Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Teorem:odozgo ograničen rastući niz je konvergentan
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 18:47 ned, 15. 2. 2004    Naslov: Teorem:odozgo ograničen rastući niz je konvergentan Citirajte i odgovorite

Teorem kaže:
Ako je niz rastući i odozgo ograničen onda je i konvergentan.

Dokaz:
A={ a_n:n@IN}
A-odozgo ograničen->postoji po A15 supremum L
Tvrdnja:
L=lima_n
Dokaz da je L limes:
Uzmemo proizvoljni epsilon>0
Po definiciji supremuma->postoji a@A takav da L-epsilon<a
-> postoji n_0@IN takav da a_n_o >= L-epsilon
(nebi li a_n_o po definiciji konvergencije,a bogami i po definiciji supremuma maloprije, trebao biti strogo veći od L-epsilon,jer on i članovi nakon njega moraju biti u ''epsilon okolini'' a ukoliko je a_n_o=L-epsilon,onda on nije u epsilon okolini jer je ''epsilon okolina'' poluotvoreni interval)

uzmemo taj n_o(epsilon):
n>=n_o->a_n_o<=a_n<=L (i ovdje jednakosti nije mjesto,jer a_n teži L člani niza nikada nije jednak L)
->a_n@<L-epsilon,L>

Kako znam da imam beskonačno članova unutar ''epsilon okoline'' ,a konačno njih van ?
Vjerojatno zato što je skup A beskonačan,pa gdje god našao u skupu a_n_o sa gore navedenim svojstvom svi nakon njega su njih konačno mnogo,a nakon njega beskonačno mnogo?
Teorem kaže:
Ako je niz rastući i odozgo ograničen onda je i konvergentan.

Dokaz:
A={ a_n:n@IN}
A-odozgo ograničen->postoji po A15 supremum L
Tvrdnja:
L=lima_n
Dokaz da je L limes:
Uzmemo proizvoljni epsilon>0
Po definiciji supremuma->postoji a@A takav da L-epsilon<a
-> postoji n_0@IN takav da a_n_o >= L-epsilon
(nebi li a_n_o po definiciji konvergencije,a bogami i po definiciji supremuma maloprije, trebao biti strogo veći od L-epsilon,jer on i članovi nakon njega moraju biti u ''epsilon okolini'' a ukoliko je a_n_o=L-epsilon,onda on nije u epsilon okolini jer je ''epsilon okolina'' poluotvoreni interval)

uzmemo taj n_o(epsilon):
n>=n_o->a_n_o<=a_n<=L (i ovdje jednakosti nije mjesto,jer a_n teži L člani niza nikada nije jednak L)
->a_n@<L-epsilon,L>

Kako znam da imam beskonačno članova unutar ''epsilon okoline'' ,a konačno njih van ?
Vjerojatno zato što je skup A beskonačan,pa gdje god našao u skupu a_n_o sa gore navedenim svojstvom svi nakon njega su njih konačno mnogo,a nakon njega beskonačno mnogo?


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 19:51 ned, 15. 2. 2004    Naslov: Re: Teorem:odozgo ograničen rastući niz je konvergentan Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Po definiciji supremuma->postoji a@A takav da L-epsilon<a
-> postoji n_0@IN takav da a_n_o >= L-epsilon
(nebi li a_n_o po definiciji konvergencije,a bogami i po definiciji supremuma maloprije, trebao biti strogo veći od L-epsilon,jer on i članovi nakon njega moraju biti u ''epsilon okolini'' a ukoliko je a_n_o=L-epsilon,onda on nije u epsilon okolini jer je ''epsilon okolina'' poluotvoreni interval)
uzmemo taj n_o(epsilon):
n>=n_o->a_n_o<=a_n<=L (i ovdje jednakosti nije mjesto,jer a_n teži L člani niza nikada nije jednak L)
->a_n@<L-epsilon,L>[/quote]

Sto se tice (ne)jednakosti i stroge nejednakosti kod epsilona, baci oko na [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=1416]ovaj topic[/url]. 8)

[quote="Anonymous"]Kako znam da imam beskonačno članova unutar ''epsilon okoline'', a konačno njih van?
Vjerojatno zato što je skup A beskonačan,pa gdje god našao u skupu a_n_o sa gore navedenim svojstvom svi [color=red]nakon[/color] njega su njih konačno mnogo,a nakon njega beskonačno mnogo?[/quote]

Ovo crveno si vjerojatno mislio "prije". 8)

Dakle, niz je rastuc, pa su svi "nakon a_n0" veci ili jednaki a_n0. No, kako je niz ogranicen, onda su i svi manji ili jednaki L. A okolina koju promatramo je skup:

<a_n0, L+epsilon>

:arrow: svi nakon njega (njih beskonacno mnogo) su u toj okolini, a izvan nje su samo oni prije njega (njih konacno mnogo). 8) Zapravo, ovo drugo (koji su izvan okoline) je jaca (pa i bitnija) tvrdnja (nego koliko ih je unutra). :)
Anonymous (napisa):
Po definiciji supremuma→postoji a@A takav da L-epsilon<a
→ postoji n_0@IN takav da a_n_o >= L-epsilon
(nebi li a_n_o po definiciji konvergencije,a bogami i po definiciji supremuma maloprije, trebao biti strogo veći od L-epsilon,jer on i članovi nakon njega moraju biti u ''epsilon okolini'' a ukoliko je a_n_o=L-epsilon,onda on nije u epsilon okolini jer je ''epsilon okolina'' poluotvoreni interval)
uzmemo taj n_o(epsilon):
n>=n_o→a_n_o⇐a_n⇐L (i ovdje jednakosti nije mjesto,jer a_n teži L člani niza nikada nije jednak L)
→a_n@<L-epsilon,L>


Sto se tice (ne)jednakosti i stroge nejednakosti kod epsilona, baci oko na ovaj topic. Cool

Anonymous (napisa):
Kako znam da imam beskonačno članova unutar ''epsilon okoline'', a konačno njih van?
Vjerojatno zato što je skup A beskonačan,pa gdje god našao u skupu a_n_o sa gore navedenim svojstvom svi nakon njega su njih konačno mnogo,a nakon njega beskonačno mnogo?


Ovo crveno si vjerojatno mislio "prije". Cool

Dakle, niz je rastuc, pa su svi "nakon a_n0" veci ili jednaki a_n0. No, kako je niz ogranicen, onda su i svi manji ili jednaki L. A okolina koju promatramo je skup:

<a_n0, L+epsilon>

Arrow svi nakon njega (njih beskonacno mnogo) su u toj okolini, a izvan nje su samo oni prije njega (njih konacno mnogo). Cool Zapravo, ovo drugo (koji su izvan okoline) je jaca (pa i bitnija) tvrdnja (nego koliko ih je unutra). Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 20:34 ned, 15. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala,hvala i opet hvala 8)
Hvala,hvala i opet hvala Cool


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:36 ned, 15. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Hvala,hvala i opet hvala 8)[/quote]

Sluzimo Narodu :!:

(Ok, ne vise, ali neke navike ostaju... ;))
Anonymous (napisa):
Hvala,hvala i opet hvala Cool


Sluzimo Narodu Exclamation

(Ok, ne vise, ali neke navike ostaju... Wink)



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 21:50 ned, 15. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

As the saga continuous... :twisted: :wink:
As the saga continuous... Twisted Evil Wink


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan