Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Popravni kolokvij iz Primijenjene matematičke analize (informacija)
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 21:43 čet, 12. 1. 2012    Naslov: Popravni kolokvij iz Primijenjene matematičke analize Citirajte i odgovorite

Održati će se 23.1. u 12h.

Na kolokviju se piše gradivo cijelog kolegija, 4 zadatka s vježbi (2 ODJ + 2 numerika) i jedan teorijski. Svaki zadatak nosi 20 bodova, dakle sveukupno 100.

Izlaskom na popravni, svi bodovi skupljeni prije toga se brišu.
Da biste mogli izaći na popravni, morate imati u zbroju ukupno barem 10 bodova na kolokvijima.

Za položiti kolegij, potrebno je iz kolokvija i aktivnosti na satu skupiti barem 45 bodova, te pri tome na svakom kolokviju pojedinačno mora biti barem 10 bodova.

Studenti koji neće biti zadovoljni prolaznom ocjenom nakon rezultata drugog kolokvija, mogu također pristupiti popravnom kolokviju uz prethodnu najavu, a time se odriču dotadašnje ocjene, te za njih vrijede ista pravila kao i za "ponavljače" (mogu naravno i pasti kolegij).


PS. Rezultate drugog kolokvija, zadatke i neka rješenja ćete dobiti sredinom sljedećeg tjedna.
Održati će se 23.1. u 12h.

Na kolokviju se piše gradivo cijelog kolegija, 4 zadatka s vježbi (2 ODJ + 2 numerika) i jedan teorijski. Svaki zadatak nosi 20 bodova, dakle sveukupno 100.

Izlaskom na popravni, svi bodovi skupljeni prije toga se brišu.
Da biste mogli izaći na popravni, morate imati u zbroju ukupno barem 10 bodova na kolokvijima.

Za položiti kolegij, potrebno je iz kolokvija i aktivnosti na satu skupiti barem 45 bodova, te pri tome na svakom kolokviju pojedinačno mora biti barem 10 bodova.

Studenti koji neće biti zadovoljni prolaznom ocjenom nakon rezultata drugog kolokvija, mogu također pristupiti popravnom kolokviju uz prethodnu najavu, a time se odriču dotadašnje ocjene, te za njih vrijede ista pravila kao i za "ponavljače" (mogu naravno i pasti kolegij).


PS. Rezultate drugog kolokvija, zadatke i neka rješenja ćete dobiti sredinom sljedećeg tjedna.



_________________
Rafael Mrđen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 20:32 sri, 18. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo drugi kolokvij i neke upute za rješavanje.

Prvi zadatak: Jednadžba je očito Bernoullijeva, pa podjelimo sa [tex]x^4[/tex]; dobijemo [dtex]3\frac{x'}{x^4}+\frac{\tan t}{x^3}+1=0,[/dtex] te primjenimo supstituciju [tex]z=\frac{1}{x^3}[/tex] ([tex]\Rightarrow \ z' = -3 \frac{x'}{x^4}[/tex]). Dobijemo linearnu nehomogenu jednadžbu

[dtex]-z' + z \cdot \tan t = -1[/dtex]

koja se lako riješi, npr. varijacijom konstante:

[dtex]-z' + z \cdot \tan t = 0 \ \Rightarrow \ \frac{dz}{z} = \tan t \cdot dt \ \Rightarrow \ z= \frac{C}{\cos t}[/dtex]


[dtex]-1 = -z' + z \cdot \tan t = -\frac{C' \cdot \cos t + C \cdot \sin t}{\cos^2 t} + \frac{C \cdot \sin t}{\cos^2 t} = -\frac{C'}{\cos t} \ \Rightarrow \ C' = \cos t \ \Rightarrow \ C(t) = \sin t + D.[/dtex]

Pa imamo konačno rješenje zadane jednadžbe: [tex] x= \sqrt[3]{\frac{\cos t}{\sin t + D}}, \ D \in \mathbb{R} [/tex].


Najčešća bezvezna greška: [tex]e^{- \ln \cos t} = - \cos t[/tex], nakon čega se dobije integral koji nije baš jako lagan.


Drugi zadatak: Trebamo numerički rješiti jednadžbu [tex]x^4-5 = 0[/tex]. (Jednadžba [tex] x- \sqrt[4]{5} = 0[/tex] nije dobra jer druga derivacija nula, što ne smije biti za Newtonovu metodu; ni [tex]x^2 - \sqrt{5} = 0[/tex] nije najsretniji izbor, jer se u računu javlja broj [tex]\sqrt[4]{5}[/tex], tj. moramo ga efektivno koristiti da bismo ga izračunali, što nema smisla.) Nakon što nađete dobar interval za start (npr. [tex][1,2][/tex]), ostalo je šablona.

Treći zadatak je dosta dobro riješen.

Četvrti zadatak: Najveći problem je bio u nalaženju [tex]M_4[/tex]. Četvrta derivacija ispadne [tex]e^{-x^2/2} (3-6 x^2+x^4)[/tex], pa se lako izvučete:
[dtex]
|e^{-x^2/2} (3-6 x^2+x^4)| \leq |e^{-x^2/2}|(3 + |6x^2| + |x^4|) \leq 1 \cdot(3+6+1) = 10 =:M_4 \ \ (\text{na } \ [0,1]).[/dtex]

Većina studenata je samo uvrstila točke 0 i 1 u četvrtu derivaciju, i veću proglasila za maksimum. No to nemate pravo napraviti dok ne pokažete da je funkcija monotona (pa se maksimum mora postići na rubu). Iako kaže računalo da je ona monotona na [tex][0,1][/tex], (pa se i dobije na krivi način dobar maksimum), to ipak nije apriori jasno (barem meni) jer ima za faktor polinom četvrtog stupnja. Pa monotonost treba dokazati (najlakše preko pete derivacije).

[size=9][color=#999999]Added after 6 minutes:[/color][/size]

EDIT: U prilogu je popis studenata koji idu na popravni kolokvij.

Ako je netko položio kolegij, a želi na popravnom dobiti bolju ocjenu, neka mi se obavezno javi e-mailom.

Kad saznam, javiti ću tu u kojoj se predavaoni piše.
Evo drugi kolokvij i neke upute za rješavanje.

Prvi zadatak: Jednadžba je očito Bernoullijeva, pa podjelimo sa [tex]x^4[/tex]; dobijemo [dtex]3\frac{x'}{x^4}+\frac{\tan t}{x^3}+1=0,[/dtex] te primjenimo supstituciju [tex]z=\frac{1}{x^3}[/tex] ([tex]\Rightarrow \ z' = -3 \frac{x'}{x^4}[/tex]). Dobijemo linearnu nehomogenu jednadžbu

[dtex]-z' + z \cdot \tan t = -1[/dtex]

koja se lako riješi, npr. varijacijom konstante:

[dtex]-z' + z \cdot \tan t = 0 \ \Rightarrow \ \frac{dz}{z} = \tan t \cdot dt \ \Rightarrow \ z= \frac{C}{\cos t}[/dtex]


[dtex]-1 = -z' + z \cdot \tan t = -\frac{C' \cdot \cos t + C \cdot \sin t}{\cos^2 t} + \frac{C \cdot \sin t}{\cos^2 t} = -\frac{C'}{\cos t} \ \Rightarrow \ C' = \cos t \ \Rightarrow \ C(t) = \sin t + D.[/dtex]

Pa imamo konačno rješenje zadane jednadžbe: [tex] x= \sqrt[3]{\frac{\cos t}{\sin t + D}}, \ D \in \mathbb{R} [/tex].


Najčešća bezvezna greška: [tex]e^{- \ln \cos t} = - \cos t[/tex], nakon čega se dobije integral koji nije baš jako lagan.


Drugi zadatak: Trebamo numerički rješiti jednadžbu [tex]x^4-5 = 0[/tex]. (Jednadžba [tex] x- \sqrt[4]{5} = 0[/tex] nije dobra jer druga derivacija nula, što ne smije biti za Newtonovu metodu; ni [tex]x^2 - \sqrt{5} = 0[/tex] nije najsretniji izbor, jer se u računu javlja broj [tex]\sqrt[4]{5}[/tex], tj. moramo ga efektivno koristiti da bismo ga izračunali, što nema smisla.) Nakon što nađete dobar interval za start (npr. [tex][1,2][/tex]), ostalo je šablona.

Treći zadatak je dosta dobro riješen.

Četvrti zadatak: Najveći problem je bio u nalaženju [tex]M_4[/tex]. Četvrta derivacija ispadne [tex]e^{-x^2/2} (3-6 x^2+x^4)[/tex], pa se lako izvučete:
[dtex]
|e^{-x^2/2} (3-6 x^2+x^4)| \leq |e^{-x^2/2}|(3 + |6x^2| + |x^4|) \leq 1 \cdot(3+6+1) = 10 =:M_4 \ \ (\text{na } \ [0,1]).[/dtex]

Većina studenata je samo uvrstila točke 0 i 1 u četvrtu derivaciju, i veću proglasila za maksimum. No to nemate pravo napraviti dok ne pokažete da je funkcija monotona (pa se maksimum mora postići na rubu). Iako kaže računalo da je ona monotona na [tex][0,1][/tex], (pa se i dobije na krivi način dobar maksimum), to ipak nije apriori jasno (barem meni) jer ima za faktor polinom četvrtog stupnja. Pa monotonost treba dokazati (najlakše preko pete derivacije).

Added after 6 minutes:

EDIT: U prilogu je popis studenata koji idu na popravni kolokvij.

Ako je netko položio kolegij, a želi na popravnom dobiti bolju ocjenu, neka mi se obavezno javi e-mailom.

Kad saznam, javiti ću tu u kojoj se predavaoni piše.



_________________
Rafael Mrđen



popis.pdf
 Description:

Download
 Filename:  popis.pdf
 Filesize:  84.38 KB
 Downloaded:  143 Time(s)


PMA_salabahter.pdf
 Description:

Download
 Filename:  PMA_salabahter.pdf
 Filesize:  123.38 KB
 Downloaded:  168 Time(s)


PMA11-12_kolokvij2.pdf
 Description:

Download
 Filename:  PMA11-12_kolokvij2.pdf
 Filesize:  121.02 KB
 Downloaded:  206 Time(s)



Zadnja promjena: rafaelm; 20:07 sub, 21. 1. 2012; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 16:05 čet, 19. 1. 2012    Naslov: Re: Popravni kolokvij iz Primijenjene matematičke analize Citirajte i odgovorite

[quote="rafaelm"]Održati će se 23.1. u 12h.
Za položiti kolegij, potrebno je iz kolokvija i aktivnosti na satu skupiti barem 45 bodova,[b] te pri tome na svakom kolokviju pojedinačno mora biti barem 10 bodova.[/b]
[/quote]

pitanje za boldano, to je za redovne kolokvije ili to vrijedi i za popravni, tj da treba biti po deset bodova iz oba djela gradiva?

pitam jer je u temi za popravni da da nebi bilo da nismo znali :)
rafaelm (napisa):
Održati će se 23.1. u 12h.
Za položiti kolegij, potrebno je iz kolokvija i aktivnosti na satu skupiti barem 45 bodova, te pri tome na svakom kolokviju pojedinačno mora biti barem 10 bodova.


pitanje za boldano, to je za redovne kolokvije ili to vrijedi i za popravni, tj da treba biti po deset bodova iz oba djela gradiva?

pitam jer je u temi za popravni da da nebi bilo da nismo znali Smile



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 16:58 čet, 19. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="fireball"][quote="rafaelm"]Održati će se 23.1. u 12h.
Za položiti kolegij, potrebno je iz kolokvija i aktivnosti na satu skupiti barem 45 bodova,[b] te pri tome na svakom kolokviju pojedinačno mora biti barem 10 bodova.[/b]
[/quote]

pitanje za boldano, to je za redovne kolokvije ili to vrijedi i za popravni, tj da treba biti po deset bodova iz oba djela gradiva?

pitam jer je u temi za popravni da da nebi bilo da nismo znali :)[/quote]

Hmm zanimljivo pitanje :)

Ne treba, na popravnom je dovoljno skupiti 45 bodova iz bilo čega. (ne broje se bodovi iz aktivnosti sa nastave)

[size=9][color=#999999]Added after 43 minutes:[/color][/size]

Popravni kolokvij će se održati u predavaonici 003.
fireball (napisa):
rafaelm (napisa):
Održati će se 23.1. u 12h.
Za položiti kolegij, potrebno je iz kolokvija i aktivnosti na satu skupiti barem 45 bodova, te pri tome na svakom kolokviju pojedinačno mora biti barem 10 bodova.


pitanje za boldano, to je za redovne kolokvije ili to vrijedi i za popravni, tj da treba biti po deset bodova iz oba djela gradiva?

pitam jer je u temi za popravni da da nebi bilo da nismo znali Smile


Hmm zanimljivo pitanje Smile

Ne treba, na popravnom je dovoljno skupiti 45 bodova iz bilo čega. (ne broje se bodovi iz aktivnosti sa nastave)

Added after 43 minutes:

Popravni kolokvij će se održati u predavaonici 003.



_________________
Rafael Mrđen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
king_oberon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2008. (17:02:03)
Postovi: (22)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 16:16 sub, 21. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

a hoće li biti zadaci riječima ? da li da i na to trošimo koji sat u narednih dan dva ? :)
a hoće li biti zadaci riječima ? da li da i na to trošimo koji sat u narednih dan dva ? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 16:30 sub, 21. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="king_oberon"]a hoće li biti zadaci riječima ? da li da i na to trošimo koji sat u narednih dan dva ? :)[/quote]

Zadaci "s riječima" spadaju u prvi dio kolegija, ODJ.
king_oberon (napisa):
a hoće li biti zadaci riječima ? da li da i na to trošimo koji sat u narednih dan dva ? Smile


Zadaci "s riječima" spadaju u prvi dio kolegija, ODJ.



_________________
Rafael Mrđen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
king_oberon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2008. (17:02:03)
Postovi: (22)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 17:16 sub, 21. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

hmm, a ja imam sitni problem ... sitni ali dinamitni! kako integral od x*e^(x^2) ispadne (1/2)*e^(x^2) ? to mi zbilja nije jasno :( nadam se da neću ispasti preglup ali pokušavam to shvatiti uz sve moguće formule i radnje i nejde mi ...

no dobro, da, supstitucija, da, znam ... :( ahhhh malo mozak više ne radi :( hvala sebi i kolegici :)
hmm, a ja imam sitni problem ... sitni ali dinamitni! kako integral od x*e^(x^2) ispadne (1/2)*e^(x^2) ? to mi zbilja nije jasno Sad nadam se da neću ispasti preglup ali pokušavam to shvatiti uz sve moguće formule i radnje i nejde mi ...

no dobro, da, supstitucija, da, znam ... Sad ahhhh malo mozak više ne radi Sad hvala sebi i kolegici Smile




Zadnja promjena: king_oberon; 17:59 sub, 21. 1. 2012; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pravipurger
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 07. 2009. (10:29:44)
Postovi: (128)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
29 = 37 - 8

PostPostano: 17:54 sub, 21. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nema glupih pitanja :)

[code:1]http://www.wolframalpha.com/input/?i=integrate%28x*e^%28x^2%29%29[/code:1]
Stisni "show steps" i lijepo je objašnjeno.
Nema glupih pitanja Smile

Kod:
http://www.wolframalpha.com/input/?i=integrate%28x*e^%28x^2%29%29

Stisni "show steps" i lijepo je objašnjeno.



_________________
No, you clearly don’t know who you’re talking to, so let me clue you in: I am not in danger, Skylar. I am the danger. A guy opens his door and gets shot and you think that of me? No. I am the one who knocks.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
king_oberon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2008. (17:02:03)
Postovi: (22)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 20:20 sub, 21. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

err, nije mi jasno kako smo došli do maksimuma u četvrtom zadatku iz drugog kolokvija ? kako dokazujemo da je funkcija monotona ? mislim, ja sam izračunao petu derivaciju, dobijem polinom s redom neparnim potencijama koji množimo s e^(-x^2/2) .... i što sad ? što bi trebalo napisati recimo u kolokviju ? zašto ste u Vašem primjeru uzeli da je x u e^(x^2/2) jednak 0 a u ostatku polinoma jednak 1? inače sam mislio da mi je taj dio zadatka relativno jasan ali sad vidim da nije baš :(
err, nije mi jasno kako smo došli do maksimuma u četvrtom zadatku iz drugog kolokvija ? kako dokazujemo da je funkcija monotona ? mislim, ja sam izračunao petu derivaciju, dobijem polinom s redom neparnim potencijama koji množimo s e^(-x^2/2) .... i što sad ? što bi trebalo napisati recimo u kolokviju ? zašto ste u Vašem primjeru uzeli da je x u e^(x^2/2) jednak 0 a u ostatku polinoma jednak 1? inače sam mislio da mi je taj dio zadatka relativno jasan ali sad vidim da nije baš Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 20:36 sub, 21. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="king_oberon"]zašto ste u Vašem primjeru uzeli da je x u e^(x^2/2) jednak 0 a u ostatku polinoma jednak 1? inače sam mislio da mi je taj dio zadatka relativno jasan ali sad vidim da nije baš :([/quote]

Trik je u tome da nije jako bitno naći točno koliki je maksimum, dovoljno je naći neki broj koji je veći od maksimuma. Da to napravimo, možemo gledati posebno neke 'djelove' naše funkcije i svaki dio posebno ograničiti.

Ja sam od svih brojeva iz [tex][0,1][/tex] gledao kada je funkcija [tex]|e^{-x^2/2}|[/tex] najveća, a to je za [tex]x=0[/tex], i doseže vrijednost 1. Zatim sam isto napravio posebno za [tex]|6x^2|[/tex] i [tex]|x^4|[/tex], a za obje je jasno da su najveće kad je [tex]x=1[/tex], i dosežu vrijednosti 6 i 1, redom.

Zato vrijedi: [dtex]\max_{x \in [0,1]}|e^{-x^2/2}|(3+|6x^2| + |x^4|) \leq 1 \cdot (3+6+1)[/dtex]
king_oberon (napisa):
zašto ste u Vašem primjeru uzeli da je x u e^(x^2/2) jednak 0 a u ostatku polinoma jednak 1? inače sam mislio da mi je taj dio zadatka relativno jasan ali sad vidim da nije baš Sad


Trik je u tome da nije jako bitno naći točno koliki je maksimum, dovoljno je naći neki broj koji je veći od maksimuma. Da to napravimo, možemo gledati posebno neke 'djelove' naše funkcije i svaki dio posebno ograničiti.

Ja sam od svih brojeva iz [tex][0,1][/tex] gledao kada je funkcija [tex]|e^{-x^2/2}|[/tex] najveća, a to je za [tex]x=0[/tex], i doseže vrijednost 1. Zatim sam isto napravio posebno za [tex]|6x^2|[/tex] i [tex]|x^4|[/tex], a za obje je jasno da su najveće kad je [tex]x=1[/tex], i dosežu vrijednosti 6 i 1, redom.

Zato vrijedi: [dtex]\max_{x \in [0,1]}|e^{-x^2/2}|(3+|6x^2| + |x^4|) \leq 1 \cdot (3+6+1)[/dtex]



_________________
Rafael Mrđen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
jkrstic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2009. (19:28:31)
Postovi: (AC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 8
Lokacija: Somewhere in time

PostPostano: 23:44 sub, 21. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pitanje za asistenta. Negdi u biljeznici imam zapisano Bronštejn, ne mogu se sjetiti trenutka kad sam to zapisivao, al znam da je bilo na zadnjim vjezbama prije prvog kolokvija. Jel moguce da se smije koristiti Bronštejn na kolokviju, ili je jedini dozvoljeni pribor sluzbeni salabahter i kalkulator? Mislim da sam cak i vidio nekog na kolokviju sa Bronštejnom, zbog cega mi je sad palo na pamet pitati ovo...
Pitanje za asistenta. Negdi u biljeznici imam zapisano Bronštejn, ne mogu se sjetiti trenutka kad sam to zapisivao, al znam da je bilo na zadnjim vjezbama prije prvog kolokvija. Jel moguce da se smije koristiti Bronštejn na kolokviju, ili je jedini dozvoljeni pribor sluzbeni salabahter i kalkulator? Mislim da sam cak i vidio nekog na kolokviju sa Bronštejnom, zbog cega mi je sad palo na pamet pitati ovo...



_________________
You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 0:54 ned, 22. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako želite, možete imati Bronsteina. Mislim da će vam više smetati nego koristiti, jer su stvari dosta razasute i tamo ima puno više nego što vama treba. Dok pronađete i prepoznate ono što vam treba, izgubiti ćete previše vremena. Službeni šalabahter (uz tablice integrala) ima sve to na jednom mjestu.

EDIT: Ako donesete Bronsteina, u njemu ne smije ništa biti dopisano.
Ako želite, možete imati Bronsteina. Mislim da će vam više smetati nego koristiti, jer su stvari dosta razasute i tamo ima puno više nego što vama treba. Dok pronađete i prepoznate ono što vam treba, izgubiti ćete previše vremena. Službeni šalabahter (uz tablice integrala) ima sve to na jednom mjestu.

EDIT: Ako donesete Bronsteina, u njemu ne smije ništa biti dopisano.



_________________
Rafael Mrđen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
king_oberon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2008. (17:02:03)
Postovi: (22)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 19:14 ned, 22. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

a na koji način dokazujemo da je funkcija monotona na nekom intervalu ? ovako, općenito, ima li neki trik, neka shema ? :) nešto s derivacijom ako se ne varam ste spomenuli ? :)
a na koji način dokazujemo da je funkcija monotona na nekom intervalu ? ovako, općenito, ima li neki trik, neka shema ? Smile nešto s derivacijom ako se ne varam ste spomenuli ? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jkrstic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2009. (19:28:31)
Postovi: (AC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 8
Lokacija: Somewhere in time

PostPostano: 19:16 ned, 22. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Funkcija je monotona na nekom intervalu,ako joj je derivacija na tom intervalu konstantnog predznaka. [url=http://lavica.fesb.hr/mat1/predavanja/node118.html]Tu[/url] lipo pise.
Funkcija je monotona na nekom intervalu,ako joj je derivacija na tom intervalu konstantnog predznaka. Tu lipo pise.



_________________
You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
king_oberon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2008. (17:02:03)
Postovi: (22)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 20:18 ned, 22. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

umm a jel normalno da mi je stvarna greška u točki 2 (u trećem zadatku s 2. kolokvija) ispala 9 i nešto ? a ocjena greške interpolacijskog polinoma 4*e^4/3 ? (u točki 2 isto)

P.S. hvala na dosadašnjim odgovorima i unaprijed hvala na predstojećima :)
umm a jel normalno da mi je stvarna greška u točki 2 (u trećem zadatku s 2. kolokvija) ispala 9 i nešto ? a ocjena greške interpolacijskog polinoma 4*e^4/3 ? (u točki 2 isto)

P.S. hvala na dosadašnjim odgovorima i unaprijed hvala na predstojećima Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Serious Sam
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2009. (15:08:32)
Postovi: (5C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 6 - 9

PostPostano: 22:12 ned, 22. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni je greska isto ispala 9 i nesto, a znam i jos jednog covjeka kojemu je tako ispalo.
Meni je greska isto ispala 9 i nesto, a znam i jos jednog covjeka kojemu je tako ispalo.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
king_oberon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2008. (17:02:03)
Postovi: (22)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 11:57 uto, 24. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

umm a kada će biti rezultati ? i kada možemo očekivati eventualni upis ocjene ? :)
umm a kada će biti rezultati ? i kada možemo očekivati eventualni upis ocjene ? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
RonnieColeman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 04. 2006. (10:35:00)
Postovi: (20B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 39
Lokacija: |R^3

PostPostano: 13:39 uto, 24. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da sam vidio broj 30 na papiru za pisanje kao datum razultata.
Mislim da sam vidio broj 30 na papiru za pisanje kao datum razultata.



_________________
...He never had looked less like captain of any-thing, even his own soul.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 17:33 sri, 25. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Rezultate ću objaviti sutra do 14 sati.

Žalbe će se održati sutra u 16 sati, u kabinetu 220.

Za upis ocjena staviti ću obavijest naknadno.
Rezultate ću objaviti sutra do 14 sati.

Žalbe će se održati sutra u 16 sati, u kabinetu 220.

Za upis ocjena staviti ću obavijest naknadno.



_________________
Rafael Mrđen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 2:42 čet, 26. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo rezultata, stigli ranije. Žalbe su danas u 16 sati.


Kratke napomene u vezi nekih zadataka sa kolokvija:

1. Jednadžba se svede na homogenu supstitucijama [tex]t=u + 1, \ x=v-2[/tex].

2. Nakon što nacrtate sliku i izračunate duljine kateta trokuta, dobije se jednadžba [tex]y' x^2 = \pm 4[/tex].

3. Treba numerički rješiti jednadžbu [tex]e^x-10=0[/tex].



EDIT: Upis ocjena će se održati u utorak, 31.1.2012. u 9:30 sati.
Evo rezultata, stigli ranije. Žalbe su danas u 16 sati.


Kratke napomene u vezi nekih zadataka sa kolokvija:

1. Jednadžba se svede na homogenu supstitucijama [tex]t=u + 1, \ x=v-2[/tex].

2. Nakon što nacrtate sliku i izračunate duljine kateta trokuta, dobije se jednadžba [tex]y' x^2 = \pm 4[/tex].

3. Treba numerički rješiti jednadžbu [tex]e^x-10=0[/tex].



EDIT: Upis ocjena će se održati u utorak, 31.1.2012. u 9:30 sati.



_________________
Rafael Mrđen



PMA_popravni_rezultati.pdf
 Description:

Download
 Filename:  PMA_popravni_rezultati.pdf
 Filesize:  192.19 KB
 Downloaded:  130 Time(s)


PMA11-12_popravni_kolokvij.pdf
 Description:

Download
 Filename:  PMA11-12_popravni_kolokvij.pdf
 Filesize:  100.37 KB
 Downloaded:  155 Time(s)



Zadnja promjena: rafaelm; 17:10 čet, 26. 1. 2012; ukupno mijenjano 3 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan