Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

4. zadatak iz zadaće
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 19:41 pon, 18. 10. 2010    Naslov: 4. zadatak iz zadaće Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/la/la_1_1011_dz1.pdf

Jasno mi je zašto vrijedi ta ekvivalencija, ali kao i obično imam problema sa formalnim dokazivanjem.


Dakle, ako je [latex]\alpha_n = 0[/latex], onda je [latex]a = \sum_{i=1}^{n-1} \alpha_i b_i[/latex] linearna kombinacija od [latex]\{b_1,b_2,...,b_{n-1} \}[/latex] i tako [latex]\{b_1,b_2,...,b_{n-1}, a \} [/latex]ne može biti baza.

No imam osjećaj da to nije dovoljno za ovaj zadatak. Ili jest?
http://web.math.hr/nastava/la/la_1_1011_dz1.pdf

Jasno mi je zašto vrijedi ta ekvivalencija, ali kao i obično imam problema sa formalnim dokazivanjem.


Dakle, ako je , onda je linearna kombinacija od i tako ne može biti baza.

No imam osjećaj da to nije dovoljno za ovaj zadatak. Ili jest?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pbakic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2009. (17:48:30)
Postovi: (143)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
83 = 86 - 3

PostPostano: 19:54 pon, 18. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

U zadatku se trazi da dokazes ekvivalenciju (ako i samo ako).
Tu si dobro primjetio (la?) da [latex]\alpha _n=0[/latex] povlaci zavisnost onog skupa, koji zato ne moze biti baza. Ali to je, popularno receno, tek pola zadatka (smjer => ). Trebalo bi jos dokazati:
ako je skup [latex]\alpha _n \neq 0[/latex], onda je [latex]\{ b_1,\dots,b_{n-1},a\} [/latex] doista baza
U zadatku se trazi da dokazes ekvivalenciju (ako i samo ako).
Tu si dobro primjetio (la?) da povlaci zavisnost onog skupa, koji zato ne moze biti baza. Ali to je, popularno receno, tek pola zadatka (smjer ⇒ ). Trebalo bi jos dokazati:
ako je skup , onda je doista baza


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 20:52 pon, 18. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako je skup [latex]\alpha _n \neq 0[/latex] , onda je [latex]\{ b_1,\dots,b_{n-1},a\} [/latex] baza:

OK, da bi taj skup bio baza on mora biti linearno nezavisan i sistem izvodnica.

Linearna nezavisnost:

Znamo otprije da su vektori [latex]\{ b_1,\dots,b_{n-1}\} [/latex] međusobno nezavisni (jer se nalaze u bazi vektorskog prostora V).
Treba samo dokazati da se a ne može prikazati kao linearna kombinacija od [latex]\{ b_1,\dots,b_{n-1}\} [/latex].
Pretpostavimo suprotno, tj. da se može prikazati tako:

''a'' ću zapisati kao [latex]a = \sum_{i=1}^{n-1} \alpha_i b_i + \alpha_nb_n[/latex] , pa onda imamo:

[latex] \sum_{i=1}^{n-1} \alpha_i b_i = \sum_{i=1}^{n-1} \alpha_i b_i + \alpha_nb_n[/latex]

[latex]0 = \alpha_nb_n[/latex]

Tu dolazimo do kontradikcije, jer u uvjetu imamo da [latex]
\alpha _n \neq 0[/latex], a kako je [latex] b_n [/latex] element baze vektorskog prostora V - on isto ne smije biti nula.

Znači, dokazali smo da je taj skup linearno nezavisan.

A sad, za dokazati da je skup sistem izvodnica, otprilike mi je jasno kako bi se to trebalo izvesti, prikazati neki proizvoljni vektor v kao linearnu kombinaciju prve baze (b1...bn) pa tako doći do toga da se taj vektor također može pokazati kao linearna kombinacija ove druge baze... ali tu sam se malo spetljao. Može kakav hint?

I naravno, da li ovo za l.n. valja?
Ako je skup , onda je baza:

OK, da bi taj skup bio baza on mora biti linearno nezavisan i sistem izvodnica.

Linearna nezavisnost:

Znamo otprije da su vektori međusobno nezavisni (jer se nalaze u bazi vektorskog prostora V).
Treba samo dokazati da se a ne može prikazati kao linearna kombinacija od .
Pretpostavimo suprotno, tj. da se može prikazati tako:

''a'' ću zapisati kao , pa onda imamo:





Tu dolazimo do kontradikcije, jer u uvjetu imamo da , a kako je element baze vektorskog prostora V - on isto ne smije biti nula.

Znači, dokazali smo da je taj skup linearno nezavisan.

A sad, za dokazati da je skup sistem izvodnica, otprilike mi je jasno kako bi se to trebalo izvesti, prikazati neki proizvoljni vektor v kao linearnu kombinaciju prve baze (b1...bn) pa tako doći do toga da se taj vektor također može pokazati kao linearna kombinacija ove druge baze... ali tu sam se malo spetljao. Može kakav hint?

I naravno, da li ovo za l.n. valja?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 21:29 pon, 18. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ceps"][latex] \sum_{i=1}^{n-1} \alpha_i b_i = \sum_{i=1}^{n-1} \alpha_i b_i + \alpha_nb_n[/latex][/quote]
To baš i nije dobro. Zašto a ne bi imao neki drugi prikaz preko b-ova? :)
Predlažem da (kao što si već učinio) prikažeš a preko poznate ti baze, pa dokaži linearnu nezavisnost od [latex]\{ b_1, \ldots, b_{n - 1}, a \}[/latex] preko definicije.

[quote="ceps"]A sad, za dokazati da je skup sistem izvodnica...[/quote]
To je nepotrebno jednom kad dokažeš linearnu nezavisnost. Primjeti da taj skup ima dobar broj elemenata. :)
ceps (napisa):

To baš i nije dobro. Zašto a ne bi imao neki drugi prikaz preko b-ova? Smile
Predlažem da (kao što si već učinio) prikažeš a preko poznate ti baze, pa dokaži linearnu nezavisnost od preko definicije.

ceps (napisa):
A sad, za dokazati da je skup sistem izvodnica...

To je nepotrebno jednom kad dokažeš linearnu nezavisnost. Primjeti da taj skup ima dobar broj elemenata. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 22:07 pon, 18. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hm, da, previdio sam to.

A mogu li ići ovako:

[latex]\{ b_1,\dots,b_n\} [/latex] je sistem izvodnica.
[latex]\{ b_1,\dots,b_{n-1}, a\} [/latex] je također sistem izvodnica (pošto je svaki nadskup nekog sistema izvodnica također sistem izvodnica.)
[latex]b_n [/latex] se može prikazati kao linearna kombinacija ostalih elemenata, pa je onda i [latex]\{ b_1,\dots,b_{n-1}, a\} [/latex] sistem izvodnica, a također i baza zbog dobrog broja elemenata.

???
Hm, da, previdio sam to.

A mogu li ići ovako:

je sistem izvodnica.
je također sistem izvodnica (pošto je svaki nadskup nekog sistema izvodnica također sistem izvodnica.)
se može prikazati kao linearna kombinacija ostalih elemenata, pa je onda i sistem izvodnica, a također i baza zbog dobrog broja elemenata.

???




Zadnja promjena: ceps; 22:22 pon, 18. 10. 2010; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pbakic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2009. (17:48:30)
Postovi: (143)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
83 = 86 - 3

PostPostano: 22:18 pon, 18. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Al uoci da ovaj drugi skup nije nadskup prvog (ne sadrzi bn).
Preko nezavisnosti je ok:
Kad bi [latex]\{b_1,\dots,b_{n-1},a\}[/latex] bio zavisan skup, onda bi se a mogao prikazati kao kombinacija [latex]b_1,\dots, b_{n-1}[/latex] (zbog one jedne leme na predavanju; tu je jos bitno uociti da se niti jedan od b-ova ne moze prikazati pomocu prethodnika)
Ocito se a ne moze prikazati samo pomocu prvih n-1 b-ova jer je onaj alfa_n razlicit od nule =>kontradikcija, skup je nezavisan, pa je baza
Al uoci da ovaj drugi skup nije nadskup prvog (ne sadrzi bn).
Preko nezavisnosti je ok:
Kad bi bio zavisan skup, onda bi se a mogao prikazati kao kombinacija (zbog one jedne leme na predavanju; tu je jos bitno uociti da se niti jedan od b-ova ne moze prikazati pomocu prethodnika)
Ocito se a ne moze prikazati samo pomocu prvih n-1 b-ova jer je onaj alfa_n razlicit od nule ⇒kontradikcija, skup je nezavisan, pa je baza




Zadnja promjena: pbakic; 22:23 pon, 18. 10. 2010; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 22:20 pon, 18. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Argh, hvala puno. Malo sam valjda previše radio zadataka danas, a ''zadao'' sam si da ovaj moram dovršit danas, pa sam počeo radit glupaste greške...

Zapravo sam lapsus napravio:


[latex]\{ b_1,\dots,b_n\} [/latex] je sistem izvodnica.
[latex]\{ b_1,\dots,b_{n-1}, b_n, a\} [/latex] je također sistem izvodnica (pošto je svaki nadskup nekog sistema izvodnica također sistem izvodnica.)
[latex]b_n [/latex] se može prikazati kao linearna kombinacija ostalih elemenata, pa je onda i [latex]\{ b_1,\dots,b_{n-1}, a\} [/latex] sistem izvodnica, a također i baza zbog dobrog broja elemenata.

Samo iz znatiželje, da li može ovako?
Argh, hvala puno. Malo sam valjda previše radio zadataka danas, a ''zadao'' sam si da ovaj moram dovršit danas, pa sam počeo radit glupaste greške...

Zapravo sam lapsus napravio:


je sistem izvodnica.
je također sistem izvodnica (pošto je svaki nadskup nekog sistema izvodnica također sistem izvodnica.)
se može prikazati kao linearna kombinacija ostalih elemenata, pa je onda i sistem izvodnica, a također i baza zbog dobrog broja elemenata.

Samo iz znatiželje, da li može ovako?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pbakic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2009. (17:48:30)
Postovi: (143)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
83 = 86 - 3

PostPostano: 22:29 pon, 18. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Naravno da moze :D
Naravno da moze Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mayam
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 10. 2010. (18:31:42)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:54 sri, 20. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

a zasto se bn moze prikazati kao linearna kombinacija prethodnika kada je on u bazi???
a zasto se bn moze prikazati kao linearna kombinacija prethodnika kada je on u bazi???


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
frutabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (16:35:36)
Postovi: (24E)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 42 - 47

PostPostano: 19:01 sri, 20. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mayam"]a zasto se bn moze prikazati kao linearna kombinacija prethodnika kada je on u bazi???[/quote]

Mozda zato sto je baza ujedno i sustav izvodnica, a sustav izvod, znaci da se svaki vektor moze prikazati pomocu ostalih vektora iz sustava izvodnica. Hmm...valjda.

[size=9][color=#999999]Added after 1 minutes:[/color][/size]

[quote="frutabella"][quote="mayam"]a zasto se bn moze prikazati kao linearna kombinacija prethodnika kada je on u bazi???[/quote]

Mozda zato sto je baza ujedno i sustav izvodnica, a sustav izvod, znaci da se svaki vektor moze prikazati pomocu ostalih vektora iz sustava izvodnica. Hmm...valjda.[/quote]

i zato smo bn izbacili i umjesto njega stavili a, kako nebi mijenjali broj elemenata, odnosno bazu.

Ako sam u krivu neka netko ispravi molim vas.
mayam (napisa):
a zasto se bn moze prikazati kao linearna kombinacija prethodnika kada je on u bazi???


Mozda zato sto je baza ujedno i sustav izvodnica, a sustav izvod, znaci da se svaki vektor moze prikazati pomocu ostalih vektora iz sustava izvodnica. Hmm...valjda.

Added after 1 minutes:

frutabella (napisa):
mayam (napisa):
a zasto se bn moze prikazati kao linearna kombinacija prethodnika kada je on u bazi???


Mozda zato sto je baza ujedno i sustav izvodnica, a sustav izvod, znaci da se svaki vektor moze prikazati pomocu ostalih vektora iz sustava izvodnica. Hmm...valjda.


i zato smo bn izbacili i umjesto njega stavili a, kako nebi mijenjali broj elemenata, odnosno bazu.

Ako sam u krivu neka netko ispravi molim vas.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mayam
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 10. 2010. (18:31:42)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:16 sri, 20. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa ako je baza onda treba biti linearno nezavisan sto znaci da se nijedan ne moze pokazati kao linearna kombinacija prethodnika...ili nisam u pravu??
ako nisam moze li mi neko pojasnit?? shock
pa ako je baza onda treba biti linearno nezavisan sto znaci da se nijedan ne moze pokazati kao linearna kombinacija prethodnika...ili nisam u pravu??
ako nisam moze li mi neko pojasnit?? Shocked


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
travana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 09. 2010. (17:12:41)
Postovi: (16)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:21 sri, 20. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mayam"]a zasto se bn moze prikazati kao linearna kombinacija prethodnika kada je on u bazi???[/quote]

kad se u skup doda a (koji je linearna kombinacija svih b-ova) se bn moze prikazati kao lin. komb. preostalih elemenata iz tog novog skupa u kojem je sadrzan i a
mayam (napisa):
a zasto se bn moze prikazati kao linearna kombinacija prethodnika kada je on u bazi???


kad se u skup doda a (koji je linearna kombinacija svih b-ova) se bn moze prikazati kao lin. komb. preostalih elemenata iz tog novog skupa u kojem je sadrzan i a


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mayam
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 10. 2010. (18:31:42)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:23 sri, 20. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

ahhha hvala wink
ahhha hvala Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan