Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Kartaška igre (komunikacija vise računala preko neta)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 21:08 pet, 17. 10. 2008    Naslov: Kartaška igre (komunikacija vise računala preko neta) Citirajte i odgovorite

Dakle ovako. Želio bih napravit kartašku igru za tri osobe (MEKSIKO) online verziju. Recimo da znam programirat u C-u (sad sam druga godina) i ponesto Marcomedijinog Flasha (ups,, sad je Adobe-ov) ail recimo i da sam spreman uciti. Mozda bi bilo dobro prvo kad bih uspio uspostavit ikakvu vezu između dva racunala preko neta, u stilu nekog najprimitivnijeg Instant messengera. Da li netko od vas to zna, ili ima prijedlog odakle uopce pocet.
Dakle ovako. Želio bih napravit kartašku igru za tri osobe (MEKSIKO) online verziju. Recimo da znam programirat u C-u (sad sam druga godina) i ponesto Marcomedijinog Flasha (ups,, sad je Adobe-ov) ail recimo i da sam spreman uciti. Mozda bi bilo dobro prvo kad bih uspio uspostavit ikakvu vezu između dva racunala preko neta, u stilu nekog najprimitivnijeg Instant messengera. Da li netko od vas to zna, ili ima prijedlog odakle uopce pocet.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mad Wilson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 05. 2006. (22:51:14)
Postovi: (121)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 34 - 11

PostPostano: 22:17 pet, 17. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hmm... the way I see it... ili radis u Flash-u (za sto ti onda treba [b]ActionScript[/b]) ili radis u C-u, low-level so to speak.

Ako radis u Flash-u... eh sad... Flash koliko je meni poznato ne moze direktno spojiti dva klijenta (osim ako nisu nesto opako smislili od kad sam se ja time bavio, ali sumnjam, jer bi to veoma unezgodilo sigurnost), pa se takve stvari rijesavaju zaobilaznim putevima.

Da idem to raditi... hmm... proucio bih ECMAscript (aka javascript), konkretno [url=http://en.wikipedia.org/wiki/AJAX]AJAX[/url] koji ima zgodne metode koje bi te mogle interesirati. Naime, moguce je ostvariti komunikaciju izmedu klijenta i servera (putem xml-a); to bi onda mozda mogao prosiriti na komunikaciju izmedju klijenta i klijenta, ali za to trebas dobar server... mozda bi php bio dovoljan (u svakom slucaju da izbjegnes ColdFusion).

Takva paradigma komunikacije se najvjeroatnije (sto znaci nisam bas 100%, al bas nema puno nacina da se to izvede) koristi u facebook chat-u. Ok, los primjer, ali inace radi... tj. izvedivo je.

EDIT: sad pogledao, actionscript3.0 ima neke veoma zgodne mogucnosti, tako da AJAX koristi izravno (ne moras proucavati ECMAu), a podrzava i [u]socket[/u] komunikaciju. Ako zelis sockete koristiti, trebao bi napisati svoj server (savjetujem posjet materijalima kolegija [url=http://web.math.hr/nastava/mreze]mreze racunala[/url]). Ako te ne zanima raditi preko socketa, onda prouci php, tako da docekas AJAX s druge strane (ako se ne ocekuje da s druge strane stoji ColdFusion).

No... s druge strane... ako namjeravas raditi u Cu... za to bi trebao znati ponesto o programiranju, mrezama, grafici... Ali to mi zvuci prekomplicirano... Mozda bi u Javi bilo jednostavnije.
Naime, programiranje s prozorima pod windozama je pustolovina, a u to bi vjeroatno upleo i openGL da se karte lijepo pomicu i sve...
U Javi bi jeftinije prosao, ali o tome ti malo mogu reci, jer Javu jednostavno ne znam.


Eto... toliko od mene...

Hope helped..
Hmm... the way I see it... ili radis u Flash-u (za sto ti onda treba ActionScript) ili radis u C-u, low-level so to speak.

Ako radis u Flash-u... eh sad... Flash koliko je meni poznato ne moze direktno spojiti dva klijenta (osim ako nisu nesto opako smislili od kad sam se ja time bavio, ali sumnjam, jer bi to veoma unezgodilo sigurnost), pa se takve stvari rijesavaju zaobilaznim putevima.

Da idem to raditi... hmm... proucio bih ECMAscript (aka javascript), konkretno AJAX koji ima zgodne metode koje bi te mogle interesirati. Naime, moguce je ostvariti komunikaciju izmedu klijenta i servera (putem xml-a); to bi onda mozda mogao prosiriti na komunikaciju izmedju klijenta i klijenta, ali za to trebas dobar server... mozda bi php bio dovoljan (u svakom slucaju da izbjegnes ColdFusion).

Takva paradigma komunikacije se najvjeroatnije (sto znaci nisam bas 100%, al bas nema puno nacina da se to izvede) koristi u facebook chat-u. Ok, los primjer, ali inace radi... tj. izvedivo je.

EDIT: sad pogledao, actionscript3.0 ima neke veoma zgodne mogucnosti, tako da AJAX koristi izravno (ne moras proucavati ECMAu), a podrzava i socket komunikaciju. Ako zelis sockete koristiti, trebao bi napisati svoj server (savjetujem posjet materijalima kolegija mreze racunala). Ako te ne zanima raditi preko socketa, onda prouci php, tako da docekas AJAX s druge strane (ako se ne ocekuje da s druge strane stoji ColdFusion).

No... s druge strane... ako namjeravas raditi u Cu... za to bi trebao znati ponesto o programiranju, mrezama, grafici... Ali to mi zvuci prekomplicirano... Mozda bi u Javi bilo jednostavnije.
Naime, programiranje s prozorima pod windozama je pustolovina, a u to bi vjeroatno upleo i openGL da se karte lijepo pomicu i sve...
U Javi bi jeftinije prosao, ali o tome ti malo mogu reci, jer Javu jednostavno ne znam.


Eto... toliko od mene...

Hope helped..



_________________
1 2 3 4
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 15:07 sub, 18. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

A ja se nadao da ce mi netko dat recept tipa 'postoji fja u stdlib.h spoji(int *IP1,int *IP2, char s[]) koja ce poslat string nekom drugom kompjutoru' :lol: Salu na stranu. Koju knjigu da uzmem ili koje stranice da pocnem proucavat. Pustite sad grafiku. Bio bi sretan i kad bi neki jadni instant messenger uspostavio. A za to postavit na web sam mislio samo nalijepit u public_html na studentu, niposto dizat svoj server. Jasno je iz ovoga da je moj pojam o tome kako radi internet jos uvijek jako jako primitivan... :wink:
A ja se nadao da ce mi netko dat recept tipa 'postoji fja u stdlib.h spoji(int *IP1,int *IP2, char s[]) koja ce poslat string nekom drugom kompjutoru' Laughing Salu na stranu. Koju knjigu da uzmem ili koje stranice da pocnem proucavat. Pustite sad grafiku. Bio bi sretan i kad bi neki jadni instant messenger uspostavio. A za to postavit na web sam mislio samo nalijepit u public_html na studentu, niposto dizat svoj server. Jasno je iz ovoga da je moj pojam o tome kako radi internet jos uvijek jako jako primitivan... Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mibo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 10. 2007. (14:52:50)
Postovi: (51)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3
Lokacija: /var/tmp

PostPostano: 16:12 sub, 18. 10. 2008    Naslov: Za igru... Citirajte i odgovorite

[quote="Novi"] Bio bi sretan i kad bi neki jadni instant messenger uspostavio.[/quote]

[url]http://www.microsoft.com/express/vcsharp/[/url]
"Create P2P chat applications with no lines of code"; zvuči dobro zar ne... :twisted:
Novi (napisa):
Bio bi sretan i kad bi neki jadni instant messenger uspostavio.


http://www.microsoft.com/express/vcsharp/
"Create P2P chat applications with no lines of code"; zvuči dobro zar ne... Twisted Evil



_________________
WAR IS PEACE
FREEDOM IS SLAVERY
IGNORANCE IS STRENGTH
George Orwell: 1984
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Mad Wilson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 05. 2006. (22:51:14)
Postovi: (121)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 34 - 11

PostPostano: 17:05 sub, 18. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Novi"]A ja se nadao da ce mi netko dat recept tipa 'postoji fja u stdlib.h spoji(int *IP1,int *IP2, char s[]) koja ce poslat string nekom drugom kompjutoru' :lol:[/quote]
Pa... hmm... u mom [b]xsocket[/b]-u to bi tako i izgledalo (to je neki moj socketAPI library koji pojednostavni stvari).

[quote="Novi"]Salu na stranu. Koju knjigu da uzmem ili koje stranice da pocnem proucavat. Pustite sad grafiku. Bio bi sretan i kad bi neki jadni instant messenger uspostavio.[/quote]
Pa to nije jako daleko od onog sto se radi na kolegiju mreze racunala (dapace, tokom kolegija sam napisao upravo jedan chat program!). Takodjer baci oko i na http://beej.us/guide/bgnet/ . Vidim da je dodan i ovaj link http://devmentor.org/articles/network/Socket%20Programming.pdf ; nisam gledao... al cini se OK. Za detalje preporucam Unix Network Programming od Stevensa (to je knjiga, ima je u nasoj knjiznici).

Povrh toga preporucam https://computing.llnl.gov/tutorials/pthreads/ kao zgodni uvod u thread-ove.
Novi (napisa):
A ja se nadao da ce mi netko dat recept tipa 'postoji fja u stdlib.h spoji(int *IP1,int *IP2, char s[]) koja ce poslat string nekom drugom kompjutoru' Laughing

Pa... hmm... u mom xsocket-u to bi tako i izgledalo (to je neki moj socketAPI library koji pojednostavni stvari).

Novi (napisa):
Salu na stranu. Koju knjigu da uzmem ili koje stranice da pocnem proucavat. Pustite sad grafiku. Bio bi sretan i kad bi neki jadni instant messenger uspostavio.

Pa to nije jako daleko od onog sto se radi na kolegiju mreze racunala (dapace, tokom kolegija sam napisao upravo jedan chat program!). Takodjer baci oko i na http://beej.us/guide/bgnet/ . Vidim da je dodan i ovaj link http://devmentor.org/articles/network/Socket%20Programming.pdf ; nisam gledao... al cini se OK. Za detalje preporucam Unix Network Programming od Stevensa (to je knjiga, ima je u nasoj knjiznici).

Povrh toga preporucam https://computing.llnl.gov/tutorials/pthreads/ kao zgodni uvod u thread-ove.



_________________
1 2 3 4
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 17:41 sub, 18. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala.... Ako ista uspijen napravit, bit ces pod zahvalama :D
Hvala.... Ako ista uspijen napravit, bit ces pod zahvalama Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan