Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadatak za vjezbu iz DRFVV-a (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Drake
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2005. (11:32:33)
Postovi: (36)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 16:57 ned, 26. 10. 2008    Naslov: Zadatak za vjezbu iz DRFVV-a Citirajte i odgovorite

Zivjeli, nadam se da pitanje nije pre glupo ali neznam rijesiti ovaj zadatak do kraja pa bi volio da mi netko pomogne :). Zadatak je jedan od zadataka za vjezbu iz DRFVV-a i glasi: Dokazite da je skup S otvoren:

S={(x,y)eR2 | (-1+x^2+y^2)*(9-x^2-y^2)>0}

Sada sam iz danog uvjeta zakljucio da je to moguce samo kada je i prva i druga zagrada iz produkta veca od nula, pa imam 9-x^2-y^2>0 i da je
-1+x^2+y^2>0. Sada bi trebao pokazati: postoji r>0 takav da za proizvoljan v iz S je K(v.r) sadrzana u S. Problem je sta neznam kako to pokazati :). Ispricavam se sto je malo nepregledan post, ali neznam se koristiti LaTex-om. Tnx unaprijed.
Zivjeli, nadam se da pitanje nije pre glupo ali neznam rijesiti ovaj zadatak do kraja pa bi volio da mi netko pomogne Smile. Zadatak je jedan od zadataka za vjezbu iz DRFVV-a i glasi: Dokazite da je skup S otvoren:

S={(x,y)eR2 | (-1+x^2+y^2)*(9-x^2-y^2)>0}

Sada sam iz danog uvjeta zakljucio da je to moguce samo kada je i prva i druga zagrada iz produkta veca od nula, pa imam 9-x^2-y^2>0 i da je
-1+x^2+y^2>0. Sada bi trebao pokazati: postoji r>0 takav da za proizvoljan v iz S je K(v.r) sadrzana u S. Problem je sta neznam kako to pokazati Smile. Ispricavam se sto je malo nepregledan post, ali neznam se koristiti LaTex-om. Tnx unaprijed.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 19:52 ned, 26. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jednostavnije je ovako:
Definiramo funkciju [latex]f(x,y):=(-1+x^{2}+y^{2}) (9-x^{2}-y^{2})[/latex], koja je očito neprekidna na [latex]\mathbb{R} \times \mathbb{R}[/latex].
[latex]S=\{ (x,y) \in \mathbb{R} \times \mathbb{R} \ : \ f(x,y)>0 \} = f^{-1}( < 0, + \infty >)[/latex] a to je otvoren skup, jer je praslika po neprekidnoj funkciji otvorenog skupa otvoren.
Jednostavnije je ovako:
Definiramo funkciju , koja je očito neprekidna na .
a to je otvoren skup, jer je praslika po neprekidnoj funkciji otvorenog skupa otvoren.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Drake
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2005. (11:32:33)
Postovi: (36)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 20:05 ned, 26. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

to doista zvuci jednostavnije, no bojim se da nismo dosli do neprekidnosti na R^n prostorima vec ovo zele da bas raspisemo po definiciji, ali tnx svejedno.
to doista zvuci jednostavnije, no bojim se da nismo dosli do neprekidnosti na R^n prostorima vec ovo zele da bas raspisemo po definiciji, ali tnx svejedno.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
whateveryouwant
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2008. (18:27:38)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 5 - 13

PostPostano: 18:37 ned, 2. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok.. imam pitanje taj isti zadatak pod b)

kako se to može predočit, je li to neka poluravnina u prostoru ili što?
ovaj pod a) se može vidjeti da su kugle odnosno kružnice pa je nekako intuitivno jasno.
moja strategija za b) je definirati radijus tako da (po definiciji) za svaki x iz S; r bude takav da je K(x,r) podskup od S.
Razmišljam o radijusu sad, kako ga definirat.. je li to pametna strategija?
ok.. imam pitanje taj isti zadatak pod b)

kako se to može predočit, je li to neka poluravnina u prostoru ili što?
ovaj pod a) se može vidjeti da su kugle odnosno kružnice pa je nekako intuitivno jasno.
moja strategija za b) je definirati radijus tako da (po definiciji) za svaki x iz S; r bude takav da je K(x,r) podskup od S.
Razmišljam o radijusu sad, kako ga definirat.. je li to pametna strategija?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan