Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

sigma algebre
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
tomitza
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 11. 2008. (19:50:48)
Postovi: (58)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 14:27 pon, 9. 11. 2009    Naslov: sigma algebre Citirajte i odgovorite

Ovako, treba mi mala pomoc oko formalnog zapisa, zadataci su mi jasni, no neznam kako bi to trebao formalno zapisati... Pa oko bi netko bio toliko dobar da raspise cijelo rjesenje... Hvala

1. Neka je [latex]\Omega =\left[0,10 \right][/latex]
a)nađite najmanju [latex]\sigma [/latex]-algebru na [latex]\Omega[/latex] koja sadrzi sve skupove [latex]A_{n}=[0,n], n=1,2,3,4,5.[/latex]
b)neka je [latex]B_{n}=[\frac{1}{n},5+\frac {1}{n}], n\in \mathbb{N}[/latex]. Odredite [latex]\limsup B_{n} [/latex]


2. Neka je [latex]\Omega =\{1,2,3,4,5,6\} [/latex] i A,B,C podskupovi od [latex]\Omega[/latex]. Nađite najmanju [latex]\sigma [/latex]-algebru na [latex]\Omega[/latex] koja sadrzi A,B i C ako je [latex]A\bigcup B=\{1,2,4,5\}[/latex], [latex]A=\{2,5\}[/latex], [latex]A\bigcap B=\{2\}[/latex], [latex]C=\{3,6\}[/latex].
Ovako, treba mi mala pomoc oko formalnog zapisa, zadataci su mi jasni, no neznam kako bi to trebao formalno zapisati... Pa oko bi netko bio toliko dobar da raspise cijelo rjesenje... Hvala

1. Neka je
a)nađite najmanju -algebru na koja sadrzi sve skupove
b)neka je . Odredite


2. Neka je i A,B,C podskupovi od . Nađite najmanju -algebru na koja sadrzi A,B i C ako je , , , .
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bimar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2008. (14:45:25)
Postovi: (61)16
Sarma = la pohva - posuda
11 = 11 - 0
Lokacija: arkadija

PostPostano: 1:25 uto, 10. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

e vidiš...i meni je to problem!
e vidiš...i meni je to problem!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 10:37 uto, 10. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

ev ovak, ovaj drugi
A = 2,5
B = 1,2,4
C = 3,6
Daklem, A,B,C moraju bit u sigma algebri
moraju bit i svi njihovi komplementi, znači skupovi {1,3,4,6}, {3,5,6}, {1,2,4,5}. moraleb bit i sve unije unutra, pa onda valda i ovo: {1,2,4,5}, {2,3,5,6}, {1,2,3,4,6}, {1,2,3,4,5,6}, {prazan skup}. sad bi, mislim, trebali biti i komplementi ovih unija, jer, sigma algebra je kao zatvorena na komplementiranje. pab onda trebali bit i ovi: {1,4}, {5}. i eto, mislim da su to svi. sad samo pogledaš sve koje imaš, vidim da sam tu neke prebrojo dvaput, pa onda je ta najmanja sigma algebra svi ti nabrojani skupovi, bez ovih koji se ponavljaju

ovo u prvome pod a:
ovaj vražji omega je kao segment, pa opet, ovdje radiš isto. mora bit unutra A_1 i A_1 komplement i tak dalje, a komplementi ovih čudesa su poluotvoreni intervali <n, 10].

a ovaj limes superior, e to neam pojma šta treba napravit. valda je to ovaj za n = 1, al nekak baš i nisam siguran da to tak ide
ev ovak, ovaj drugi
A = 2,5
B = 1,2,4
C = 3,6
Daklem, A,B,C moraju bit u sigma algebri
moraju bit i svi njihovi komplementi, znači skupovi {1,3,4,6}, {3,5,6}, {1,2,4,5}. moraleb bit i sve unije unutra, pa onda valda i ovo: {1,2,4,5}, {2,3,5,6}, {1,2,3,4,6}, {1,2,3,4,5,6}, {prazan skup}. sad bi, mislim, trebali biti i komplementi ovih unija, jer, sigma algebra je kao zatvorena na komplementiranje. pab onda trebali bit i ovi: {1,4}, {5}. i eto, mislim da su to svi. sad samo pogledaš sve koje imaš, vidim da sam tu neke prebrojo dvaput, pa onda je ta najmanja sigma algebra svi ti nabrojani skupovi, bez ovih koji se ponavljaju

ovo u prvome pod a:
ovaj vražji omega je kao segment, pa opet, ovdje radiš isto. mora bit unutra A_1 i A_1 komplement i tak dalje, a komplementi ovih čudesa su poluotvoreni intervali <n, 10].

a ovaj limes superior, e to neam pojma šta treba napravit. valda je to ovaj za n = 1, al nekak baš i nisam siguran da to tak ide



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Thor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 04. 2009. (10:57:50)
Postovi: (15)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 14:07 uto, 10. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam ni ja siguran za to ali ovaj pod b) bi možda moglo ić :

Odredis [latex]A_{n}[/latex] niz događaja koji se dobije tako da od C=[0,5] oduzmes [latex]B_{n}[/latex] iz zadatka onda on izgleda nekako ovako
[0,1>,[0,1/2>,[0,1/4>,... i to je padajuci niz događaja pa je njegov lim inf jednak presjek svih [latex]A_{n}[/latex] a to je 0 prazan skup.

Onda imas relaciju [latex]C/\limsup B_{n}=\liminf(C/B_{n})=0[/latex]
pa vrijedi da je C jednak lim sup[latex]B_{n}[/latex] tj riješenje je [0,5]

Sad jel to točno neznam
Nisam ni ja siguran za to ali ovaj pod b) bi možda moglo ić :

Odredis niz događaja koji se dobije tako da od C=[0,5] oduzmes iz zadatka onda on izgleda nekako ovako
[0,1>,[0,1/2>,[0,1/4>,... i to je padajuci niz događaja pa je njegov lim inf jednak presjek svih a to je 0 prazan skup.

Onda imas relaciju
pa vrijedi da je C jednak lim sup tj riješenje je [0,5]

Sad jel to točno neznam



_________________
Devil's playground
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 14:15 uto, 10. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Limes superior ste trebali definirati na predavanjima.
[latex]\limsup B_i := \bigcap_{n=1}^{\infty}(\bigcup_{k=n}^{\infty} B_k ) = \bigcap_{n=1}^{\infty}(\bigcup_{k=n}^{\infty} [\frac{1}{k},5+\frac{1}{k}] ) = \bigcap_{n=1}^{\infty}(0,5+\frac{1}{n}\] = (0,5\][/latex]

EDIT: Dobije se isto kao i Thor samo sto kod njega treba ispravit onu nulu u [latex] \{0\}[/latex]
Limes superior ste trebali definirati na predavanjima.


EDIT: Dobije se isto kao i Thor samo sto kod njega treba ispravit onu nulu u



_________________
Jedan je smjer očit, a drugi je trivijalan.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tomitza
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 11. 2008. (19:50:48)
Postovi: (58)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 15:28 uto, 10. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok, puno hvala...
ok, puno hvala...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zildyan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 07. 2008. (13:41:39)
Postovi: (20)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 21:59 uto, 10. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Milojko"]ev ovak, ovaj drugi
A = 2,5
B = 1,2,4
C = 3,6
Daklem, A,B,C moraju bit u sigma algebri
moraju bit i svi njihovi komplementi, znači skupovi {1,3,4,6}, {3,5,6}, {1,2,4,5}. moraleb bit i sve unije unutra, pa onda valda i ovo: {1,2,4,5}, {2,3,5,6}, {1,2,3,4,6}, {1,2,3,4,5,6}, {prazan skup}. sad bi, mislim, trebali biti i komplementi ovih unija, jer, sigma algebra je kao zatvorena na komplementiranje. pab onda trebali bit i ovi: {1,4}, {5}. i eto, mislim da su to svi. sad samo pogledaš sve koje imaš, vidim da sam tu neke prebrojo dvaput, pa onda je ta najmanja sigma algebra svi ti nabrojani skupovi, bez ovih koji se ponavljaju
[/quote]

sto ne idu i svi oni {nesto}\{nesto}???
Milojko (napisa):
ev ovak, ovaj drugi
A = 2,5
B = 1,2,4
C = 3,6
Daklem, A,B,C moraju bit u sigma algebri
moraju bit i svi njihovi komplementi, znači skupovi {1,3,4,6}, {3,5,6}, {1,2,4,5}. moraleb bit i sve unije unutra, pa onda valda i ovo: {1,2,4,5}, {2,3,5,6}, {1,2,3,4,6}, {1,2,3,4,5,6}, {prazan skup}. sad bi, mislim, trebali biti i komplementi ovih unija, jer, sigma algebra je kao zatvorena na komplementiranje. pab onda trebali bit i ovi: {1,4}, {5}. i eto, mislim da su to svi. sad samo pogledaš sve koje imaš, vidim da sam tu neke prebrojo dvaput, pa onda je ta najmanja sigma algebra svi ti nabrojani skupovi, bez ovih koji se ponavljaju


sto ne idu i svi oni {nesto}\{nesto}???


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mycky1111
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2008. (11:59:07)
Postovi: (D4)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1

PostPostano: 0:26 sri, 11. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zildyan"]

sto ne idu i svi oni {nesto}\{nesto}???[/quote]

ti su vec unutra, treba stavit samo komplemente i unije sviju, pa su odmah i presjeci i skupovne razlike unutra
Zildyan (napisa):


sto ne idu i svi oni {nesto}\{nesto}???


ti su vec unutra, treba stavit samo komplemente i unije sviju, pa su odmah i presjeci i skupovne razlike unutra


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan