Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

2009 kolokvij, nelinearne jedn.
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 13:21 pon, 7. 6. 2010    Naslov: 2009 kolokvij, nelinearne jedn. Citirajte i odgovorite

Nije mi jasno zasto se napominje da se nađe najveca odnosno najmanja nultocka, kad gotovo sve ove funkcije imaju samo jednu nultocku. Konkretno me zanima kako najpreciznije obrazloziti tvrdnju za ocjenu greske, to jest sto sve treba reci po vasem misljenju da se dobije maksimalan broj bodova.
Nije mi jasno zasto se napominje da se nađe najveca odnosno najmanja nultocka, kad gotovo sve ove funkcije imaju samo jednu nultocku. Konkretno me zanima kako najpreciznije obrazloziti tvrdnju za ocjenu greske, to jest sto sve treba reci po vasem misljenju da se dobije maksimalan broj bodova.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 13:53 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Probaj ubacit x*cosx+3-e^x=0 u wolframa pa vidi kako ti graf izgleda, cos je periodička pa nema samo jednu nultočku, ima jednu na određenom intervalu, na cijeloj osi x ih je očito puno više. Na kolokviju naravno nemamo komp i net ali opet ne znam baš da bi netko išao tražit nultočke odmah između -20 i -25, valda je nekako prirodnije prvo oko nule na manjim intervalima, pa ako ne ide onda tražit dalje.
Probaj ubacit x*cosx+3-e^x=0 u wolframa pa vidi kako ti graf izgleda, cos je periodička pa nema samo jednu nultočku, ima jednu na određenom intervalu, na cijeloj osi x ih je očito puno više. Na kolokviju naravno nemamo komp i net ali opet ne znam baš da bi netko išao tražit nultočke odmah između -20 i -25, valda je nekako prirodnije prvo oko nule na manjim intervalima, pa ako ne ide onda tražit dalje.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 14:10 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

istina, taj primjer sam preskocio:)
Ima li kakav egzaktan nacin da znamo gdje je najveca tocka ili nam je crtez jedina nada?

evo kako sam ja trazio za e^x-3=xcosx

trazimo najvecu nultocku:
prvo sam nacrtao xcosx koji izgleda kao cosx, samo s porastom x-a raste i amplituda grafa, e^x-3 znamo svi kako izgleda. Iz crteza ispada da postoji pozitivna nultocka i da ih ima konacno jer e^x-3 brzo prestize xcosx.

Vidimo da je za x=1 e^x-3=-0.28
xcosx=0.54 , pa ce nam to biti pocetak intervala

za kraj intervala zakljucujem da je xcosx<=x pa trebamo naci x za koji je
e^x-3>x

uzmemo x=2 e^x-3=4.389
istina, taj primjer sam preskocio:)
Ima li kakav egzaktan nacin da znamo gdje je najveca tocka ili nam je crtez jedina nada?

evo kako sam ja trazio za e^x-3=xcosx

trazimo najvecu nultocku:
prvo sam nacrtao xcosx koji izgleda kao cosx, samo s porastom x-a raste i amplituda grafa, e^x-3 znamo svi kako izgleda. Iz crteza ispada da postoji pozitivna nultocka i da ih ima konacno jer e^x-3 brzo prestize xcosx.

Vidimo da je za x=1 e^x-3=-0.28
xcosx=0.54 , pa ce nam to biti pocetak intervala

za kraj intervala zakljucujem da je xcosx<=x pa trebamo naci x za koji je
e^x-3>x

uzmemo x=2 e^x-3=4.389


[Vrh]
Gost






PostPostano: 14:12 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

slucajno stisnuo enter prije kraja:))


znaci nasli smo interval [1,2] gdje se sigurno nalazi nultocka (a mozda i dvije???) pa mozemo s njim raditi dalje.
Znamo da se u tom intervalu nalazi NAJVECA nultocka jer za x>2 je e^x-3 uvijek veci od xcosx.
slucajno stisnuo enter prije kraja:))


znaci nasli smo interval [1,2] gdje se sigurno nalazi nultocka (a mozda i dvije???) pa mozemo s njim raditi dalje.
Znamo da se u tom intervalu nalazi NAJVECA nultocka jer za x>2 je e^x-3 uvijek veci od xcosx.


[Vrh]
ddduuu
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2008. (12:31:48)
Postovi: (109)16
Sarma = la pohva - posuda
= 20 - 16

PostPostano: 16:07 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel bi mogli stavit rjesenja koja ste dobili rjedavajuci kolokvije, da mozemo usporedit barem priblizno??
Jel bi mogli stavit rjesenja koja ste dobili rjedavajuci kolokvije, da mozemo usporedit barem priblizno??


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Alisa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 02. 2008. (15:34:59)
Postovi: (4E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 16:44 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam rijesila A i B grupu preko Newtonove metode i u obje sam stala na x3. A grupa x=1.227616987, B grupa x=1.266683606
Ja sam rijesila A i B grupu preko Newtonove metode i u obje sam stala na x3. A grupa: x=1.227616987, B grupa: x=1.266683606


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 16:53 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

mozes samo objasnit koji je postupak za newtonovu metodu, i koliko je brža u odnosu na bisekciju? (vremenski)
mozes samo objasnit koji je postupak za newtonovu metodu, i koliko je brža u odnosu na bisekciju? (vremenski)


[Vrh]
Gost






PostPostano: 17:01 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Rješenja nelinearnih jednadžbi se lako provjere tako da samo jednadžbu ubaciš u wolframa i imaš sigurno točno rješenje uz graf i svašta još. Što se tiče razlike, metoda bisekcije je najlakša jer ima malo uvjeta i zapravo samo tipkaš na digitron ali će vjerojatno namjestit neki zadatak za kolokvij tako da ti newtonovom treba svega par koraka a bisekcijom 20... Metodu iteracije biraš ako se lijepo može izlučit x da imaš oblik g(x)=x i ako je to nešto "normalno", da si možeš lako uvjete provjerit. Bar si ja tako gledam i nekako mi svaki put ispadne da radim newtonovu metodu, ima možda malo više posla oko uvjeta i kriterija ali za sad mi je uvijek dobro ispalo rješenje.
Rješenja nelinearnih jednadžbi se lako provjere tako da samo jednadžbu ubaciš u wolframa i imaš sigurno točno rješenje uz graf i svašta još. Što se tiče razlike, metoda bisekcije je najlakša jer ima malo uvjeta i zapravo samo tipkaš na digitron ali će vjerojatno namjestit neki zadatak za kolokvij tako da ti newtonovom treba svega par koraka a bisekcijom 20... Metodu iteracije biraš ako se lijepo može izlučit x da imaš oblik g(x)=x i ako je to nešto "normalno", da si možeš lako uvjete provjerit. Bar si ja tako gledam i nekako mi svaki put ispadne da radim newtonovu metodu, ima možda malo više posla oko uvjeta i kriterija ali za sad mi je uvijek dobro ispalo rješenje.


[Vrh]
ddduuu
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2008. (12:31:48)
Postovi: (109)16
Sarma = la pohva - posuda
= 20 - 16

PostPostano: 18:05 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

proslogodisnji 4/A san dobila w1=3/8, w0=9/40, u gaussovoj je x=5/8, a w=3/5... pa ako je ko jos rjesia neka napise, molin:)
proslogodisnji 4/A san dobila w1=3/8, w0=9/40, u gaussovoj je x=5/8, a w=3/5... pa ako je ko jos rjesia neka napise, molin:)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 18:08 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Newtonova je "duplo" brža od bisekcije, ali za Newtona start mora biti dobar, tj početna iteracija dovoljno blizu... pa birajte :D
Newtonova je "duplo" brža od bisekcije, ali za Newtona start mora biti dobar, tj početna iteracija dovoljno blizu... pa birajte Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 18:53 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

duduuu, gdje ima postupak rjesavanja tezinske newton-cotesove formule??
Ako ima dobra dusa, neka ukratko objasni. Hvala unaprijed
duduuu, gdje ima postupak rjesavanja tezinske newton-cotesove formule??
Ako ima dobra dusa, neka ukratko objasni. Hvala unaprijed


[Vrh]
Gost






PostPostano: 18:56 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

11.predavanje prof. Singera slajdovi, negdje oko 92. strana tj slajd:)
11.predavanje prof. Singera slajdovi, negdje oko 92. strana tj slajd:)


[Vrh]
ddduuu
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2008. (12:31:48)
Postovi: (109)16
Sarma = la pohva - posuda
= 20 - 16

PostPostano: 19:00 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

to moras radit tako da je tocno za polinome sto veceg stupnja.

znaci stavis da je f(x)= 1, x, x2... i racunas. primjer ti je u 10 predavanjima, 47-50 slajd.. na taj princip racunas w1 i w2.
to moras radit tako da je tocno za polinome sto veceg stupnja.

znaci stavis da je f(x)= 1, x, x2... i racunas. primjer ti je u 10 predavanjima, 47-50 slajd.. na taj princip racunas w1 i w2.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 19:43 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel nekom u 3.ispalo n>=115 za trapeznu i n>=6 za simpsona? grupa A i koliko vam ispadda u 2.? jel se može uzeti da je N=1?
jel nekom u 3.ispalo n>=115 za trapeznu i n>=6 za simpsona? grupa A i koliko vam ispadda u 2.? jel se može uzeti da je N=1?


[Vrh]
Gost






PostPostano: 20:01 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moze samo potvrda od nekog, za newtonovu metodu trazenja nultocke mora vrijediti

f(a)f(b)<0
|f'(x)|*|f''(x)|>0 za svaki x€[a,b]
za pocetni x0 mora vrijediti f(x0)*f''(x0)>0

jesam li nesto zaboravio ili je to sve sto treba provjeriti?
Moze samo potvrda od nekog, za newtonovu metodu trazenja nultocke mora vrijediti

f(a)f(b)<0
|f'(x)|*|f''(x)|>0 za svaki x€[a,b]
za pocetni x0 mora vrijediti f(x0)*f''(x0)>0

jesam li nesto zaboravio ili je to sve sto treba provjeriti?


[Vrh]
Tindariel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 12. 2008. (00:49:03)
Postovi: (71)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 20:41 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]jel nekom u 3.ispalo n>=115 za trapeznu i n>=6 za simpsona? grupa A i koliko vam ispadda u 2.? jel se može uzeti da je N=1?[/quote]

Meni je za p.t. 131, a za p.s. 14. Ali ja nisam nikakvo mjerilo :lol:
Anonymous (napisa):
jel nekom u 3.ispalo n>=115 za trapeznu i n>=6 za simpsona? grupa A i koliko vam ispadda u 2.? jel se može uzeti da je N=1?


Meni je za p.t. 131, a za p.s. 14. Ali ja nisam nikakvo mjerilo Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan