Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

geometrija (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
someone
Gost





PostPostano: 12:40 ned, 11. 4. 2010    Naslov: geometrija Citirajte i odgovorite

jel mi moze netko pomoc u rjesavanju ovog zadatka: dokazati da, ako 4 različite točke ne pripadaju istoj ravnini, onda medju njima ne postoje 3 kolinearne.
znam da su dovoljni aksiomi incidencije, al ne znam bas kako bih trebao dalje. :oops:
jel mi moze netko pomoc u rjesavanju ovog zadatka: dokazati da, ako 4 različite točke ne pripadaju istoj ravnini, onda medju njima ne postoje 3 kolinearne.
znam da su dovoljni aksiomi incidencije, al ne znam bas kako bih trebao dalje. Embarassed


[Vrh]
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 13:34 ned, 11. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pretpostavi suprotno; ako su A, B i C takve da su kolinearne, leže na npr. pravcu AB, koje su mogućnosti za četvrtu točku D? [size=1]Ili leži na AB ili je izvan njega. U oba slučaja pravac AB i točka D određuju barem jednu ravninu u kojoj se nalaze sve četiri točke.[/size]
Pretpostavi suprotno; ako su A, B i C takve da su kolinearne, leže na npr. pravcu AB, koje su mogućnosti za četvrtu točku D? Ili leži na AB ili je izvan njega. U oba slučaja pravac AB i točka D određuju barem jednu ravninu u kojoj se nalaze sve četiri točke.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
someone
Gost





PostPostano: 9:12 pon, 12. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Pretpostavi suprotno; ako su A, B i C takve da su kolinearne, leže na npr. pravcu AB, koje su mogućnosti za četvrtu točku D? [size=1]Ili leži na AB ili je izvan njega. U oba slučaja pravac AB i točka D određuju barem jednu ravninu u kojoj se nalaze sve četiri točke.[/size][/quote]

hvala! :wink:
goranm (napisa):
Pretpostavi suprotno; ako su A, B i C takve da su kolinearne, leže na npr. pravcu AB, koje su mogućnosti za četvrtu točku D? Ili leži na AB ili je izvan njega. U oba slučaja pravac AB i točka D određuju barem jednu ravninu u kojoj se nalaze sve četiri točke.


hvala! Wink


[Vrh]
someone
Gost





PostPostano: 18:58 uto, 13. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo jos (samo) jedno pitanje: trebam pokazati da je fanova geometrija model geometrije incidencije? da li to mogu tako da stavim da su tocke jednoclani podskupovi skupa svih tocaka, pravci dvoclani, a da je incidencija zadana inkluzijom (s obzirom da vrijedi Vr aksiom paralelnosti)?
evo jos (samo) jedno pitanje: trebam pokazati da je fanova geometrija model geometrije incidencije? da li to mogu tako da stavim da su tocke jednoclani podskupovi skupa svih tocaka, pravci dvoclani, a da je incidencija zadana inkluzijom (s obzirom da vrijedi Vr aksiom paralelnosti)?


[Vrh]
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 19:42 uto, 13. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

@someone: Ne. Ako imaš Fanovu ravninu (ravnina==geometrija?), onda već imaš zadano što su ti točke, što su pravci i što je relacija incidencije. Ti moraš pokazati da je [b]ta[/b] struktura model za geometriju incidencije, a ne definirati neku drugu strukturu.

Ako želiš detaljniji odgovor, napiši koju definiciju Fanove ravnine koristiš i što su ti aksiomi geometrije incidencije.
@someone: Ne. Ako imaš Fanovu ravninu (ravnina==geometrija?), onda već imaš zadano što su ti točke, što su pravci i što je relacija incidencije. Ti moraš pokazati da je ta struktura model za geometriju incidencije, a ne definirati neku drugu strukturu.

Ako želiš detaljniji odgovor, napiši koju definiciju Fanove ravnine koristiš i što su ti aksiomi geometrije incidencije.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
someone
Gost





PostPostano: 23:11 uto, 13. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

u zadatku imam zadanu sliku (trokut kojem je upisana kruznica i svako diraliste kruznice i stranice je spojeno s nasuprotnim vrhom) i moram dokazati da mi je to model geometrije incidencije, tj. odgovoriti sto su tocke, a sto pravci tog modela...
i sad, to mi jedino palo na pamet... slicnih zadataka nemam, jedan jedini koji spominje fanovu geometriju... :(
u zadatku imam zadanu sliku (trokut kojem je upisana kruznica i svako diraliste kruznice i stranice je spojeno s nasuprotnim vrhom) i moram dokazati da mi je to model geometrije incidencije, tj. odgovoriti sto su tocke, a sto pravci tog modela...
i sad, to mi jedino palo na pamet... slicnih zadataka nemam, jedan jedini koji spominje fanovu geometriju... Sad


[Vrh]
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 0:24 sri, 14. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Aha, onda ovako. Točke su vrhovi trokuta, dirališta trokuta i kružnice, te središte kružnice. Dakle, njih 7. Pravci su stranice trokuta, visine i sama kružnica. Dakle, isto ih je 7. Na svakom pravcu imaš točno tri točke.

To možeš zapisati i tako da numeriraš točke pa ti je {1, 2, ..., 7} skup točaka, skup pravaca je skup određenih tročlanih podskupova, a incidencija je zadana relacijom "biti element".

Baci oko: [url]http://planetmath.org/?op=getobj&from=objects&id=3510[/url]
Aha, onda ovako. Točke su vrhovi trokuta, dirališta trokuta i kružnice, te središte kružnice. Dakle, njih 7. Pravci su stranice trokuta, visine i sama kružnica. Dakle, isto ih je 7. Na svakom pravcu imaš točno tri točke.

To možeš zapisati i tako da numeriraš točke pa ti je {1, 2, ..., 7} skup točaka, skup pravaca je skup određenih tročlanih podskupova, a incidencija je zadana relacijom "biti element".

Baci oko: http://planetmath.org/?op=getobj&from=objects&id=3510



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
someone
Gost





PostPostano: 7:52 sri, 14. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

tako i mislih, samo preko drugacijih oznaka, hvala ti! jedino sto me je bunilo je to da li cu i kruznicu isto smatrati pravcem s obziorm na prije definirani pravac kao troclani (pod)skup.
hvala! :wink:
tako i mislih, samo preko drugacijih oznaka, hvala ti! jedino sto me je bunilo je to da li cu i kruznicu isto smatrati pravcem s obziorm na prije definirani pravac kao troclani (pod)skup.
hvala! Wink


[Vrh]
Gost






PostPostano: 20:15 sri, 2. 6. 2010    Naslov: Lambertov cetverokut Citirajte i odgovorite

imam jedan zadatak, pa ako bi mi netko bio voljan pomoc. trebam dokazati da su dva Lambertova cetverokuta kongruentna ako su im kongruentne osnovice.
pokusavam dokazati da su lijevi krakovi kongruentni (metodom kontradikcije) ali mi ne uspijeva nikako...
unaprijed hvala!
imam jedan zadatak, pa ako bi mi netko bio voljan pomoc. trebam dokazati da su dva Lambertova cetverokuta kongruentna ako su im kongruentne osnovice.
pokusavam dokazati da su lijevi krakovi kongruentni (metodom kontradikcije) ali mi ne uspijeva nikako...
unaprijed hvala!


[Vrh]
Gost






PostPostano: 13:30 pet, 4. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]imam jedan zadatak, pa ako bi mi netko bio voljan pomoc. trebam dokazati da su dva Lambertova cetverokuta kongruentna ako su im kongruentne osnovice.
pokusavam dokazati da su lijevi krakovi kongruentni (metodom kontradikcije) ali mi ne uspijeva nikako...
unaprijed hvala![/quote]

itko?
Anonymous (napisa):
imam jedan zadatak, pa ako bi mi netko bio voljan pomoc. trebam dokazati da su dva Lambertova cetverokuta kongruentna ako su im kongruentne osnovice.
pokusavam dokazati da su lijevi krakovi kongruentni (metodom kontradikcije) ali mi ne uspijeva nikako...
unaprijed hvala!


itko?


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan