Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

pomoc oko zadatka (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
necka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 12. 2008. (20:09:04)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 12:21 pon, 16. 2. 2009    Naslov: pomoc oko zadatka Citirajte i odgovorite

1.tri igraca A,B,C tim redoslijedom bacaju kocku sve dok prvi put ne padne broj 6.Pobjedjuje onaj igrac kod koga padne 6.Naci za svakog igraca vjerojatnost da bude pobjednik.
2.Iz dzepa u kome su bile 3 bijele i 6 crnih kuglica ispala je jedna kuglica.Nakon toga su izvucene dvije kuglice.Kolika je vjerojatnost da je izgubljena bijela,ako su izvucene bijele kuglice.
Jeli ovaj drugi zadatak ide preko Bayesove formule P(H1|A)
ovi zadaci cesto budu mi na ispitu pa ako neko moze neka mi pomogne.....
1.tri igraca A,B,C tim redoslijedom bacaju kocku sve dok prvi put ne padne broj 6.Pobjedjuje onaj igrac kod koga padne 6.Naci za svakog igraca vjerojatnost da bude pobjednik.
2.Iz dzepa u kome su bile 3 bijele i 6 crnih kuglica ispala je jedna kuglica.Nakon toga su izvucene dvije kuglice.Kolika je vjerojatnost da je izgubljena bijela,ako su izvucene bijele kuglice.
Jeli ovaj drugi zadatak ide preko Bayesove formule P(H1|A)
ovi zadaci cesto budu mi na ispitu pa ako neko moze neka mi pomogne.....


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
necka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 12. 2008. (20:09:04)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:51 pon, 16. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

jeli to stvarno nema niko raspolozen da ppomogne?
jeli to stvarno nema niko raspolozen da ppomogne?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sunny
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2007. (01:06:34)
Postovi: (153)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 30 - 18

PostPostano: 19:07 čet, 2. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

trebala bih pomoc oko sljedeceg zadatka :

Vas suigrac je 5 puta bacio kocku. Vi znate da je jednom dobio sesticu. Ostale rezultate ne znate. Koja je vjerojatnost da je u tih pet bacanja dobio sesticu dva ili vise puta?

Puno hvala unaprijed :D
trebala bih pomoc oko sljedeceg zadatka :

Vas suigrac je 5 puta bacio kocku. Vi znate da je jednom dobio sesticu. Ostale rezultate ne znate. Koja je vjerojatnost da je u tih pet bacanja dobio sesticu dva ili vise puta?

Puno hvala unaprijed Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sunny
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2007. (01:06:34)
Postovi: (153)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 30 - 18

PostPostano: 0:21 pet, 3. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

nakon krace pauze uspijeli smo skuziti gore navedeni zadatak :D

sad nam stvarno jako hitno treba pomoc oko sljedeceg zadatka :
Nega je X broj sestica koji se dobije pri n bacanja ispravne kocke. Kolika je vjerojatnost da X bude unutar intervala [E[X] - 1/2sqrt(D[X]),E[X] + 1/2sqrt(D[X])] ako je :
a) n=12, b) n=120

X nam je binomna slucajna varijabla (bar po nasoj nekoj logici), ali nam je problem naci E[X] jer ima jako jako previse puno raspisivanja. Pa ako bi netko bio tako dobar i pomogao nam pojednostaviti to ... :D
I jako hitno nam treba to... tocnije do sutra na vece jer u subotu u jutro decko pise ispit :D
Unaprijed zahvalni :D
nakon krace pauze uspijeli smo skuziti gore navedeni zadatak Very Happy

sad nam stvarno jako hitno treba pomoc oko sljedeceg zadatka :
Nega je X broj sestica koji se dobije pri n bacanja ispravne kocke. Kolika je vjerojatnost da X bude unutar intervala [E[X] - 1/2sqrt(D[X]),E[X] + 1/2sqrt(D[X])] ako je :
a) n=12, b) n=120

X nam je binomna slucajna varijabla (bar po nasoj nekoj logici), ali nam je problem naci E[X] jer ima jako jako previse puno raspisivanja. Pa ako bi netko bio tako dobar i pomogao nam pojednostaviti to ... Very Happy
I jako hitno nam treba to... tocnije do sutra na vece jer u subotu u jutro decko pise ispit Very Happy
Unaprijed zahvalni Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nlo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2008. (10:05:44)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 6

PostPostano: 17:33 pet, 3. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daj mi objasni kako si uspjela skuziti da je to binomna sl. var, a onda ne znas izracunati ocekivanje :lol:, [size=5]prof. Sarapa bi dobio infarkt![/size]!

[latex]X=\sum_{k=1}^n\chi_{\{X_k=6\}}, \chi_{\{X_k=6\}}\sim \left(\begin{array}{cc}
0 & 1 \\
\frac{5}{6} & \frac{1}{6} \\
\end{array}\right) \Rightarrow X\sim B(n,\frac{1}{6}) [/latex]

U prvom slucaju, nadi [latex]\mathbb{P}(0<X\leq 3)[/latex], u drugom slucaju koristi jedan jako poznati teorem koji ja ovom prilikom necu spomenuti :D , tako da barem nesta solo napravite.

Vidim da ekonomisti rasturaju PMF, taman pred rokove ( ako se ne varam sutra pocinju ! ) :lol:

Edit: Zeznuo sam u ovom prvom, nisam uzeo korjen varijance, to vi sredite, nemam volje to raditi...
Daj mi objasni kako si uspjela skuziti da je to binomna sl. var, a onda ne znas izracunati ocekivanje Laughing, prof. Sarapa bi dobio infarkt!!



U prvom slucaju, nadi , u drugom slucaju koristi jedan jako poznati teorem koji ja ovom prilikom necu spomenuti Very Happy , tako da barem nesta solo napravite.

Vidim da ekonomisti rasturaju PMF, taman pred rokove ( ako se ne varam sutra pocinju ! ) Laughing

Edit: Zeznuo sam u ovom prvom, nisam uzeo korjen varijance, to vi sredite, nemam volje to raditi...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sunny
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2007. (01:06:34)
Postovi: (153)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 30 - 18

PostPostano: 19:01 pet, 3. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala,
al sta nije da ti uzimas bernoullijevu sl. var., a trebala bi biti binomna?
znamo mi kako se izracuna i ocekivanje i varijanca i prof. sarapa ne mora zbog toga dobivati infarkt, nego smo trazili pojednostavljenje formule za ocekivanje kod binomne slucajne varijable jer kod n=120 je fakat problem to izracunati :)
al smo uspijeli skuziti sve :)

jos jednom hvala
hvala,
al sta nije da ti uzimas bernoullijevu sl. var., a trebala bi biti binomna?
znamo mi kako se izracuna i ocekivanje i varijanca i prof. sarapa ne mora zbog toga dobivati infarkt, nego smo trazili pojednostavljenje formule za ocekivanje kod binomne slucajne varijable jer kod n=120 je fakat problem to izracunati Smile
al smo uspijeli skuziti sve Smile

jos jednom hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nlo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2008. (10:05:44)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 6

PostPostano: 19:41 pet, 3. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mozes primjetiti da u slucaju n=120, uopce nisam spominjao varijancu i ocekivanje, nego sam se pozvao na CGT, stoga u kontekstu toga uopce nije vazno izracunati varijancu i ocekivanje. No glavno je da ste shvatili.
Mozes primjetiti da u slucaju n=120, uopce nisam spominjao varijancu i ocekivanje, nego sam se pozvao na CGT, stoga u kontekstu toga uopce nije vazno izracunati varijancu i ocekivanje. No glavno je da ste shvatili.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivica13
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 10. 2007. (14:01:02)
Postovi: (102)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
67 = 75 - 8

PostPostano: 14:33 ned, 21. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može mala pomoć...

Ukupno n lopti se slučajnim rasporedom može smjestiti u n kutija. Odredite vjerojatnost da točno jedna kutija ostane prazna.
Može mala pomoć...

Ukupno n lopti se slučajnim rasporedom može smjestiti u n kutija. Odredite vjerojatnost da točno jedna kutija ostane prazna.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
finalni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 08. 2007. (11:48:53)
Postovi: (10D)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
27 = 45 - 18
Lokacija: Bloodbuzz Zagreb

PostPostano: 15:40 ned, 21. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

možda ovako (to je ak kutije razlikujemo a lopte ne).. Ukupno rasporeda ima [latex]\binom{2n-1}{n}[/latex] (zamisli da stavljaš n-1 pregradu u niz od n lopti, ono prije prve pregrade ide u prvu kutiju, ono između prve i druge pregrade u drugu, itd. zapravo, moraš izabrat n mjesta gdje ćeš stavit lopte u niz od 2n-1 mjesta, a na preostala mjesta moraju ići pregrade).
Rasporede u kojima je točno jedna kutija prazna brojimo ovako: kutiju koja je prazna možemo izabrati na [b]n[/b] načina, a u preostalih n-1 mora bit bar 1 lopta => u jednoj kutiji su 2 lopte, u preostale n-2 po 1. Sad tu jednu u koju ćemo stavit 2 lopte možemo izabrati na [b]n-1[/b] način, pa je ukupno tih rasporeda n*(n-1).
Svi rasporedi jednako su vjerojatni => tražena vjerojatnost je [latex]\frac{n\cdot(n-1)}{\binom{2n-1}{n}}[/latex]
možda ovako (to je ak kutije razlikujemo a lopte ne).. Ukupno rasporeda ima (zamisli da stavljaš n-1 pregradu u niz od n lopti, ono prije prve pregrade ide u prvu kutiju, ono između prve i druge pregrade u drugu, itd. zapravo, moraš izabrat n mjesta gdje ćeš stavit lopte u niz od 2n-1 mjesta, a na preostala mjesta moraju ići pregrade).
Rasporede u kojima je točno jedna kutija prazna brojimo ovako: kutiju koja je prazna možemo izabrati na n načina, a u preostalih n-1 mora bit bar 1 lopta ⇒ u jednoj kutiji su 2 lopte, u preostale n-2 po 1. Sad tu jednu u koju ćemo stavit 2 lopte možemo izabrati na n-1 način, pa je ukupno tih rasporeda n*(n-1).
Svi rasporedi jednako su vjerojatni ⇒ tražena vjerojatnost je



_________________
Nikola Adžaga
Građevinski fakultet, Sveučilište u Zagrebu
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan