Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

3.zadaca
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
<gogo>
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2010. (09:09:31)
Postovi: (19)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 4

PostPostano: 17:16 pon, 29. 11. 2010    Naslov: 3.zadaca Citirajte i odgovorite

vidim da je osvanula na webu....kad je rok za predaju kod prof. Bakica?
vidim da je osvanula na webu....kad je rok za predaju kod prof. Bakica?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
<gogo>
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2010. (09:09:31)
Postovi: (19)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 4

PostPostano: 12:24 sri, 1. 12. 2010    Naslov: Re: 3.zadaca Citirajte i odgovorite

[quote="<gogo>"]vidim da je osvanula na webu....kad je rok za predaju kod prof. Bakica?[/quote]

u srijedu 8.12.
<gogo> (napisa):
vidim da je osvanula na webu....kad je rok za predaju kod prof. Bakica?


u srijedu 8.12.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ninaaaaaaa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 07. 2010. (16:54:36)
Postovi: (C)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:34 sub, 4. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam pitanje u vezi četvrtog zadatka. Piše: a ij = { 1, i<=j ; 0, i<j

Čini mi se da je greška ako piše jednom i manje ili jednako j, i jednom i manje od j, pa gdi treba ići veće? :D
Imam pitanje u vezi četvrtog zadatka. Piše: a ij = { 1, i<=j ; 0, i<j

Čini mi se da je greška ako piše jednom i manje ili jednako j, i jednom i manje od j, pa gdi treba ići veće? Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
genchy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2009. (18:32:56)
Postovi: (29)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 19:18 sub, 4. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vrijednost elemenata za i>j je 0.
Vrijednost elemenata za i>j je 0.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Buki
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 10. 2010. (20:15:17)
Postovi: (56)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 11:51 pon, 6. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može pomoća sa prvim, molim vas. Ne znam ni otkud bi krenuo..
Može pomoća sa prvim, molim vas. Ne znam ni otkud bi krenuo..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 13:01 pon, 6. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Buki"]Može pomoća sa prvim, molim vas. Ne znam ni otkud bi krenuo..[/quote]

"Dobro definirana" znači da zakon pridruživanja stvarno svakom elementu iz domene pridruži element iz kodomene (tj. da je dobivena permutacija neparna). Da bi to dokazao, koristi poznatu činjenicu [latex]\mathop{\mathrm{sign}} pq = \mathop{\mathrm{sign}} p \cdot \mathop{\mathrm{sign}} q[/latex].

A da bi dokazao da je funkcija bijekcija, dokaži da je injekcija (tj. da [latex]p_1q = p_2q[/latex] povlači [latex]p_1 = p_2[/latex], a tu će pomoći komponiranje s [latex]q^{-1}[/latex]) i da je surjekcija, tj. da se svaki element iz kodomene, nazovimo ga [latex]r[/latex], doista postiže i to kao [latex]\varphi(rq^{-1})[/latex].
Buki (napisa):
Može pomoća sa prvim, molim vas. Ne znam ni otkud bi krenuo..


"Dobro definirana" znači da zakon pridruživanja stvarno svakom elementu iz domene pridruži element iz kodomene (tj. da je dobivena permutacija neparna). Da bi to dokazao, koristi poznatu činjenicu .

A da bi dokazao da je funkcija bijekcija, dokaži da je injekcija (tj. da povlači , a tu će pomoći komponiranje s ) i da je surjekcija, tj. da se svaki element iz kodomene, nazovimo ga , doista postiže i to kao .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2009. (19:35:23)
Postovi: (3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:12 pon, 6. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možeš li malo to raspisat,jer mi permutacije nikako nisu jasne!!Unaprijed zahvaljujem!!!
Možeš li malo to raspisat,jer mi permutacije nikako nisu jasne!!Unaprijed zahvaljujem!!!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 21:08 pon, 6. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Najprije, [latex]\mathop{\mathrm{sign}} pq = \mathop{\mathrm{sign}} p \cdot \mathop{\mathrm{sign}} q[/latex] iskoristiš tako da, ako je [latex]p[/latex] parna permutacija (pa je [latex]\mathop{\mathrm{sign}} p = 1[/latex]), a [latex]q[/latex] neparna permutacija (pa je [latex]\mathop{\mathrm{sign}} q = -1[/latex]), dobiješ da je [latex]\mathop{\mathrm{sign}} pq = -1[/latex] neparna permutacija.

Nadalje, zašto [latex]p_1q = p_2q[/latex] povlači [latex]p_1 = p_2[/latex] (injektivnost)? Zato jer [latex]p_1q = p_2q[/latex] možemo zdesna komponirati sa [latex]q^{-1}[/latex] i dobiti [latex](p_1q)q^{-1} = (p_2q)q^{-1}[/latex]. E sada, operacija komponiranja je asocijativna jer skup permutacija s operacijom komponiranja čini grupu, pa imamo [latex]p_1(qq^{-1}) = p_2(qq^{-1}) \quad \Rightarrow \quad p_1 = p_2[/latex].

Nadalje za [latex]r[/latex], neparnu permutaciju iz kodomene, pogledajmo [latex]\varphi(rq^{-1}) = (rq^{-1})q = r(q^{-1}q) = r[/latex], dakle imamo surjekciju jer se iz ovoga vidi da je [latex]r[/latex] funkcijska vrijednost (preskočio sam dokaz da je [latex]rq^{-1}[/latex] iz domene tj. parna permutacija, ali to ipak probaj sam).

Imam međutim primjedbu na gradivo Linearne algebre 1. Ove permutacije s kompozicijom čine [b]grupu[/b] i to je divna stvar koju sam u rješenju koristio, jer mi omogućava da razmišljam samo o svojstvima grupe (asocijativnost, inverzni element...) umjesto o samim permutacijama. Međutim grupe se u gradivu eventualno ovlaš spomenu i uopće ne obrade prije vektorskih prostora i matrica, a zapravo su to temeljnije i osnovnije stvari od vektorskih prostora. Zašto je to tako, zna li tko?
Najprije, iskoristiš tako da, ako je parna permutacija (pa je ), a neparna permutacija (pa je ), dobiješ da je neparna permutacija.

Nadalje, zašto povlači (injektivnost)? Zato jer možemo zdesna komponirati sa i dobiti . E sada, operacija komponiranja je asocijativna jer skup permutacija s operacijom komponiranja čini grupu, pa imamo .

Nadalje za , neparnu permutaciju iz kodomene, pogledajmo , dakle imamo surjekciju jer se iz ovoga vidi da je funkcijska vrijednost (preskočio sam dokaz da je iz domene tj. parna permutacija, ali to ipak probaj sam).

Imam međutim primjedbu na gradivo Linearne algebre 1. Ove permutacije s kompozicijom čine grupu i to je divna stvar koju sam u rješenju koristio, jer mi omogućava da razmišljam samo o svojstvima grupe (asocijativnost, inverzni element...) umjesto o samim permutacijama. Međutim grupe se u gradivu eventualno ovlaš spomenu i uopće ne obrade prije vektorskih prostora i matrica, a zapravo su to temeljnije i osnovnije stvari od vektorskih prostora. Zašto je to tako, zna li tko?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Flame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 08. 2009. (02:14:39)
Postovi: (53)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
19 = 23 - 4

PostPostano: 6:10 čet, 9. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad vec koristis cinjenicu da skup permutacija na n-clanom skupu cini grupu s operacijom komponiranja, zasto onda jednostavno ne bi iskoristio zatvorenost, dakle [latex]pq[/latex] je permutacija, dakle bijekcija ;)

Sto se tice gradiva linearne algebre, vrlo vjerojatno se tek ovlas spomenu jer ih se detaljno izucava na 2. godini na algebarskim strukturama, pa ni nema stvarne potrebe za tim.
Moj osobni stav je da je program vrlo elegantno izveden i, iako bi bilo lijepo da se obraduju grupe na 1. godini, ne bih volio da se mora zrtvovati ista od sadasnjeg programa linearne algebre. Eventualno gradivo elementarne geometrije u 2. semestru, ali tu je vec rijec o osobnim preferencijama :D
Mozda grupe i jesu temeljnije od vektorskih prostora, ali vektorski prostori su brucosima bitniji za znati jer igraju ogromnu ulogu na diferencijalnom racunu funkcija vise varijabli.
Kad vec koristis cinjenicu da skup permutacija na n-clanom skupu cini grupu s operacijom komponiranja, zasto onda jednostavno ne bi iskoristio zatvorenost, dakle je permutacija, dakle bijekcija Wink

Sto se tice gradiva linearne algebre, vrlo vjerojatno se tek ovlas spomenu jer ih se detaljno izucava na 2. godini na algebarskim strukturama, pa ni nema stvarne potrebe za tim.
Moj osobni stav je da je program vrlo elegantno izveden i, iako bi bilo lijepo da se obraduju grupe na 1. godini, ne bih volio da se mora zrtvovati ista od sadasnjeg programa linearne algebre. Eventualno gradivo elementarne geometrije u 2. semestru, ali tu je vec rijec o osobnim preferencijama Very Happy
Mozda grupe i jesu temeljnije od vektorskih prostora, ali vektorski prostori su brucosima bitniji za znati jer igraju ogromnu ulogu na diferencijalnom racunu funkcija vise varijabli.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan