Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

kvadratna matrica i determinanta (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, nastavnički studiji -> Linearna algebra 1 (smjer nastavnički)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
sys_
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2011. (11:19:00)
Postovi: (20)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 22:37 sub, 2. 6. 2012    Naslov: kvadratna matrica i determinanta Citirajte i odgovorite

Za kvadratnu maticu A e Mn(F) vrijedi da je r(A) =n akko determinanta A različita od 0 ( r(A)<n akko det A =0). Kako pokazati obrnuti smjer ? Hvala :)
Za kvadratnu maticu A e Mn(F) vrijedi da je r(A) =n akko determinanta A različita od 0 ( r(A)<n akko det A =0). Kako pokazati obrnuti smjer ? Hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 23:12 sub, 2. 6. 2012    Naslov: Re: kvadratna matrica i determinanta Citirajte i odgovorite

[quote="sys_"]Za kvadratnu maticu A e Mn(F) vrijedi da je r(A) =n akko determinanta A različita od 0 ( r(A)<n akko det A =0). Kako pokazati obrnuti smjer ? Hvala :)[/quote]

Koji ti smjer nije jasan? Akko označuje ekvivalenciju pa ne možemo znati koja ti implikacija nije jasna. Ali eto, evo obje:

1.[tex]r(a)=n \Rightarrow det(A)\neq 0[/tex]

Ako je r(A)= n, onda je matrica ekvivalentna jediničnoj matrici, tj. A se može u konačno mnogo koraka pretvoriti u I; sve te matrice kojima izvodimo te korake regularne su pa zbog Binet - Cauchyjeva teorema, pa je i A regularna.

2.[tex]r(a)=n \Leftarrow det(A)\neq 0[/tex]

Pretpostavimo suprotno; po definiciji, to znači da su matrici stupci/retci linearno zavisni. Uzmimo na primjer jedan linearno zavisan netrivijalan redak (ako je trivijalan, gotovi smo); to znači da se on može prikazati kao netrivijalna linearna kombinacija ostalih vektora - dakle, možemo svesti taj redak na nulredak bez da množimo nul-skalarom (probaj sam/a zaključiti kakvim skalarom treba množiti koji redak), tj. el. transformacijama. Takvoj je matrici determinanta 0. A kako smo koristili samo el. transformacije, slijedi da je i determinanta početne matrice također 0. Kontradikcija.
sys_ (napisa):
Za kvadratnu maticu A e Mn(F) vrijedi da je r(A) =n akko determinanta A različita od 0 ( r(A)<n akko det A =0). Kako pokazati obrnuti smjer ? Hvala Smile


Koji ti smjer nije jasan? Akko označuje ekvivalenciju pa ne možemo znati koja ti implikacija nije jasna. Ali eto, evo obje:

1.[tex]r(a)=n \Rightarrow det(A)\neq 0[/tex]

Ako je r(A)= n, onda je matrica ekvivalentna jediničnoj matrici, tj. A se može u konačno mnogo koraka pretvoriti u I; sve te matrice kojima izvodimo te korake regularne su pa zbog Binet - Cauchyjeva teorema, pa je i A regularna.

2.[tex]r(a)=n \Leftarrow det(A)\neq 0[/tex]

Pretpostavimo suprotno; po definiciji, to znači da su matrici stupci/retci linearno zavisni. Uzmimo na primjer jedan linearno zavisan netrivijalan redak (ako je trivijalan, gotovi smo); to znači da se on može prikazati kao netrivijalna linearna kombinacija ostalih vektora - dakle, možemo svesti taj redak na nulredak bez da množimo nul-skalarom (probaj sam/a zaključiti kakvim skalarom treba množiti koji redak), tj. el. transformacijama. Takvoj je matrici determinanta 0. A kako smo koristili samo el. transformacije, slijedi da je i determinanta početne matrice također 0. Kontradikcija.




Zadnja promjena: quark; 1:28 ned, 3. 6. 2012; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sys_
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2011. (11:19:00)
Postovi: (20)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 0:34 ned, 3. 6. 2012    Naslov: Re: kvadratna matrica i determinanta Citirajte i odgovorite

Hvala :) (taj 2. mi je trebao)

trebali ti tu uzet u obzir dva slučaja?
[quote="quark"]Pretpostavimo suprotno; po definiciji, to znači da su matrici stupci/retci linearno zavisni. Uzmimo na primjer jedan linearno zavisan redak;[/quote]

ako je taj redak 0- redak,onda ne mora vrijediti

[quote="quark"] to znači da se on može prikazati kao netrivijalna linearna kombinacija ostalih vektora - dakle, možemo svesti taj redak na nulredak bez da množimo nul-skalarom[/quote]

treba li onda to spomennut kao jedan odvojen slučaj?
Hvala Smile (taj 2. mi je trebao)

trebali ti tu uzet u obzir dva slučaja?
quark (napisa):
Pretpostavimo suprotno; po definiciji, to znači da su matrici stupci/retci linearno zavisni. Uzmimo na primjer jedan linearno zavisan redak;


ako je taj redak 0- redak,onda ne mora vrijediti

quark (napisa):
to znači da se on može prikazati kao netrivijalna linearna kombinacija ostalih vektora - dakle, možemo svesti taj redak na nulredak bez da množimo nul-skalarom


treba li onda to spomennut kao jedan odvojen slučaj?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 1:10 ned, 3. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne razumjesmo se :)

Ako pretpostaviš da je rang matrice manji od n, onda su joj linearno zavisni i retci i stupci. Ja sam rekao "na primjer", a trebao sam" bez smanjena općenitosti uzmimo redak, a ne stupac."
Dakle, sad ćeš vidjeti da nul-redak/stupac nije izdvojen slučaj, nego da ćemo [b]svaki[/b] zavisni redak/stupac pomoću el. transformacija svesti na nul-redak/stupac.

Da ne kompliciram, uzmimo sve retke [tex]\{R_1,..., R_n\}[/tex], pronađemo taj zavisni, recimo [tex]R_k[/tex] i napišemo ga pomoću ostalih:

[tex]R_k = \sum_{i=1,i\neq k}^{n}\alpha_iR_i[/tex]

I što sada radimo da taj zavisni svedemo na nul-redak? Moramo svaki redak [tex]R_i[/tex] pomnožiti s [tex]-\alpha_i[/tex], [tex]\forall i \neq k[/tex], i dodati ga tom k-tom retku.

Na primjer, imaš matricu:

[latex]\left( \begin{array}{ccc}
1 & 0 & 0 \\
0 & 1 & 0 \\
2 & -3 & 0 \end{array} \right)[/latex]

Treći je redak očigledno zavisan i zapišemo ga [tex]R_3 = 2\cdot R_1 + (-3)\cdot R_2[/tex]; onda prvi redak moramo pomnožiti s [tex]-2[/tex] i drugi s [tex]3[/tex] te ih dodati trećem:

[latex]\left( \begin{array}{ccc}
1 & 0 & 0 \\
0 & 1 & 0 \\
0 & 0 & 0 \end{array} \right)[/latex]

Eto. :wink:
Ne razumjesmo se Smile

Ako pretpostaviš da je rang matrice manji od n, onda su joj linearno zavisni i retci i stupci. Ja sam rekao "na primjer", a trebao sam" bez smanjena općenitosti uzmimo redak, a ne stupac."
Dakle, sad ćeš vidjeti da nul-redak/stupac nije izdvojen slučaj, nego da ćemo svaki zavisni redak/stupac pomoću el. transformacija svesti na nul-redak/stupac.

Da ne kompliciram, uzmimo sve retke [tex]\{R_1,..., R_n\}[/tex], pronađemo taj zavisni, recimo [tex]R_k[/tex] i napišemo ga pomoću ostalih:

[tex]R_k = \sum_{i=1,i\neq k}^{n}\alpha_iR_i[/tex]

I što sada radimo da taj zavisni svedemo na nul-redak? Moramo svaki redak [tex]R_i[/tex] pomnožiti s [tex]-\alpha_i[/tex], [tex]\forall i \neq k[/tex], i dodati ga tom k-tom retku.

Na primjer, imaš matricu:



Treći je redak očigledno zavisan i zapišemo ga [tex]R_3 = 2\cdot R_1 + (-3)\cdot R_2[/tex]; onda prvi redak moramo pomnožiti s [tex]-2[/tex] i drugi s [tex]3[/tex] te ih dodati trećem:



Eto. Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sys_
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2011. (11:19:00)
Postovi: (20)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 1:18 ned, 3. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

nisam misla da je izdvojen slučaj. nego ako postoji takav onda je odma jasno da r(a) nije pun,a ako takav ne postoji onda primjenimo elementarne trasformacije i dobijemo ga....

Uglavnom, shvatila sam bit, hvala puno na odgovoru :))
nisam misla da je izdvojen slučaj. nego ako postoji takav onda je odma jasno da r(a) nije pun,a ako takav ne postoji onda primjenimo elementarne trasformacije i dobijemo ga....

Uglavnom, shvatila sam bit, hvala puno na odgovoru Smile)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 1:26 ned, 3. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, ja sam bio neprecizan, imaš pravo, sad ću ispraviti :D
Da, ja sam bio neprecizan, imaš pravo, sad ću ispraviti Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, nastavnički studiji -> Linearna algebra 1 (smjer nastavnički) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan