Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Redovi
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
A_je_to
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 02. 2009. (16:51:22)
Postovi: (6D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 11:00 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[latex] \frac{1} {2}-\sum_{n=0}^{inf} \frac{(-1)^n 2^n} {(2n)!} x^{2n}\ [/latex]
Zamolio bi nekog da mi objasni kako u gornjem izrazu "ubaciti" [latex] \frac{1} {2} [/latex] u sumu. Hvala!

Zamolio bi nekog da mi objasni kako u gornjem izrazu "ubaciti" u sumu. Hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
c.p.-23
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 06. 2010. (10:21:02)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 11:09 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako razviti f(x)=x^(-1)cos(x) u Taylorov red oko točke 1 ...?
kako razviti f(x)=x^(-1)cos(x) u Taylorov red oko točke 1 ...?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 12:27 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

@A_je_to: Nema potrebe za "ubacivanjem" u sumu, ali je zgodno da se vidi koji je broj uz koju potenciju. Pritom mislim na x^0 (on se pojavljuje izvan i unutar sume). Stoga se to sve može zapisati ovako: [latex]\displaystyle -\frac{1}{2} - \sum_{n = 1}^{\infty} \frac{(-1)^n 2^n}{(2 n)!} x^{2 n}[/latex]

@c.p.-23: Supstitucija y=x-1, adicijska formula za cos, produkti redova. Najjednostavnije što sam uspio dobiti je [latex]\displaystyle \sum_{n = 0}^{\infty} \left( \sum_{k = 0}^n \frac{(-1)^{n - k} \cos \left( \frac{k \pi}{2} + 1 \right)}{k!} \right) (x - 1)^n[/latex]
@A_je_to: Nema potrebe za "ubacivanjem" u sumu, ali je zgodno da se vidi koji je broj uz koju potenciju. Pritom mislim na x^0 (on se pojavljuje izvan i unutar sume). Stoga se to sve može zapisati ovako:

@c.p.-23: Supstitucija y=x-1, adicijska formula za cos, produkti redova. Najjednostavnije što sam uspio dobiti je


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
niveus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2009. (16:12:58)
Postovi: (5E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2

PostPostano: 12:30 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Razviti funkciju f(x)= arcsinx/sqrt(1-x^2) oko točke c=0


Hvala :D
Razviti funkciju f(x)= arcsinx/sqrt(1-x^2) oko točke c=0


Hvala Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 12:42 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Produkt redova. Dobi se [latex]\displaystyle \sum_{n = 0}^{\infty} \left( \frac{1}{2^n} \sum_{k = 0}^n \frac{(2(n-k) - 1)!! \, (2k-1)!!}{(2k+1) \, k! \, (n-k)!} \right) x^{2n+1}[/latex]
Produkt redova. Dobi se


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marichuy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 11. 2009. (21:52:56)
Postovi: (26)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 15:12 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

3.33. pod a) http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ch3_3.pdf
Hvala!
3.33. pod a) http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ch3_3.pdf
Hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 16:01 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Rastav na parcijalne razlomke. Zatim [color=white]se sjetiti Maclaurinovog reda od ln(1+x)[/color].
Rastav na parcijalne razlomke. Zatim se sjetiti Maclaurinovog reda od ln(1+x).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pbakic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2009. (17:48:30)
Postovi: (143)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
83 = 86 - 3

PostPostano: 16:01 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

lol, opet kasnim... sry

Recimo, krenemo od funkcije [latex]f(x)=\sum_2^\infty \frac{x^{n+2}}{n^2+n-2}=\sum_2^\infty \frac{x^{n+2}}{(n-1)(n+2)}[/latex], pa cemo gledati njezinu vrijednost u -1 kad je nadjemo. (Ovih n+2 smo stavili nad x jer je [latex](-1)^{n+2}=(-1)^n[/latex], a n+2 je bolje jer cemo derivirati.)

Sad to deriviramo, dobijemo [latex]f'(x)=\sum_2^\infty \frac{x^{n+1}}{n-1}[/latex].
Sad se zelimo rijesiti i ovog n-1, pa podijelimo sve sa x^2 i deriviramo =>
[latex]\frac{f'(x)}{x^2}=\sum_2^\infty \frac{x^{n-1}}{n-1}// \frac{d}{dx} \rightarrow[/latex]

[latex]\left(\frac{f'(x)}{x^2}\right)'=\sum_2^\infty x^{n-2}=\frac{1}{1-x}[/latex].
Sad samo odvrtimo film unazad da bismo dobili f(x), dakle desnu stranu integriramo (dobijemo -ln(1-x)) pa mnozimo s x^2 pa opet integriramo (parcijalna). Nakon toga smo dobili f(x) pa samo uvrstimo -1 i dobijemo sumu
lol, opet kasnim... sry

Recimo, krenemo od funkcije , pa cemo gledati njezinu vrijednost u -1 kad je nadjemo. (Ovih n+2 smo stavili nad x jer je , a n+2 je bolje jer cemo derivirati.)

Sad to deriviramo, dobijemo .
Sad se zelimo rijesiti i ovog n-1, pa podijelimo sve sa x^2 i deriviramo ⇒


.
Sad samo odvrtimo film unazad da bismo dobili f(x), dakle desnu stranu integriramo (dobijemo -ln(1-x)) pa mnozimo s x^2 pa opet integriramo (parcijalna). Nakon toga smo dobili f(x) pa samo uvrstimo -1 i dobijemo sumu


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
niveus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2009. (16:12:58)
Postovi: (5E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2

PostPostano: 16:21 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

@pmli hvala

Razviti funkciju f(x)=sin^4(x)+cos^4(x) c=1
@pmli hvala

Razviti funkciju f(x)=sin^4(x)+cos^4(x) c=1


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
andra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2009. (19:23:23)
Postovi: (4F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 16:39 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze jedno pitanje... kod racunanja taylerovih redova, ja lijepo zadatak rastavim na dva reda, izracunam svaki posebno i onda zapnem jer neznam kako da ih izmnozim??
moze jedno pitanje... kod racunanja taylerovih redova, ja lijepo zadatak rastavim na dva reda, izracunam svaki posebno i onda zapnem jer neznam kako da ih izmnozim??


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 16:51 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="niveus"]Razviti funkciju f(x)=sin^4(x)+cos^4(x) c=1[/quote]
[latex]$\begin{align}
f(x) & = \sin^4 x + \cos^4 x = (\sin^2 x + \cos^2 x)^2 - 2 \sin^2 x \cos^2 x = 1 - \frac{1}{2} \sin^2 2 x \\
& = 1 - \frac{1}{2} \cdot \frac{1 - \cos 4 x}{2} = \frac{3}{4} + \frac{1}{4} \cos 4 x = \left[
\begin{array}{l}
y = x - 1 \\
x = y + 1
\end{array} \right] = \frac{3}{4} + \frac{1}{4} \cos (4 y + 4) \\
& = \frac{3}{4} + \frac{\cos 4}{4} \cos 4 y - \frac{\sin 4}{4} \sin 4 y \\
& = \frac{3}{4} + \frac{\cos 4}{4} \sum_{n = 0}^{\infty} (-1)^n \frac{(4 y)^{2 n}}{(2 n)!} - \frac{\sin 4}{4} \sum_{n = 0}^{\infty} (-1)^n \frac{(4 y)^{2 n + 1}}{(2 n + 1)!} \\
& = \frac{3 + \cos 4}{4} + \sum_{n = 1}^{\infty} \frac{(-1)^n 4^{2 n - 1} \cos 4}{(2 n)!} (x - 1)^{2 n} + \sum_{n = 0}^{\infty} \frac{(-1)^n 4^{2 n} \sin 4}{(2 n + 1)!} (x - 1)^{2 n + 1}
\end{align}$[/latex]

@andra: Imaš formulu: [latex]\displaystyle \sum_{n = 0}^{\infty} c_n x^n = \left( \sum_{n = 0}^{\infty} a_n x^n \right)\left( \sum_{n = 0}^{\infty} b_n x^n \right)[/latex], gdje je [latex]\displaystyle c_n = \sum_{k = 0}^n a_{n-k} b_k[/latex].
niveus (napisa):
Razviti funkciju f(x)=sin^4(x)+cos^4(x) c=1



@andra: Imaš formulu: , gdje je .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marichuy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 11. 2009. (21:52:56)
Postovi: (26)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:03 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

pbakic tako sam i ja radila,al' nisam imala volje ovo "vraćat" :) , pa sam misla da ima neko efikasnije rješenje....
Hvala!
pbakic tako sam i ja radila,al' nisam imala volje ovo "vraćat" Smile , pa sam misla da ima neko efikasnije rješenje....
Hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
andra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2009. (19:23:23)
Postovi: (4F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 17:16 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze pomoc oko zadatka 3.31 po c)
ln(x^2 +x-6), c=2

kada zamjenim sa y=x-2 i to sve malo raspisem dobijem lny+ln5+ln(1+(y/5)) i sad neznam kaj bi sa lny??
moze pomoc oko zadatka 3.31 po c)
ln(x^2 +x-6), c=2

kada zamjenim sa y=x-2 i to sve malo raspisem dobijem lny+ln5+ln(1+(y/5)) i sad neznam kaj bi sa lny??


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 17:28 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

O tome se već raspravljalo. Taj član ostavi na miru, jer da bi nešto moglo imati Taylorov red, treba biti klase [latex]C^{\infty}[/latex], a ln ne da nije u toj klasi oko 0, nego nije ni definiran u 0.
O tome se već raspravljalo. Taj član ostavi na miru, jer da bi nešto moglo imati Taylorov red, treba biti klase , a ln ne da nije u toj klasi oko 0, nego nije ni definiran u 0.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kikyca
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2009. (18:45:07)
Postovi: (32)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 18:20 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako da razvijem (x/(x^2+1))^3??
kako da razvijem (x/(x^2+1))^3??


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 18:35 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[latex]x^3 (1 + x^2)^{-3}[/latex], binomna formula
, binomna formula


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kikyca
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2009. (18:45:07)
Postovi: (32)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 18:39 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pmli"][latex]x^3 (1 + x^2)^{-3}[/latex], binomna formula[/quote]

aha, ok, ali sto onda radim sa x^3 dali to samo ostavljam na miru posto nije klase Cbeskonacno???
pmli (napisa):
, binomna formula


aha, ok, ali sto onda radim sa x^3 dali to samo ostavljam na miru posto nije klase Cbeskonacno???


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pbakic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2009. (17:48:30)
Postovi: (143)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
83 = 86 - 3

PostPostano: 18:57 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa x^3 je klase [latex]C^\infty[/latex], kao i svaki polinom, samo sto je vecina derivacija te funkcije jednaka 0. Ali u ovom slucaju to opce ne igra, samo se kasnije red pomnozi s x^3
Pa x^3 je klase , kao i svaki polinom, samo sto je vecina derivacija te funkcije jednaka 0. Ali u ovom slucaju to opce ne igra, samo se kasnije red pomnozi s x^3


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
NeonBlack
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2009. (15:46:24)
Postovi: (37)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 19:21 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Samo da se mao konzultiram :), ovo izračunavanje suma( koje je bar grupa od M-R radila zadnji sat), ne znam riješit neke primjere u "Zadatcima za vježbu", a vidim da se ti svode na uporabu Abeovog tm., sad ne znam trebam i to proć sama jer to mogu očekivat na kolokviju ili ne? A s druge strane asistent Mimica je rekao da dosta stvari što je u toj skripti ne ćemo raditi i na zadnjem satu je rekao da gotovo sigurno možemo očekivati ono izarčunavanje suma u kojima su razomci pa se riješava po prepoznavanju uzorka.
Eto, zanima me šta ćete vi ( za kolokvij)?
Samo da se mao konzultiram Smile, ovo izračunavanje suma( koje je bar grupa od M-R radila zadnji sat), ne znam riješit neke primjere u "Zadatcima za vježbu", a vidim da se ti svode na uporabu Abeovog tm., sad ne znam trebam i to proć sama jer to mogu očekivat na kolokviju ili ne? A s druge strane asistent Mimica je rekao da dosta stvari što je u toj skripti ne ćemo raditi i na zadnjem satu je rekao da gotovo sigurno možemo očekivati ono izarčunavanje suma u kojima su razomci pa se riješava po prepoznavanju uzorka.
Eto, zanima me šta ćete vi ( za kolokvij)?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kaj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2009. (21:02:20)
Postovi: (B8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2

PostPostano: 19:31 sub, 5. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="NeonBlack"]Samo da se mao konzultiram :), ovo izračunavanje suma( koje je bar grupa od M-R radila zadnji sat), ne znam riješit neke primjere u "Zadatcima za vježbu", a vidim da se ti svode na uporabu Abeovog tm., sad ne znam trebam i to proć sama jer to mogu očekivat na kolokviju ili ne? A s druge strane asistent Mimica je rekao da dosta stvari što je u toj skripti ne ćemo raditi i na zadnjem satu je rekao da gotovo sigurno možemo očekivati ono izarčunavanje suma u kojima su razomci pa se riješava po prepoznavanju uzorka.
Eto, zanima me šta ćete vi ( za kolokvij)?[/quote]

Koliko se ja sjećam tog sata mislim da je asistent Mimica rekao da će gotovo sigurno biti jedan zadatak tog tipa, tj. može se pojaviti bilo što od onoga što je rješavao na ploči bez obzira koliko smo dugo to radili i kad smo to radili.

I da, koliko je konačno rješenje od 3.33 a) u toj skripti, meni ispada nešto sa ln-om?
http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ch3_3.pdf
NeonBlack (napisa):
Samo da se mao konzultiram Smile, ovo izračunavanje suma( koje je bar grupa od M-R radila zadnji sat), ne znam riješit neke primjere u "Zadatcima za vježbu", a vidim da se ti svode na uporabu Abeovog tm., sad ne znam trebam i to proć sama jer to mogu očekivat na kolokviju ili ne? A s druge strane asistent Mimica je rekao da dosta stvari što je u toj skripti ne ćemo raditi i na zadnjem satu je rekao da gotovo sigurno možemo očekivati ono izarčunavanje suma u kojima su razomci pa se riješava po prepoznavanju uzorka.
Eto, zanima me šta ćete vi ( za kolokvij)?


Koliko se ja sjećam tog sata mislim da je asistent Mimica rekao da će gotovo sigurno biti jedan zadatak tog tipa, tj. može se pojaviti bilo što od onoga što je rješavao na ploči bez obzira koliko smo dugo to radili i kad smo to radili.

I da, koliko je konačno rješenje od 3.33 a) u toj skripti, meni ispada nešto sa ln-om?
http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ch3_3.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Stranica 2 / 5.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan