Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

pitanja za kolokvije
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Vektorski prostori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 12:10 pon, 26. 9. 2011    Naslov: pitanja za kolokvije Citirajte i odgovorite

vidio sam da na stranici postoje pitanja za završni ispit i kolokvije pa me zanima da li se nastavnici zaista prdržavaju tih teoriskih pitanja? naučim te odgovore i to je otprilike to? :D zna li itko?
vidio sam da na stranici postoje pitanja za završni ispit i kolokvije pa me zanima da li se nastavnici zaista prdržavaju tih teoriskih pitanja? naučim te odgovore i to je otprilike to? Very Happy zna li itko?


[Vrh]
pravipurger
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 07. 2009. (10:29:44)
Postovi: (128)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
29 = 37 - 8

PostPostano: 12:39 pon, 26. 9. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što se teorije tiče da, dostupni su i stari kolokviji pa se možeš i uvjerit u to :)
Što se teorije tiče da, dostupni su i stari kolokviji pa se možeš i uvjerit u to Smile



_________________
No, you clearly don’t know who you’re talking to, so let me clue you in: I am not in danger, Skylar. I am the danger. A guy opens his door and gets shot and you think that of me? No. I am the one who knocks.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Goran Muic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 06. 2006. (09:18:23)
Postovi: (71)16
Sarma = la pohva - posuda
17 = 21 - 4

PostPostano: 22:03 pon, 26. 9. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Teorijska pitanja nece se mjenjati ove godine. Prosle godine primjetili smo da ''kruzi'' dosta krivih rjesenja teorijskih pitanja. To je rezultiralo slabijim ocjenama dijela studenata na zavrsnom ispitu. Moj je prijedlog da idete redovito na predavanja i da iz njih napisete odgovore na pitanja.
Predavanja ce biti diostupna on-lina na http://web.math.hr/~gmuic/predavanja/vp.pdf
Teorijska pitanja nece se mjenjati ove godine. Prosle godine primjetili smo da ''kruzi'' dosta krivih rjesenja teorijskih pitanja. To je rezultiralo slabijim ocjenama dijela studenata na zavrsnom ispitu. Moj je prijedlog da idete redovito na predavanja i da iz njih napisete odgovore na pitanja.
Predavanja ce biti diostupna on-lina na http://web.math.hr/~gmuic/predavanja/vp.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rom
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2010. (11:10:35)
Postovi: (2D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 4

PostPostano: 11:54 pet, 7. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moze li netko objasniti kako bi isli dokazi za 2.8. i 2.9. Hvala!

http://web.math.hr/nastava/vekt/VP1.pdf
Moze li netko objasniti kako bi isli dokazi za 2.8. i 2.9. Hvala!

http://web.math.hr/nastava/vekt/VP1.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pbakic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2009. (17:48:30)
Postovi: (143)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
83 = 86 - 3

PostPostano: 13:16 pet, 7. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zapravo su dosta slicna ta 2 zadatka:
2.9:
Neka je x iz V takav da ga ponistavaju svi funkcionali iz V'.
Zadajmo bazu za V: [latex](e_1,\dots,e_n)[/latex] i nadjimo njoj dualnu bazu za V', [latex](f_1,\dots,f_n)[/latex]. Sada x raspisemo po vektorima nase baze:
[latex]\displaystyle x=\sum_{i=1}^n \alpha_ie_i[/latex]

Sada gledamo kako [latex]f_j[/latex] djeluje na x, za j=1,..., n
[latex]\displaystyle 0=f_j(x)=\sum_{i=1}^n \alpha_if_j(e_i) = \alpha_j[/latex]
pritom prva jednakost vrijedi jer svaki funkcional slika x u 0, druga vrijedi zbog linearnosti, a 3. je iz svojstva dualne baze: [latex] f_j(e_i)=\delta_{ij}[/latex]
iz ovoga se vidi da su svi koeficijenti alfa=0, pa je i x=0.

2.8
Slijedi iz 2.9:
Neka je [latex]x \in \bigcap_{i=1}^n ker f_i[/latex]
To znaci da svaki funkcional iz baze slika x u 0, ali iz toga direktno zakljucujemo da isto vrijedi za sve funkcionale iz V' (jer se svaki funkcional moze prikazati kao linearna kombinacija funkcionala iz baze).
Sada se zadatak svodi na 2.9 - x ponistavaju svi funkcionali, pa mora biti x=0.
Zapravo su dosta slicna ta 2 zadatka:
2.9:
Neka je x iz V takav da ga ponistavaju svi funkcionali iz V'.
Zadajmo bazu za V: i nadjimo njoj dualnu bazu za V', . Sada x raspisemo po vektorima nase baze:


Sada gledamo kako djeluje na x, za j=1,..., n

pritom prva jednakost vrijedi jer svaki funkcional slika x u 0, druga vrijedi zbog linearnosti, a 3. je iz svojstva dualne baze:
iz ovoga se vidi da su svi koeficijenti alfa=0, pa je i x=0.

2.8
Slijedi iz 2.9:
Neka je
To znaci da svaki funkcional iz baze slika x u 0, ali iz toga direktno zakljucujemo da isto vrijedi za sve funkcionale iz V' (jer se svaki funkcional moze prikazati kao linearna kombinacija funkcionala iz baze).
Sada se zadatak svodi na 2.9 - x ponistavaju svi funkcionali, pa mora biti x=0.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rom
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2010. (11:10:35)
Postovi: (2D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 4

PostPostano: 21:45 pon, 24. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Na vjezbama smo radili zadatak kad imamo zadan minimalni polinom od A, i onda treba odrediti minimalni polinom od A^100. Moje pitanje je kak bi to islo kad A ne bi bio dijagonalizabilan?
Na vjezbama smo radili zadatak kad imamo zadan minimalni polinom od A, i onda treba odrediti minimalni polinom od A^100. Moje pitanje je kak bi to islo kad A ne bi bio dijagonalizabilan?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pravipurger
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 07. 2009. (10:29:44)
Postovi: (128)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
29 = 37 - 8

PostPostano: 18:25 pet, 4. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Na ovom kolokviju dolaze "samo" pitanja iz pdf-a TEORIJSKA PITANJA ZA PRVI KOLOKVIJ I ZAVRSNI ISPIT ili i još neka?
Na ovom kolokviju dolaze "samo" pitanja iz pdf-a TEORIJSKA PITANJA ZA PRVI KOLOKVIJ I ZAVRSNI ISPIT ili i još neka?



_________________
No, you clearly don’t know who you’re talking to, so let me clue you in: I am not in danger, Skylar. I am the danger. A guy opens his door and gets shot and you think that of me? No. I am the one who knocks.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jackass9
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2009. (10:23:58)
Postovi: (15D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 13 - 21
Lokacija: pod stolom

PostPostano: 19:29 pet, 4. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pravipurger"]Na ovom kolokviju dolaze "samo" pitanja iz pdf-a TEORIJSKA PITANJA ZA PRVI KOLOKVIJ I ZAVRSNI ISPIT ili i još neka?[/quote]

da, samo :)
pravipurger (napisa):
Na ovom kolokviju dolaze "samo" pitanja iz pdf-a TEORIJSKA PITANJA ZA PRVI KOLOKVIJ I ZAVRSNI ISPIT ili i još neka?


da, samo Smile



_________________
Nema mozga do malog mozga
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 18:21 sub, 5. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel može netko reć koji sve naslovi na vježbama što smo radili ulaze u prvi kolokvij?
jel može netko reć koji sve naslovi na vježbama što smo radili ulaze u prvi kolokvij?


[Vrh]
maxi
Gost





PostPostano: 16:39 sub, 19. 1. 2013    Naslov: rang i jezgra Citirajte i odgovorite

kako dokazujemo da su rang i jezgra linearnog operatora vektorski prostori?
kako dokazujemo da su rang i jezgra linearnog operatora vektorski prostori?


[Vrh]
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 19:12 sub, 19. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislis slika i jezgra?

Tako da pokazes da su to potprostori vektorskog prostora u kojem se nalaze (slika je potprostor kodomene operatora, a jezgra domene), a za to je dovoljno pokazati zatvorenost na zbrajanje i mnozenje skalarom. Npr. za jezgru uzmes [tex]u, v[/tex] iz jezgre i dokazujes da je [tex]\alpha u + \beta v[/tex] takodjer iz jezgre. Analogno za sliku.
Mislis slika i jezgra?

Tako da pokazes da su to potprostori vektorskog prostora u kojem se nalaze (slika je potprostor kodomene operatora, a jezgra domene), a za to je dovoljno pokazati zatvorenost na zbrajanje i mnozenje skalarom. Npr. za jezgru uzmes [tex]u, v[/tex] iz jezgre i dokazujes da je [tex]\alpha u + \beta v[/tex] takodjer iz jezgre. Analogno za sliku.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Vektorski prostori Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan