Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Slucajni procesi - zadaci s pismenih ispita
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 14:56 uto, 29. 11. 2005    Naslov: Slucajni procesi - zadaci s pismenih ispita Citirajte i odgovorite

ako mi ko moze postaviti ovaj zadatak:
marko u ozu ceka autobus za sozu. kako je zaboravio raspored dolaska autobusa, njegovo vrijeme cekanja sljedeceg autobusa je uniformno distribuirano na [0,1]. pokraj autobusne stanice prolaze i automobili sa intenzitetom od 6 auta na sat. svaki od njih ce ga povesti sa vjerojatnoscu od 1/3. koja je vjerojatnost da se marko ipak poveze autobusom?
ako mi ko moze postaviti ovaj zadatak:
marko u ozu ceka autobus za sozu. kako je zaboravio raspored dolaska autobusa, njegovo vrijeme cekanja sljedeceg autobusa je uniformno distribuirano na [0,1]. pokraj autobusne stanice prolaze i automobili sa intenzitetom od 6 auta na sat. svaki od njih ce ga povesti sa vjerojatnoscu od 1/3. koja je vjerojatnost da se marko ipak poveze autobusom?


[Vrh]
Gost






PostPostano: 13:39 uto, 27. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

čekanje busa x uniformna, čekanje auta exp(6*1/3) (stanjeni poisson) pa je čekanje exp. i dvostruki integral! to bi valjda bilo to..
čekanje busa x uniformna, čekanje auta exp(6*1/3) (stanjeni poisson) pa je čekanje exp. i dvostruki integral! to bi valjda bilo to..


[Vrh]
jana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 07. 2004. (00:15:21)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:05 čet, 5. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zna li itko kako se rjesava ovaj zadatak:
Populacija krijesnica se sastoji od zelenih i zlatnih krijesnica, koje se razmnozavaju na sljedeci nacin: svaka zlatna krijesnica daje dvije zlatne krijesnice i nakon toga umre, a svaka zelena krijesnica prije nego umre daje 3 nove krijesnice od kojih je svaka s vjerojatnoscu 1/2, neovisno o ostalima, zelena ili zlatna. Ako populacija starta od jedne zelene krijesnice, izracunajte ocekivani broj zlatnih krijesnica u n-toj generaciji.
Hvala
Zna li itko kako se rjesava ovaj zadatak:
Populacija krijesnica se sastoji od zelenih i zlatnih krijesnica, koje se razmnozavaju na sljedeci nacin: svaka zlatna krijesnica daje dvije zlatne krijesnice i nakon toga umre, a svaka zelena krijesnica prije nego umre daje 3 nove krijesnice od kojih je svaka s vjerojatnoscu 1/2, neovisno o ostalima, zelena ili zlatna. Ako populacija starta od jedne zelene krijesnice, izracunajte ocekivani broj zlatnih krijesnica u n-toj generaciji.
Hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 16:00 sri, 5. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bacamo simetričnu kocku, X sluc. varijabla koja oznacava broj koji je pao na kocki i def. [latex]\displaystyle Y:=\sum_{n=1}^{\infty}\frac{1}{(2X)^n}[/latex]. Treba naci FI sl varijable Y. Dakle, ukoliko red promatramo kao red brojeva onda on svakako konvergira za [latex]x>\frac{1}{2}[/latex] i dobivamo [latex]Y=\frac{1}{2X-1}[/latex], varijabla X poprima vrijednosti [latex]\{1,\dots,6\}[/latex], no tada sl. varijabla Y ocito ne poprima nenegativne cjelobrojne vrijednost. No, moje pitanje jest kako naci FI od Y, najvise me muči to sto Y, ovako dobivena ne poprima cjelobrojne vrijednosti, stoga nemam ideje kako to rijesiti.
Unaprijed hvala.
Bacamo simetričnu kocku, X sluc. varijabla koja oznacava broj koji je pao na kocki i def. . Treba naci FI sl varijable Y. Dakle, ukoliko red promatramo kao red brojeva onda on svakako konvergira za i dobivamo , varijabla X poprima vrijednosti , no tada sl. varijabla Y ocito ne poprima nenegativne cjelobrojne vrijednost. No, moje pitanje jest kako naci FI od Y, najvise me muči to sto Y, ovako dobivena ne poprima cjelobrojne vrijednosti, stoga nemam ideje kako to rijesiti.
Unaprijed hvala.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 19:22 čet, 13. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam par nejasnoća pa ako ima netko tko zna:

Kod jednostavnog procesa grananja, ako startamo s više od jedne jedinke (npr. s n jedinki) kako se računa vjerojatnost izumiranja: kao PI^n ili mi je funkcija izvodnica (P(s))^n pa to izjednačim sa s i nađem rješenje PI)?


Opet jedn.proces grananja: ako starta s 2 jedinke i svaka ima drugačiju distribuciju, i nezavisne su, kako računam vj. izumiranja PI: izračunam vjer. izumiranja prve, pa druge i pomnožim- zbog nezavisnosti- ili izračunam zajedničku funkciju izvodnicu (X1+ X2) i pomoću toga nađem PI?


Hvala
Imam par nejasnoća pa ako ima netko tko zna:

Kod jednostavnog procesa grananja, ako startamo s više od jedne jedinke (npr. s n jedinki) kako se računa vjerojatnost izumiranja: kao PI^n ili mi je funkcija izvodnica (P(s))^n pa to izjednačim sa s i nađem rješenje PI)?


Opet jedn.proces grananja: ako starta s 2 jedinke i svaka ima drugačiju distribuciju, i nezavisne su, kako računam vj. izumiranja PI: izračunam vjer. izumiranja prve, pa druge i pomnožim- zbog nezavisnosti- ili izračunam zajedničku funkciju izvodnicu (X1+ X2) i pomoću toga nađem PI?


Hvala


[Vrh]
Kobra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 02. 2005. (10:23:52)
Postovi: (48)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 2
Lokacija: Ferenščica/Podstrana

PostPostano: 20:38 čet, 13. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]
Kod jednostavnog procesa grananja, ako startamo s više od jedne jedinke (npr. s n jedinki) kako se računa vjerojatnost izumiranja: kao PI^n ili mi je funkcija izvodnica (P(s))^n pa to izjednačim sa s i nađem rješenje PI)?
Hvala[/quote]
Populaciju od n jedinki možemo zamisliti kao n jednostavnih procesa grananja. Stoga je i vjerojantnost izumiranja jednaka [latex]\Pi^{n}[/latex] gdje je [latex]\Pi[/latex] vjerojatnost izumiranja jedne jedinke.
[quote="Anonymous"]
Opet jedn.proces grananja: ako starta s 2 jedinke i svaka ima drugačiju distribuciju, i nezavisne su, kako računam vj. izumiranja PI: izračunam vjer. izumiranja prve, pa druge i pomnožim- zbog nezavisnosti- ili izračunam zajedničku funkciju izvodnicu (X1+ X2) i pomoću toga nađem PI?[/quote]

Analogno gornjem razmišljanju, vjerojatnost izumiranja je dana sa [latex]\Pi_{1}\Pi_{2}[/latex] gdje su [latex]\Pi_{1}[/latex] i [latex]\Pi_{2} [/latex]vjerojatnosti izumiranja svake od jedinki.
Anonymous (napisa):

Kod jednostavnog procesa grananja, ako startamo s više od jedne jedinke (npr. s n jedinki) kako se računa vjerojatnost izumiranja: kao PI^n ili mi je funkcija izvodnica (P(s))^n pa to izjednačim sa s i nađem rješenje PI)?
Hvala

Populaciju od n jedinki možemo zamisliti kao n jednostavnih procesa grananja. Stoga je i vjerojantnost izumiranja jednaka gdje je vjerojatnost izumiranja jedne jedinke.
Anonymous (napisa):

Opet jedn.proces grananja: ako starta s 2 jedinke i svaka ima drugačiju distribuciju, i nezavisne su, kako računam vj. izumiranja PI: izračunam vjer. izumiranja prve, pa druge i pomnožim- zbog nezavisnosti- ili izračunam zajedničku funkciju izvodnicu (X1+ X2) i pomoću toga nađem PI?


Analogno gornjem razmišljanju, vjerojatnost izumiranja je dana sa gdje su i vjerojatnosti izumiranja svake od jedinki.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 14:54 pon, 17. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="jana"]Zna li itko kako se rjesava ovaj zadatak:
Populacija krijesnica se sastoji od zelenih i zlatnih krijesnica, koje se razmnozavaju na sljedeci nacin: svaka zlatna krijesnica daje dvije zlatne krijesnice i nakon toga umre, a svaka zelena krijesnica prije nego umre daje 3 nove krijesnice od kojih je svaka s vjerojatnoscu 1/2, neovisno o ostalima, zelena ili zlatna. Ako populacija starta od jedne zelene krijesnice, izracunajte ocekivani broj zlatnih krijesnica u n-toj generaciji.
Hvala[/quote]

Zn=zelene jedinke
Tn=zlatne jedinke

Z0=1 T0=0
Z1 T1=3-Z1 (ukupno 3 jedinke)
Z2 T2=2*T1 + 3*Z1 -Z2
Z3 T3=2*T2 + 3*Z2 - Z3
...
[latex] T_n = 2*T_{n-1} + 3*Z_{n-1} - Z_n [/latex]

Z1~B(3,1/2) => E[Z1]=3/2
[latex] E[T_n]= 2*E[T_{n-1}] + 3*( (3/2)^{n-1}) - (3/2)^n
= 2*E[T_{n-1}] + (3/2)^{n} [/latex]

i sada imas rekurziju
jana (napisa):
Zna li itko kako se rjesava ovaj zadatak:
Populacija krijesnica se sastoji od zelenih i zlatnih krijesnica, koje se razmnozavaju na sljedeci nacin: svaka zlatna krijesnica daje dvije zlatne krijesnice i nakon toga umre, a svaka zelena krijesnica prije nego umre daje 3 nove krijesnice od kojih je svaka s vjerojatnoscu 1/2, neovisno o ostalima, zelena ili zlatna. Ako populacija starta od jedne zelene krijesnice, izracunajte ocekivani broj zlatnih krijesnica u n-toj generaciji.
Hvala


Zn=zelene jedinke
Tn=zlatne jedinke

Z0=1 T0=0
Z1 T1=3-Z1 (ukupno 3 jedinke)
Z2 T2=2*T1 + 3*Z1 -Z2
Z3 T3=2*T2 + 3*Z2 - Z3
...


Z1~B(3,1/2) ⇒ E[Z1]=3/2


i sada imas rekurziju



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 23:19 pon, 17. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mali Marko(2) je pametno dijete i vec zna napisati dva slova: A i M. Marko
kada pise po papiru on pise slova jedna za drugim, slijeva nadesno, tako da s vjerojatnoscu 0.5 napise slovo A odnosno M. Oznacimo sa T prvo vrijeme kada je mali Marko napisao string MAMA. Odredite E[T], tj. ocekivani broj ispisanih slova do pojave rijeci MAMA
Moze mi neko please rijesit ovaj zadatak!!! :D
Mali Marko(2) je pametno dijete i vec zna napisati dva slova: A i M. Marko
kada pise po papiru on pise slova jedna za drugim, slijeva nadesno, tako da s vjerojatnoscu 0.5 napise slovo A odnosno M. Oznacimo sa T prvo vrijeme kada je mali Marko napisao string MAMA. Odredite E[T], tj. ocekivani broj ispisanih slova do pojave rijeci MAMA
Moze mi neko please rijesit ovaj zadatak!!! Very Happy


[Vrh]
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 10:13 uto, 18. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

imas ovaj zadatak rijesen na ovogodisnjim vjezbama

evo ti moje rjesenje.
stavi S={0, 1, 2, 3, 4}
0=nema nijedno slovo u nizu
1=ima samo M
2=ima MA
3=ima MAM
4=ima MAMA

iz 0 moze doci u M( stanje 1) ili A( stanje 0)
iz 1 moze doci u MA( stanje 2) ili MM(stanje 1)
iz 2 moze doci u MAM( stanje 3) ili MAA(stanje 0)
iz 3 moze doci u MAMA( stanje 4) ili MAMM( stanje 1)
iz 4 moze doci u MAMAM( stanje 1) ili MAMAA( stanje 0)

[latex]P=\left[ \begin{array}{ccccc}
1/2 & 1/2 & 0 & 0 &0 \\
0 & 1/2 & 1/2 & 0 &0 \\
1/2 & 0 & 0 & 1/2 &0 \\
0 & 1/2 & 0 & 0 & 1/2 \\
1/2 & 0 & 0 & 1/2 &0
\end{array} \right] [/latex]

stavi 4 kao apsorpcijsko i onda odredi [latex]E_{0}[ \tau] [/latex]
imas ovaj zadatak rijesen na ovogodisnjim vjezbama

evo ti moje rjesenje.
stavi S={0, 1, 2, 3, 4}
0=nema nijedno slovo u nizu
1=ima samo M
2=ima MA
3=ima MAM
4=ima MAMA

iz 0 moze doci u M( stanje 1) ili A( stanje 0)
iz 1 moze doci u MA( stanje 2) ili MM(stanje 1)
iz 2 moze doci u MAM( stanje 3) ili MAA(stanje 0)
iz 3 moze doci u MAMA( stanje 4) ili MAMM( stanje 1)
iz 4 moze doci u MAMAM( stanje 1) ili MAMAA( stanje 0)



stavi 4 kao apsorpcijsko i onda odredi



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 10:54 uto, 18. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moze li netko rijesiti ovaj zadatak:
Neka je zadan ML sa neprekidnim vremenom i skupom stanja S={0,1,2} i neka je Q odgovarajuca matrica prijelaza pripadnog diskretnog lanca i imamo funkciju lambda.
Treba odrediti [b]ocekivano vrijeme drugog skoka procesa[/b], ako je pocetna distribucija p=(p0,p1,p2).
Hvala:)
Moze li netko rijesiti ovaj zadatak:
Neka je zadan ML sa neprekidnim vremenom i skupom stanja S={0,1,2} i neka je Q odgovarajuca matrica prijelaza pripadnog diskretnog lanca i imamo funkciju lambda.
Treba odrediti ocekivano vrijeme drugog skoka procesa, ako je pocetna distribucija p=(p0,p1,p2).
Hvala:)


[Vrh]
Gost






PostPostano: 11:00 uto, 18. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moze li netko napisati kako izgleda matrica prijelaza za ovaj zadatak:

Jedan kosarkas pogadja svoje suteve sa slijedecim vjerojatnostima:
s vjer. 1/2 ako je promasio posljednja dva suta,
s vjerojatnoscu 2/3 ako je pogodio jedan od svoja dva posljednja suta
i s vjer. 3/4 ako je pogodio oba svoja dva posljednja suta.

Za prostor stanja uzmite S={PP,PU,UP,UU} gdje stanje predstavlja uredjeni par posljednja dva kosarkaseva suta, P-promasaj,U-ubacaj.
Moze li netko napisati kako izgleda matrica prijelaza za ovaj zadatak:

Jedan kosarkas pogadja svoje suteve sa slijedecim vjerojatnostima:
s vjer. 1/2 ako je promasio posljednja dva suta,
s vjerojatnoscu 2/3 ako je pogodio jedan od svoja dva posljednja suta
i s vjer. 3/4 ako je pogodio oba svoja dva posljednja suta.

Za prostor stanja uzmite S={PP,PU,UP,UU} gdje stanje predstavlja uredjeni par posljednja dva kosarkaseva suta, P-promasaj,U-ubacaj.


[Vrh]
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 11:32 uto, 18. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Moze li netko napisati kako izgleda matrica prijelaza za ovaj zadatak:

Jedan kosarkas pogadja svoje suteve sa slijedecim vjerojatnostima:
s vjer. 1/2 ako je promasio posljednja dva suta,
s vjerojatnoscu 2/3 ako je pogodio jedan od svoja dva posljednja suta
i s vjer. 3/4 ako je pogodio oba svoja dva posljednja suta.

Za prostor stanja uzmite S={PP,PU,UP,UU} gdje stanje predstavlja uredjeni par posljednja dva kosarkaseva suta, P-promasaj,U-ubacaj.[/quote]

[latex] P = \left[ \begin{array}{cccc}
1/2 & 1/2 & 0 & 0 \\
0 & 0 & 1/3 & 2/3 \\
1/3 & 2/3 & 0 &0 \\
0 & 0 & 1/4 & 3/4
\end{array} \right] [/latex]
Anonymous (napisa):
Moze li netko napisati kako izgleda matrica prijelaza za ovaj zadatak:

Jedan kosarkas pogadja svoje suteve sa slijedecim vjerojatnostima:
s vjer. 1/2 ako je promasio posljednja dva suta,
s vjerojatnoscu 2/3 ako je pogodio jedan od svoja dva posljednja suta
i s vjer. 3/4 ako je pogodio oba svoja dva posljednja suta.

Za prostor stanja uzmite S={PP,PU,UP,UU} gdje stanje predstavlja uredjeni par posljednja dva kosarkaseva suta, P-promasaj,U-ubacaj.





_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 12:10 uto, 18. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gauss, molim te baci pogled na onaj zadatak sa fija izvodnicama (par post-ova iznad).
Unaprijed hvala.
Gauss, molim te baci pogled na onaj zadatak sa fija izvodnicama (par post-ova iznad).
Unaprijed hvala.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 12:31 uto, 18. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

pitao sam asistenta za taj zadatak (jer nismo ucili FI za fje razlicite od nenegativnih cjelobrojnih)
i rekao mi je da je dovoljno bilo napisati distribuciju od Y, tj.
[latex] Y \sim \left( \begin{array}{cccccc}
1 & 1/3 & 1/5 & 1/7 & 1/9 & 1/11 \\
1/6 & 1/6 & 1/6 & 1/6 & 1/6 & 1/6
\end{array} \right) [/latex]
i naravno ovo gore obrazloziti
pitao sam asistenta za taj zadatak (jer nismo ucili FI za fje razlicite od nenegativnih cjelobrojnih)
i rekao mi je da je dovoljno bilo napisati distribuciju od Y, tj.

i naravno ovo gore obrazloziti



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 12:46 uto, 18. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala puno, ipak mislim da je zadatak totalno profulan. Niti u jednoj knjizi iz kombinatorike, vjerojatnosti, analiticke kombinatorike (a vjeruj mi, puno sam ih procitao ) nisam vidio da se fije izvodnice koriste van cjelobrojnih problema. Svejedno hvala.
Hvala puno, ipak mislim da je zadatak totalno profulan. Niti u jednoj knjizi iz kombinatorike, vjerojatnosti, analiticke kombinatorike (a vjeruj mi, puno sam ih procitao ) nisam vidio da se fije izvodnice koriste van cjelobrojnih problema. Svejedno hvala.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Kobra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 02. 2005. (10:23:52)
Postovi: (48)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 2
Lokacija: Ferenščica/Podstrana

PostPostano: 13:18 uto, 18. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="GauSs_"]evo ti moje rjesenje.
stavi S={0, 1, 2, 3, 4}
0=nema nijedno slovo u nizu
1=ima samo M
2=ima MA
3=ima MAM
4=ima MAMA

iz 0 moze doci u M( stanje 1) ili A( stanje 0)
iz 1 moze doci u MA( stanje 2) ili MM(stanje 1)
iz 2 moze doci u MAM( stanje 3) ili MAA(stanje 0)
iz 3 moze doci u MAMA( stanje 4) ili MAMM( stanje 1)
iz 4 moze doci u MAMAM( stanje 1) ili MAMAA( stanje 0)[/quote]

Možda sam nešto propustio, ali zar iz stanja 4 MAMA, dodavanjem slova M ne dolazimo u stanje 3? MA(MAM)? Ili se 4. i 5. slovo ne uzimaju ponovno u obzir budući da su već formirali traženu riječ?
GauSs_ (napisa):
evo ti moje rjesenje.
stavi S={0, 1, 2, 3, 4}
0=nema nijedno slovo u nizu
1=ima samo M
2=ima MA
3=ima MAM
4=ima MAMA

iz 0 moze doci u M( stanje 1) ili A( stanje 0)
iz 1 moze doci u MA( stanje 2) ili MM(stanje 1)
iz 2 moze doci u MAM( stanje 3) ili MAA(stanje 0)
iz 3 moze doci u MAMA( stanje 4) ili MAMM( stanje 1)
iz 4 moze doci u MAMAM( stanje 1) ili MAMAA( stanje 0)


Možda sam nešto propustio, ali zar iz stanja 4 MAMA, dodavanjem slova M ne dolazimo u stanje 3? MA(MAM)? Ili se 4. i 5. slovo ne uzimaju ponovno u obzir budući da su već formirali traženu riječ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 13:21 uto, 18. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Kobra"][quote="GauSs_"]
...
iz 4 moze doci u MAMAM( stanje 1) ili MAMAA( stanje 0)[/quote]

Možda sam nešto propustio, ali zar iz stanja 4 MAMA, dodavanjem slova M ne dolazimo u stanje 3? MA(MAM)? Ili se 4. i 5. slovo ne uzimaju ponovno u obzir budući da su već formirali traženu riječ?[/quote]

ma u pravu si, moj lapsus. Matricu sam ispunio dobro.
Kobra (napisa):
GauSs_ (napisa):

...
iz 4 moze doci u MAMAM( stanje 1) ili MAMAA( stanje 0)


Možda sam nešto propustio, ali zar iz stanja 4 MAMA, dodavanjem slova M ne dolazimo u stanje 3? MA(MAM)? Ili se 4. i 5. slovo ne uzimaju ponovno u obzir budući da su već formirali traženu riječ?


ma u pravu si, moj lapsus. Matricu sam ispunio dobro.



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 14:23 uto, 18. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Moze li netko rijesiti ovaj zadatak:
Neka je zadan ML sa neprekidnim vremenom i skupom stanja S={0,1,2} i neka je Q odgovarajuca matrica prijelaza pripadnog diskretnog lanca i imamo funkciju lambda.
Treba odrediti [b]ocekivano vrijeme drugog skoka procesa[/b], ako je pocetna distribucija p=(p0,p1,p2).
Hvala:)[/quote]

A rjesenje ovog?
Anonymous (napisa):
Moze li netko rijesiti ovaj zadatak:
Neka je zadan ML sa neprekidnim vremenom i skupom stanja S={0,1,2} i neka je Q odgovarajuca matrica prijelaza pripadnog diskretnog lanca i imamo funkciju lambda.
Treba odrediti ocekivano vrijeme drugog skoka procesa, ako je pocetna distribucija p=(p0,p1,p2).
Hvala:)


A rjesenje ovog?


[Vrh]
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 14:34 uto, 18. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]...

A rjesenje ovog?[/quote]
nazalost jos nisam stigao do toga. to ce ti morati netko drugi odgovoriti
Anonymous (napisa):
...

A rjesenje ovog?

nazalost jos nisam stigao do toga. to ce ti morati netko drugi odgovoriti



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
LSSD
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2005. (19:11:16)
Postovi: (CB)16
Sarma = la pohva - posuda
16 = 19 - 3
Lokacija: SD CN

PostPostano: 14:37 uto, 18. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znas li rijesenje slijedeceg:
Neka su X i Y nezavisne cjelobrojne nenegativne slucajne varijable takve da je X+Y binomna sa parametrima (n,p). Dokazite da postoje m1,m2 takvi da je m1+m2=n, X je binomna s parametrima (m1,p), a Y binomna s parametrima (m2,p).

Znam da je zbroj dvije nezavisne binomne binomna, ali me zanima kako ide ova obratna konstrukcija:)
Znas li rijesenje slijedeceg:
Neka su X i Y nezavisne cjelobrojne nenegativne slucajne varijable takve da je X+Y binomna sa parametrima (n,p). Dokazite da postoje m1,m2 takvi da je m1+m2=n, X je binomna s parametrima (m1,p), a Y binomna s parametrima (m2,p).

Znam da je zbroj dvije nezavisne binomne binomna, ali me zanima kako ide ova obratna konstrukcija:)



_________________
' Zasto jednostavno kad moze i komplicirano?'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Stranica 1 / 4.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan