Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zbog cega je?

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> (Elementarna) teorija brojeva
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Tekster
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 07. 2011. (20:58:18)
Postovi: (1D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 18:58 čet, 29. 9. 2011    Naslov: Zbog cega je? Citirajte i odgovorite

Ono sto me davno kopka jeste to zbog cega je [latex]\frac{1}{0}=\infty[/latex],kako je to uopce dokazano ili vec sta ?
Ono sto me davno kopka jeste to zbog cega je ,kako je to uopce dokazano ili vec sta ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 20:23 čet, 29. 9. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nacrtaj funkciju [tex]\frac{1}{x}[/tex] nekim programom, npr. besplatna [url=www.geogebra.org]GeoGebra[/url] ili [url=www.wolframalpha.com]WolframAlpha[/url]. Promatraj [tex]\lim_{x \to 0} \frac{1}{x}[/tex].
Nacrtaj funkciju [tex]\frac{1}{x}[/tex] nekim programom, npr. besplatna GeoGebra ili WolframAlpha. Promatraj [tex]\lim_{x \to 0} \frac{1}{x}[/tex].



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 22:21 čet, 29. 9. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[tex]\frac{1}{0}[/tex] nije definirano. Operacija dijeljenja je funkcija [tex](x,y)\mapsto \frac{x}{y}[/tex] s domenom [tex]\mathbb{R}\times(\mathbb{R}\setminus\{0\})[/tex] i kodomenom [tex]\mathbb{R}[/tex].

[tex]\infty[/tex] nije realan broj pa tako niti operacija dijeljenja ne može kao rezultat imati [tex]\infty[/tex], već se, kao što je kenny spomenuo, [latex]\frac{1}{0}=\infty[/latex] interpretira u smislu da limes [tex]\lim_{x\to 0}\frac{1}{x}[/tex] divergira, a kad god limes funkcije f divergira, to označujemo sa [tex]\lim_{x\to c}f(x)=\infty[/tex] (u ovom slučaju je [tex]c=0[/tex] i [tex]f(x)=\frac{1}{x}[/tex]).
[tex]\frac{1}{0}[/tex] nije definirano. Operacija dijeljenja je funkcija [tex](x,y)\mapsto \frac{x}{y}[/tex] s domenom [tex]\mathbb{R}\times(\mathbb{R}\setminus\{0\})[/tex] i kodomenom [tex]\mathbb{R}[/tex].

[tex]\infty[/tex] nije realan broj pa tako niti operacija dijeljenja ne može kao rezultat imati [tex]\infty[/tex], već se, kao što je kenny spomenuo, interpretira u smislu da limes [tex]\lim_{x\to 0}\frac{1}{x}[/tex] divergira, a kad god limes funkcije f divergira, to označujemo sa [tex]\lim_{x\to c}f(x)=\infty[/tex] (u ovom slučaju je [tex]c=0[/tex] i [tex]f(x)=\frac{1}{x}[/tex]).



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 22:46 čet, 29. 9. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cini mi se da divergencija (funkcije, a ne limesa, btw) nije bas isto sto i "neograniceni rast". I [tex](-1)^n[/tex] divergira, pa necemo napisati da ide u [tex]\infty[/tex]. ;)
Cini mi se da divergencija (funkcije, a ne limesa, btw) nije bas isto sto i "neograniceni rast". I [tex](-1)^n[/tex] divergira, pa necemo napisati da ide u [tex]\infty[/tex]. Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 5:20 pet, 30. 9. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[tex]\infty[/tex] sam koristio kao oznaku za bilo koju točku izvan (ko)domene (čitavog univerzalnog prostora), ne nužno na rast u beskonačnost, kao npr. u jednotočkovnoj kompaktifikaciji gdje se sa [tex]\infty[/tex] označava bilo koja točka kojom kompaktificiramo X, ali nije u X (ili u primjeru koji si dao, umjesto [tex]\mathbb{R}[/tex] gledam [tex]\mathbb{R}\cup\infty[/tex] gdje je [tex]\infty[/tex] oznaka za klasu ekvivalencije koja sadrži -1 i 1 u [tex]\mathbb{R}/_{\{-1,1\}}[/tex])

Ali da, u realnim brojevima to nije uobičajna konvencija pa pored "kad god limes funkcije f divergira" fali još: i vrijedi [tex]\forall \varepsilon >0~ \exists \delta >0[/tex] td. [tex]f(x)>\varepsilon[/tex] kad god [tex]|x-c|<\delta[/tex].
[tex]\infty[/tex] sam koristio kao oznaku za bilo koju točku izvan (ko)domene (čitavog univerzalnog prostora), ne nužno na rast u beskonačnost, kao npr. u jednotočkovnoj kompaktifikaciji gdje se sa [tex]\infty[/tex] označava bilo koja točka kojom kompaktificiramo X, ali nije u X (ili u primjeru koji si dao, umjesto [tex]\mathbb{R}[/tex] gledam [tex]\mathbb{R}\cup\infty[/tex] gdje je [tex]\infty[/tex] oznaka za klasu ekvivalencije koja sadrži -1 i 1 u [tex]\mathbb{R}/_{\{-1,1\}}[/tex])

Ali da, u realnim brojevima to nije uobičajna konvencija pa pored "kad god limes funkcije f divergira" fali još: i vrijedi [tex]\forall \varepsilon >0~ \exists \delta >0[/tex] td. [tex]f(x)>\varepsilon[/tex] kad god [tex]|x-c|<\delta[/tex].



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Tekster
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 07. 2011. (20:58:18)
Postovi: (1D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 12:01 sub, 1. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala na odgovorima.
Imam jos jedno za pitat.
Vezano je za primjenu kompleksnih brojeva u geometriji,ako imam na primjer jednakostranicni trokut i oko njega opisana kruznica jedinicnog poluprecnika,i sad posto su tacke a,b i c na kruznici da li vazi [latex]a=b+c[/latex]
hvala na odgovorima.
Imam jos jedno za pitat.
Vezano je za primjenu kompleksnih brojeva u geometriji,ako imam na primjer jednakostranicni trokut i oko njega opisana kruznica jedinicnog poluprecnika,i sad posto su tacke a,b i c na kruznici da li vazi


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 15:21 sub, 1. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što su a, b i c? Ako su samo točke na kružnici, onda općenito ne vrijedi. Uzmi a=i, b=1, c=-1. Svo troje su na jediničnoj kružnici u kompleksnoj ravnini, ali ne vrijedi i=1-1=0.
Što su a, b i c? Ako su samo točke na kružnici, onda općenito ne vrijedi. Uzmi a=i, b=1, c=-1. Svo troje su na jediničnoj kružnici u kompleksnoj ravnini, ali ne vrijedi i=1-1=0.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Tekster
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 07. 2011. (20:58:18)
Postovi: (1D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 15:45 sub, 1. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

a,b i c su samo tocke to sam rjesavao jedan geometrijski zadatak i na kraju dobija [latex]-ma=-mb-mc[/latex],to jest treba da vazi [latex]a=b+c[/latex]
a,b i c su samo tocke to sam rjesavao jedan geometrijski zadatak i na kraju dobija ,to jest treba da vazi


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:48 sub, 1. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vrijedi ako su te tocke vrhovi jednakostranicnog trokuta.
Vrijedi ako su te tocke vrhovi jednakostranicnog trokuta.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tekster
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 07. 2011. (20:58:18)
Postovi: (1D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 17:31 sub, 1. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako da to dokazem onda?
Kako da to dokazem onda?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:26 sub, 1. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovisi sto znas o tockama jednakostranicnog trokuta koje leze na kompleksnoj kruznici.

Recimo, razumno jednostavno je koristenjem [url=http://hr.wikipedia.org/wiki/Eulerova_formula]Eulerove formule[/url], uz spoznaju da su tocke jednoliko rasporedjene, i.e. kutevi koje pravci kroz njih i srediste zatvaraju s nenegativnim dijelom osi apscisa su [tex]\varphi[/tex], [tex]\varphi+\frac{2\pi}{3}[/tex] i [tex]\varphi+\frac{4\pi}{3}[/tex].
Ovisi sto znas o tockama jednakostranicnog trokuta koje leze na kompleksnoj kruznici.

Recimo, razumno jednostavno je koristenjem Eulerove formule, uz spoznaju da su tocke jednoliko rasporedjene, i.e. kutevi koje pravci kroz njih i srediste zatvaraju s nenegativnim dijelom osi apscisa su [tex]\varphi[/tex], [tex]\varphi+\frac{2\pi}{3}[/tex] i [tex]\varphi+\frac{4\pi}{3}[/tex].



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tekster
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 07. 2011. (20:58:18)
Postovi: (1D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 10:11 ned, 2. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

fala puno uspio sam sad!ako bude jos nekih nedoumica pitacu vas!
fala puno uspio sam sad!ako bude jos nekih nedoumica pitacu vas!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> (Elementarna) teorija brojeva Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan