Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pitanje vezano za gradivo
WWW:
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
diegobisbal
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 10. 2010. (21:00:22)
Postovi: (21)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 20:59 sri, 5. 10. 2011    Naslov: Pitanje vezano za gradivo Citirajte i odgovorite

Da li se u analizi radi ogranicenje skupova,ispitivanje skupova da li ima min i max,sup,inf...Ako se radi da li neko ima neke uradene zadatke da to malo prevjezbam.Unaprijed hvala :)
Da li se u analizi radi ogranicenje skupova,ispitivanje skupova da li ima min i max,sup,inf...Ako se radi da li neko ima neke uradene zadatke da to malo prevjezbam.Unaprijed hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 21:45 sri, 5. 10. 2011    Naslov: Re: Pitanje vezano za gradivo Citirajte i odgovorite

Za početak pogledaj ovo: [url=http://web.math.hr/nastava/analiza/files/infsup2.pdf]LINK[/url]
To ćete raditi na vježbama poslije 1. kolokvija.
Za početak pogledaj ovo: LINK
To ćete raditi na vježbama poslije 1. kolokvija.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
diegobisbal
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 10. 2010. (21:00:22)
Postovi: (21)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 13:11 čet, 6. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

To sam vec pogledala,al ne znam kako da uradim zadatke koji nisu uradeni
;(
To sam vec pogledala,al ne znam kako da uradim zadatke koji nisu uradeni
;(


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomislav
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 10. 2010. (20:18:25)
Postovi: (181)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
23 = 116 - 93

PostPostano: 16:33 čet, 6. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Napisi zadatke koji te zanimaju, pa ce ti vec netko pokazati kako se to rjesava.
Napisi zadatke koji te zanimaju, pa ce ti vec netko pokazati kako se to rjesava.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
diegobisbal
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 10. 2010. (21:00:22)
Postovi: (21)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:53 čet, 6. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo neki zadaci,nadam se da ce mi neko moci napisati kako se to radi.Unaprijed hvala

1.{n:n∈N}
2.{1/n:n∈N}
3.{1+〖(-1)〗^n/n:n∈N}
4.{(2n-2)/(n+3):n∈N}
5.{(x^2-2)/(x^2+4):x∈R}
6.{x+4/x:x>0}
7.{〖(-1)〗^n n/(n+1) cos⁡(nπ/2):nϵN}
Evo neki zadaci,nadam se da ce mi neko moci napisati kako se to radi.Unaprijed hvala

1.{n:n∈N}
2.{1/n:n∈N}
3.{1+〖(-1)〗^n/n:n∈N}
4.{(2n-2)/(n+3):n∈N}
5.{(x^2-2)/(x^2+4)Mad∈R}
6.{x+4/xMad>0}
7.{〖(-1)〗^n n/(n+1) cos⁡(nπ/2):nϵN}


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 19:58 čet, 6. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ajmo riješiti nekoliko zadataka... :)

1. [tex]\{n:n\in \mathbb{N}\}[/tex]

Kako bi drugačije mogli zapisati ovaj skup? [tex]\{1, 2, 3, \ldots, \infty\}[/tex]. Sasvim je očito da je u ovom skupu [tex]\inf = \min = 1[/tex], a da supremum i maksimum ne postoji.

2. [tex]\{\frac{1}{n}:n\in\mathbb{N}\}[/tex]

Napišimo prvih nekoliko članova... [tex]\frac{1}{1}=1, \frac{1}{2}, \frac{1}{3}, \ldots[/tex]. Zapravo, vidimo [tex]\lim_{n \to \infty} \frac{1}{n} = 0[/tex]. Čak ako i niste radili limes, a vjerujem da niste, očito je da sa povećanjem broja [tex]n\in\mathbb{N}[/tex], izraz [tex]\frac{1}{n}[/tex] približava se broju [tex]0[/tex], ali ga nikad neće doseći (zašto?). Zaključujemo......[tex]<0, 1][/tex]. Odavde sada vidimo da je [tex]\sup = \max = 1, \inf = 0[/tex], ali minimuma [b]nema[/b].

3. [tex]\{\frac{2n-2}{n+3}:n\in\mathbb{N}\}[/tex]

Postupimo na isti način kao u prethodnom... [tex]0, \frac{2}{5}, \frac{4}{6} = \frac{2}{3}, \frac{6}{7}, \frac{8}{8} = 1, \frac{10}{9}, \frac{12}{10} = \frac{6}{5}, \ldots[/tex]. S obzirom da niste radili limese, vjerojatno bi trebalo raspisati još nekoliko za zaključiti dokle će ići. Ajmo mi to skraćeno preko limesa... [tex]\lim_{n\to\infty}\frac{2n-2}{n+3} = 2[/tex]. Ukratko, bilo bi [tex][0, 2>[/tex]. Tj., [tex]\inf = \min = 0, \sup = 2[/tex], a minimuma [b]nema[/b].

EDIT: Prouči pozorno što Pheonix napisa...naime, to ispod napisano je baš sa dokazom zašto je to tako, dok sam ja napisao onako više intuitivno kako se dođe do rješenja, ali nisam strogo matematički opisao zašto je to zbilja tako.
Ajmo riješiti nekoliko zadataka... Smile

1. [tex]\{n:n\in \mathbb{N}\}[/tex]

Kako bi drugačije mogli zapisati ovaj skup? [tex]\{1, 2, 3, \ldots, \infty\}[/tex]. Sasvim je očito da je u ovom skupu [tex]\inf = \min = 1[/tex], a da supremum i maksimum ne postoji.

2. [tex]\{\frac{1}{n}:n\in\mathbb{N}\}[/tex]

Napišimo prvih nekoliko članova... [tex]\frac{1}{1}=1, \frac{1}{2}, \frac{1}{3}, \ldots[/tex]. Zapravo, vidimo [tex]\lim_{n \to \infty} \frac{1}{n} = 0[/tex]. Čak ako i niste radili limes, a vjerujem da niste, očito je da sa povećanjem broja [tex]n\in\mathbb{N}[/tex], izraz [tex]\frac{1}{n}[/tex] približava se broju [tex]0[/tex], ali ga nikad neće doseći (zašto?). Zaključujemo......[tex]<0, 1][/tex]. Odavde sada vidimo da je [tex]\sup = \max = 1, \inf = 0[/tex], ali minimuma nema.

3. [tex]\{\frac{2n-2}{n+3}:n\in\mathbb{N}\}[/tex]

Postupimo na isti način kao u prethodnom... [tex]0, \frac{2}{5}, \frac{4}{6} = \frac{2}{3}, \frac{6}{7}, \frac{8}{8} = 1, \frac{10}{9}, \frac{12}{10} = \frac{6}{5}, \ldots[/tex]. S obzirom da niste radili limese, vjerojatno bi trebalo raspisati još nekoliko za zaključiti dokle će ići. Ajmo mi to skraćeno preko limesa... [tex]\lim_{n\to\infty}\frac{2n-2}{n+3} = 2[/tex]. Ukratko, bilo bi [tex][0, 2>[/tex]. Tj., [tex]\inf = \min = 0, \sup = 2[/tex], a minimuma nema.

EDIT: Prouči pozorno što Pheonix napisa...naime, to ispod napisano je baš sa dokazom zašto je to tako, dok sam ja napisao onako više intuitivno kako se dođe do rješenja, ali nisam strogo matematički opisao zašto je to zbilja tako.



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein


Zadnja promjena: kenny; 22:57 čet, 6. 10. 2011; ukupno mijenjano 3 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 21:37 čet, 6. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo moja verzija prva dva zadatka (natipkana prije kennya, ali postana poslije) i par hintova za preostale zadatke. Javi ako ih treba dovršiti do kraja. :)
(Inače, neke stvari ovdje je nešto lakše argumentirati s nizovima (osim preko limesa), ali ni njih još niste učili... Pa o tom potom. ;)

Trebalo bi nekako naslutiti kako izgledaju članovi skupa pa bi znali odakle početi, tj. koji maksimum i minimum da tražimo. Često nam tu pomažu i neka druga svojstva, recimo ako su elementi skupa članovi strogo monotonog niza, varirajući predznaci elemenata i slično.

1. [tex]A=\{n:n \in \mathbb{N}\}=\mathbb{N}= \{1,2,3,...\}[/tex]. Tu naslućujemo da je [tex]inf(A)=min(A)=1[/tex], dok [tex]sup(A)[/tex], a ujedno i [tex]max(A)[/tex] ne postoje. Prvo argumentiraš time da ne postoji prirodan broj [tex]n < 1[/tex], a drugu činjenicom da za svaki prirodan broj [tex]n[/tex] postoji prirodan broj [tex]m[/tex] veći od njega, tj. [tex](\forall n \in \mathbb{N})(\exists m \in \mathbb{N}) n<m[/tex] (Arhimedov aksiom).

2. [tex]B=\{\frac{1}{n}:n\in\mathbb{N}\}[/tex]Prema prethodnom zadatku, očekujemo [tex]sup(B)=max(B)=1[/tex], a [tex]inf(B)=0[/tex], [tex]min(B)[/tex] ne postoji. Naime, za [tex]n=1[/tex] je [tex]\frac{1}{n}=\frac{1}{1}=1[/tex], a kada bi vrijedilo [tex]\frac{1}{n}>1[/tex], to bi povlačilo [tex]1>n[/tex], što nije moguće jer je [tex]n \in \mathbb{N}[/tex]. Slično, po Arhimedovom aksiomu vrijedi: [tex](\forall n \in \mathbb{N})(\exists m \in \mathbb{N}) \frac{1}{m}<\frac{1}{n}[/tex] (ista nejednakost podijeljena s [tex]mn[/tex]). Znači da uvijek postoji manji broj od [tex]\frac{1}{n}[/tex] koji je element istog skupa (iz ovoga znaš da minimum ne postoji), ali znaš da je [tex]\frac{1}{n}>0[/tex] (jer je pozitivan) - iz toga slijedi infimum.

3. Slično kao i 2., samo moraš posebno gledati što ako je [tex]n[/tex] paran, odnosno neparan (da se riješiš izraza [tex](-1)^n[/tex]). Dobiješ dva slučaja koja se svode na 2. zadatak. (Konačno rješenje je veći supremum, odnosno manji infimum ta dva slučaja.)

4. [tex]\frac{2n-2}{n+3}=\frac{2n+6-4}{n+3}=2-\frac{4}{n+3}[/tex]. Zadatak se svodi na promatranje nastaloga razlomka, a to je opet slično 2. zadatku.

5. [tex]\frac{x^2-2}{x^2+4}=1+\frac{6}{x^2+4}[/tex]
U ovom zadatku je osnovna razlika što je [tex]x \in \mathbb{R}[/tex], znači nije nužno prirodni broj. Međutim, znaš da je razlomak manji što je nazivnik veći, a kako je [tex]x^2 \geq 0[/tex], odnosno [tex]x^2 + 4 \geq 4[/tex], promatraš izraz sličnom argumentacijom kao i u 2. zadatku.

6. Ne znam što da ti natuknem, a da ne riješim zadatak. Probaj uvrštavanjem nekih "korisnih" vrijednosti naslutiti rješenje pa probaj i dokazati da je to tako.

7. Slično 3. zadatku, ali moraš dodatno paziti zbog kosinusa. Odnosno, kakve sve vrijednosti ima [tex]cos(\frac{n \pi}{2}), n \in \mathbb{N}[/tex] i kada? Uvrsti prvih nekoliko i nasluti.

Eto! Nisu riješeni svi zadaci, ne bi bilo u redu da ti pokvarimo zadovoljstvo pa da nemaš što više rješavati. :D
Probaj sama pa, ako zapneš, pitaj za drugi hint ili za rješenje zadatka.
Evo moja verzija prva dva zadatka (natipkana prije kennya, ali postana poslije) i par hintova za preostale zadatke. Javi ako ih treba dovršiti do kraja. Smile
(Inače, neke stvari ovdje je nešto lakše argumentirati s nizovima (osim preko limesa), ali ni njih još niste učili... Pa o tom potom. Wink

Trebalo bi nekako naslutiti kako izgledaju članovi skupa pa bi znali odakle početi, tj. koji maksimum i minimum da tražimo. Često nam tu pomažu i neka druga svojstva, recimo ako su elementi skupa članovi strogo monotonog niza, varirajući predznaci elemenata i slično.

1. [tex]A=\{n:n \in \mathbb{N}\}=\mathbb{N}= \{1,2,3,...\}[/tex]. Tu naslućujemo da je [tex]inf(A)=min(A)=1[/tex], dok [tex]sup(A)[/tex], a ujedno i [tex]max(A)[/tex] ne postoje. Prvo argumentiraš time da ne postoji prirodan broj [tex]n < 1[/tex], a drugu činjenicom da za svaki prirodan broj [tex]n[/tex] postoji prirodan broj [tex]m[/tex] veći od njega, tj. [tex](\forall n \in \mathbb{N})(\exists m \in \mathbb{N}) n<m[/tex] (Arhimedov aksiom).

2. [tex]B=\{\frac{1}{n}:n\in\mathbb{N}\}[/tex]Prema prethodnom zadatku, očekujemo [tex]sup(B)=max(B)=1[/tex], a [tex]inf(B)=0[/tex], [tex]min(B)[/tex] ne postoji. Naime, za [tex]n=1[/tex] je [tex]\frac{1}{n}=\frac{1}{1}=1[/tex], a kada bi vrijedilo [tex]\frac{1}{n}>1[/tex], to bi povlačilo [tex]1>n[/tex], što nije moguće jer je [tex]n \in \mathbb{N}[/tex]. Slično, po Arhimedovom aksiomu vrijedi: [tex](\forall n \in \mathbb{N})(\exists m \in \mathbb{N}) \frac{1}{m}<\frac{1}{n}[/tex] (ista nejednakost podijeljena s [tex]mn[/tex]). Znači da uvijek postoji manji broj od [tex]\frac{1}{n}[/tex] koji je element istog skupa (iz ovoga znaš da minimum ne postoji), ali znaš da je [tex]\frac{1}{n}>0[/tex] (jer je pozitivan) - iz toga slijedi infimum.

3. Slično kao i 2., samo moraš posebno gledati što ako je [tex]n[/tex] paran, odnosno neparan (da se riješiš izraza [tex](-1)^n[/tex]). Dobiješ dva slučaja koja se svode na 2. zadatak. (Konačno rješenje je veći supremum, odnosno manji infimum ta dva slučaja.)

4. [tex]\frac{2n-2}{n+3}=\frac{2n+6-4}{n+3}=2-\frac{4}{n+3}[/tex]. Zadatak se svodi na promatranje nastaloga razlomka, a to je opet slično 2. zadatku.

5. [tex]\frac{x^2-2}{x^2+4}=1+\frac{6}{x^2+4}[/tex]
U ovom zadatku je osnovna razlika što je [tex]x \in \mathbb{R}[/tex], znači nije nužno prirodni broj. Međutim, znaš da je razlomak manji što je nazivnik veći, a kako je [tex]x^2 \geq 0[/tex], odnosno [tex]x^2 + 4 \geq 4[/tex], promatraš izraz sličnom argumentacijom kao i u 2. zadatku.

6. Ne znam što da ti natuknem, a da ne riješim zadatak. Probaj uvrštavanjem nekih "korisnih" vrijednosti naslutiti rješenje pa probaj i dokazati da je to tako.

7. Slično 3. zadatku, ali moraš dodatno paziti zbog kosinusa. Odnosno, kakve sve vrijednosti ima [tex]cos(\frac{n \pi}{2}), n \in \mathbb{N}[/tex] i kada? Uvrsti prvih nekoliko i nasluti.

Eto! Nisu riješeni svi zadaci, ne bi bilo u redu da ti pokvarimo zadovoljstvo pa da nemaš što više rješavati. Very Happy
Probaj sama pa, ako zapneš, pitaj za drugi hint ili za rješenje zadatka.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 13:05 uto, 13. 12. 2011    Naslov: Inverzna funkcija jedinstvena Citirajte i odgovorite

Imam i ja jedno pitanje vezano uz jedinstvenost inverzne funkcije (znam da je nevezano uz ono što se sada radi, ali ipak). :D
Ovako smo mi dokazivali da je inverzna funkcija nejedinstvena:
Pretpostavimo da postoje dvije inverzne funkcije, [tex]g_1, g_2 : A \to B[/tex].
[tex]g_1 = g_1 \circ i_A = g_1 \circ (f \circ g_2) = (g_1 \circ f) \circ g_2 = i_B \circ g_2 = g_2[/tex]

Prije toga smo rekli da vrijedi [tex]g \circ f = i_A[/tex] te [tex]f \circ g = i_B[/tex].
Zašto smo onda pisali [tex]g_1 = g_1 \circ i_A = g_1 \circ (f \circ g_2)[/tex] kad je [tex]f \circ g_2[/tex] jednako [tex]i_B[/tex] ? :shock:

[size=9](P.S. Nadam se da nema tipfelera.)[/size]
Imam i ja jedno pitanje vezano uz jedinstvenost inverzne funkcije (znam da je nevezano uz ono što se sada radi, ali ipak). Very Happy
Ovako smo mi dokazivali da je inverzna funkcija nejedinstvena:
Pretpostavimo da postoje dvije inverzne funkcije, [tex]g_1, g_2 : A \to B[/tex].
[tex]g_1 = g_1 \circ i_A = g_1 \circ (f \circ g_2) = (g_1 \circ f) \circ g_2 = i_B \circ g_2 = g_2[/tex]

Prije toga smo rekli da vrijedi [tex]g \circ f = i_A[/tex] te [tex]f \circ g = i_B[/tex].
Zašto smo onda pisali [tex]g_1 = g_1 \circ i_A = g_1 \circ (f \circ g_2)[/tex] kad je [tex]f \circ g_2[/tex] jednako [tex]i_B[/tex] ? Shocked

(P.S. Nadam se da nema tipfelera.)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 13:46 uto, 13. 12. 2011    Naslov: Re: Inverzna funkcija jedinstvena Citirajte i odgovorite

[quote="PermutiranoPrase"]Ovako smo mi dokazivali da je inverzna funkcija [b]ne[/b]jedinstvena:[/quote]
Valjda da je jedinstvena?

[quote]Zašto smo onda pisali [tex]g_1 = g_1 \circ i_A = g_1 \circ (f \circ g_2)[/tex] kad je [tex]f \circ g_2[/tex] jednako [tex]i_B[/tex] ? :shock:[/quote]
Vjerojatno zbog pogreške ili inkonzistentnosti u notaciji.

Ovdje su [tex]g_1[/tex] i [tex]g_2[/tex] definirani tako da idu iz A u B. Ali tada [tex]f\circ g_2[/tex] ima domenu A, a [tex]i_B[/tex] ima domenu B, tako da te dvije stvari nikako ne mogu biti jednake. Trebalo bi ići ovako:

Neka je [tex]f\colon A\to B[/tex] bijekcija i pretpostavimo da ima dvije inverzne funkcije [tex]g_1, g_2 \colon B \to A[/tex]. Tada je

[tex]g_1 = g_1 \circ i_B = g_1 \circ (f \circ g_2) = (g_1 \circ f) \circ g_2 = i_A \circ g_2 = g_2[/tex].

Btw. prolazi i dokaz u tvom postu, ali tamo mora biti [tex]f\colon B\to A[/tex] pa je onda [tex]f\circ g_2=i_A[/tex] i [tex]g_1\circ f=i_B[/tex].
PermutiranoPrase (napisa):
Ovako smo mi dokazivali da je inverzna funkcija nejedinstvena:

Valjda da je jedinstvena?

Citat:
Zašto smo onda pisali [tex]g_1 = g_1 \circ i_A = g_1 \circ (f \circ g_2)[/tex] kad je [tex]f \circ g_2[/tex] jednako [tex]i_B[/tex] ? Shocked

Vjerojatno zbog pogreške ili inkonzistentnosti u notaciji.

Ovdje su [tex]g_1[/tex] i [tex]g_2[/tex] definirani tako da idu iz A u B. Ali tada [tex]f\circ g_2[/tex] ima domenu A, a [tex]i_B[/tex] ima domenu B, tako da te dvije stvari nikako ne mogu biti jednake. Trebalo bi ići ovako:

Neka je [tex]f\colon A\to B[/tex] bijekcija i pretpostavimo da ima dvije inverzne funkcije [tex]g_1, g_2 \colon B \to A[/tex]. Tada je

[tex]g_1 = g_1 \circ i_B = g_1 \circ (f \circ g_2) = (g_1 \circ f) \circ g_2 = i_A \circ g_2 = g_2[/tex].

Btw. prolazi i dokaz u tvom postu, ali tamo mora biti [tex]f\colon B\to A[/tex] pa je onda [tex]f\circ g_2=i_A[/tex] i [tex]g_1\circ f=i_B[/tex].



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 14:29 uto, 13. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jest, da je jedinstvena. :D Ok, to ima više smisla. Preinačih, modificirah i sad sve ima smisla. Hvala!
Jest, da je jedinstvena. Very Happy Ok, to ima više smisla. Preinačih, modificirah i sad sve ima smisla. Hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
slonic~tonic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2011. (14:16:34)
Postovi: (84)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 4

PostPostano: 20:38 sub, 26. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko je th(2Arthx) ?? :oops:
Koliko je th(2Arthx) ?? Embarassed



_________________
Lakše je naučiti matematiku nego raditi bez nje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
piccola
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2009. (15:39:50)
Postovi: (D7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 8

PostPostano: 20:52 sub, 26. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Wolfram kaže:

2x/(1+x^2)
Wolfram kaže:

2x/(1+x^2)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jax
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2011. (17:02:21)
Postovi: (F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:48 sri, 30. 5. 2012    Naslov: L'Hospital Citirajte i odgovorite

NIje mi jasan detalj u dokazu L'Hospitalova pravila iz skripte prof. Guljaša.

Neka su f i g funkcije definirane na
I \ {c} ⊂ R, neka su diferencijabilne na tom skupu i neka vrijedi
lim f(x) = 0
x→c
lim g(x) = 0
x→c
g(x) != 0, g′(x) != 0, ∀ x ∈ I \ {c}.

Ako je lim f′(x)/g′(x) = L tada je limf(x)/g(x)= L.
x→c x→c
Sada na pocetku dokaza kaze da (BSO) mozemo pretpostaviti da su f i g neprekidne na I te f(c) = g(c) = 0. Zasto to pretpostavljamo BSO?
NIje mi jasan detalj u dokazu L'Hospitalova pravila iz skripte prof. Guljaša.

Neka su f i g funkcije definirane na
I \ {c} ⊂ R, neka su diferencijabilne na tom skupu i neka vrijedi
lim f(x) = 0
x→c
lim g(x) = 0
x→c
g(x) != 0, g′(x) != 0, ∀ x ∈ I \ {c}.

Ako je lim f′(x)/g′(x) = L tada je limf(x)/g(x)= L.
x→c x→c
Sada na pocetku dokaza kaze da (BSO) mozemo pretpostaviti da su f i g neprekidne na I te f(c) = g(c) = 0. Zasto to pretpostavljamo BSO?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dalmatinčica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (18:46:54)
Postovi: (AC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 4

PostPostano: 18:57 sri, 30. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ako se dobro sjećam, profesor je za to, na predavanju rekao
da i ako nisu neprekidne, dodefiniramo ih u c td je f(c)=g(c)=0
i onda su neprekidne u c
ako se dobro sjećam, profesor je za to, na predavanju rekao
da i ako nisu neprekidne, dodefiniramo ih u c td je f(c)=g(c)=0
i onda su neprekidne u c


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jax
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2011. (17:02:21)
Postovi: (F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:43 sri, 30. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

jasno je sad...
inace nisam bio na tom predavanju pa nisam shvatio iz skripte.
hvala :D
jasno je sad...
inace nisam bio na tom predavanju pa nisam shvatio iz skripte.
hvala Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dalmatinčica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (18:46:54)
Postovi: (AC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 4

PostPostano: 0:12 čet, 31. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

nema na čemu
nema na čemu


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kiara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2011. (23:22:57)
Postovi: (55)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 4

PostPostano: 16:01 čet, 7. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako moze pomoc oko Taylorovog teorema,zasto slijedi na kraju dokaza ako je F'(cx)=0 da je A=f^(n+1)(cx)?
Sta ne bi to trebalo znaciti da je (x-t)^n/n! kad uvrstis cx umjesto t,jednako 1?Zasto je to tako? Hvala! (113. stranica u skripti)[/quote]
Ako moze pomoc oko Taylorovog teorema,zasto slijedi na kraju dokaza ako je F'(cx)=0 da je A=f^(n+1)(cx)?
Sta ne bi to trebalo znaciti da je (x-t)^n/n! kad uvrstis cx umjesto t,jednako 1?Zasto je to tako? Hvala! (113. stranica u skripti)[/quote]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jema
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 09. 2011. (15:56:35)
Postovi: (52)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2

PostPostano: 17:40 čet, 7. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

nisam sigurna ali mislim da zbog ovog... naime, imas sljedece
F'(t)=(x-t)^n /n * [A- f (n+1 der) (t)] ....e sad po Rolleovom tm je F(cx)=0, pa je i derivarija F'(cx)=0, a onda kad se to gore ubaci u onu jednakost upravo ti daje da je A=f(n+1 der)(cx) jer (cx-t)^n nece bit 0 jer je cx po rolleovom tm strogo izmedju x i t (dakle nikad t)..... jasnije sad? )
nisam sigurna ali mislim da zbog ovog... naime, imas sljedece:
F'(t)=(x-t)^n /n * [A- f (n+1 der) (t)] ....e sad po Rolleovom tm je F(cx)=0, pa je i derivarija F'(cx)=0, a onda kad se to gore ubaci u onu jednakost upravo ti daje da je A=f(n+1 der)(cx) jer (cx-t)^n nece bit 0 jer je cx po rolleovom tm strogo izmedju x i t (dakle nikad t)..... jasnije sad? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kiara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2011. (23:22:57)
Postovi: (55)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 4

PostPostano: 18:36 čet, 7. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="jema"]nisam sigurna ali mislim da zbog ovog... naime, imas sljedece:
F'(t)=(x-t)^n /n * [A- f (n+1 der) (t)] ....e sad po Rolleovom tm je F(cx)=0, pa je i derivarija F'(cx)=0, a onda kad se to gore ubaci u onu jednakost upravo ti daje da je A=f(n+1 der)(cx) jer (cx-t)^n nece bit 0 jer je cx po rolleovom tm strogo izmedju x i t (dakle nikad t)..... jasnije sad? :)[/quote]

Ne,nije mi jasno.. :? Imaš funkciju F'(t),znaci da umjesto t ubacujes cx,a ne umjesto x. Ako slijedi da je A=f(n+1 der)(cx) znaci da bi trebalo vrijediti da je (x-cx)^n/n! mora biti 1,a ne vidim zasto?
jema (napisa):
nisam sigurna ali mislim da zbog ovog... naime, imas sljedece:
F'(t)=(x-t)^n /n * [A- f (n+1 der) (t)] ....e sad po Rolleovom tm je F(cx)=0, pa je i derivarija F'(cx)=0, a onda kad se to gore ubaci u onu jednakost upravo ti daje da je A=f(n+1 der)(cx) jer (cx-t)^n nece bit 0 jer je cx po rolleovom tm strogo izmedju x i t (dakle nikad t)..... jasnije sad? Smile


Ne,nije mi jasno.. Confused Imaš funkciju F'(t),znaci da umjesto t ubacujes cx,a ne umjesto x. Ako slijedi da je A=f(n+1 der)(cx) znaci da bi trebalo vrijediti da je (x-cx)^n/n! mora biti 1,a ne vidim zasto?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 19:32 čet, 7. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[tex]F'(c_x) = 0 \quad \Rightarrow \quad \displaystyle\frac{(x-c_x)^n}{n!}(A - f^{(n+1)}(c_x)) = 0 \quad \Rightarrow \quad (A - f^{(n+1)}(c_x)) = 0 \quad \Rightarrow \quad A = f^{(n+1)}(c_x) [/tex]
[tex]F'(c_x) = 0 \quad \Rightarrow \quad \displaystyle\frac{(x-c_x)^n}{n!}(A - f^{(n+1)}(c_x)) = 0 \quad \Rightarrow \quad (A - f^{(n+1)}(c_x)) = 0 \quad \Rightarrow \quad A = f^{(n+1)}(c_x) [/tex]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 1 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan