Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Dokaz da prirodnih i cijelih brojeva ima jednako mnogo (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Vishykc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2010. (14:38:08)
Postovi: (6A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 17 - 12
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 15:51 sub, 23. 10. 2010    Naslov: Dokaz da prirodnih i cijelih brojeva ima jednako mnogo Citirajte i odgovorite

4. sam razred opće gimnazije u Koprivnici i profesor iz mat me slučajno otvoril za odgovaranje i, budući da znam sve s redovne nastave jer to mislim studirat, postavil zadatak: "Dokaži da prirodnih i cijelih brojeva ima jednako mnogo." Naravno, to nisam znal i on mi je "oprostil" kuljetinu :lol: .
Molim rješenje na što jednostavniji način. (P.S Ovo je moj 1. post i jedva čekam da dođem na faks, nadam se da ću uspjeti.)
4. sam razred opće gimnazije u Koprivnici i profesor iz mat me slučajno otvoril za odgovaranje i, budući da znam sve s redovne nastave jer to mislim studirat, postavil zadatak: "Dokaži da prirodnih i cijelih brojeva ima jednako mnogo." Naravno, to nisam znal i on mi je "oprostil" kuljetinu Laughing .
Molim rješenje na što jednostavniji način. (P.S Ovo je moj 1. post i jedva čekam da dođem na faks, nadam se da ću uspjeti.)



_________________
U matematici se sve smije, osim pogriješiti!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:03 sub, 23. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Treba ti bijekcija izmedju ta dva skupa. Npr.

[latex]f: \mathbb{N} \rightarrow \mathbb{Z} \\
f(x) = \begin{cases}
-\frac{x}{2}, & x \ \rm{paran}, \\
\frac{x-1}{2}, & x \ \rm{neparan}.
\end{cases}[/latex]

Ne znam koliko znas te stvari, pa ostavljam ovako. Ako nesto nije jasno, pitaj.
Treba ti bijekcija izmedju ta dva skupa. Npr.



Ne znam koliko znas te stvari, pa ostavljam ovako. Ako nesto nije jasno, pitaj.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Vishykc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2010. (14:38:08)
Postovi: (6A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 17 - 12
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 16:39 sub, 23. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Očito ću morati malo pričekati da to skužim, jer mi tek sada krećemo s nizovima :lol:. Samo vidim često ovaj zapis; kako se čita? ( f: N-> Z) jer uvijek u knjizi vidim takve definicije. Hvala puno na odgovoru!
Očito ću morati malo pričekati da to skužim, jer mi tek sada krećemo s nizovima Laughing. Samo vidim često ovaj zapis; kako se čita? ( f: N-> Z) jer uvijek u knjizi vidim takve definicije. Hvala puno na odgovoru!



_________________
U matematici se sve smije, osim pogriješiti!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 17:48 sub, 23. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

f: N-> Z je oznaka za funkciju f čija je domena skup prirodnih brojeva, a kodomena skup cijelih brojeva.

Dobra uvodna literatura u problematiku ekvipotentnih (jednakobrojnih) skupova je [url=http://161.53.72.97/_download/repository/ts_papic.pdf]Papić - Uvod u teoriju skupova.
[/url]
f: N→ Z je oznaka za funkciju f čija je domena skup prirodnih brojeva, a kodomena skup cijelih brojeva.

Dobra uvodna literatura u problematiku ekvipotentnih (jednakobrojnih) skupova je Papić - Uvod u teoriju skupova.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 18:02 sub, 23. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

To je oznaka da je [latex]f[/latex] funkcija koja svakom elementu skupa [latex]\mathbb{N}[/latex] (skupa prirodnih brojeva) pridružuje točno jedan element skupa [latex]\mathbb{Z}[/latex] (skupa cijelih brojeva).

Da bi se pokazala jednakobrojnost (ekvipotentnost) prirodnih i cijelih brojeva, potrebno je napraviti njihovo sparivanje: svakom prirodnom broju pridružiti njegov cijeli broj. Pritom ne smiješ isti cijeli broj pridružiti različitim prirodnim brojevima i nijedan cijeli broj ne smije ostati nesparen. Možeš zamišljati kao da imaš hotel s beskonačno mnogo soba označenih cijelim brojevima u koje moraš smjestiti beskonačno mnogo gostiju označenih prirodnim brojevima i to tako da svaki gost bude sam u sobi i da sve sobe budu popunjene.

I to je točno ono što vsegova funkcija radi: on je odlučio gosta s parnom oznakom [latex]x[/latex] smjestiti u sobu br. [latex]-x/2[/latex], a gosta s neparnom oznakom [latex]x[/latex] smjestiti u sobu br. [latex](x-1)/2[/latex]. Time je zapravo "parne" goste smjestio u sobe označene negativnim cijelim brojevima, a "neparne" goste u sobe označene pozitivnim cijelim brojevima i nulom:

[latex]\displaystyle f(2)=-1, f(4)=-2, f(6)=-3, \ldots[/latex]

[latex]\displaystyle f(1)=0, f(3)=1, f(5)=2, \ldots[/latex]
To je oznaka da je funkcija koja svakom elementu skupa (skupa prirodnih brojeva) pridružuje točno jedan element skupa (skupa cijelih brojeva).

Da bi se pokazala jednakobrojnost (ekvipotentnost) prirodnih i cijelih brojeva, potrebno je napraviti njihovo sparivanje: svakom prirodnom broju pridružiti njegov cijeli broj. Pritom ne smiješ isti cijeli broj pridružiti različitim prirodnim brojevima i nijedan cijeli broj ne smije ostati nesparen. Možeš zamišljati kao da imaš hotel s beskonačno mnogo soba označenih cijelim brojevima u koje moraš smjestiti beskonačno mnogo gostiju označenih prirodnim brojevima i to tako da svaki gost bude sam u sobi i da sve sobe budu popunjene.

I to je točno ono što vsegova funkcija radi: on je odlučio gosta s parnom oznakom smjestiti u sobu br. , a gosta s neparnom oznakom smjestiti u sobu br. . Time je zapravo "parne" goste smjestio u sobe označene negativnim cijelim brojevima, a "neparne" goste u sobe označene pozitivnim cijelim brojevima i nulom:






_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Vishykc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2010. (14:38:08)
Postovi: (6A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 17 - 12
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 21:22 sub, 23. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sad je sve jasno... Hvala svima i nadam se da se vidimo iduće godine :)
Sad je sve jasno... Hvala svima i nadam se da se vidimo iduće godine Smile



_________________
U matematici se sve smije, osim pogriješiti!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan