Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

"Regula falsi" - aproksimativno odredivanje nultoc (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ponky1005
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 04. 2010. (14:30:03)
Postovi: (5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:38 sub, 10. 4. 2010    Naslov: "Regula falsi" - aproksimativno odredivanje nultoc Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima, nisam s vašeg faksa i imam problema sa zadatkom koji trebam uključiti u svoj esej iz Matematike 2.. inače mi dosta loše ide matematika, nekako se sporazumim sa tekučim gradivom, ali ovo ne znam, pa molim nekoga tko ima vremena da mi to pogleda.

Sve sam prepisala i stvavila u privitku u doc.
Hvala svima
Pozdrav svima, nisam s vašeg faksa i imam problema sa zadatkom koji trebam uključiti u svoj esej iz Matematike 2.. inače mi dosta loše ide matematika, nekako se sporazumim sa tekučim gradivom, ali ovo ne znam, pa molim nekoga tko ima vremena da mi to pogleda.

Sve sam prepisala i stvavila u privitku u doc.
Hvala svima





Regula falsi.doc
 Description:

Download
 Filename:  Regula falsi.doc
 Filesize:  61.5 KB
 Downloaded:  346 Time(s)

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 19:27 sub, 10. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što te točno zanima, tj što ti šteka ? Jel sama ideja, izvod formule za metodu, ili primjena na ona 2 zadatka ?

evo ideju stavljam u attachment, koristio sam boje pa možeš vidjet kaj se dešava i kao se sa x-evima približavamo nultočki (sjecištu crne krivulje sa osi x).

Rekao bih da je kod tebe malo krivo opisan postupak...

kaže da se postupak nastavlja na [a,x1], ali ja bih rekao da se nastavlja u:
1. [a,x1] ako je f(a)*f(x1)<0
2. [x1,b] ako je f(x1)*f(b)<0

Npr na mojoj slici bi se x3 tražio unutar [x2,x1], a ne kako bi se kod tebe proumačilo [a,x2] (tamo se ta nutočka ne nalazi pa ju ne možemo ni nać tamo) :D
Što te točno zanima, tj što ti šteka ? Jel sama ideja, izvod formule za metodu, ili primjena na ona 2 zadatka ?

evo ideju stavljam u attachment, koristio sam boje pa možeš vidjet kaj se dešava i kao se sa x-evima približavamo nultočki (sjecištu crne krivulje sa osi x).

Rekao bih da je kod tebe malo krivo opisan postupak...

kaže da se postupak nastavlja na [a,x1], ali ja bih rekao da se nastavlja u:
1. [a,x1] ako je f(a)*f(x1)<0
2. [x1,b] ako je f(x1)*f(b)<0

Npr na mojoj slici bi se x3 tražio unutar [x2,x1], a ne kako bi se kod tebe proumačilo [a,x2] (tamo se ta nutočka ne nalazi pa ju ne možemo ni nać tamo) Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy



Untitled.png
 Description:
 Filesize:  29.98 KB
 Viewed:  169 Time(s)

Untitled.png


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ponky1005
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 04. 2010. (14:30:03)
Postovi: (5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:30 sub, 10. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

ne znam te zadatke riješiti, dakle primjenu... ovo u privitku je copy paste od asistenta tak da stvarno ne znam jel postupak dobro opisan ili nije...
ne znam te zadatke riješiti, dakle primjenu... ovo u privitku je copy paste od asistenta tak da stvarno ne znam jel postupak dobro opisan ili nije...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
shumi1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 11. 2005. (20:28:04)
Postovi: (9F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
55 = 57 - 2

PostPostano: 19:36 sub, 10. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislim da se ova metoda radi kad su f(a) i f(b) suprotnih predznaka, a ne kad je f(a) <= f(b) < 0
mislim da se ova metoda radi kad su f(a) i f(b) suprotnih predznaka, a ne kad je f(a) <= f(b) < 0



_________________
Verum, sine mendatio, certum et verissimum
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 19:42 sub, 10. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za samu metodu dobro dođe i [url=http://www.google.hr/search?hl=hr&client=firefox-a&hs=IRL&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&q=regula+falsi&btnG=Tra%C5%BEi&meta=lr%3Dlang_hr&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=]guglanje[/url] ;)

A za primjere se samo koristi ono što je napisano gore :D

f imamo ( npr u prvom primjeru [latex]f(x)=4x^3+3x^2+2x+1[/latex] )
treba nam početni interval [a,b] i to takav da je f(a)*f(b)<0. Ako uzmemo b=0 ( f(0)=1 ) onda nam još treba a<0 takav da je f(a)<0. To je npr a=-1 ( f(-1)=-2 )
dakle, [a,b]=[-1,0].

I sad samo pokrenemo postupak po formuli u a) dijelu zadatka (iako po meni nije dobra formula).
Dobijemo niz x1,x2,x3,... i dok ne dobijemo f(xn)<točnost računamo po formuli. Kad to dobijemo, ta xn je naša nultočka
Za samu metodu dobro dođe i guglanje Wink

A za primjere se samo koristi ono što je napisano gore Very Happy

f imamo ( npr u prvom primjeru )
treba nam početni interval [a,b] i to takav da je f(a)*f(b)<0. Ako uzmemo b=0 ( f(0)=1 ) onda nam još treba a<0 takav da je f(a)<0. To je npr a=-1 ( f(-1)=-2 )
dakle, [a,b]=[-1,0].

I sad samo pokrenemo postupak po formuli u a) dijelu zadatka (iako po meni nije dobra formula).
Dobijemo niz x1,x2,x3,... i dok ne dobijemo f(xn)<točnost računamo po formuli. Kad to dobijemo, ta xn je naša nultočka



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ponky1005
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 04. 2010. (14:30:03)
Postovi: (5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:52 sub, 10. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

o samoj teoriji sam nešto našvrljala pomoću googla :D al zadatke nisam znala jer mi baš i nejde matematika :roll: no, budem to sada tako napravila.

Hvala vam, javim se ako zapnem još
o samoj teoriji sam nešto našvrljala pomoću googla Very Happy al zadatke nisam znala jer mi baš i nejde matematika Rolling Eyes no, budem to sada tako napravila.

Hvala vam, javim se ako zapnem još


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ponky1005
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 04. 2010. (14:30:03)
Postovi: (5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:12 sub, 10. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

A kako ovo zadnji sa fiksnom točkom? :?
A kako ovo zadnji sa fiksnom točkom? Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 22:25 sub, 10. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Isto kao i prethodne, samo što ne tražiš nultočku od [latex]\frac{1}{2}\cos\frac{x}{2}[/latex] nego od [latex]\frac{1}{2}\cos\frac{x}{2}-x[/latex]
Isto kao i prethodne, samo što ne tražiš nultočku od nego od



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ponky1005
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 04. 2010. (14:30:03)
Postovi: (5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 13:41 ned, 11. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

imam sada još ispod ove formule a) zadatka gdje moram pokazat da to vrijedi; skicirat postupak određivanja nultočaka... ne znam kak da to uopće nacrtam u graphu ili nekom drugom alatu za crtanje grafova

i dali mogu ovu skicu iskoristiti [url=http://images.google.hr/imgres?imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/57/Regula_falsi_method.png&imgrefurl=http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Regula_falsi_method.png&usg=___iKzL9P4yU70lxgi2w_RuXe9ifI=&h=757&w=843&sz=46&hl=hr&start=2&um=1&itbs=1&tbnid=h31ojA1MwA4jsM:&tbnh=130&tbnw=145&prev=/images%3Fq%3Dregula%2Bfalsi%26um%3D1%26hl%3Dhr%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DN%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official%26tbs%3Disch:1=]slika[/url]
imam sada još ispod ove formule a) zadatka gdje moram pokazat da to vrijedi; skicirat postupak određivanja nultočaka... ne znam kak da to uopće nacrtam u graphu ili nekom drugom alatu za crtanje grafova

i dali mogu ovu skicu iskoristiti slika


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan