmirao podatke i s time isao u rekurzije. To mi ima vise smisla, jer je onda deltaYt promjena uvoza (tj log-uvoza), koje zelim usporedit sa promjenom izvoza. To mi ima vise smisla.

Kad bi gledali prvo "log povrate" izvoza (to bas i nije neki povrat ali aj nek bude), pa log povrate uvoza, i s time usli u regresije, sto bi predstavljao ovaj deltaYt (to bi bilo nesto slicno drugoj diferenciji)? Ne znam kakvu regresiju uopce gledam u tim slucaju, sto ona predstavlja.

Jel ima netko kakav komentar?


[Vrh]
valisa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 04. 2008. (19:23:07)
Postovi: (2)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:39 ned, 29. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja sam sve radila sa ralikom tzv. log prinosa(to je varijabla Y) i došlo mi je da postoji kointegracija za sve zemlje....za deltaY uzimaš razlike razlika log prinosa (tj Yt - Yt-1)
je li zna netko kako radimo akaike test...dobila sam AIC vrijednost i šta trebam dalje s njom? kako na temelju nje zaključujem da je proces I(1)?
ja sam sve radila sa ralikom tzv. log prinosa(to je varijabla Y) i došlo mi je da postoji kointegracija za sve zemlje....za deltaY uzimaš razlike razlika log prinosa (tj Yt - Yt-1)
je li zna netko kako radimo akaike test...dobila sam AIC vrijednost i šta trebam dalje s njom? kako na temelju nje zaključujem da je proces I(1)?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Kolegiji vezani uz ekonomiju i financije Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan