Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Taylorov teorem (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Kompleksna analiza
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Sylph
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 02. 2008. (12:40:16)
Postovi: (B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 20:18 ned, 7. 9. 2008    Naslov: Taylorov teorem Citirajte i odgovorite

imam jednu nejasnocu, koja je mozda ocita, al ja nikak da skuzim:(

dakle, u dokazu Taylorovog teorema pred kraj, kad vec pokazemo f kao sumu odgovarajuceg reda, ali koeficijenti su nam dani kao integral po kruznici gama ro. i sad se veli da je f(zeta)/zeta^(n+1) holomorfna na probusenom krugu oko 0 radijusa r, i kruznica gama ro je u tom istom krugu homotopna kruznici gama0, pa po Cauchyjevom teoremu slijedi da su integrali po tim kruznicama jednaki. E sad, moje pitanje je di smo tu tocno koristili Cauchyjev teorem, tj zasto po njemu to slijedi.

nadam se da je dovoljno razumljivo kaj me muci da netko moze odgovorit:)
zahvalna sam na odgovoru:)
imam jednu nejasnocu, koja je mozda ocita, al ja nikak da skuzim:(

dakle, u dokazu Taylorovog teorema pred kraj, kad vec pokazemo f kao sumu odgovarajuceg reda, ali koeficijenti su nam dani kao integral po kruznici gama ro. i sad se veli da je f(zeta)/zeta^(n+1) holomorfna na probusenom krugu oko 0 radijusa r, i kruznica gama ro je u tom istom krugu homotopna kruznici gama0, pa po Cauchyjevom teoremu slijedi da su integrali po tim kruznicama jednaki. E sad, moje pitanje je di smo tu tocno koristili Cauchyjev teorem, tj zasto po njemu to slijedi.

nadam se da je dovoljno razumljivo kaj me muci da netko moze odgovorit:)
zahvalna sam na odgovoru:)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 23:17 pon, 21. 9. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne znam na sto tocno mislis, evo dokaza koji sam ja naucio na MMFu (na fizici, jer sam fizicar) a koji se tice Taylorovog teorema:

Dakle, ako je f(z) analiticka unutra kruga C sa sredistem u a, tada [latex]\forall z\in\mathbb{C}[/latex] vrijedi:

[latex]f(z)=f(a)+f'(a)(z-a)+\frac{f''(a)}{2!}}(z-a)^2+\ldots[/latex]

Cauchy integralna formula nam kaze sljedece:

[latex]f(z)=\frac{1}{2\pi i}\oint\limits_{C_1} \frac{f(\zeta)}{\zeta-z}\mathrm{d}\zeta[/latex]

Krug C_1 je sadrzan unutar kruga C i sadrzi tocke a i z (srediste kruga C_1 je u tocki a) i pozitivno je orjentiran (kao i krug C). Sad iz Cauchy integralne formule vidimo koji nam je problematicni dio i njega razvijamo (to mozemo). Dobijemo sljedece:

[latex]\frac{1}{\zeta-z}=\frac{1}{(\zeta-a)-(z-a)}=\ldots=\sum\limits_{k=0}^{+\infty}\frac{(z-a)^k}{(\zeta-a)^{k+1}}[/latex]

Sad taj rezultat ubacimo gore u C.I.F. i dobijemo:

[latex]f(z)=\frac{1}{2\pi i}\oint\limits_{C_1}\sum\limits_{k=0}^{+\infty}\frac{(z-a)^k}{(\zeta-a)^{k+1}}f(\zeta)\mathtm{d}\zeta[/latex]

odnosno

[latex]f(z)=\sum\limits_{k=0}^{+\infty}(z-a)^k\cdot\oint\limits_{C_1}\frac{f(\zeta)}{(\zeta-a)^{k+1}}\mathrm{d}\zeta[/latex]

No, ovaj integral desno prepoznajemo kao k-tu derivaciju u tocki a u Cauchyevoj integralnoj formuli, pa stoga mozemo pisati:

[latex]f(z)=\sum\limits_{k=0}^{+\infty}\frac{f^{(n)}(a)}{k!}(z-a)^k[/latex]

Ono sto je bitno jest da nije Cauchyev integralni teorem taj koji ti daje da prelazis sa kruznice na kruznicu, vec ti to garantira sama analiticnost prostora. Takodjer, da bismo znali vrijednost neke funkcije u tocki z_0, moramo znati vrijednost [b]bilo kojeg[/b] zatvorenog puta oko z_0. Ta konkretna vrijednost na rubu [b]potpuno[/b] odredjuje vrijednost unutar kruga.Sve dok se god nalazimo unutar analiticnosti, odnosno unutar podrucja S na kojem je (pretpostavka) funkcija f(z) analiticna.
Ne znam na sto tocno mislis, evo dokaza koji sam ja naucio na MMFu (na fizici, jer sam fizicar) a koji se tice Taylorovog teorema:

Dakle, ako je f(z) analiticka unutra kruga C sa sredistem u a, tada vrijedi:



Cauchy integralna formula nam kaze sljedece:



Krug C_1 je sadrzan unutar kruga C i sadrzi tocke a i z (srediste kruga C_1 je u tocki a) i pozitivno je orjentiran (kao i krug C). Sad iz Cauchy integralne formule vidimo koji nam je problematicni dio i njega razvijamo (to mozemo). Dobijemo sljedece:



Sad taj rezultat ubacimo gore u C.I.F. i dobijemo:



odnosno



No, ovaj integral desno prepoznajemo kao k-tu derivaciju u tocki a u Cauchyevoj integralnoj formuli, pa stoga mozemo pisati:



Ono sto je bitno jest da nije Cauchyev integralni teorem taj koji ti daje da prelazis sa kruznice na kruznicu, vec ti to garantira sama analiticnost prostora. Takodjer, da bismo znali vrijednost neke funkcije u tocki z_0, moramo znati vrijednost bilo kojeg zatvorenog puta oko z_0. Ta konkretna vrijednost na rubu potpuno odredjuje vrijednost unutar kruga.Sve dok se god nalazimo unutar analiticnosti, odnosno unutar podrucja S na kojem je (pretpostavka) funkcija f(z) analiticna.



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 6:54 uto, 22. 9. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="HijenA"]
Dakle, ako je f(z) analiticka unutra kruga C sa sredistem u a, tada [latex]\forall z\in\mathbb{C}[/latex] vrijedi:

[latex]f(z)=f(a)+f'(a)(z-a)+\frac{f''(a)}{2!}}(z-a)^2+\ldots[/latex]
[/quote]

:lol: :lol: Ti dokazuješ Taylorov tm, a u prvom koraku koristiš ono što on kaže :D

[quote]E sad, moje pitanje je di smo tu tocno koristili Cauchyjev teorem, tj zasto po njemu to slijedi. [/quote]

Slijedi po njemu jer on kaže da je po svakom zatv nulhom putu integral nula. To je ekvivalentno tome da je integral po međusobnom homotopnim putevima, sa istim početkom i krajem, jednake vrijednosti. Homotopija između ta dva puta je slična ko u dokazu korolara 34.6. (da bi se do nje došlo, trebaju još ona linija od jedne do druge kružnice, onda su tu počeci i krajevi) :D
HijenA (napisa):

Dakle, ako je f(z) analiticka unutra kruga C sa sredistem u a, tada vrijedi:




Laughing Laughing Ti dokazuješ Taylorov tm, a u prvom koraku koristiš ono što on kaže Very Happy

Citat:
E sad, moje pitanje je di smo tu tocno koristili Cauchyjev teorem, tj zasto po njemu to slijedi.


Slijedi po njemu jer on kaže da je po svakom zatv nulhom putu integral nula. To je ekvivalentno tome da je integral po međusobnom homotopnim putevima, sa istim početkom i krajem, jednake vrijednosti. Homotopija između ta dva puta je slična ko u dokazu korolara 34.6. (da bi se do nje došlo, trebaju još ona linija od jedne do druge kružnice, onda su tu počeci i krajevi) Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 10:53 uto, 22. 9. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"][quote="HijenA"]
Dakle, ako je f(z) analiticka unutra kruga C sa sredistem u a, tada [latex]\forall z\in\mathbb{C}[/latex] vrijedi:

[latex]f(z)=f(a)+f'(a)(z-a)+\frac{f''(a)}{2!}}(z-a)^2+\ldots[/latex]
[/quote]

:lol: :lol: Ti dokazuješ Taylorov tm, a u prvom koraku koristiš ono što on kaže :D[/quote]

nope, samo sam izrekao tvrdnju :-P kasnije smo samo koristili mogucnost razvoja u red potencija, sto mozemo neovisno o postojanju Taylorovog reda.

[quote]
[quote]E sad, moje pitanje je di smo tu tocno koristili Cauchyjev teorem, tj zasto po njemu to slijedi. [/quote]

Slijedi po njemu jer on kaže da je po svakom zatv nulhom putu integral nula. To je ekvivalentno tome da je integral po međusobnom homotopnim putevima, sa istim početkom i krajem, jednake vrijednosti. Homotopija između ta dva puta je slična ko u dokazu korolara 34.6. (da bi se do nje došlo, trebaju još ona linija od jedne do druge kružnice, onda su tu počeci i krajevi) :D[/quote][/quote]

da nisam bolestan, shvatio bi sto se pita :-) ja sam cijelo vrijeme u glavi imao Cauchyevu integralnu formulu, nisam se ni sjetio Cauchyevog teorema, odnosno Cauchy-Goursadovog teorema (prosirenje ovog prvog).
Luuka (napisa):
HijenA (napisa):

Dakle, ako je f(z) analiticka unutra kruga C sa sredistem u a, tada vrijedi:




Laughing Laughing Ti dokazuješ Taylorov tm, a u prvom koraku koristiš ono što on kaže Very Happy


nope, samo sam izrekao tvrdnju Razz kasnije smo samo koristili mogucnost razvoja u red potencija, sto mozemo neovisno o postojanju Taylorovog reda.

Citat:

Citat:
E sad, moje pitanje je di smo tu tocno koristili Cauchyjev teorem, tj zasto po njemu to slijedi.


Slijedi po njemu jer on kaže da je po svakom zatv nulhom putu integral nula. To je ekvivalentno tome da je integral po međusobnom homotopnim putevima, sa istim početkom i krajem, jednake vrijednosti. Homotopija između ta dva puta je slična ko u dokazu korolara 34.6. (da bi se do nje došlo, trebaju još ona linija od jedne do druge kružnice, onda su tu počeci i krajevi) Very Happy
[/quote]

da nisam bolestan, shvatio bi sto se pita Smile ja sam cijelo vrijeme u glavi imao Cauchyevu integralnu formulu, nisam se ni sjetio Cauchyevog teorema, odnosno Cauchy-Goursadovog teorema (prosirenje ovog prvog).



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 12:36 uto, 22. 9. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Fali ti još samo dokaz da onaj tamo red ispod integrala konvergira uniiformno, da bi integral i suma mogli zamijenit mjesta :D
Fali ti još samo dokaz da onaj tamo red ispod integrala konvergira uniiformno, da bi integral i suma mogli zamijenit mjesta Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Kompleksna analiza Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan