Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Tangente (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
moni_poni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 01. 2010. (19:48:19)
Postovi: (49)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 12:06 sri, 23. 3. 2011    Naslov: Tangente Citirajte i odgovorite

Jel bi netko bio toliko dobar pa rijesio zadatke 1.54-1.60 (ili bar neke od njih)?
http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ch1_4.pdf
Jel bi netko bio toliko dobar pa rijesio zadatke 1.54-1.60 (ili bar neke od njih)?
http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ch1_4.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 19:57 sri, 23. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za početak hintovi, jer ne mogu dokučiti do kud si izgurala pojedini zadatak, pa reci ako treba još. :)

1.54 Trebaš naći sve normale funkcije [latex]\displaystyle f(x) = \frac{a^2}{x}[/latex] koje prolaze kroz ishodište.

1.55 Odredi presjeke s koordinatnim osima, nađi tangente u njima i pogledaj kakve koeficijente nagiba si dobila (tj. derivacije u tim točkama).

1.56 Implicitno deriviraj da dobiš nagib tangente u točki [latex](p, q)[/latex], pa to ubaci u izraz za tangentu. Izbjegavaj korijene.

1.57 Nađi sve točke u kojima je derivacija 1.

1.58 Nađi sve točke u kojima je derivacija 0.

1.59 Odredi sjecišta tih krivulja, pa derivacije u njima (za to je najbolje implicitno derivirati).

1.60 Gdje ta parabola siječe os apscisa? Odredi derivacije u tim točkama, pa kuteve.
Za početak hintovi, jer ne mogu dokučiti do kud si izgurala pojedini zadatak, pa reci ako treba još. Smile

1.54 Trebaš naći sve normale funkcije koje prolaze kroz ishodište.

1.55 Odredi presjeke s koordinatnim osima, nađi tangente u njima i pogledaj kakve koeficijente nagiba si dobila (tj. derivacije u tim točkama).

1.56 Implicitno deriviraj da dobiš nagib tangente u točki , pa to ubaci u izraz za tangentu. Izbjegavaj korijene.

1.57 Nađi sve točke u kojima je derivacija 1.

1.58 Nađi sve točke u kojima je derivacija 0.

1.59 Odredi sjecišta tih krivulja, pa derivacije u njima (za to je najbolje implicitno derivirati).

1.60 Gdje ta parabola siječe os apscisa? Odredi derivacije u tim točkama, pa kuteve.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
moni_poni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 01. 2010. (19:48:19)
Postovi: (49)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 18:51 čet, 24. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala kolega! :D
Ako moze jos samo 1.63. i 1.64.
Hvala kolega! Very Happy
Ako moze jos samo 1.63. i 1.64.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 12:21 sub, 26. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

1.64. je, čini mi se (nisam išao gledati je li to taj zadatak :D), ukratko opisan [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=16412&start=20]tu[/url], a 1.63. će ići malo teže, kao što sam i tamo rekao, makar je Ilja dao neke hintove [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=134402&highlight=#134402]tu[/url].
1.64. je, čini mi se (nisam išao gledati je li to taj zadatak Very Happy), ukratko opisan tu, a 1.63. će ići malo teže, kao što sam i tamo rekao, makar je Ilja dao neke hintove tu.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Joker
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2010. (10:19:16)
Postovi: (8C)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 11

PostPostano: 9:21 čet, 31. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma2-0506-kol1.pdf

moze li netko pomoci oko 2. zadatka iz 4. grupe ovdje?

i znam da nije vezano uz tangente, ako moze pomoc oko 3. zadatka iz trece grupe takoder? hvala unaprijed!
http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma2-0506-kol1.pdf

moze li netko pomoci oko 2. zadatka iz 4. grupe ovdje?

i znam da nije vezano uz tangente, ako moze pomoc oko 3. zadatka iz trece grupe takoder? hvala unaprijed!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 20:24 čet, 31. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo, samo na brzinu: u vezi trećeg zadatka, primijeti da je [latex]0\leq|f(x)|=|\ln x\cdot\cos(\frac{1}{x-1})\leq|\ln x|[/latex], a za [latex]x\to 1[/latex], [latex]\ln x\to 0[/latex]. Stoga, traženi limes za [latex]x\to 1[/latex] je [latex]0[/latex]. Sad, dakle, dodefiniramo [latex]f(1)=0[/latex]. Takva funkcija nije neprekidno derivabilna. Dapače, ona nije ni derivabilna u [latex]1[/latex]. Pogledajmo što je [latex]\displaystyle\frac{f(x)-f(1)}{x-1}[/latex]. To je [latex]\displaystyle\frac{\ln x}{x-1}\cos(\frac{1}{x-1})[/latex]. Budući da za [latex]x\to 1[/latex] vrijedi [latex]\frac{\ln x}{x-1}\to 1[/latex], a [latex]\cos(\frac{1}{x-1})[/latex] nema limes za [latex]x\to 1[/latex] (Kad kosinus "ide u beskonačno", i dalje postiže i jedinice i [latex]-1[/latex], tako da nikako ne konvergira. Ovo se, dakako, može i formalnije napisati. :)), ništa od toga. :D

Što se četvrtog tiče, prvo ćemo odrediti koliki su [latex]x[/latex] i [latex]y[/latex]. Iz prve jednadžbe imamo [latex]y=\frac{2}{\sqrt{x}}[/latex], a uvrštavanjem u drugu dobivamo [latex]x^{a-1/2}=1[/latex], tj. [latex]x=1[/latex]. Dakle, radi se o točki [latex](1,2)[/latex]. Sad pogledajmo koji je koeficijent smjera tangenata ove dvije kružnice u tim točkama: za prvu imamo, ako sam ja to sad točno na brzinu izračunao, [latex]y'=\frac{-1}{x^{-3/2}}[/latex], tj. [latex]y'=-1[/latex] u našoj točki. Za drugu imamo valjda [latex]y'=\frac{-2a}{x^{a+1}}[/latex], odnosno [latex]y'=-2a[/latex] u jedinici. (Ponovno, ako sam ja to sve sad dobro izračunao.) Dakle, sad želiš da kut između ove dvije tangente bude [latex]30^\circ[/latex]. E, sad si nacrtaj to na papiru ili što već: dobivaš da druga krivulja mora imati kut [latex]-15^\circ[/latex] ili [latex]-75^\circ[/latex] obzirom na [latex]x[/latex] os. No, onda mora dakle biti [latex]-2a=\tan(-15^\circ)[/latex] ili [latex]-2a=\tan(-75^\circ)[/latex]. Dakle, [latex]a\in\{\tan(15^\circ)/2, \tan(75^\circ)/2[/latex]. Naglašavam, račun nisam provjeravao, tako da je sasvim moguće kriv, ali to bi bila ideja. Rezultat se, čak i ako je točan, sigurno može zapisati i ljepše. :)

Nadam se da je bilo od pomoći. :)

EDIT: Joker, hvala na ispravki. :oops:
Evo, samo na brzinu: u vezi trećeg zadatka, primijeti da je , a za , . Stoga, traženi limes za je . Sad, dakle, dodefiniramo . Takva funkcija nije neprekidno derivabilna. Dapače, ona nije ni derivabilna u . Pogledajmo što je . To je . Budući da za vrijedi , a nema limes za (Kad kosinus "ide u beskonačno", i dalje postiže i jedinice i , tako da nikako ne konvergira. Ovo se, dakako, može i formalnije napisati. Smile), ništa od toga. Very Happy

Što se četvrtog tiče, prvo ćemo odrediti koliki su i . Iz prve jednadžbe imamo , a uvrštavanjem u drugu dobivamo , tj. . Dakle, radi se o točki . Sad pogledajmo koji je koeficijent smjera tangenata ove dvije kružnice u tim točkama: za prvu imamo, ako sam ja to sad točno na brzinu izračunao, , tj. u našoj točki. Za drugu imamo valjda , odnosno u jedinici. (Ponovno, ako sam ja to sve sad dobro izračunao.) Dakle, sad želiš da kut između ove dvije tangente bude . E, sad si nacrtaj to na papiru ili što već: dobivaš da druga krivulja mora imati kut ili obzirom na os. No, onda mora dakle biti ili . Dakle, . Naglašavam, račun nisam provjeravao, tako da je sasvim moguće kriv, ali to bi bila ideja. Rezultat se, čak i ako je točan, sigurno može zapisati i ljepše. Smile

Nadam se da je bilo od pomoći. Smile

EDIT: Joker, hvala na ispravki. Embarassed




Zadnja promjena: mornik; 7:16 ned, 3. 4. 2011; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
kikzmyster
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2010. (13:35:08)
Postovi: (72)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
45 = 46 - 1

PostPostano: 22:36 čet, 31. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moze malo pomoci oko 3. zadatka u zadnjoj grupi, 2006.... u biti mi samo treba

[latex] \displaystyle\lim_{x\to 0+}sin(x^2)ln(\frac{1}{x^2}) [/latex]


wolframalpha kaze 0, ali nema "show steps" :D

hvala
Moze malo pomoci oko 3. zadatka u zadnjoj grupi, 2006.... u biti mi samo treba




wolframalpha kaze 0, ali nema "show steps" Very Happy

hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 6:31 pet, 1. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ajd' da probamo ovako: primijeti da je to zapravo [latex]-2\sin(x^2)\ln(x)[/latex], a to je [latex]-2\displaystyle\frac{\sin(x^2)}{x^2}\ln(x)x^2[/latex], nas zapravo samo zanima limes od [latex]x^2\ln(x)[/latex]. To je jednako, ako se ne varam, [latex]-\displaystyle\frac{\ln(1/x)}{1/x^2}[/latex], tj. uz supstituciju [latex]t=1/x[/latex] zanima nas limes of [latex]-\displaystyle\frac{\ln(t)}{t^2}[/latex] za [latex]t\to +\infty[/latex]. Ovo sad napadni L'Hôpitalom i brzo će se predati. :D Limes je, dakle, zbilja [latex]0[/latex]. :)
Ajd' da probamo ovako: primijeti da je to zapravo , a to je , nas zapravo samo zanima limes od . To je jednako, ako se ne varam, , tj. uz supstituciju zanima nas limes of za . Ovo sad napadni L'Hôpitalom i brzo će se predati. Very Happy Limes je, dakle, zbilja . Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Joker
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2010. (10:19:16)
Postovi: (8C)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 11

PostPostano: 8:48 sub, 2. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mornik"]Evo, samo na brzinu: u vezi trećeg zadatka, primijeti da je [latex]0\leq|f(x)|=|\ln x\cdot\cos(\frac{1}{x-1})\leq|\ln x|[/latex], a za [latex]x\to 1[/latex], [latex]\ln x\to 0[/latex]. Stoga, traženi limes za [latex]x\to 1[/latex] je [latex]0[/latex]. Sad, dakle, dodefiniramo [latex]f(1)=0[/latex]. Takva funkcija nije neprekidno derivabilna. Dapače, ona nije ni derivabilna u [latex]1[/latex]. Pogledajmo što je [latex]\displaystyle\frac{f(x)-f(1)}{x-1}[/latex]. To je [latex]\displaystyle\frac{\ln x}{x-1}\cos(\frac{1}{x-1})[/latex]. Budući da za [latex]x\to 1[/latex] vrijedi [latex]\frac{\ln x}{x-1}\to 1[/latex], a [latex]\cos(\frac{1}{x-1})[/latex] nema limes za [latex]x\to 1[/latex] (Kad kosinus "ide u beskonačno", i dalje postiže i jedinice i [latex]-1[/latex], tako da nikako ne konvergira. Ovo se, dakako, može i formalnije napisati. :)), ništa od toga. :D

Što se četvrtog tiče, prvo ćemo odrediti koliki su [latex]x[/latex] i [latex]y[/latex]. Iz prve jednadžbe imamo [latex]y=\frac{2}{\sqrt{x}}[/latex], a uvrštavanjem u drugu dobivamo [latex]x^{a-1/2}=1[/latex], tj. [latex]x=1[/latex]. [b]Dakle, radi se o točki [latex](1,1)[/latex].[/b] Sad pogledajmo koji je koeficijent smjera tangenata ove dvije kružnice u tim točkama: za prvu imamo, ako sam ja to sad točno na brzinu izračunao, [latex]y'=\frac{-1}{x^{-3/2}}[/latex], tj. [latex]y'=-1[/latex] u našoj točki. Za drugu imamo valjda [latex]y'=\frac{-2a}{x^{a+1}}[/latex], odnosno [latex]y'=-2a[/latex] u jedinici. (Ponovno, ako sam ja to sve sad dobro izračunao.) Dakle, sad želiš da kut između ove dvije tangente bude [latex]30^\circ[/latex]. E, sad si nacrtaj to na papiru ili što već: dobivaš da druga krivulja mora imati kut [latex]-15^\circ[/latex] ili [latex]-75^\circ[/latex] obzirom na [latex]x[/latex] os. No, onda mora dakle biti [latex]-2a=\tan(-15^\circ)[/latex] ili [latex]-2a=\tan(-75^\circ)[/latex]. Dakle, [latex]a\in\{\tan(15^\circ)/2, \tan(75^\circ)/2[/latex]. Naglašavam, račun nisam provjeravao, tako da je sasvim moguće kriv, ali to bi bila ideja. Rezultat se, čak i ako je točan, sigurno može zapisati i ljepše. :)

Nadam se da je bilo od pomoći. :)[/quote]

jel tocka mozda (1,2) onda? falio mi je ovaj bezazleni zakljucak da x mora biti 1 ili je a 1/2? hvala
mornik (napisa):
Evo, samo na brzinu: u vezi trećeg zadatka, primijeti da je , a za , . Stoga, traženi limes za je . Sad, dakle, dodefiniramo . Takva funkcija nije neprekidno derivabilna. Dapače, ona nije ni derivabilna u . Pogledajmo što je . To je . Budući da za vrijedi , a nema limes za (Kad kosinus "ide u beskonačno", i dalje postiže i jedinice i , tako da nikako ne konvergira. Ovo se, dakako, može i formalnije napisati. Smile), ništa od toga. Very Happy

Što se četvrtog tiče, prvo ćemo odrediti koliki su i . Iz prve jednadžbe imamo , a uvrštavanjem u drugu dobivamo , tj. . Dakle, radi se o točki . Sad pogledajmo koji je koeficijent smjera tangenata ove dvije kružnice u tim točkama: za prvu imamo, ako sam ja to sad točno na brzinu izračunao, , tj. u našoj točki. Za drugu imamo valjda , odnosno u jedinici. (Ponovno, ako sam ja to sve sad dobro izračunao.) Dakle, sad želiš da kut između ove dvije tangente bude . E, sad si nacrtaj to na papiru ili što već: dobivaš da druga krivulja mora imati kut ili obzirom na os. No, onda mora dakle biti ili . Dakle, . Naglašavam, račun nisam provjeravao, tako da je sasvim moguće kriv, ali to bi bila ideja. Rezultat se, čak i ako je točan, sigurno može zapisati i ljepše. Smile

Nadam se da je bilo od pomoći. Smile


jel tocka mozda (1,2) onda? falio mi je ovaj bezazleni zakljucak da x mora biti 1 ili je a 1/2? hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 7:15 ned, 3. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma da, naravno. Sad ću to ispraviti. Sorry. Ne koristim to nigdje poslije, nadam se. :)
Ma da, naravno. Sad ću to ispraviti. Sorry. Ne koristim to nigdje poslije, nadam se. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan