Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Nekoliko pitanja o 7. zadaci
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
gaston
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (15:42:28)
Postovi: (21)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 8:10 ned, 18. 1. 2009    Naslov: Nekoliko pitanja o 7. zadaci Citirajte i odgovorite

u 3. zadatku,
[quote]Odredite broj multigrafova koji imaju [latex]n[/latex] vrhova i [latex]m[/latex] bridova.[/quote]
ubrajamo li i medjusobno izomorfne grafove? jer onda, ako ima [latex]n[/latex] vrhova, proizvoljan brid biramo na [latex]\binom{n}{2}[/latex] nacina, pa [latex]m[/latex] bridova biramo na [latex]\binom{n}{2}^m[/latex] nacina. ili je odgovor nesto drugo?


u 4. zadatku,
[quote]Odredite broj medjusobno neizomorfnih jednostavnih grafova s 5 vrhova.[/quote]
da li se ocekuje da kao na vjezbama sve grafove nacrtamo pa prebrojimo, znaci klase grafova sa 0, 1, 2,..,10 bridova ili postoji neki racunski postupak (jer se trazi samo broj takvih grafova)?


u 1. zadatku pod a),
[quote]Koliko ima grafova s 5 vrhova stupnja 1,1,2,2,2[/quote]
krenuo sam crtati par takvih grafova ali mi se cini da bi do broja takvih grafova trebalo doci racunski, uostalom u jednom proslogodisnjem topicu pise:
[quote="mmaric43"]Mene konkretno iz 8. zadaće prvi zadatak da matematički riješim (ili kako već) koliko ima grafova koji imaju 5 vrhova stupnjeva 1,1,2,2,2 ( [b]ne možeš crtajući pokazivati[/b]) a prije mene je pitala nešto tipa četvrtog na kolokviju. [/quote]
pa ako bi mi netko imao hint ili uputu kako to napraviti bio bih jako zahvalan.


unaprijed hvala na pomoci :)
u 3. zadatku,
Citat:
Odredite broj multigrafova koji imaju vrhova i bridova.

ubrajamo li i medjusobno izomorfne grafove? jer onda, ako ima vrhova, proizvoljan brid biramo na nacina, pa bridova biramo na nacina. ili je odgovor nesto drugo?


u 4. zadatku,
Citat:
Odredite broj medjusobno neizomorfnih jednostavnih grafova s 5 vrhova.

da li se ocekuje da kao na vjezbama sve grafove nacrtamo pa prebrojimo, znaci klase grafova sa 0, 1, 2,..,10 bridova ili postoji neki racunski postupak (jer se trazi samo broj takvih grafova)?


u 1. zadatku pod a),
Citat:
Koliko ima grafova s 5 vrhova stupnja 1,1,2,2,2

krenuo sam crtati par takvih grafova ali mi se cini da bi do broja takvih grafova trebalo doci racunski, uostalom u jednom proslogodisnjem topicu pise:
mmaric43 (napisa):
Mene konkretno iz 8. zadaće prvi zadatak da matematički riješim (ili kako već) koliko ima grafova koji imaju 5 vrhova stupnjeva 1,1,2,2,2 ( ne možeš crtajući pokazivati) a prije mene je pitala nešto tipa četvrtog na kolokviju.

pa ako bi mi netko imao hint ili uputu kako to napraviti bio bih jako zahvalan.


unaprijed hvala na pomoci Smile



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 17:33 ned, 18. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel 8 treba ovako glasit? Nema previse smisla. Tvrdnja govori o grafovima sa p vrhova gdje svi vrhovi imaju stupanj veći ili jednak p(p-1)/2. Ali općenito neki vrh u grafu sa p vrhova (naravno jednostavnom) nemože imati stupanj veći od p-1, pa ova tvrdnja nema previše smisla. Mozda samo u slucaju p=1 ili 2.
Jel 8 treba ovako glasit? Nema previse smisla. Tvrdnja govori o grafovima sa p vrhova gdje svi vrhovi imaju stupanj veći ili jednak p(p-1)/2. Ali općenito neki vrh u grafu sa p vrhova (naravno jednostavnom) nemože imati stupanj veći od p-1, pa ova tvrdnja nema previše smisla. Mozda samo u slucaju p=1 ili 2.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
gaston
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (15:42:28)
Postovi: (21)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 18:18 ned, 18. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Novi"]Jel 8 treba ovako glasit? Nema previse smisla. Tvrdnja govori o grafovima sa p vrhova gdje svi vrhovi imaju stupanj veći ili jednak p(p-1)/2. Ali općenito neki vrh u grafu sa p vrhova (naravno jednostavnom) nemože imati stupanj veći od p-1, pa ova tvrdnja nema previše smisla. Mozda samo u slucaju p=1 ili 2.[/quote]

cini mi se da bi trebalo biti [latex]\frac{p-1}{2}[/latex].

jer onda je zadatak: imamo jednostavan graf sa p vrhova, gdje svaki vrh ima stupanj [latex]\frac{p-1}{2}[/latex].

e sad, ako imamo jednu komponentu povezanosti, u njoj mora biti barem, odnosno vise ili jednako od [latex]1+\frac{p-1}{2}[/latex] vrhova, sto je strogo vece od [latex]\frac{p}{2}[/latex] vrhova. ali ne mozes imati dvije komponente povezanosti u kojoj svaka ima strogo vise od [latex]\frac{p}{2}[/latex] vrhova, pa slijedi da u takvom grafu moze biti samo jedna komponenta povezanosti, odnosno da je graf povezan. :)


je li netko rijesio 6. d)?

jesu li sljedeci grafovi izomorfni:
[img]http://i43.tinypic.com/2gyazx0.jpg[/img]

od kud krenuti, kako poceti? svi vrhovi su stupnja 3, pa ne mozemo odabrati skupove od 3-4 vrha istog stupnja u oba grafa i gledati inducirane podgrafove... :?
Novi (napisa):
Jel 8 treba ovako glasit? Nema previse smisla. Tvrdnja govori o grafovima sa p vrhova gdje svi vrhovi imaju stupanj veći ili jednak p(p-1)/2. Ali općenito neki vrh u grafu sa p vrhova (naravno jednostavnom) nemože imati stupanj veći od p-1, pa ova tvrdnja nema previše smisla. Mozda samo u slucaju p=1 ili 2.


cini mi se da bi trebalo biti .

jer onda je zadatak: imamo jednostavan graf sa p vrhova, gdje svaki vrh ima stupanj .

e sad, ako imamo jednu komponentu povezanosti, u njoj mora biti barem, odnosno vise ili jednako od vrhova, sto je strogo vece od vrhova. ali ne mozes imati dvije komponente povezanosti u kojoj svaka ima strogo vise od vrhova, pa slijedi da u takvom grafu moze biti samo jedna komponenta povezanosti, odnosno da je graf povezan. Smile


je li netko rijesio 6. d)?

jesu li sljedeci grafovi izomorfni:


od kud krenuti, kako poceti? svi vrhovi su stupnja 3, pa ne mozemo odabrati skupove od 3-4 vrha istog stupnja u oba grafa i gledati inducirane podgrafove... Confused



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 18:29 ned, 18. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad je treba predat? Ona srednja grupa.

Nije vrag da sutra :puppydogeyes:
Kad je treba predat? Ona srednja grupa.

Nije vrag da sutra #Puppy dog



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 18:53 ned, 18. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]je li netko rijesio 6. d)?[/quote]

Uočimo da lijevi ima bar 2 cikulsa reda 3 ona koje odmah vidimo, dok desni nema niti jedan ciklus reda 3.
Citat:
je li netko rijesio 6. d)?


Uočimo da lijevi ima bar 2 cikulsa reda 3 ona koje odmah vidimo, dok desni nema niti jedan ciklus reda 3.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lucika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (17:52:27)
Postovi: (12F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
24 = 34 - 10

PostPostano: 1:11 sri, 21. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[size=12]jel kuži netko zadatak s vježbi u kojem se traži broj razapinjućih stabala grafa K 2,m?
zašto smo napisali "u particuji B bit će jedan vrh stupnja 2 i m-1 vrhova stupnja 1"? otkud to?
i što točno znači K 2,m? znam da je K n = potpuni graf s n vrhova, al ovo...

[/size]

[size=9]da ne bi bili zabune, ovo nie offtopic jer je u zadaći isti zadatak samo za K 3, m[/size] :wink:
jel kuži netko zadatak s vježbi u kojem se traži broj razapinjućih stabala grafa K 2,m?
zašto smo napisali "u particuji B bit će jedan vrh stupnja 2 i m-1 vrhova stupnja 1"? otkud to?
i što točno znači K 2,m? znam da je K n = potpuni graf s n vrhova, al ovo...



da ne bi bili zabune, ovo nie offtopic jer je u zadaći isti zadatak samo za K 3, m Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
MB
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2005. (12:35:21)
Postovi: (224)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
62 = 80 - 18
Lokacija: Molvice

PostPostano: 11:00 sri, 21. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[latex]$K_{n,m}$[/latex] je oznaka za potpun BIPARTITAN GRAF u kojem particije imaju [latex]$n$[/latex] odnosno [latex]$m$[/latex] vrhova. Bipartitan graf je onaj u kojem vrhove mozemo particionirati na 2 dijela A i B (A, B neprazni, A unija B= V), tako da su svi bridovi oblika {a,b} za a iz A i b iz B (dakle, vrhovi iz A nikad nisu međusobno spojeni i slično za B).

Za [latex]$K_{2,m}$[/latex]:
U B svaki vrh mora biti barem stupnja 1 jer je razapinjajuce stablo podgraf na svim vrhovima pocetnog grafa, jedan od tih vrhova mora biti stupnja barem 2 jer bismo inace imali 2 komponente povazanosti. Stupnjevi ne mogu biti veci jer bismo tada zatvorili neki ciklus (tj. podgraf bi imao vise od n-1 brida, pa ne bi bio stablo).

Brojimo neizomorfna razapinjajuca stabla, razlikujemo izomorfna stabla po oznakama vrhova.
je oznaka za potpun BIPARTITAN GRAF u kojem particije imaju odnosno vrhova. Bipartitan graf je onaj u kojem vrhove mozemo particionirati na 2 dijela A i B (A, B neprazni, A unija B= V), tako da su svi bridovi oblika {a,b} za a iz A i b iz B (dakle, vrhovi iz A nikad nisu međusobno spojeni i slično za B).

Za :
U B svaki vrh mora biti barem stupnja 1 jer je razapinjajuce stablo podgraf na svim vrhovima pocetnog grafa, jedan od tih vrhova mora biti stupnja barem 2 jer bismo inace imali 2 komponente povazanosti. Stupnjevi ne mogu biti veci jer bismo tada zatvorili neki ciklus (tj. podgraf bi imao vise od n-1 brida, pa ne bi bio stablo).

Brojimo neizomorfna razapinjajuca stabla, razlikujemo izomorfna stabla po oznakama vrhova.



_________________
Trcim u krug od srece!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
lucika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (17:52:27)
Postovi: (12F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
24 = 34 - 10

PostPostano: 1:18 sub, 24. 1. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

e, hvala puno, mislim da kužim sad :) btw, radili smo u međuvremenu još par primjera vezanih uz taj zadatak na vježbama pa ne bi trebalo bit problema više...
još jednom, thanks :D
e, hvala puno, mislim da kužim sad Smile btw, radili smo u međuvremenu još par primjera vezanih uz taj zadatak na vježbama pa ne bi trebalo bit problema više...
još jednom, thanks Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan