Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Operacije s kardinalitetima
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 19:55 pet, 24. 4. 2009    Naslov: Operacije s kardinalitetima Citirajte i odgovorite

operacije definirane na kardinalnostima su mi manje-više jasne, ali ipak se pojavilo par pitanja.

1. u jednom trenutku, na vježbama smo zapisali sljedeće:
[latex]\mathbf{c}^{\aleph_0}=(2^{\aleph_0})^{\aleph_0}=2^{\aleph_0 \cdot \aleph_0}=2^{\aleph_0}=\mathbf{c}[/latex].
muči me druga jednakost. zašto to vrijedi? ovaj primjer je, naravno, jedan od mnogih u kojima to koristimo.
pokušao sam si to objasniti na općenitom primjeru:
uzmem skupove [latex]A[/latex], [latex]B[/latex] i [latex]C[/latex]. po prethodnome bi bilo [latex](\mathit{k}(A)^{\mathit{k}(B)})^{\mathit{k}(C)} = \mathit{k}(A)^{\mathit{k}(B) \cdot \mathit{k}(C)}[/latex]. ovo bi značilo da je broj funkcija sa skupa [latex]C[/latex] u skup funkcija s [latex]B[/latex] u [latex]A[/latex] jednak broju funkcija s Kartezijevog produkta [latex]B \times C[/latex] u skup [latex]A[/latex]. a to mi je ipak prevelik zalogaj (ako je uopće jestivo :wink: )

2. isto tako, na vježbama je računato (za proizvoljni [latex]A[/latex]):
[latex]\mathit{k}(A)^{\mathit{k}(\phi)} = \mathit{k}(A)^0 = 1[/latex]. nismo li odmah mogli reći da je to 0, s obzirom da nema funkcija s praznoga skupa? :?
operacije definirane na kardinalnostima su mi manje-više jasne, ali ipak se pojavilo par pitanja.

1. u jednom trenutku, na vježbama smo zapisali sljedeće:
.
muči me druga jednakost. zašto to vrijedi? ovaj primjer je, naravno, jedan od mnogih u kojima to koristimo.
pokušao sam si to objasniti na općenitom primjeru:
uzmem skupove , i . po prethodnome bi bilo . ovo bi značilo da je broj funkcija sa skupa u skup funkcija s u jednak broju funkcija s Kartezijevog produkta u skup . a to mi je ipak prevelik zalogaj (ako je uopće jestivo Wink )

2. isto tako, na vježbama je računato (za proizvoljni ):
. nismo li odmah mogli reći da je to 0, s obzirom da nema funkcija s praznoga skupa? Confused



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 20:03 pet, 24. 4. 2009    Naslov: Re: Operacije s kardinalitetima Citirajte i odgovorite

[quote="ma"]nismo li odmah mogli reći da je to 0, s obzirom da nema funkcija s praznoga skupa? :?[/quote]

Ako pogledaš formalnu definiciju funkcije, onda izlazi da je [latex]\emptyset[/latex] funkcija sa praznog skupa (jedina).
ma (napisa):
nismo li odmah mogli reći da je to 0, s obzirom da nema funkcija s praznoga skupa? Confused


Ako pogledaš formalnu definiciju funkcije, onda izlazi da je funkcija sa praznog skupa (jedina).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 20:15 pet, 24. 4. 2009    Naslov: Re: Operacije s kardinalitetima Citirajte i odgovorite

[quote="rafaelm"]Ako pogledaš formalnu definiciju funkcije, onda izlazi da je [latex]\emptyset[/latex] funkcija sa praznog skupa (jedina).[/quote]

aaaaa!! :D u terminima relacija misliš? to je, pretpostavljam, zato što [latex]\forall x \in \emptyset[/latex] sve je istina (pa tako i postojanje y koji je s njim u relaciji)? je li to to?
koncentrirao sam se na onu definiciju s dva neprazna skupa, pravilom pridruživanja, bla, bla...
hvala ti.
rafaelm (napisa):
Ako pogledaš formalnu definiciju funkcije, onda izlazi da je funkcija sa praznog skupa (jedina).


aaaaa!! Very Happy u terminima relacija misliš? to je, pretpostavljam, zato što sve je istina (pa tako i postojanje y koji je s njim u relaciji)? je li to to?
koncentrirao sam se na onu definiciju s dva neprazna skupa, pravilom pridruživanja, bla, bla...
hvala ti.



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 20:38 pet, 24. 4. 2009    Naslov: Re: Operacije s kardinalitetima Citirajte i odgovorite

[quote="ma"][latex]\forall x \in \emptyset[/latex] sve je istina (pa tako i postojanje y koji je s njim u relaciji)? je li to to?[/quote]

Jep :)

A za onaj prvi dio, ja sam razmisljao o nekoj funkciji [latex]F \ : \ ^{B}(^{C}A) \rightarrow ^{B \times C}A[/latex]. Ako bih uspio naštimati da je F bijekcija, to bi dokazalo onaj identitet s kardinalnim brojevima.
[latex]f \in ^{B}(^{C}A)[/latex], tj.[latex] f \ : \ B \rightarrow ^{C}A[/latex]. Sad definiram [latex]F(f)[/latex] po točkama. [latex]F(f) \ : \ B \times C \rightarrow A[/latex], [latex](F(f))(b,c):=(f(b))(c) \in A[/latex], za [latex]b \in B[/latex], [latex]c \in C[/latex].

Mislim da bi F trebala sada biti bijekcija. Za injektivnost trivijalno raspises po definiciji [latex]F(f)=F(g)[/latex].

EDIT: Za surjektivnost: neka je [latex]g \ : \ B \times C \rightarrow A[/latex]. Sad cu naštimati [latex]f : \ B \rightarrow ^{C}A[/latex], tako da bude [latex]F(f)=g[/latex]. Neka je [latex](f(b))(c):=g(b,c)[/latex].
ma (napisa):
sve je istina (pa tako i postojanje y koji je s njim u relaciji)? je li to to?


Jep Smile

A za onaj prvi dio, ja sam razmisljao o nekoj funkciji . Ako bih uspio naštimati da je F bijekcija, to bi dokazalo onaj identitet s kardinalnim brojevima.
, tj.. Sad definiram po točkama. , , za , .

Mislim da bi F trebala sada biti bijekcija. Za injektivnost trivijalno raspises po definiciji .

EDIT: Za surjektivnost: neka je . Sad cu naštimati , tako da bude . Neka je .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 21:20 pet, 24. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

shvatio sam (uz malo raspisivanja). hvala ti puno!
najsmješnije od svega je što je to najprirodniji način da se zada bijekcija, ali ja to nisam radio jer mi se smučilo kad sam vidio da moram baratati s funkcijom koja šalje funkciju čija je kodomena skup funkcija u skup funkcija :P
shvatio sam (uz malo raspisivanja). hvala ti puno!
najsmješnije od svega je što je to najprirodniji način da se zada bijekcija, ali ja to nisam radio jer mi se smučilo kad sam vidio da moram baratati s funkcijom koja šalje funkciju čija je kodomena skup funkcija u skup funkcija Razz



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
beba
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 08. 2006. (00:00:41)
Postovi: (41)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 2
Lokacija: st-ZG

PostPostano: 15:27 pet, 22. 5. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel moze neko ovo rijesit:odredite kardinalnost skupa svih injekcija sa Q u R koje nisu ni rastuce ni padajuce i skupa svih funkcija sa Z u Z koje nisu ni rastuce ni padajuce ni injekcije?hvala :)
Jel moze neko ovo rijesit:odredite kardinalnost skupa svih injekcija sa Q u R koje nisu ni rastuce ni padajuce i skupa svih funkcija sa Z u Z koje nisu ni rastuce ni padajuce ni injekcije?hvala Smile



_________________
Volim ići u kazalište.Mnogo je realnije od života.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 17:30 pet, 22. 5. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

1.
nek ti je S skup danih funkcija. definiraš funkciju [latex]F:\mathbb{R}\to S[/latex] s [latex]F(x)=f_x[/latex], gdje je f dana s
[latex]f_x(q) = \left\{
\begin{array}{l l}
0 & \quad \mbox{za $q<x$}\\
1 & \quad \mbox{za $q \geq x$}\\
\end{array} \right.
[/latex]
F je injekcija (to bi, naravno, trebalo pokazati- koristi se gustoća od Q u R), pa je [latex]k(S) \geq k(\mathbb{R}) = \mbox{c}[/latex]
S je podskup od [latex]^{\mathbb{Q}} \mathbb{R}[/latex], odakle je [latex]k(S) \leq \mbox{c}[/latex]. sad po CSB tm imaš da je traženi kardinalitet jednak c.

[size=9][color=#999999]Added after 2 minutes:[/color][/size]

mutav sam. [latex]f_x[/latex] uopće nije u S :lol:
ali to lako središ- neku točku spustić u nulu. sad ću promijenit.

[size=9][color=#999999]Added after 3 minutes:[/color][/size]

[color=brown]EDIT:[/color]

[latex]f_x(q) = \left\{
\begin{array}{l l}
0 & \quad \mbox{za $q<x$ i za $q=x+1$}\\
1 & \quad \mbox{za $q \geq x$, $q \neq x+1$}\\
\end{array} \right.
[/latex]

[size=9][color=#999999]Added after 52 minutes:[/color][/size]

2.
ja bih ovako:
S={ f:Z->Z | f ne raste/pada, f nije injekcija}.
očito je k(S)<=c.
definiramo [latex]F : \langle 0,1 \rangle \to S[/latex] na sljedeći način:
za [latex]x = \overline{b_0 b_1 b_2 ...} \in \langle 0,1 \rangle[/latex] stavimo [latex]F(x) = f_x[/latex], gdje [latex]f_x[/latex] djeluje ovako:
za [latex]a \in \mathbb{Z}[/latex],
[latex]f_x(a) = \left\{
\begin{array}{l l}
b_a & \quad \mbox{ako je $a \in \mathbb{N}_0$}\\
0 & \quad \mbox{ako je $a \leq -2$}\\
-1 & \quad \mbox{ako je $a=-1$}\\
\end{array} \right.[/latex]
[latex]\forall x \in \langle 0,1 \rangle f_x[/latex] ne raste niti pada (jer je prvo 0, pa -1, pa onda samo prirodni brojevi i nula), a injekcija nije jer se 0 poprima više puta. dakle, [latex]f_x \in S[/latex].
F je injekcija jer dva različita broja iz <0,1> imaju različit decimalni zapis koji je upravo opisan funkcijom koja se dobije kao slika broja po F.
znači c=k(<0,1>) <= k(S).
po CSB teoremu, slijedi k(S)=c.
1.
nek ti je S skup danih funkcija. definiraš funkciju s , gdje je f dana s

F je injekcija (to bi, naravno, trebalo pokazati- koristi se gustoća od Q u R), pa je
S je podskup od , odakle je . sad po CSB tm imaš da je traženi kardinalitet jednak c.

Added after 2 minutes:

mutav sam. uopće nije u S Laughing
ali to lako središ- neku točku spustić u nulu. sad ću promijenit.

Added after 3 minutes:

EDIT:



Added after 52 minutes:

2.
ja bih ovako:
S={ f:Z→Z | f ne raste/pada, f nije injekcija}.
očito je k(S)⇐c.
definiramo na sljedeći način:
za stavimo , gdje djeluje ovako:
za ,

ne raste niti pada (jer je prvo 0, pa -1, pa onda samo prirodni brojevi i nula), a injekcija nije jer se 0 poprima više puta. dakle, .
F je injekcija jer dva različita broja iz <0,1> imaju različit decimalni zapis koji je upravo opisan funkcijom koja se dobije kao slika broja po F.
znači c=k(<0,1>) ⇐ k(S).
po CSB teoremu, slijedi k(S)=c.



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
beba
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 08. 2006. (00:00:41)
Postovi: (41)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 2
Lokacija: st-ZG

PostPostano: 23:00 sub, 27. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel moze neko rijesit ovaj zadatak:odredi kardinalnost skupa strogo monotonih nizova prirodnih brojeva te kardinalnost realnih redova cija je suma negativna?hvala.
jel moze neko rijesit ovaj zadatak:odredi kardinalnost skupa strogo monotonih nizova prirodnih brojeva te kardinalnost realnih redova cija je suma negativna?hvala.



_________________
Volim ići u kazalište.Mnogo je realnije od života.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 23:15 sub, 27. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="beba"]kardinalnost realnih redova cija je suma negativna?[/quote]

Označimo s S traženi skup. Jer je S podskup R^N onda k(S)<=c.

Sad uzmimo f:R->S
definiranu sa:
f(x)=(x,-x,-1,0,0,0....)
f je očito injekcija, pa je c<=k(S).
beba (napisa):
kardinalnost realnih redova cija je suma negativna?


Označimo s S traženi skup. Jer je S podskup R^N onda k(S)⇐c.

Sad uzmimo f:R→S
definiranu sa:
f(x)=(x,-x,-1,0,0,0....)
f je očito injekcija, pa je c⇐k(S).



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 0:01 ned, 28. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo ja ću ti prvi.

[latex]S=\{f \in ^{\mathbb{N}}\mathbb{N} | f $ strogo monoton$\}[/latex].
[latex]k(S) \leq c[/latex] iz očitih razloga.
definiraš [latex]F: \mathbb{R} \rightarrow S[/latex] na sljedeći način (dat ću ilustraciju):

[latex]F(3)=(0,13,220,2220,22220,222220,\dots)[/latex]
[latex]F(-7)=(1,17,220,2220,22220,222220,\dots)[/latex]
[latex]F(-24.75)=(1,12,114,2227,22225,222220,2222220,\dots)[/latex]
[latex]F(6708.6708)=(0,16,117,1110,11118,222226,2222227,22222220,222222228,2222222220,\dots)[/latex]
[latex]F(-\pi)=(1,13,221,2224,22221,222225,\dots)[/latex]

nadam se da je jasno. prvi član niza ukazuje na predznak, dalje idu jedinice (u svakom idućem članu po jedna više) iza kojih su znamenke cjelobrojnog dijela argumenta, nakon toga idu dvojke (također sve više i više) s decimalama iza sebe.

lako se vidi da je rng(F) u S, kao i da je F injekcija. za svaki niz tog tipa točno znaš od kojeg broja dolazi.

i sad CSB. odgovor je c.

p.s. vrlo vjerojatno postoji i elegantniji način, ali ovo mi se čini sasvim legitimno.
evo ja ću ti prvi.

.
iz očitih razloga.
definiraš na sljedeći način (dat ću ilustraciju):







nadam se da je jasno. prvi član niza ukazuje na predznak, dalje idu jedinice (u svakom idućem članu po jedna više) iza kojih su znamenke cjelobrojnog dijela argumenta, nakon toga idu dvojke (također sve više i više) s decimalama iza sebe.

lako se vidi da je rng(F) u S, kao i da je F injekcija. za svaki niz tog tipa točno znaš od kojeg broja dolazi.

i sad CSB. odgovor je c.

p.s. vrlo vjerojatno postoji i elegantniji način, ali ovo mi se čini sasvim legitimno.



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 0:09 ned, 28. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nice ma :klapklap:

Ja ti dam :karma: za ovo... nikak mi nije niš palo na pamet... ovo je lijepo :D
Nice ma Toooooo, majstoreeeee!

Ja ti dam karma++ za ovo... nikak mi nije niš palo na pamet... ovo je lijepo Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 0:38 ned, 28. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

@ma: fino :)
Evo još jedan način. Ako je [latex](a_n)_{n\in \mathbb{N}}[/latex] strogo rastući niz priridnih brojeva, onda je [latex] (a_{n+1}-a_n)_{n\in \mathbb{N}}[/latex] niz prirodnih brojeva (gledamo samo razlike susjednh članova), i to pridruživanje je očito bijektivno. A svih nizova prirodnih brojeva ima [latex]c[/latex].

Edit: mala modifikacija: rastućem nizu [latex](a_1,a_2,\ldots)[/latex] pridružimo [latex](a_1,a2-a1,a3-a2,\ldots)[/latex]

Edit2: sjetih se da je na ovom kolegiju nula prirodan broj. Dakle, kodomena je skup svih nizova prirodnih brojeva koji samo na prvom mjestu mogu imati nulu. Lako je viditi da i takvih ima [latex] c[/latex].
@ma: fino Smile
Evo još jedan način. Ako je strogo rastući niz priridnih brojeva, onda je niz prirodnih brojeva (gledamo samo razlike susjednh članova), i to pridruživanje je očito bijektivno. A svih nizova prirodnih brojeva ima .

Edit: mala modifikacija: rastućem nizu pridružimo

Edit2: sjetih se da je na ovom kolegiju nula prirodan broj. Dakle, kodomena je skup svih nizova prirodnih brojeva koji samo na prvom mjestu mogu imati nulu. Lako je viditi da i takvih ima .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
artapoelk
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2007. (17:06:50)
Postovi: (9)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 17:22 ned, 28. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

hoce li zadaci s kardinalitetima biti u kolokviju jer jedna grupa to nije obradila???? Tj.hoce li se pojavljivati zadaci iz zadnjeg dijela zbirke? :?: :?:
hoce li zadaci s kardinalitetima biti u kolokviju jer jedna grupa to nije obradila???? Tj.hoce li se pojavljivati zadaci iz zadnjeg dijela zbirke? Question Question


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 17:29 ned, 28. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko ja znam, zadnji dio zbirke je Zornova lema, i to ulazi... a pogledaj na temi "drugi kolokvij" što još ulazi u kkolokvij :D
Koliko ja znam, zadnji dio zbirke je Zornova lema, i to ulazi... a pogledaj na temi "drugi kolokvij" što još ulazi u kkolokvij Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan