Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Instalacija Apacheja i PHPa na Mandrake Linuxu?

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 18:49 čet, 12. 8. 2004    Naslov: Instalacija Apacheja i PHPa na Mandrake Linuxu? Citirajte i odgovorite

kako sam totalni newbie u administriranju linux-a( pa tako i installaciji program) pitanje je:
sto znaci onaj klasicni dio :
[code:1]#make
#make install[/code:1]
koji pise u toliko manual-a! npr. PHP! skinem ga sa neta i odzipam i odtaram te dobijem folder php-blabla!
sada pise u manualu da upisem u command prompt #make ali komp mi vrati da meta make-a nije specificirana :?: :?:
kako sam totalni newbie u administriranju linux-a( pa tako i installaciji program) pitanje je:
sto znaci onaj klasicni dio :
Kod:
#make
#make install

koji pise u toliko manual-a! npr. PHP! skinem ga sa neta i odzipam i odtaram te dobijem folder php-blabla!
sada pise u manualu da upisem u command prompt #make ali komp mi vrati da meta make-a nije specificirana Question Question



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 19:00 čet, 12. 8. 2004    Naslov: Re: Linux heLp( ??) Citirajte i odgovorite

Onaj hash (#) na pocetku oznacava komandnu liniju. :g: Dakle, trebas upisati

[code:1]make
make install[/code:1]

Postavlja se pitanje zasto zelis sam instalirati stvari? :-k Danas se preporuca instalacija u paketima (.deb za Debian, .rpm za RedHat, a cini mi se i Mandrake i SUSE). 8)

[b]Edit:[/b] Eh, da, meta makea je MakeFile u aktivnom direktoriju (osim ako to promijenis pomocu opcije -f). 8)
Onaj hash (#) na pocetku oznacava komandnu liniju. Mr. Green Dakle, trebas upisati

Kod:
make
make install


Postavlja se pitanje zasto zelis sam instalirati stvari? Think Danas se preporuca instalacija u paketima (.deb za Debian, .rpm za RedHat, a cini mi se i Mandrake i SUSE). Cool

Edit: Eh, da, meta makea je MakeFile u aktivnom direktoriju (osim ako to promijenis pomocu opcije -f). Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 21:18 čet, 12. 8. 2004    Naslov: Re: Linux heLp( ??) Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Onaj hash (#) na pocetku oznacava komandnu liniju. :g:
[/quote]
ma da :D ! e to sam znao :lol: !
ma zelio bi instalirati php i pratim manual a ne ide mi( na mandrake-u)! kada instaliram mandrake skupa sa podrskom za WEB/FTP( ukljuceni apache i php) i napisem malu php skriptu te otvorim browser php mi ne prepoznaje vec mi obradjuje file kao cisti html! Mislio sam da cu biti pametniji ako sam pokusam installirati ali ni ovako mi ne ide!

P.S. ako znas kako da profunkcionira kada installiram odmah pakete bilo bi super!!!!!!!
vsego (napisa):
Onaj hash (#) na pocetku oznacava komandnu liniju. Mr. Green

ma da Very Happy ! e to sam znao Laughing !
ma zelio bi instalirati php i pratim manual a ne ide mi( na mandrake-u)! kada instaliram mandrake skupa sa podrskom za WEB/FTP( ukljuceni apache i php) i napisem malu php skriptu te otvorim browser php mi ne prepoznaje vec mi obradjuje file kao cisti html! Mislio sam da cu biti pametniji ako sam pokusam installirati ali ni ovako mi ne ide!

P.S. ako znas kako da profunkcionira kada installiram odmah pakete bilo bi super!!!!!!!



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 21:34 čet, 12. 8. 2004    Naslov: Re: Linux heLp( ??) Citirajte i odgovorite

[quote="GauSs_"]P.S. ako znas kako da profunkcionira kada installiram odmah pakete bilo bi super!!!!!!![/quote]

S Mandrakeom se bash i nisam igrao. :(

:idea: Pogledaj u httpd.conf (trazi [i]php[/i]) - mozda su PHPove linije zakomentirane. 8)
GauSs_ (napisa):
P.S. ako znas kako da profunkcionira kada installiram odmah pakete bilo bi super!!!!!!!


S Mandrakeom se bash i nisam igrao. Sad

Idea Pogledaj u httpd.conf (trazi php) - mozda su PHPove linije zakomentirane. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 23:55 čet, 12. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]:idea: Pogledaj u httpd.conf (trazi [i]php[/i]) - mozda su PHPove linije zakomentirane. 8)[/quote]
Mozda :-k al malo vjerovatno. Debian je navodno konfiguracijska nocna mora a i on to radi automatski :? Mandrake skoro-pa-sigurno to handlea kroz neku od post-install skripti :?

vsego bi se jos i snasao :) mandrake je malo usminkaniji RH. (isti package handling sistem u svakom slucaju (rpm based))

Ako odlucis prec na debian mogu ti pomoc i oko phpa i oko distribucije :g:. Sto se tice make&&make install dijela, ne preporucam ti takvu instalaciju. Mnogo komplikacije i glavobolje nizasto. Instaliraj sluzbeni rpm koji ide uz distribuciju i bok.
Potrazi na stranicama mandrakea :? nekakav package search, rpm search il nesto trece :? Na debianu bi to bio www.debian.org/distrib/packages i nadji paket-dodatak apacheu za php i pokreni komandu za automatski download i instalaciju tog paketa (na debianu bi to bio apt-get :?)
opet, vsego bi mogao znati vise o nacinu na koji RH/mandrake handlea pakete

sretno ;)
vsego (napisa):
Idea Pogledaj u httpd.conf (trazi php) - mozda su PHPove linije zakomentirane. Cool

Mozda Think al malo vjerovatno. Debian je navodno konfiguracijska nocna mora a i on to radi automatski Confused Mandrake skoro-pa-sigurno to handlea kroz neku od post-install skripti Confused

vsego bi se jos i snasao Smile mandrake je malo usminkaniji RH. (isti package handling sistem u svakom slucaju (rpm based))

Ako odlucis prec na debian mogu ti pomoc i oko phpa i oko distribucije Mr. Green. Sto se tice make&&make install dijela, ne preporucam ti takvu instalaciju. Mnogo komplikacije i glavobolje nizasto. Instaliraj sluzbeni rpm koji ide uz distribuciju i bok.
Potrazi na stranicama mandrakea Confused nekakav package search, rpm search il nesto trece Confused Na debianu bi to bio www.debian.org/distrib/packages i nadji paket-dodatak apacheu za php i pokreni komandu za automatski download i instalaciju tog paketa (na debianu bi to bio apt-get Confused)
opet, vsego bi mogao znati vise o nacinu na koji RH/mandrake handlea pakete

sretno Wink



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 1:49 pet, 13. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETID OSADE"]opet, vsego bi mogao znati vise o nacinu na koji RH/mandrake handlea pakete[/quote]

Ali, on je instalirao Apache i PHP:

[quote="GauSs_"]kada instaliram mandrake skupa sa podrskom za WEB/FTP( [color=red]ukljuceni apache i php[/color]) i napisem malu php skriptu te otvorim browser php mi ne prepoznaje vec mi obradjuje file kao cisti html![/quote]

Kakvo cudo ocekujes od mene? :-k

Ponekad packageovi nece aktivirati PHP, pogotovo ako se istovremeno instaliraju Apache i PHP. :-s Stajaznam, mozda prvo instalira PHP, pa onda Apache ili tako nesto. :roll:

U svakom slucaju, treba provjeriti sto ima u httpd.conf-u, a mozda i ostalim config datotekama (Apache 2 je to dosta promijenio u odnosu na Apache 1.3.x). 8)

Ili deinstalirati PHP, pa ga vratiti, ali to moze biti zeznuto zbog ostalih paketa koji eventualno ovise o njemu. :(
ZELENIZUBNAPLANETID OSADE (napisa):
opet, vsego bi mogao znati vise o nacinu na koji RH/mandrake handlea pakete


Ali, on je instalirao Apache i PHP:

GauSs_ (napisa):
kada instaliram mandrake skupa sa podrskom za WEB/FTP( ukljuceni apache i php) i napisem malu php skriptu te otvorim browser php mi ne prepoznaje vec mi obradjuje file kao cisti html!


Kakvo cudo ocekujes od mene? Think

Ponekad packageovi nece aktivirati PHP, pogotovo ako se istovremeno instaliraju Apache i PHP. Eh? Stajaznam, mozda prvo instalira PHP, pa onda Apache ili tako nesto. Rolling Eyes

U svakom slucaju, treba provjeriti sto ima u httpd.conf-u, a mozda i ostalim config datotekama (Apache 2 je to dosta promijenio u odnosu na Apache 1.3.x). Cool

Ili deinstalirati PHP, pa ga vratiti, ali to moze biti zeznuto zbog ostalih paketa koji eventualno ovise o njemu. Sad



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 7:42 pet, 13. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Kakvo cudo ocekujes od mene? :-k[/quote]
:idea: dici sshd :twisted:
[quote="vsego"]Ponekad packageovi nece aktivirati PHP, pogotovo ako se istovremeno instaliraju Apache i PHP. :-s Stajaznam, mozda prvo instalira PHP, pa onda Apache ili tako nesto. :roll:[/quote]
:shock: Zar Mandrake/RH ne odredjuju poredak instalacije preko dependencija?
[quote="vsego"]U svakom slucaju, treba provjeriti sto ima u httpd.conf-u, a mozda i ostalim config datotekama (Apache 2 je to dosta promijenio u odnosu na Apache 1.3.x). 8)[/quote]
To definitivno...
[quote="vsego"]Ili deinstalirati PHP, pa ga vratiti, ali to moze biti zeznuto zbog ostalih paketa koji eventualno ovise o njemu. :([/quote]
To bi ja ucinio :-k sva je prilika da nema mnogo toga sto ovoisi o apache-phpu

:idea: jesi probao namjestit tu skriptu kao root? problem bi, jope, po svoj prilici bio u httpd.confu
vsego (napisa):
Kakvo cudo ocekujes od mene? Think

Idea dici sshd Twisted Evil
vsego (napisa):
Ponekad packageovi nece aktivirati PHP, pogotovo ako se istovremeno instaliraju Apache i PHP. Eh? Stajaznam, mozda prvo instalira PHP, pa onda Apache ili tako nesto. Rolling Eyes

Shocked Zar Mandrake/RH ne odredjuju poredak instalacije preko dependencija?
vsego (napisa):
U svakom slucaju, treba provjeriti sto ima u httpd.conf-u, a mozda i ostalim config datotekama (Apache 2 je to dosta promijenio u odnosu na Apache 1.3.x). Cool

To definitivno...
vsego (napisa):
Ili deinstalirati PHP, pa ga vratiti, ali to moze biti zeznuto zbog ostalih paketa koji eventualno ovise o njemu. Sad

To bi ja ucinio Think sva je prilika da nema mnogo toga sto ovoisi o apache-phpu

Idea jesi probao namjestit tu skriptu kao root? problem bi, jope, po svoj prilici bio u httpd.confu



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:56 pet, 13. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETID OSADE"][quote="vsego"]Kakvo cudo ocekujes od mene? :-k[/quote]
:idea: dici sshd :twisted:[/quote]

Mislis na njegovoj mashini doma? :-k I onda hvatati kad je on-line i preko kojeg IPa? :lol:

Besides, RH dolazi sa SSHDom (istina, malo nesigurnim, ali za kucnu upotrebu nije bitno). 8) Za Mandrake ne znam... :?

Btw, preporuka za newbije bi bila Fedora, po onome sto sam citao okolo... 8)

[quote="ZELENIZUBNAPLANETID OSADE"][quote="vsego"]Ponekad packageovi nece aktivirati PHP, pogotovo ako se istovremeno instaliraju Apache i PHP. :-s Stajaznam, mozda prvo instalira PHP, pa onda Apache ili tako nesto. :roll:[/quote]
:shock: Zar Mandrake/RH ne odredjuju poredak instalacije preko dependencija?[/quote]

Odredjuju, ako ides paket po paket. :) Ali, sto rade kad odjednom instaliras hrpu paketa, to stvarno ne znam. :|

Dependenciji su bitni kod koristenja programa. :) Moguce je da instalacija ide nekim fuzzy redoslijedom. :roll:

[quote="ZELENIZUBNAPLANETID OSADE"][quote="vsego"]Ili deinstalirati PHP, pa ga vratiti, ali to moze biti zeznuto zbog ostalih paketa koji eventualno ovise o njemu. :([/quote]
To bi ja ucinio :-k sva je prilika da nema mnogo toga sto ovoisi o apache-phpu[/quote]

Moze biti dosta toga. :( Bilo koji dodatak za php (php_mysql, php_gd i sl. (mozda se ne zovu bas tako)). :?
ZELENIZUBNAPLANETID OSADE (napisa):
vsego (napisa):
Kakvo cudo ocekujes od mene? Think

Idea dici sshd Twisted Evil


Mislis na njegovoj mashini doma? Think I onda hvatati kad je on-line i preko kojeg IPa? Laughing

Besides, RH dolazi sa SSHDom (istina, malo nesigurnim, ali za kucnu upotrebu nije bitno). Cool Za Mandrake ne znam... Confused

Btw, preporuka za newbije bi bila Fedora, po onome sto sam citao okolo... Cool

ZELENIZUBNAPLANETID OSADE (napisa):
vsego (napisa):
Ponekad packageovi nece aktivirati PHP, pogotovo ako se istovremeno instaliraju Apache i PHP. Eh? Stajaznam, mozda prvo instalira PHP, pa onda Apache ili tako nesto. Rolling Eyes

Shocked Zar Mandrake/RH ne odredjuju poredak instalacije preko dependencija?


Odredjuju, ako ides paket po paket. Smile Ali, sto rade kad odjednom instaliras hrpu paketa, to stvarno ne znam. Neutral

Dependenciji su bitni kod koristenja programa. Smile Moguce je da instalacija ide nekim fuzzy redoslijedom. Rolling Eyes

ZELENIZUBNAPLANETID OSADE (napisa):
vsego (napisa):
Ili deinstalirati PHP, pa ga vratiti, ali to moze biti zeznuto zbog ostalih paketa koji eventualno ovise o njemu. Sad

To bi ja ucinio Think sva je prilika da nema mnogo toga sto ovoisi o apache-phpu


Moze biti dosta toga. Sad Bilo koji dodatak za php (php_mysql, php_gd i sl. (mozda se ne zovu bas tako)). Confused



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 17:37 pet, 13. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

ma rijesio sam! reinstalirao sve! i podesio jos nesto! problem je bio sto se apache2-mod_php nije dizao automatski( kod prve installacije) a sada sve radi kako treba! hvala na pomoci :D :D :D

P.S. e da kod apache2 nisam nasao httpd.conf vec samo httpd2.conf :?:
ma rijesio sam! reinstalirao sve! i podesio jos nesto! problem je bio sto se apache2-mod_php nije dizao automatski( kod prve installacije) a sada sve radi kako treba! hvala na pomoci Very Happy Very Happy Very Happy

P.S. e da kod apache2 nisam nasao httpd.conf vec samo httpd2.conf Question



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 17:56 pet, 13. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="ZELENIZUBNAPLANETID OSADE"][quote="vsego"]Kakvo cudo ocekujes od mene? :-k[/quote]
:idea: dici sshd :twisted:[/quote]
Mislis na njegovoj mashini doma? :-k I onda hvatati kad je on-line i preko kojeg IPa? :lol:[/quote]
To ja radim :) dapace, postoji dosta elegantno rjesenje: [url]www.no-ip.org[/url] :D
btw: imas ideju kako sloziti wap sucelje za prekidanje internet veze? :P
(tj. minimalisticni wap interface cije je, npr. samo ucitavanje dovoljno da posalje isdn.dial hangup u ime nekog "sigurnog" usera? - tj. za wap interface cu se jos i snaci ali ne znam kako da to prenesem na shell, blesav kakav jesam u svezi phpa, cgia i perlolikih stvari :?)
[quote="vsego"]Besides, RH dolazi sa SSHDom (istina, malo nesigurnim, ali za kucnu upotrebu nije bitno). 8) Za Mandrake ne znam... :?[/quote]
:-k mitlim da sshd dolazi sa ssh-om ali se po defaultu ne starta pri bootu?
dapace.. poprilicno sam siguran da je tako na debiana, buduci da sam bas instaliravao xterminal na nfs i mislim da sam samo ssh instalirao i da sve radi :-k
[quote="vsego"]Btw, preporuka za newbije bi bila Fedora, po onome sto sam citao okolo... 8)[/quote]
Mooooj prvi linux je bio debian :lol: dobro... trebalo mi je mjesec dana da pokrenem zvucnu karticu i dva mjeseca da pokrenem graficko sucelje, al jednom kada krene :lol:
[quote="vsego"]Odredjuju, ako ides paket po paket. :) Ali, sto rade kad odjednom instaliras hrpu paketa, to stvarno ne znam. :|

Dependenciji su bitni kod koristenja programa. :) Moguce je da instalacija ide nekim fuzzy redoslijedom. :roll:[/quote]
seems reasonable da pazi :? after all, ako npr. nemas dobru verziju glibca ili perla, awka, neceg treceg onda je sva prilika da ce ti stvar puci vec tokom instalacije :-k
vsego (napisa):
ZELENIZUBNAPLANETID OSADE (napisa):
vsego (napisa):
Kakvo cudo ocekujes od mene? Think

Idea dici sshd Twisted Evil

Mislis na njegovoj mashini doma? Think I onda hvatati kad je on-line i preko kojeg IPa? Laughing

To ja radim Smile dapace, postoji dosta elegantno rjesenje: www.no-ip.org Very Happy
btw: imas ideju kako sloziti wap sucelje za prekidanje internet veze? Razz
(tj. minimalisticni wap interface cije je, npr. samo ucitavanje dovoljno da posalje isdn.dial hangup u ime nekog "sigurnog" usera? - tj. za wap interface cu se jos i snaci ali ne znam kako da to prenesem na shell, blesav kakav jesam u svezi phpa, cgia i perlolikih stvari Confused)
vsego (napisa):
Besides, RH dolazi sa SSHDom (istina, malo nesigurnim, ali za kucnu upotrebu nije bitno). Cool Za Mandrake ne znam... Confused

Think mitlim da sshd dolazi sa ssh-om ali se po defaultu ne starta pri bootu?
dapace.. poprilicno sam siguran da je tako na debiana, buduci da sam bas instaliravao xterminal na nfs i mislim da sam samo ssh instalirao i da sve radi Think
vsego (napisa):
Btw, preporuka za newbije bi bila Fedora, po onome sto sam citao okolo... Cool

Mooooj prvi linux je bio debian Laughing dobro... trebalo mi je mjesec dana da pokrenem zvucnu karticu i dva mjeseca da pokrenem graficko sucelje, al jednom kada krene Laughing
vsego (napisa):
Odredjuju, ako ides paket po paket. Smile Ali, sto rade kad odjednom instaliras hrpu paketa, to stvarno ne znam. Neutral

Dependenciji su bitni kod koristenja programa. Smile Moguce je da instalacija ide nekim fuzzy redoslijedom. Rolling Eyes

seems reasonable da pazi Confused after all, ako npr. nemas dobru verziju glibca ili perla, awka, neceg treceg onda je sva prilika da ce ti stvar puci vec tokom instalacije Think



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:30 pet, 13. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="GauSs_"]P.S. e da kod apache2 nisam nasao httpd.conf vec samo httpd2.conf :?:[/quote]

Ma, to je to. 8) Mi to iz nostalgicnih razloga zovemo httpd.conf. 8)

[quote="ZELENIZUBNAPLANETID OSADE"]btw: imas ideju kako sloziti wap sucelje za prekidanje internet veze? :P
(tj. minimalisticni wap interface cije je, npr. samo ucitavanje dovoljno da posalje isdn.dial hangup u ime nekog "sigurnog" usera? - tj. za wap interface cu se jos i snaci ali ne znam kako da to prenesem na shell, blesav kakav jesam u svezi phpa, cgia i perlolikih stvari :?)[/quote]

Pa, ako apache (ili, pod Debianom, www-data) useru das takve ovlasti, jednostavni exec(), system(), pa cak i back-tick ce ti biti dosta. 8)

[quote="ZELENIZUBNAPLANETID OSADE"][quote="vsego"]Besides, RH dolazi sa SSHDom (istina, malo nesigurnim, ali za kucnu upotrebu nije bitno). 8) Za Mandrake ne znam... :?[/quote]
:-k mitlim da sshd dolazi sa ssh-om ali se po defaultu ne starta pri bootu?
dapace.. poprilicno sam siguran da je tako na debiana, buduci da sam bas instaliravao xterminal na nfs i mislim da sam samo ssh instalirao i da sve radi :-k[/quote]

Kod RHa ovisi kakve mu pocetne opcije zadas. 8)

Ono sto me zacudilo kod Debiana (prije 2-3 godine) je da ostavlja otvoren FTP i telnet. :shock: To je prvo sto gasim... :twisted:

[quote="ZELENIZUBNAPLANETID OSADE"][quote="vsego"]Btw, preporuka za newbije bi bila Fedora, po onome sto sam citao okolo... 8)[/quote]
Mooooj prvi linux je bio debian :lol: dobro... trebalo mi je mjesec dana da pokrenem zvucnu karticu i dva mjeseca da pokrenem graficko sucelje, al jednom kada krene :lol:[/quote]

Da, ako se mislis time baktati. :? Ali, ako zelis out-of-the-box, Debian je definitivno losh izbor. :|

Nije to nista lose. :) Jednostavno, Debian je za one koji hoce znati svaku sitnicu i u svemu imati prste, RH je za one koji se oslanjaju na to da ce sustav ponesto i sam obaviti. 8)

Meni je RH odgovarao kao bivsem Windowsashu. :oops: Lakse se prelazi na njega, nego na Debiana... 8)

[quote="ZELENIZUBNAPLANETID OSADE"][quote="vsego"]Odredjuju, ako ides paket po paket. :) Ali, sto rade kad odjednom instaliras hrpu paketa, to stvarno ne znam. :|
Dependenciji su bitni kod koristenja programa. :) Moguce je da instalacija ide nekim fuzzy redoslijedom. :roll:[/quote]
seems reasonable da pazi :? after all, ako npr. nemas dobru verziju glibca ili perla, awka, neceg treceg onda je sva prilika da ce ti stvar puci vec tokom instalacije :-k[/quote]

Ma, da, ali ja mislim da rpm prvo sve provjeri i onda ide instaliravati. :) Kao sto rekoh, ne znam da li postuje redoslijed... :?

Sto bi se desilo kad bi negdje bili ciklicki dependenciji? :shock: Ne kazem da ima puno smisla, ali moguce je, ne? ;)
GauSs_ (napisa):
P.S. e da kod apache2 nisam nasao httpd.conf vec samo httpd2.conf Question


Ma, to je to. Cool Mi to iz nostalgicnih razloga zovemo httpd.conf. Cool

ZELENIZUBNAPLANETID OSADE (napisa):
btw: imas ideju kako sloziti wap sucelje za prekidanje internet veze? Razz
(tj. minimalisticni wap interface cije je, npr. samo ucitavanje dovoljno da posalje isdn.dial hangup u ime nekog "sigurnog" usera? - tj. za wap interface cu se jos i snaci ali ne znam kako da to prenesem na shell, blesav kakav jesam u svezi phpa, cgia i perlolikih stvari Confused)


Pa, ako apache (ili, pod Debianom, www-data) useru das takve ovlasti, jednostavni exec(), system(), pa cak i back-tick ce ti biti dosta. Cool

ZELENIZUBNAPLANETID OSADE (napisa):
vsego (napisa):
Besides, RH dolazi sa SSHDom (istina, malo nesigurnim, ali za kucnu upotrebu nije bitno). Cool Za Mandrake ne znam... Confused

Think mitlim da sshd dolazi sa ssh-om ali se po defaultu ne starta pri bootu?
dapace.. poprilicno sam siguran da je tako na debiana, buduci da sam bas instaliravao xterminal na nfs i mislim da sam samo ssh instalirao i da sve radi Think


Kod RHa ovisi kakve mu pocetne opcije zadas. Cool

Ono sto me zacudilo kod Debiana (prije 2-3 godine) je da ostavlja otvoren FTP i telnet. Shocked To je prvo sto gasim... Twisted Evil

ZELENIZUBNAPLANETID OSADE (napisa):
vsego (napisa):
Btw, preporuka za newbije bi bila Fedora, po onome sto sam citao okolo... Cool

Mooooj prvi linux je bio debian Laughing dobro... trebalo mi je mjesec dana da pokrenem zvucnu karticu i dva mjeseca da pokrenem graficko sucelje, al jednom kada krene Laughing


Da, ako se mislis time baktati. Confused Ali, ako zelis out-of-the-box, Debian je definitivno losh izbor. Neutral

Nije to nista lose. Smile Jednostavno, Debian je za one koji hoce znati svaku sitnicu i u svemu imati prste, RH je za one koji se oslanjaju na to da ce sustav ponesto i sam obaviti. Cool

Meni je RH odgovarao kao bivsem Windowsashu. Embarassed Lakse se prelazi na njega, nego na Debiana... Cool

ZELENIZUBNAPLANETID OSADE (napisa):
vsego (napisa):
Odredjuju, ako ides paket po paket. Smile Ali, sto rade kad odjednom instaliras hrpu paketa, to stvarno ne znam. Neutral
Dependenciji su bitni kod koristenja programa. Smile Moguce je da instalacija ide nekim fuzzy redoslijedom. Rolling Eyes

seems reasonable da pazi Confused after all, ako npr. nemas dobru verziju glibca ili perla, awka, neceg treceg onda je sva prilika da ce ti stvar puci vec tokom instalacije Think


Ma, da, ali ja mislim da rpm prvo sve provjeri i onda ide instaliravati. Smile Kao sto rekoh, ne znam da li postuje redoslijed... Confused

Sto bi se desilo kad bi negdje bili ciklicki dependenciji? Shocked Ne kazem da ima puno smisla, ali moguce je, ne? Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 11:47 sub, 14. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Pa, ako apache (ili, pod Debianom, www-data) useru das takve ovlasti, jednostavni exec(), system(), pa cak i back-tick ce ti biti dosta. 8)[/quote]
Thnx :) pozabavit cu se si time :)
[quote="vsego"]Kod RHa ovisi kakve mu pocetne opcije zadas. 8)[/quote]
Debian pita na pocetku dal da po defaultu loada sshd ali cak i ako kazes ne, binariji su tu
[quote="vsego"]Ono sto me zacudilo kod Debiana (prije 2-3 godine) je da ostavlja otvoren FTP i telnet. :shock: To je prvo sto gasim... :twisted:[/quote]
:shock: debian po defaultu ne instalirava ftp i telnet deamone, a i nakon sto ih se instalira je svaki pristup blokiran kroz njihove individualne konfiguracijske fajlove iako je port ostavljen slobodan u /etc/hosts.*
[quote="vsego"]Da, ako se mislis time baktati. :? Ali, ako zelis out-of-the-box, Debian je definitivno losh izbor. :|

Nije to nista lose. :) Jednostavno, Debian je za one koji hoce znati svaku sitnicu i u svemu imati prste, RH je za one koji se oslanjaju na to da ce sustav ponesto i sam obaviti. 8)

Meni je RH odgovarao kao bivsem Windowsashu. :oops: Lakse se prelazi na njega, nego na Debiana... 8)[/quote]
Definitivno :D iako sa vremenom pocnes cijeniti (kada prestanes psovati :)) [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=14955#14955]njegove manevarske prostore[/url], i sada bi uvijek prvo isao na debiana ako bi imao slobodu izbora, ali to je dosta i stvar navike (ali i arhaicnih strojeva koje imam doma koji traze mnogo optimiziranja _svega_ da bi neke stvari uopce radile :?)
al kad bi me windowsash pitao koji os da uzme.. Ako ga ne volim suvise preporucio bih mu mandrake, fedoru, rh oldschool, suse i sl. Inace bi se ponudio da mu vlastorucno to iskonfiguriram sto vec treba (a mozda to ima veze i sa apt-proxyjem instaliranim na gatewayu :g:)
[quote="vsego"]Ma, da, ali ja mislim da rpm prvo sve provjeri i onda ide instaliravati. :) Kao sto rekoh, ne znam da li postuje redoslijed... :?

Sto bi se desilo kad bi negdje bili ciklicki dependenciji? :shock: Ne kazem da ima puno smisla, ali moguce je, ne? ;)[/quote]
Hm :-k ne znam kakvog si ti stava, ali iz programerske perspektive, mozda bih se lakse obranio od beskonacne petlje nego, npr, nedostatka kljucnih C librarya i interpretera za instalacijske skripte 8)
vsego (napisa):
Pa, ako apache (ili, pod Debianom, www-data) useru das takve ovlasti, jednostavni exec(), system(), pa cak i back-tick ce ti biti dosta. Cool

Thnx Smile pozabavit cu se si time Smile
vsego (napisa):
Kod RHa ovisi kakve mu pocetne opcije zadas. Cool

Debian pita na pocetku dal da po defaultu loada sshd ali cak i ako kazes ne, binariji su tu
vsego (napisa):
Ono sto me zacudilo kod Debiana (prije 2-3 godine) je da ostavlja otvoren FTP i telnet. Shocked To je prvo sto gasim... Twisted Evil

Shocked debian po defaultu ne instalirava ftp i telnet deamone, a i nakon sto ih se instalira je svaki pristup blokiran kroz njihove individualne konfiguracijske fajlove iako je port ostavljen slobodan u /etc/hosts.*
vsego (napisa):
Da, ako se mislis time baktati. Confused Ali, ako zelis out-of-the-box, Debian je definitivno losh izbor. Neutral

Nije to nista lose. Smile Jednostavno, Debian je za one koji hoce znati svaku sitnicu i u svemu imati prste, RH je za one koji se oslanjaju na to da ce sustav ponesto i sam obaviti. Cool

Meni je RH odgovarao kao bivsem Windowsashu. Embarassed Lakse se prelazi na njega, nego na Debiana... Cool

Definitivno Very Happy iako sa vremenom pocnes cijeniti (kada prestanes psovati Smile) njegove manevarske prostore, i sada bi uvijek prvo isao na debiana ako bi imao slobodu izbora, ali to je dosta i stvar navike (ali i arhaicnih strojeva koje imam doma koji traze mnogo optimiziranja _svega_ da bi neke stvari uopce radile Confused)
al kad bi me windowsash pitao koji os da uzme.. Ako ga ne volim suvise preporucio bih mu mandrake, fedoru, rh oldschool, suse i sl. Inace bi se ponudio da mu vlastorucno to iskonfiguriram sto vec treba (a mozda to ima veze i sa apt-proxyjem instaliranim na gatewayu Mr. Green)
vsego (napisa):
Ma, da, ali ja mislim da rpm prvo sve provjeri i onda ide instaliravati. Smile Kao sto rekoh, ne znam da li postuje redoslijed... Confused

Sto bi se desilo kad bi negdje bili ciklicki dependenciji? Shocked Ne kazem da ima puno smisla, ali moguce je, ne? Wink

Hm Think ne znam kakvog si ti stava, ali iz programerske perspektive, mozda bih se lakse obranio od beskonacne petlje nego, npr, nedostatka kljucnih C librarya i interpretera za instalacijske skripte Cool



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan