Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

kako rijesiti 3. zadatak sa roka 08.09.2004. ?

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Matematičko modeliranje
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 17:53 sub, 18. 9. 2004    Naslov: kako rijesiti 3. zadatak sa roka 08.09.2004. ? Citirajte i odgovorite

Zadatak ide ovako :

Odredite ekstreme funkcije
f(u,v)=( 3u^2 + 2uv + 3v^2 ) / ( u^2 + v^2 )

na R^2 \ {0,0}

Uputa : Dokazati da je funkcija konstantna na pravcima kroz ishodiste i svesti zadacu na minimizaciju (maksimizaciju) po kruznici.
Zadatak ide ovako :

Odredite ekstreme funkcije
f(u,v)=( 3u^2 + 2uv + 3v^2 ) / ( u^2 + v^2 )

na R^2 \ {0,0}

Uputa : Dokazati da je funkcija konstantna na pravcima kroz ishodiste i svesti zadacu na minimizaciju (maksimizaciju) po kruznici.


[Vrh]
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 19:46 sub, 18. 9. 2004    Naslov: Re: kako rijesiti 3. zadatak sa roka 08.09.2004. ? Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Zadatak ide ovako :

Odredite ekstreme funkcije
f(u,v)=( 3u^2 + 2uv + 3v^2 ) / ( u^2 + v^2 )

na R^2 \ {0,0}

Uputa : Dokazati da je funkcija konstantna na pravcima kroz ishodiste i svesti zadacu na minimizaciju (maksimizaciju) po kruznici.[/quote]

Ja bih to ovako...
Pravac kroz ishodište ima jednadžbu u=kv , za neki k , ili v=0 .
Ako je pravac ...u=kv , tada duž tog pravca (bez ishodišta, naravno)funkcija iznosi
f(kv,v)=(3k^2v^2+2kv^2+3v^2)/(k^2v^2+v^2)=(3k^2+2k+3)/(k^2+1) , dakle konstanta (za konstantan k ).
Ako je pravac ...v=0 , duž njega (opet, bez ishodišta) je
f(u,0)=(3u^2+2u*0+3*0^2)/u^2=3 , konstanta again.

Dakle, za svaku točku (u,v) iz |R^2\{(0,0)} , vrijednost funkcije f u toj točki jednaka je kao vrijednost f na bilo kojoj točki otvorenog polupravca iz ishodišta kroz (u,v) ; specijalno, u "normiranoj" točki (u,v)/sqrt(u^2+v^2) , koja leži na jediničnoj kružnici.

So, da bismo odredili minimum i maksimum od f na cijeloj njenoj domeni, dovoljno je odrediti minimum i maksimum od f na jediničnoj kružnici. To možemo na gore navedeni način (pomoću k , plus još posebni slučaj ...v=0 kad je f jednako 3 ), ali sâma jedinična kružnica se može parametrizirati i ljepše - npr. sa (u,v)=(cosfi,sinfi) .

Na taj način imamo
f(u,v)=f(cosfi,sinfi)=(3+2cosfisinfi)/1=3+sin2fi , za fi@[0,2pi> .
Sad je prilično trivijalno da je minimum jednak 3-1=2 (postiže se npr. za 2fi=3pi/2 , odnosno fi=3pi/4 , odnosno u točki (-sqrt2/2,sqrt2/2) (ili, ljepše, (-1,1) ) );
a maksimum je 3+1=4 (postiže se za (u,v)=(1,1) , npr.).

HTH,
Anonymous (napisa):
Zadatak ide ovako :

Odredite ekstreme funkcije
f(u,v)=( 3u^2 + 2uv + 3v^2 ) / ( u^2 + v^2 )

na R^2 \ {0,0}

Uputa : Dokazati da je funkcija konstantna na pravcima kroz ishodiste i svesti zadacu na minimizaciju (maksimizaciju) po kruznici.


Ja bih to ovako...
Pravac kroz ishodište ima jednadžbu u=kv , za neki k , ili v=0 .
Ako je pravac ...u=kv , tada duž tog pravca (bez ishodišta, naravno)funkcija iznosi
f(kv,v)=(3k^2v^2+2kv^2+3v^2)/(k^2v^2+v^2)=(3k^2+2k+3)/(k^2+1) , dakle konstanta (za konstantan k ).
Ako je pravac ...v=0 , duž njega (opet, bez ishodišta) je
f(u,0)=(3u^2+2u*0+3*0^2)/u^2=3 , konstanta again.

Dakle, za svaku točku (u,v) iz |R^2\{(0,0)} , vrijednost funkcije f u toj točki jednaka je kao vrijednost f na bilo kojoj točki otvorenog polupravca iz ishodišta kroz (u,v) ; specijalno, u "normiranoj" točki (u,v)/sqrt(u^2+v^2) , koja leži na jediničnoj kružnici.

So, da bismo odredili minimum i maksimum od f na cijeloj njenoj domeni, dovoljno je odrediti minimum i maksimum od f na jediničnoj kružnici. To možemo na gore navedeni način (pomoću k , plus još posebni slučaj ...v=0 kad je f jednako 3 ), ali sâma jedinična kružnica se može parametrizirati i ljepše - npr. sa (u,v)=(cosfi,sinfi) .

Na taj način imamo
f(u,v)=f(cosfi,sinfi)=(3+2cosfisinfi)/1=3+sin2fi , za fi@[0,2pi> .
Sad je prilično trivijalno da je minimum jednak 3-1=2 (postiže se npr. za 2fi=3pi/2 , odnosno fi=3pi/4 , odnosno u točki (-sqrt2/2,sqrt2/2) (ili, ljepše, (-1,1) ) );
a maksimum je 3+1=4 (postiže se za (u,v)=(1,1) , npr.).

HTH,


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 21:56 sub, 18. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Je Veky,tako to ide.
Nije da sam i sama tako rijesila.Nisam ga ni ja kuzila.
Ali asistent Vrdoljak je isto tako objasnio rjesenje.
Great minds think alike :) .
Je Veky,tako to ide.
Nije da sam i sama tako rijesila.Nisam ga ni ja kuzila.
Ali asistent Vrdoljak je isto tako objasnio rjesenje.
Great minds think alike Smile .


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Matematičko modeliranje Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan