Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Uskoro ukidanje usmenih ispita?!
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
intelektualac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 06. 2009. (12:48:04)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 12:10 sub, 14. 11. 2009    Naslov: Uskoro ukidanje usmenih ispita?! Citirajte i odgovorite

Čuo sam neke glasine da će se za nekoliko godina ukinuti usmeni ispiti na PMF-u, kao što su se već ukinuli na FER-u. Je li to istina?
Čuo sam neke glasine da će se za nekoliko godina ukinuti usmeni ispiti na PMF-u, kao što su se već ukinuli na FER-u. Je li to istina?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Changica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 09. 2009. (19:30:59)
Postovi: (1A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1
Lokacija: wonderland

PostPostano: 15:09 sub, 14. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

je, i onda će svizac zamotat čokoladu...hmm

uostalom...tko zna, možda :-k
je, i onda će svizac zamotat čokoladu...hmm

uostalom...tko zna, možda Think



_________________
Alcohol and math don't go together. Don't drink and derive.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 18:09 sub, 14. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bilo je takvih ideja na sjednicama vijeca, no mislim da je opozicija toj ideji prejaka. [b]Mozda[/b] se i ukine na nekim odsjecima PMF-a, ali mislim da Matematika nece u tom smjeru, jer matematiku ne cine samo zadaci, a teoriju ispitivati iskljucivo na papiru je... lose.

Dakle, kako stvari stoje, nista od ukidanja usmenih na MO. Kako ce biti u buducnosti, naravno, ne mozemo znati.
Bilo je takvih ideja na sjednicama vijeca, no mislim da je opozicija toj ideji prejaka. Mozda se i ukine na nekim odsjecima PMF-a, ali mislim da Matematika nece u tom smjeru, jer matematiku ne cine samo zadaci, a teoriju ispitivati iskljucivo na papiru je... lose.

Dakle, kako stvari stoje, nista od ukidanja usmenih na MO. Kako ce biti u buducnosti, naravno, ne mozemo znati.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Swerz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2009. (21:30:28)
Postovi: (182)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
15 = 33 - 18

PostPostano: 19:48 sub, 14. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

FSB je prvi uveo bolognu u hrvata (2god prije ostalih) ali FER je (kolko ja znam) [b]jedini [/b]fakultet koji striktno provodi Bolognu. (To znaci da nema usmenih). Znam ljude koji su na FER-u po "starom" i po "bologni". Po starom je puuno teze dok je po bologni puno "tecnije" a samim time i lakse. Moras raditi svaki dan, pises zadace, seminare...

Nit sam za bolognu nit sam protiv. U teoriji je smatram jako dobrom, al ak se bologna uvodi nek bude CIJELA (ukinuti rokove ali i usmene).
Mi na PMF-u smo jako zakinuti. Nemamo ispitnih rokova al ima usmenih! Ovo sto sad imamo je po mjeri profesora a ne studenata.

P.S.
IMHO, prije cemo mi zavrsiti PMF (ili pobijeci nekam) nego ce se uvesti PRAVA bologna.
FSB je prvi uveo bolognu u hrvata (2god prije ostalih) ali FER je (kolko ja znam) jedini fakultet koji striktno provodi Bolognu. (To znaci da nema usmenih). Znam ljude koji su na FER-u po "starom" i po "bologni". Po starom je puuno teze dok je po bologni puno "tecnije" a samim time i lakse. Moras raditi svaki dan, pises zadace, seminare...

Nit sam za bolognu nit sam protiv. U teoriji je smatram jako dobrom, al ak se bologna uvodi nek bude CIJELA (ukinuti rokove ali i usmene).
Mi na PMF-u smo jako zakinuti. Nemamo ispitnih rokova al ima usmenih! Ovo sto sad imamo je po mjeri profesora a ne studenata.

P.S.
IMHO, prije cemo mi zavrsiti PMF (ili pobijeci nekam) nego ce se uvesti PRAVA bologna.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 20:17 sub, 14. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imas li link na dokument koji kaze 'ukidanje usmenih ispita je cilj bolonjske reforme', internacionalni dokument je sasvim ok?
Hvala
Imas li link na dokument koji kaze 'ukidanje usmenih ispita je cilj bolonjske reforme', internacionalni dokument je sasvim ok?
Hvala



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 23:18 sub, 14. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Swerz"]FSB je prvi uveo bolognu u hrvata (2god prije ostalih) ali FER je (kolko ja znam) [b]jedini [/b]fakultet koji striktno provodi Bolognu. (To znaci da nema usmenih). Znam ljude koji su na FER-u po "starom" i po "bologni". Po starom je puuno teze dok je po bologni puno "tecnije" a samim time i lakse. Moras raditi svaki dan, pises zadace, seminare...

Nit sam za bolognu nit sam protiv. U teoriji je smatram jako dobrom, al ak se bologna uvodi nek bude CIJELA (ukinuti rokove ali i usmene).
Mi na PMF-u smo jako zakinuti. Nemamo ispitnih rokova al ima usmenih! Ovo sto sad imamo je po mjeri profesora a ne studenata.

P.S.
IMHO, prije cemo mi zavrsiti PMF (ili pobijeci nekam) nego ce se uvesti PRAVA bologna.[/quote]

poprilicno sam siguran da nigdje u bolonjskoj deklaraciji ne pise da nema usmenih ispita

a sto se tice FERa, imas nekakav dokaz da oni "najispravnije" provode bolonju?
Swerz (napisa):
FSB je prvi uveo bolognu u hrvata (2god prije ostalih) ali FER je (kolko ja znam) jedini fakultet koji striktno provodi Bolognu. (To znaci da nema usmenih). Znam ljude koji su na FER-u po "starom" i po "bologni". Po starom je puuno teze dok je po bologni puno "tecnije" a samim time i lakse. Moras raditi svaki dan, pises zadace, seminare...

Nit sam za bolognu nit sam protiv. U teoriji je smatram jako dobrom, al ak se bologna uvodi nek bude CIJELA (ukinuti rokove ali i usmene).
Mi na PMF-u smo jako zakinuti. Nemamo ispitnih rokova al ima usmenih! Ovo sto sad imamo je po mjeri profesora a ne studenata.

P.S.
IMHO, prije cemo mi zavrsiti PMF (ili pobijeci nekam) nego ce se uvesti PRAVA bologna.


poprilicno sam siguran da nigdje u bolonjskoj deklaraciji ne pise da nema usmenih ispita

a sto se tice FERa, imas nekakav dokaz da oni "najispravnije" provode bolonju?



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Changica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 09. 2009. (19:30:59)
Postovi: (1A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1
Lokacija: wonderland

PostPostano: 23:28 sub, 14. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

e i zašto taj sveti fer mora bit uzor svima u svemu? neš ti njih :bananagolf:
e i zašto taj sveti fer mora bit uzor svima u svemu? neš ti njih Banana igra golf



_________________
Alcohol and math don't go together. Don't drink and derive.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Swerz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2009. (21:30:28)
Postovi: (182)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
15 = 33 - 18

PostPostano: 23:58 sub, 14. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Nesi"]Imas li link na dokument koji kaze 'ukidanje usmenih ispita je cilj bolonjske reforme', internacionalni dokument je sasvim ok?
Hvala[/quote]

Nemam jer se sa time ne slazem a kamoli sam izjavio tako nesto.

[quote="GauSs_"]
poprilicno sam siguran da nigdje u bolonjskoj deklaraciji ne pise da nema usmenih ispita
a sto se tice FERa, imas nekakav dokaz da oni "najispravnije" provode bolonju?[/quote]

Ja sam pak poprilicno siguran da bolonja poznaje jedino pismeno ispitivanje. Duga je noc, iskopat cu nesto o tome.

EDIT: odustajem zasad. Iskopao sam to da se ispitivanje vrsi kontinuirano tijekom semestra (blicevi, zadace, međuispit, pohadjanje nastave) i ako student ne skupi dovoljan broj bodova da moze pristupiti zavrsnom ispitu (usmeni, pismeni ili pratkicni).
Poanta: predmet se moze poloziti bez usmenog ispita
Nemam linkove jer nisu nista vjerodostojniji od moje ili icije druge "nekompetentne" rijeci. Ak nadjem kaj "sluzbeno" javim

Ovo za FER je moje subjektivo misljenje jer nisam tamo studirao pa mi je poznato "samo" iz druge ruke. Velim "samo" jer jedno trecina mog razreda iz srednje se upisalo na FER pa sam ipak koliko-toliko upoznat sa situacijom tamo.
BTW. tamo mozes poloziti ispit bez da vidis profesora!

Nazalost (ali i na srecu) studirao sam i na FSB-u i koliko ja vidim jedino sto je ovdje "bolonjski" su ispitni rokovi.

EDIT:[url=http://pollitika.com/za-to-ce-bolonjski-proces-sigurno-propasti-insider-story]evo jednog zanimljivog clanka. [/url]
[quote]FER jedini fakultet u zemlji koji se može pohvaliti ASIN akreditacijom (izdanom od nekog njemačkog instituta) o zadovoljavanju standarda uvođenja bolonjskog procesa[/quote]
Nesi (napisa):
Imas li link na dokument koji kaze 'ukidanje usmenih ispita je cilj bolonjske reforme', internacionalni dokument je sasvim ok?
Hvala


Nemam jer se sa time ne slazem a kamoli sam izjavio tako nesto.

GauSs_ (napisa):

poprilicno sam siguran da nigdje u bolonjskoj deklaraciji ne pise da nema usmenih ispita
a sto se tice FERa, imas nekakav dokaz da oni "najispravnije" provode bolonju?


Ja sam pak poprilicno siguran da bolonja poznaje jedino pismeno ispitivanje. Duga je noc, iskopat cu nesto o tome.

EDIT: odustajem zasad. Iskopao sam to da se ispitivanje vrsi kontinuirano tijekom semestra (blicevi, zadace, međuispit, pohadjanje nastave) i ako student ne skupi dovoljan broj bodova da moze pristupiti zavrsnom ispitu (usmeni, pismeni ili pratkicni).
Poanta: predmet se moze poloziti bez usmenog ispita
Nemam linkove jer nisu nista vjerodostojniji od moje ili icije druge "nekompetentne" rijeci. Ak nadjem kaj "sluzbeno" javim

Ovo za FER je moje subjektivo misljenje jer nisam tamo studirao pa mi je poznato "samo" iz druge ruke. Velim "samo" jer jedno trecina mog razreda iz srednje se upisalo na FER pa sam ipak koliko-toliko upoznat sa situacijom tamo.
BTW. tamo mozes poloziti ispit bez da vidis profesora!

Nazalost (ali i na srecu) studirao sam i na FSB-u i koliko ja vidim jedino sto je ovdje "bolonjski" su ispitni rokovi.

EDIT:evo jednog zanimljivog clanka.
Citat:
FER jedini fakultet u zemlji koji se može pohvaliti ASIN akreditacijom (izdanom od nekog njemačkog instituta) o zadovoljavanju standarda uvođenja bolonjskog procesa


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 1:01 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

FER? Big deal! Provođenjem Bologne na način na koji je oni provode nisu postali ništa drugo nego štampaonica diploma. Po meni, to nije baš nešto sa čime bi se mogli pohvaliti...
FER? Big deal! Provođenjem Bologne na način na koji je oni provode nisu postali ništa drugo nego štampaonica diploma. Po meni, to nije baš nešto sa čime bi se mogli pohvaliti...



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Swerz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2009. (21:30:28)
Postovi: (182)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
15 = 33 - 18

PostPostano: 1:27 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa bologna je sama po sebi fiktivan nacin kako povecati postotak visoko obrazovanih ljudi.
Sa 3 godine si bio VŠS(10% populacije) a sa 5god VSS(5% populacije).
Onda fino uvedemo bolonju, VŠS izjednacimo sa B.Sc. a VSS sa M.Sc i odjenom imamo 15% visokoobrazovanih ljudi. Mi smo zemlja znanja. Yea, right.
(postotci su primjera radi)

Al kaj je je. Kad mi netko kaze da studira FER po bolonji i to jos telekomunikacije nije da imam neki "respect". Jedinom FER-ovcu kojem uistinu skidam kapu je onom koji je zavrsio racunarstvo po "starom programu".
Pa bologna je sama po sebi fiktivan nacin kako povecati postotak visoko obrazovanih ljudi.
Sa 3 godine si bio VŠS(10% populacije) a sa 5god VSS(5% populacije).
Onda fino uvedemo bolonju, VŠS izjednacimo sa B.Sc. a VSS sa M.Sc i odjenom imamo 15% visokoobrazovanih ljudi. Mi smo zemlja znanja. Yea, right.
(postotci su primjera radi)

Al kaj je je. Kad mi netko kaze da studira FER po bolonji i to jos telekomunikacije nije da imam neki "respect". Jedinom FER-ovcu kojem uistinu skidam kapu je onom koji je zavrsio racunarstvo po "starom programu".


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 1:41 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Završetkom po Bologni se ne dobiva titula m.sc., već mag., iliti magistar struke. Velika je razlika.
Završetkom po Bologni se ne dobiva titula m.sc., već mag., iliti magistar struke. Velika je razlika.



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 2:01 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

A što je ASIN akreditacija? [url=http://lmgtfy.com/?q=asin]Google kaže da je indijska glumica[/url]. Možda akreditacija da se dođe do nje? Ako je tako, i ja bih na FER. :lol: :shock:
A što je ASIN akreditacija? Google kaže da je indijska glumica. Možda akreditacija da se dođe do nje? Ako je tako, i ja bih na FER. Laughing Shocked



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
lola
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 01. 2005. (18:34:25)
Postovi: (D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 9:45 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]A što je ASIN akreditacija? [/quote]

[url]http://www.asiin.de/[/url]
goranm (napisa):
A što je ASIN akreditacija?


http://www.asiin.de/


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 11:09 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Swerz"]
Ja sam pak poprilicno siguran da bolonja poznaje jedino pismeno ispitivanje. Duga je noc, iskopat cu nesto o tome.[/quote]

Neces. Bolonjska deklaracija i ostali dokumenti koji se na nju nadovezuju nista ne propisuju o nacinu provodjenja ispita. Mozes iskopati jedino pogresne interpretacije i mitove o bolonji kojih kod nas i sire ima jako puno.

[quote="Swerz"]EDIT:[url=http://pollitika.com/za-to-ce-bolonjski-proces-sigurno-propasti-insider-story]evo jednog zanimljivog clanka. [/url]
[quote]FER jedini fakultet u zemlji koji se može pohvaliti ASIN akreditacijom (izdanom od nekog njemačkog instituta) o zadovoljavanju standarda uvođenja bolonjskog procesa[/quote][/quote]

Poput npr. ovog. ASIIN ne ispituje "standarde uvodjenja bolonjskog procesa". Koliko mi je poznato uopce ne postoji agencija ili institut koji bi se tako necim bavio.

[quote="Swerz"]Pa bologna je sama po sebi fiktivan nacin kako povecati postotak visoko obrazovanih ljudi.[/quote]

Apsolutno ne. Kod nas i u okolici goruci problem je prolaznost i premali broj visokoobrazovanih ljudi pa se to trpa pod ciljeve bolonje (sto je pogresno). Bolonja je fiktivan nacin kako "harmonizirati" (eufemizam za standardizirati) europska sveucilista i povecati mobilnost.
Swerz (napisa):

Ja sam pak poprilicno siguran da bolonja poznaje jedino pismeno ispitivanje. Duga je noc, iskopat cu nesto o tome.


Neces. Bolonjska deklaracija i ostali dokumenti koji se na nju nadovezuju nista ne propisuju o nacinu provodjenja ispita. Mozes iskopati jedino pogresne interpretacije i mitove o bolonji kojih kod nas i sire ima jako puno.

Swerz (napisa):
EDIT:evo jednog zanimljivog clanka.
Citat:
FER jedini fakultet u zemlji koji se može pohvaliti ASIN akreditacijom (izdanom od nekog njemačkog instituta) o zadovoljavanju standarda uvođenja bolonjskog procesa


Poput npr. ovog. ASIIN ne ispituje "standarde uvodjenja bolonjskog procesa". Koliko mi je poznato uopce ne postoji agencija ili institut koji bi se tako necim bavio.

Swerz (napisa):
Pa bologna je sama po sebi fiktivan nacin kako povecati postotak visoko obrazovanih ljudi.


Apsolutno ne. Kod nas i u okolici goruci problem je prolaznost i premali broj visokoobrazovanih ljudi pa se to trpa pod ciljeve bolonje (sto je pogresno). Bolonja je fiktivan nacin kako "harmonizirati" (eufemizam za standardizirati) europska sveucilista i povecati mobilnost.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Swerz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2009. (21:30:28)
Postovi: (182)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
15 = 33 - 18

PostPostano: 12:08 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kenny"]Završetkom po Bologni se ne dobiva titula m.sc., već mag., iliti magistar struke. Velika je razlika.[/quote]

Po Bologni nakon 3 god dobiva se titula B.Sc (Bachelor of Science) a nakon 5god M.Sc (Master of Science). Ako povucemo paralelu sa "starim studijom" stupanj obrazovanja je isti ali se mijenja ime titule.

[quote="krcko"][quote="Swerz"]Pa bologna je sama po sebi fiktivan nacin kako povecati postotak visoko obrazovanih ljudi.[/quote]

Bolonja je fiktivan nacin kako "harmonizirati" (eufemizam za standardizirati) europska sveucilista i povecati mobilnost.[/quote]

S ovim se slazem. U teoriji zvuci dobro ali u stvarnosti je skoro pa neizvedivo.
Kad dodje vrijeme za ulazak u EU dam se kladiti da ce nasi politicari trubiti po novinama kako je Hrvatska napredovala sto se tice obrazovanja i da se povecao broj visoko obrazovanih ljudi. Istina je da se broj nije znacajno promijenio(valjda nece pasti) vec se spustila letvica sa 5god na 3god.
kenny (napisa):
Završetkom po Bologni se ne dobiva titula m.sc., već mag., iliti magistar struke. Velika je razlika.


Po Bologni nakon 3 god dobiva se titula B.Sc (Bachelor of Science) a nakon 5god M.Sc (Master of Science). Ako povucemo paralelu sa "starim studijom" stupanj obrazovanja je isti ali se mijenja ime titule.

krcko (napisa):
Swerz (napisa):
Pa bologna je sama po sebi fiktivan nacin kako povecati postotak visoko obrazovanih ljudi.


Bolonja je fiktivan nacin kako "harmonizirati" (eufemizam za standardizirati) europska sveucilista i povecati mobilnost.


S ovim se slazem. U teoriji zvuci dobro ali u stvarnosti je skoro pa neizvedivo.
Kad dodje vrijeme za ulazak u EU dam se kladiti da ce nasi politicari trubiti po novinama kako je Hrvatska napredovala sto se tice obrazovanja i da se povecao broj visoko obrazovanih ljudi. Istina je da se broj nije znacajno promijenio(valjda nece pasti) vec se spustila letvica sa 5god na 3god.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 12:32 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Swerz"][quote="kenny"]Završetkom po Bologni se ne dobiva titula m.sc., već mag., iliti magistar struke. Velika je razlika.[/quote]

Po Bologni nakon 3 god dobiva se titula B.Sc (Bachelor of Science) a nakon 5god M.Sc (Master of Science). Ako povucemo paralelu sa "starim studijom" stupanj obrazovanja je isti ali se mijenja ime titule.
[/quote]

:shock: :shock: :shock: Otkad ovo?

EDIT: Upravo sam pogledao službene stranice Bologne Process i nigdje se ne spominje B.Sc., niti Mr.Sc., već samo bachelor i master. Primjeti da se nigdje ne spominje science. ;) Eventualno se spominje bachelor/master degree.

Uostalom, zar ne bi bilo apsurdno da netko tko je studirao 4 godine i onda još išao na postdiplomski ima istu titulu kao netko tko je po bologni završio fakultet? ;)
Swerz (napisa):
kenny (napisa):
Završetkom po Bologni se ne dobiva titula m.sc., već mag., iliti magistar struke. Velika je razlika.


Po Bologni nakon 3 god dobiva se titula B.Sc (Bachelor of Science) a nakon 5god M.Sc (Master of Science). Ako povucemo paralelu sa "starim studijom" stupanj obrazovanja je isti ali se mijenja ime titule.


Shocked Shocked Shocked Otkad ovo?

EDIT: Upravo sam pogledao službene stranice Bologne Process i nigdje se ne spominje B.Sc., niti Mr.Sc., već samo bachelor i master. Primjeti da se nigdje ne spominje science. Wink Eventualno se spominje bachelor/master degree.

Uostalom, zar ne bi bilo apsurdno da netko tko je studirao 4 godine i onda još išao na postdiplomski ima istu titulu kao netko tko je po bologni završio fakultet? Wink



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
maxic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 02. 2009. (20:11:13)
Postovi: (45)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 23 - 4

PostPostano: 13:02 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad toliko neki hvale provođenje Bolonje na FER-u, mislim da treba spomenuti i da je dekan FER-a Mornar 'predložio' asistentima i profesorima da malo pojačaju težinu kolokvija (ili međuispita) jer se prva generacija bolonjaca koja je prošle godine upisala diplomski studij, pokazala iznimno malo znanja sa prijašnjih godina.
Dok se na našem fakultetu maksimalno 10% ocjene može dobiti preko zadaća, bliceva...(s iznimkom kolegija tipa SPA i još možda nekog), a ostatak skupljaš na kolokvijima i završnima, na FER-u zadaće, prisutnost, labosi i slično nese 20-25%. Iako imaju neke pragove koje moraju preći na kolokvijima, ipak je dosta lakše položiti predmet nego kod nas. A mislim da cilj fakulteta primarno i ne bi trebala biti kvantiteta, nego kvaliteta.
Kad toliko neki hvale provođenje Bolonje na FER-u, mislim da treba spomenuti i da je dekan FER-a Mornar 'predložio' asistentima i profesorima da malo pojačaju težinu kolokvija (ili međuispita) jer se prva generacija bolonjaca koja je prošle godine upisala diplomski studij, pokazala iznimno malo znanja sa prijašnjih godina.
Dok se na našem fakultetu maksimalno 10% ocjene može dobiti preko zadaća, bliceva...(s iznimkom kolegija tipa SPA i još možda nekog), a ostatak skupljaš na kolokvijima i završnima, na FER-u zadaće, prisutnost, labosi i slično nese 20-25%. Iako imaju neke pragove koje moraju preći na kolokvijima, ipak je dosta lakše položiti predmet nego kod nas. A mislim da cilj fakulteta primarno i ne bi trebala biti kvantiteta, nego kvaliteta.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 13:25 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kenny"][quote="Swerz"][quote="kenny"]Završetkom po Bologni se ne dobiva titula m.sc., već mag., iliti magistar struke. Velika je razlika.[/quote]

Po Bologni nakon 3 god dobiva se titula B.Sc (Bachelor of Science) a nakon 5god M.Sc (Master of Science). Ako povucemo paralelu sa "starim studijom" stupanj obrazovanja je isti ali se mijenja ime titule.
[/quote]

:shock: :shock: :shock: Otkad ovo?

EDIT: Upravo sam pogledao službene stranice Bologne Process i nigdje se ne spominje B.Sc., niti Mr.Sc., već samo bachelor i master. Primjeti da se nigdje ne spominje science. ;) Eventualno se spominje bachelor/master degree.

Uostalom, zar ne bi bilo apsurdno da netko tko je studirao 4 godine i onda još išao na postdiplomski ima istu titulu kao netko tko je po bologni završio fakultet? ;)[/quote]

olako citas :P

covjek je napisao M, a ne Mr :) (doduse, jest fuljao sa ovim master of science.... dok se drzao pokrata, moglo je biti dobro)

koja je sluzbena pokrata, ne znam, no na hrvatskom se lijepi 'struke' nakon tog 'magistra'

mislim da se definitivno trebao naci neki sretniji prijevod za master degree, a ne koristenje magistar, jer se kod nas za mr.sc. titulu nije pricalo magistar znanosti, vec samo magistar.... i sad se jako brzo ljudi zalijepili za to, jer zvucis pametnije kad kazes 'ja sam magistar' nego 'zavrsio sam fax'

nisam jos cula nikoga da je rekao 'ja sam magistar struke', svi su do sada rekli 'ja sam magistar' ili 'idem na magisterij' ako su tek zavrsili prve tri godine - sto je potpuno krivo, jer idu na diplomski studij


ljudi se danas tako olako nabacuju sa pojmom magistar, drustvo bude "vaaau", a onda dodje kvarizabava poput mene i kaze 'da, ali struke' i ode nekom fora.... :twisted:

mislim da se trebao zadrzati naslov diplomirani, jer je i rad diplomski, a ne magistarski ili tako nesto, uz eventualno nekakav pridjev ili tako nesto....

mozda 'diplomirani strucnjak toga i toga', kao master degree, master = faca/strucnjak, degree = diploma

ali ovako javnost ima dojam da smo eto, poradili na visokom obrazovanju....
kenny (napisa):
Swerz (napisa):
kenny (napisa):
Završetkom po Bologni se ne dobiva titula m.sc., već mag., iliti magistar struke. Velika je razlika.


Po Bologni nakon 3 god dobiva se titula B.Sc (Bachelor of Science) a nakon 5god M.Sc (Master of Science). Ako povucemo paralelu sa "starim studijom" stupanj obrazovanja je isti ali se mijenja ime titule.


Shocked Shocked Shocked Otkad ovo?

EDIT: Upravo sam pogledao službene stranice Bologne Process i nigdje se ne spominje B.Sc., niti Mr.Sc., već samo bachelor i master. Primjeti da se nigdje ne spominje science. Wink Eventualno se spominje bachelor/master degree.

Uostalom, zar ne bi bilo apsurdno da netko tko je studirao 4 godine i onda još išao na postdiplomski ima istu titulu kao netko tko je po bologni završio fakultet? Wink


olako citas Razz

covjek je napisao M, a ne Mr Smile (doduse, jest fuljao sa ovim master of science.... dok se drzao pokrata, moglo je biti dobro)

koja je sluzbena pokrata, ne znam, no na hrvatskom se lijepi 'struke' nakon tog 'magistra'

mislim da se definitivno trebao naci neki sretniji prijevod za master degree, a ne koristenje magistar, jer se kod nas za mr.sc. titulu nije pricalo magistar znanosti, vec samo magistar.... i sad se jako brzo ljudi zalijepili za to, jer zvucis pametnije kad kazes 'ja sam magistar' nego 'zavrsio sam fax'

nisam jos cula nikoga da je rekao 'ja sam magistar struke', svi su do sada rekli 'ja sam magistar' ili 'idem na magisterij' ako su tek zavrsili prve tri godine - sto je potpuno krivo, jer idu na diplomski studij


ljudi se danas tako olako nabacuju sa pojmom magistar, drustvo bude "vaaau", a onda dodje kvarizabava poput mene i kaze 'da, ali struke' i ode nekom fora.... Twisted Evil

mislim da se trebao zadrzati naslov diplomirani, jer je i rad diplomski, a ne magistarski ili tako nesto, uz eventualno nekakav pridjev ili tako nesto....

mozda 'diplomirani strucnjak toga i toga', kao master degree, master = faca/strucnjak, degree = diploma

ali ovako javnost ima dojam da smo eto, poradili na visokom obrazovanju....



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Swerz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2009. (21:30:28)
Postovi: (182)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
15 = 33 - 18

PostPostano: 15:10 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kenny"]
EDIT: Upravo sam pogledao službene stranice Bologne Process i nigdje se ne spominje B.Sc., niti Mr.Sc., već samo bachelor i master. Primjeti da se nigdje ne spominje science. ;) Eventualno se spominje bachelor/master degree.[/quote]
Kako ti je i nesi odgovorila nisam napisao Mr.Sc vec M.Sc
Bachelor/Master of science je ajmo rec univerzalna titula. Tu di pise "science" ide "oec" za ekonomiste, "iur" za pravnike...
Kad bi htjeli to prevesti na hrv. dobivamo prvostupnik/magistar

[quote="kenny"]
Uostalom, zar ne bi bilo apsurdno da netko tko je studirao 4 godine i onda još išao na postdiplomski ima istu titulu kao netko tko je po bologni završio fakultet? ;)[/quote]

Zato postoji taj "[url=http://www.uniri.hr/hr/bolonja/Supplement%20diplomi.htm]suplement[/url]" ilitiga dodatak diplomi koji izjednacava titule (staru sa novom bolonjskom). (uff sto sam se spretno izrazio)
Po starom idu redom: inženjer, dipl. inženjer, magistar, doktor.
A po novome : prvostupnik, magistar, doktor, specijalist
A kad se diplome "prevedu" dobijes da je magistar "po starome" doktor "po novome".

pokrate ilitiga kratice na hrvatskom za tehničke znanosti su:
univ. bacc. ing.
mag.ing.
dr.sc.
univ.spec.
(iza zadnje tocke dolazi struka, dakle oec, iur...)
kenny (napisa):

EDIT: Upravo sam pogledao službene stranice Bologne Process i nigdje se ne spominje B.Sc., niti Mr.Sc., već samo bachelor i master. Primjeti da se nigdje ne spominje science. Wink Eventualno se spominje bachelor/master degree.

Kako ti je i nesi odgovorila nisam napisao Mr.Sc vec M.Sc
Bachelor/Master of science je ajmo rec univerzalna titula. Tu di pise "science" ide "oec" za ekonomiste, "iur" za pravnike...
Kad bi htjeli to prevesti na hrv. dobivamo prvostupnik/magistar

kenny (napisa):

Uostalom, zar ne bi bilo apsurdno da netko tko je studirao 4 godine i onda još išao na postdiplomski ima istu titulu kao netko tko je po bologni završio fakultet? Wink


Zato postoji taj "suplement" ilitiga dodatak diplomi koji izjednacava titule (staru sa novom bolonjskom). (uff sto sam se spretno izrazio)
Po starom idu redom: inženjer, dipl. inženjer, magistar, doktor.
A po novome : prvostupnik, magistar, doktor, specijalist
A kad se diplome "prevedu" dobijes da je magistar "po starome" doktor "po novome".

pokrate ilitiga kratice na hrvatskom za tehničke znanosti su:
univ. bacc. ing.
mag.ing.
dr.sc.
univ.spec.
(iza zadnje tocke dolazi struka, dakle oec, iur...)




Zadnja promjena: Swerz; 15:24 ned, 15. 11. 2009; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 15:20 ned, 15. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ahm, da, imaš pravo. To je ono "magistar matematike". Kako to naši lijepo pokrate... "mag. mat." :lol:
Ahm, da, imaš pravo. To je ono "magistar matematike". Kako to naši lijepo pokrate... "mag. mat." Laughing



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan