Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

3. zadatak iz zadace
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
CROmpir
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2009. (18:27:06)
Postovi: (B3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 17:13 uto, 14. 12. 2010    Naslov: 3. zadatak iz zadace Citirajte i odgovorite

Ispitajte ogranicenost nizova:

a). (n^2) / (n^2 +1)

b). (-1)^n * n^2) / n + 4

c). n^3 / n +1

Moze li mi netko pomoci oko ovih zadataka? Problem je da znam tj. uocljivo je da su neki ograniceni al kako to racunski odrediti? Koje je prihvatljivo rjesenje kao zadaca?

I moze pomoc oko 18 zadatka? To je treca zadaca... Unaprijed hvala na pomoci.
Ispitajte ogranicenost nizova:

a). (n^2) / (n^2 +1)

b). (-1)^n * n^2) / n + 4

c). n^3 / n +1

Moze li mi netko pomoci oko ovih zadataka? Problem je da znam tj. uocljivo je da su neki ograniceni al kako to racunski odrediti? Koje je prihvatljivo rjesenje kao zadaca?

I moze pomoc oko 18 zadatka? To je treca zadaca... Unaprijed hvala na pomoci.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 17:43 uto, 14. 12. 2010    Naslov: Re: 3. zadatak iz zadace Citirajte i odgovorite

Bio bih naprosto oduševljen kad bi ljudi koji ne koriste latex znali koristiti zagrade. To bi pokazalo da se sjećaju osnovne škole, a to iznimno poštujem. :D ;)

[quote="CROmpir"]Ispitajte ogranicenost nizova:

a). (n^2) / (n^2 +1)

b). (-1)^n * n^2) / n + 4

c). n^3 / n +1

Moze li mi netko pomoci oko ovih zadataka? Problem je da znam tj. uocljivo je da su neki ograniceni al kako to racunski odrediti? Koje je prihvatljivo rjesenje kao zadaca?[/quote]
Traži se ispitati ograničenost, što bi valjda trebalo značiti da je potrebno odrediti je li neki niz ograničen odozdo i/ili odozgo, a ne i odrediti donju i gornju među. :?
Niz u a) je konvergentan, pa je ograničen (odozdo i odozgo).
Niz u b) ima jedan podniz koji divergira u [latex]-\infty[/latex] i jedan koji divergira u [latex]+\infty[/latex]. Dakle, nije ograničen ni odozdo ni odozgo.
Niz u c) divergira u [latex]+\infty[/latex], pa nije ograničen odozgo, ali je ograničen odozdo (to je i očito iz toga što je niz rastući).

[quote="CROmpir"]I moze pomoc oko 18 zadatka? To je treca zadaca... Unaprijed hvala na pomoci.[/quote]
Indukcija.
Bio bih naprosto oduševljen kad bi ljudi koji ne koriste latex znali koristiti zagrade. To bi pokazalo da se sjećaju osnovne škole, a to iznimno poštujem. Very Happy Wink

CROmpir (napisa):
Ispitajte ogranicenost nizova:

a). (n^2) / (n^2 +1)

b). (-1)^n * n^2) / n + 4

c). n^3 / n +1

Moze li mi netko pomoci oko ovih zadataka? Problem je da znam tj. uocljivo je da su neki ograniceni al kako to racunski odrediti? Koje je prihvatljivo rjesenje kao zadaca?

Traži se ispitati ograničenost, što bi valjda trebalo značiti da je potrebno odrediti je li neki niz ograničen odozdo i/ili odozgo, a ne i odrediti donju i gornju među. Confused
Niz u a) je konvergentan, pa je ograničen (odozdo i odozgo).
Niz u b) ima jedan podniz koji divergira u i jedan koji divergira u . Dakle, nije ograničen ni odozdo ni odozgo.
Niz u c) divergira u , pa nije ograničen odozgo, ali je ograničen odozdo (to je i očito iz toga što je niz rastući).

CROmpir (napisa):
I moze pomoc oko 18 zadatka? To je treca zadaca... Unaprijed hvala na pomoci.

Indukcija.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
CROmpir
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2009. (18:27:06)
Postovi: (B3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 19:15 uto, 14. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Shvatio sam bit rjesavanja no muci me zapis toga, drugi zadatak sve jasnije sad...

U prvom ne razumijem mogu li samo napisati dakle za neki n=1...bes, vidim pod

a). da je niz sigurno manji od 1 i vec ili jednak 1/2

b). primjecuje se da mijenja predznak (-1) pa ce tesko biti ogranicen

c). niz je rastuci i omeden odozdo s 1/2

zamolio bih te ako mozes da mi to raspises, tako da taj zapis vrijedi na zadacama i kolokvijima :) mozes li bit detaljniji i objasniti to malo?

Puno hvala za ovo sad...
Shvatio sam bit rjesavanja no muci me zapis toga, drugi zadatak sve jasnije sad...

U prvom ne razumijem mogu li samo napisati dakle za neki n=1...bes, vidim pod

a). da je niz sigurno manji od 1 i vec ili jednak 1/2

b). primjecuje se da mijenja predznak (-1) pa ce tesko biti ogranicen

c). niz je rastuci i omeden odozdo s 1/2

zamolio bih te ako mozes da mi to raspises, tako da taj zapis vrijedi na zadacama i kolokvijima Smile mozes li bit detaljniji i objasniti to malo?

Puno hvala za ovo sad...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 21:32 uto, 14. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne vidim što se ima još za raspisati, osim ako te zanima kako odrediti neke međe.
Na predavanjima ste pokazali da ako je niz konvergentan, onda je ograničen. U a) očito je da je 0 donja, a 1 gornja međa. Ako baš želiš infimum i supremum, treba otkriti raste li ili pada taj niz.

Za b), označimo [latex]\displaystyle a_n = (-1)^n \frac{n^2}{n + 4}[/latex]. Vidimo da je [latex]\displaystyle a_{2 n} = \frac{4 n^2}{2 n + 4} \to +\infty[/latex] i [latex]\displaystyle a_{2 n - 1} = -\frac{(2 n - 1)^2}{2 n - 3} \to -\infty[/latex]. Nije teško pokazati da taj niz nema ni donju ni gornju među. Dokažimo, npr. da nema donju. Pretpostavimo suprotno, tj. da postoji [latex]M > 0[/latex] td. [latex]-M \leq a_n[/latex], za svaki [latex]n \in \mathbb{N}[/latex]. Kako [latex]a_{2 n - 1} \to -\infty[/latex], po definiciji slijedi da postoji neki [latex]n_0 \in \mathbb{N}[/latex] td. [latex]a_{2 n_0 - 1} < -M[/latex] (zapravo, u definiciji divergencije u [latex]-\infty[/latex] se zahtjeva više, ali ovo nam je dovoljno). Kontradikcija!

U c) niz divergira u [latex]+\infty[/latex], pa se slično kao gore može pokazati da onda nema gornju među. Nije teško za vidjeti da je 0 jedna donja međa.
Ne vidim što se ima još za raspisati, osim ako te zanima kako odrediti neke međe.
Na predavanjima ste pokazali da ako je niz konvergentan, onda je ograničen. U a) očito je da je 0 donja, a 1 gornja međa. Ako baš želiš infimum i supremum, treba otkriti raste li ili pada taj niz.

Za b), označimo . Vidimo da je i . Nije teško pokazati da taj niz nema ni donju ni gornju među. Dokažimo, npr. da nema donju. Pretpostavimo suprotno, tj. da postoji td. , za svaki . Kako , po definiciji slijedi da postoji neki td. (zapravo, u definiciji divergencije u se zahtjeva više, ali ovo nam je dovoljno). Kontradikcija!

U c) niz divergira u , pa se slično kao gore može pokazati da onda nema gornju među. Nije teško za vidjeti da je 0 jedna donja međa.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan