Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Dirichlet igra nogomet
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pefri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 02. 2005. (22:34:29)
Postovi: (20)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:40 sri, 9. 2. 2005    Naslov: Dirichlet igra nogomet Citirajte i odgovorite

Na školskom natjecanju u nogometu sudjeluje 8 ekipa, pri čemu svaka ekipa sa svakom od ostalih igra po jednu utakmicu. Dokazite da u svakom trenutku natjecanja postoje barem dvije ekipe koje su do tada odigrale jednak broj utakmica.

Pretpostavljam da se ovdje radi o nekoj manjoj "caki", al trebam pomoc kako zapocet ovaj zadatak!!!
Na školskom natjecanju u nogometu sudjeluje 8 ekipa, pri čemu svaka ekipa sa svakom od ostalih igra po jednu utakmicu. Dokazite da u svakom trenutku natjecanja postoje barem dvije ekipe koje su do tada odigrale jednak broj utakmica.

Pretpostavljam da se ovdje radi o nekoj manjoj "caki", al trebam pomoc kako zapocet ovaj zadatak!!!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 22:55 sri, 9. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

U pojednimo trenutku pojedina ekipa mogla je odigrati 0,1,2,..., 7 utakmica. Ako nema jednakih, onda je svaki od ovih brojeva zastupljen tocno jedanput, jer ekipa ima 8, ali to je ocita kontradikcija (0 i 7!)
U pojednimo trenutku pojedina ekipa mogla je odigrati 0,1,2,..., 7 utakmica. Ako nema jednakih, onda je svaki od ovih brojeva zastupljen tocno jedanput, jer ekipa ima 8, ali to je ocita kontradikcija (0 i 7!)


[Vrh]
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 23:13 sri, 9. 2. 2005    Naslov: Re: Zadatak Citirajte i odgovorite

[quote="pefri"]Na školskom natjecanju u nogometu sudjeluje 8 ekipa, pri čemu svaka ekipa sa svakom od ostalih igra po jednu utakmicu. Dokazite da u svakom trenutku natjecanja postoje barem dvije ekipe koje su do tada odigrale jednak broj utakmica.

Pretpostavljam da se ovdje radi o nekoj manjoj "caki", al trebam pomoc kako zapocet ovaj zadatak!!![/quote]

Hint: Dirichletov princip. :-)
pefri (napisa):
Na školskom natjecanju u nogometu sudjeluje 8 ekipa, pri čemu svaka ekipa sa svakom od ostalih igra po jednu utakmicu. Dokazite da u svakom trenutku natjecanja postoje barem dvije ekipe koje su do tada odigrale jednak broj utakmica.

Pretpostavljam da se ovdje radi o nekoj manjoj "caki", al trebam pomoc kako zapocet ovaj zadatak!!!


Hint: Dirichletov princip. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 1:43 čet, 10. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[color=darkred]Molim srediti subject, u skladu s [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=2390]uputama za preglednije pisanje poruka[/url]...[/color] :evil:
Molim srediti subject, u skladu s uputama za preglednije pisanje poruka... Evil or Very Mad



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 10:15 čet, 10. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel bolje ovako? :wink: (prije se zvao 'zadatak')
Jel bolje ovako? Wink (prije se zvao 'zadatak')



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
pefri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 02. 2005. (22:34:29)
Postovi: (20)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:56 sub, 12. 2. 2005    Naslov: bok Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Jel bolje ovako? :wink: (prije se zvao 'zadatak')[/quote]

Bolje je ovako unutar jednog naslova svi zadaci tog tipa. Od sad se tog pridržavam.

Rješavam neke zadatke iz knjige pa nailazim na probleme:
[b]1. Neki klub ima 25 košarkaša. Dokažite da se od njih ne može sastaviti više od 30 petorki tako da nikoje dvije petorke nemaju više od 1-og zajedničkog igrača.[/b]

Prebrojavanjem dobijem:
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
11 12 13 14 15
16 17 18 19 20

1 6 11 15 20
1 7 12 16 21
1 8 13 17 22
1 9 14 18 23
1 10 15 19 24

2 6 12 17 23
2 7 13 18 24
2 8 14 19 25

itd.
Kako dobiti rjesenje primjenom Dirichlet-a?


[b]2. 5100 kuglica, od kojih 300 crnih, a ostale bijele, smješteno je u nekoliko kutija tako da je u svakoj najviše 3 crnih kuglica. Dokažite da postoje dvije kutije s istim brojem kuglica.[/b]

Za ovog bi mi trebala pomoć kako da ga započnem!
krcko (napisa):
Jel bolje ovako? Wink (prije se zvao 'zadatak')


Bolje je ovako unutar jednog naslova svi zadaci tog tipa. Od sad se tog pridržavam.

Rješavam neke zadatke iz knjige pa nailazim na probleme:
1. Neki klub ima 25 košarkaša. Dokažite da se od njih ne može sastaviti više od 30 petorki tako da nikoje dvije petorke nemaju više od 1-og zajedničkog igrača.

Prebrojavanjem dobijem:
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
11 12 13 14 15
16 17 18 19 20

1 6 11 15 20
1 7 12 16 21
1 8 13 17 22
1 9 14 18 23
1 10 15 19 24

2 6 12 17 23
2 7 13 18 24
2 8 14 19 25

itd.
Kako dobiti rjesenje primjenom Dirichlet-a?


2. 5100 kuglica, od kojih 300 crnih, a ostale bijele, smješteno je u nekoliko kutija tako da je u svakoj najviše 3 crnih kuglica. Dokažite da postoje dvije kutije s istim brojem kuglica.

Za ovog bi mi trebala pomoć kako da ga započnem!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 15:12 sub, 12. 2. 2005    Naslov: Re: bok Citirajte i odgovorite

[quote][b]2. 5100 kuglica, od kojih 300 crnih, a ostale bijele, smješteno je u nekoliko kutija tako da je u svakoj najviše 3 crnih kuglica. Dokažite da postoje dvije kutije s istim brojem kuglica.[/b]
Za ovog bi mi trebala pomoć kako da ga započnem![/quote]

Hint: broj kutija je veći ili jednak 100 .
Hint_2: suma prvih 100 prirodnih brojeva je manja od 5100 .
Trebaš još hintova? :-)
Citat:
2. 5100 kuglica, od kojih 300 crnih, a ostale bijele, smješteno je u nekoliko kutija tako da je u svakoj najviše 3 crnih kuglica. Dokažite da postoje dvije kutije s istim brojem kuglica.
Za ovog bi mi trebala pomoć kako da ga započnem!


Hint: broj kutija je veći ili jednak 100 .
Hint_2: suma prvih 100 prirodnih brojeva je manja od 5100 .
Trebaš još hintova? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 15:21 sub, 12. 2. 2005    Naslov: Re: bok Citirajte i odgovorite

[quote="pefri"][b]1. Neki klub ima 25 košarkaša. Dokažite da se od njih ne može sastaviti više od 30 petorki tako da nikoje dvije petorke nemaju više od 1-og zajedničkog igrača.[/b][/quote]

Pretpostavi da ih se može sastaviti više od 30 . Napiši ekipe jednu ispod druge, svaku horizontalno kao listu igrača u njoj. Imaš tablicu s >30 redaka, i 5 stupaca, dakle >150 entryja. Svaki od njih je neki od 25 igrača, pa po Dirichletu postoji bar jedan koji se javlja >150/25 , dakle >6 puta, dakle >=7 puta (radimo s prirodnim brojevima). Pogledaj sve ekipe u kojima se on nalazi i izdvoji ih, te ih napiši tako da on bude na prvom mjestu. Imaš tablicu s >=7 redova, i 5 stupaca, od kojih je prvi stupac konstantan. Makni ga, ostane ti tablica >=7*4 , dakle s >=28 entryja. 28>25 , pa među njima postoji još neki koji se ponavlja u bar dvije od tih >=7 ekipâ. No tada te dvije ekipe imaju bar dva zajednička igrača, kontradikcija.

Ok?
pefri (napisa):
1. Neki klub ima 25 košarkaša. Dokažite da se od njih ne može sastaviti više od 30 petorki tako da nikoje dvije petorke nemaju više od 1-og zajedničkog igrača.


Pretpostavi da ih se može sastaviti više od 30 . Napiši ekipe jednu ispod druge, svaku horizontalno kao listu igrača u njoj. Imaš tablicu s >30 redaka, i 5 stupaca, dakle >150 entryja. Svaki od njih je neki od 25 igrača, pa po Dirichletu postoji bar jedan koji se javlja >150/25 , dakle >6 puta, dakle >=7 puta (radimo s prirodnim brojevima). Pogledaj sve ekipe u kojima se on nalazi i izdvoji ih, te ih napiši tako da on bude na prvom mjestu. Imaš tablicu s >=7 redova, i 5 stupaca, od kojih je prvi stupac konstantan. Makni ga, ostane ti tablica >=7*4 , dakle s >=28 entryja. 28>25 , pa među njima postoji još neki koji se ponavlja u bar dvije od tih >=7 ekipâ. No tada te dvije ekipe imaju bar dva zajednička igrača, kontradikcija.

Ok?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
pefri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 02. 2005. (22:34:29)
Postovi: (20)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:20 sub, 12. 2. 2005    Naslov: Re: bok Citirajte i odgovorite

[quote]Hint: broj kutija je veći ili jednak 100 .
Hint_2: suma prvih 100 prirodnih brojeva je manja od 5100 .
Trebaš još hintova? :-)[/quote]

Aha, jasno mi je sad! Hvala! :D

[quote]
Pretpostavi da ih se može sastaviti više od 30 . Napiši ekipe jednu ispod druge, svaku horizontalno kao listu igrača u njoj. Imaš tablicu s >30 redaka, i 5 stupaca, dakle >150 entryja. Svaki od njih je neki od 25 igrača, pa po Dirichletu postoji bar jedan koji se javlja >150/25 , dakle >6 puta, dakle >=7 puta (radimo s prirodnim brojevima). Pogledaj sve ekipe u kojima se on nalazi i izdvoji ih, te ih napiši tako da on bude na prvom mjestu. Imaš tablicu s >=7 redova, i 5 stupaca, od kojih je prvi stupac konstantan. Makni ga, ostane ti tablica >=7*4 , dakle s >=28 entryja. 28>25 , pa među njima postoji još neki koji se ponavlja u bar dvije od tih >=7 ekipâ. No tada te dvije ekipe imaju bar dva zajednička igrača, kontradikcija.

Ok?[/quote]

Kristalno jasno! Samo se ovog nikad ne bih sjetila! Hvala! :D
Citat:
Hint: broj kutija je veći ili jednak 100 .
Hint_2: suma prvih 100 prirodnih brojeva je manja od 5100 .
Trebaš još hintova? Smile


Aha, jasno mi je sad! Hvala! Very Happy

Citat:

Pretpostavi da ih se može sastaviti više od 30 . Napiši ekipe jednu ispod druge, svaku horizontalno kao listu igrača u njoj. Imaš tablicu s >30 redaka, i 5 stupaca, dakle >150 entryja. Svaki od njih je neki od 25 igrača, pa po Dirichletu postoji bar jedan koji se javlja >150/25 , dakle >6 puta, dakle >=7 puta (radimo s prirodnim brojevima). Pogledaj sve ekipe u kojima se on nalazi i izdvoji ih, te ih napiši tako da on bude na prvom mjestu. Imaš tablicu s >=7 redova, i 5 stupaca, od kojih je prvi stupac konstantan. Makni ga, ostane ti tablica >=7*4 , dakle s >=28 entryja. 28>25 , pa među njima postoji još neki koji se ponavlja u bar dvije od tih >=7 ekipâ. No tada te dvije ekipe imaju bar dva zajednička igrača, kontradikcija.

Ok?


Kristalno jasno! Samo se ovog nikad ne bih sjetila! Hvala! Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 2:03 ned, 13. 2. 2005    Naslov: Re: bok Citirajte i odgovorite

[quote="pefri"]Kristalno jasno! Samo se ovog nikad ne bih sjetila! Hvala! :D[/quote]

Ne bi vjerovala, ali bi. :shock: Nakon što riješiš još desetak takvih zadataka... :-)
pefri (napisa):
Kristalno jasno! Samo se ovog nikad ne bih sjetila! Hvala! Very Happy


Ne bi vjerovala, ali bi. Shocked Nakon što riješiš još desetak takvih zadataka... Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
pefri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 02. 2005. (22:34:29)
Postovi: (20)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:20 uto, 15. 2. 2005    Naslov: Re: bok Citirajte i odgovorite

Zadatak:
[b]Svaki od n predmeta teži cijeli broj kg manji od n kg. Ukupna težina svih predmeta je 2*n kg. Dokažite da se ti predmeti mogu rasporediti u 2 skupine, od kojih svaka teši n kg.[/b]
Znači:
1+2+3+...+n= 2*n kg
Pretpostavimo suprotno da ne postoje dve skupine koje teže n kg.
1.skupina 2.skupina
1 2n-1
2 2n-2
.
.
.
n-1 2n-n+1

n-1 različitih suma ... Kako dalje???! Upomoć!!!
Zadatak:
Svaki od n predmeta teži cijeli broj kg manji od n kg. Ukupna težina svih predmeta je 2*n kg. Dokažite da se ti predmeti mogu rasporediti u 2 skupine, od kojih svaka teši n kg.
Znači:
1+2+3+...+n= 2*n kg
Pretpostavimo suprotno da ne postoje dve skupine koje teže n kg.
1.skupina 2.skupina
1 2n-1
2 2n-2
.
.
.
n-1 2n-n+1

n-1 različitih suma ... Kako dalje???! Upomoć!!!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 0:58 sri, 16. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sto ako je n neparan broj i imamo n predmeta od kojih je svaki tezak 2 kg?
Je li iskljuceno da svi budu jednake tezine?
Sto ako je n neparan broj i imamo n predmeta od kojih je svaki tezak 2 kg?
Je li iskljuceno da svi budu jednake tezine?


[Vrh]
pefri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 02. 2005. (22:34:29)
Postovi: (20)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 1:31 sri, 16. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Sto ako je n neparan broj i imamo n predmeta od kojih je svaki tezak 2 kg?
Je li iskljuceno da svi budu jednake tezine?[/quote]

Da je npr
1,2,2 tezine predmeta ukupna tezina nije 2*n=6 i u tom slucaju se ne moze izvest podjela.

Da je n=3 i
2,2,2 ukupna tezina je 6 al ovo se ne moze podijeliti na dvije skupine jednake tezine.
Al ako je n=3 onda barem 2 predmeta moraju biti iste tezine zbog uvjeta da svaki predmet mora imati tezinu<n kg! Znači zadatak nije dobro zadan! Je li?
Anonymous (napisa):
Sto ako je n neparan broj i imamo n predmeta od kojih je svaki tezak 2 kg?
Je li iskljuceno da svi budu jednake tezine?


Da je npr
1,2,2 tezine predmeta ukupna tezina nije 2*n=6 i u tom slucaju se ne moze izvest podjela.

Da je n=3 i
2,2,2 ukupna tezina je 6 al ovo se ne moze podijeliti na dvije skupine jednake tezine.
Al ako je n=3 onda barem 2 predmeta moraju biti iste tezine zbog uvjeta da svaki predmet mora imati tezinu<n kg! Znači zadatak nije dobro zadan! Je li?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 1:38 sri, 16. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

To i mislim, ovako kako si ga naveo nije istinita tvrdnja, kao sto je ocito za neparne n >1.
To i mislim, ovako kako si ga naveo nije istinita tvrdnja, kao sto je ocito za neparne n >1.


[Vrh]
ahri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 11. 2003. (23:16:07)
Postovi: (193)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0

PostPostano: 1:41 sri, 16. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

tocno
tocno



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
creativeri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 05. 2005. (18:51:10)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 20:04 pon, 2. 5. 2005    Naslov: Help me pls :) (Dirichlet) Citirajte i odgovorite

Da li bi mi netko mogao pomoći riješiti ove zadatke? Tnx!!!

1. Neka je x iz R. Dokažite da među brojevima x, 2x, ... (n-1)x postoji broj koji se razlikuje od cijelog broja najviše za 1/n.

2. Na kvadratnom zemljištu 1km x 1 km raste borova šuma u kojoj ima 3110 stabala promjera 50 cm. Dokažite da se u toj šumi može naći tenisko igralište 25 m x 12 m na kojemu nema niti jednog stabla.

3. U polja šahovske ploče proizvoljno su upisani brojevi od 1 do 64 tako da se svaki broj nalazi točno u jednom polju. Neka je ai suma brojeva u i-tom redu. Dokažite da je broj x=260 najveći prirodan broj sa svojstvom da je bar jedan od brojeva a1,...,a8≥x

4. Svaki od skupova Ai, i=1...n je unija dvaju segmenata na pravcu. Ako se svaka tri od skupova Ai sijeku dokažite da se barem polovica njih sijeku.
[b][/b]
Da li bi mi netko mogao pomoći riješiti ove zadatke? Tnx!!!

1. Neka je x iz R. Dokažite da među brojevima x, 2x, ... (n-1)x postoji broj koji se razlikuje od cijelog broja najviše za 1/n.

2. Na kvadratnom zemljištu 1km x 1 km raste borova šuma u kojoj ima 3110 stabala promjera 50 cm. Dokažite da se u toj šumi može naći tenisko igralište 25 m x 12 m na kojemu nema niti jednog stabla.

3. U polja šahovske ploče proizvoljno su upisani brojevi od 1 do 64 tako da se svaki broj nalazi točno u jednom polju. Neka je ai suma brojeva u i-tom redu. Dokažite da je broj x=260 najveći prirodan broj sa svojstvom da je bar jedan od brojeva a1,...,a8≥x

4. Svaki od skupova Ai, i=1...n je unija dvaju segmenata na pravcu. Ako se svaka tri od skupova Ai sijeku dokažite da se barem polovica njih sijeku.




Zadnja promjena: creativeri; 19:06 uto, 3. 5. 2005; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 21:44 pon, 2. 5. 2005    Naslov: Re: Help me pls :) (Dirichlet) Citirajte i odgovorite

[quote="creativeri"]2. Na kvadratnom zemljištu 1km x 1 km raste borova šuma u kojoj ima 3110 stabala promjera 50 cm. Dokažite da se u toj šumi može naći tenisko igralište 25 m x 12 m na kojemu nema niti jednog stabla.[/quote]

Vrlo slican zadatak bio je na zadnjem pismenom. Skicu rjesenja imas [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=3978]ovdje[/url]. Ako treba detaljnije, mozes od mene dobiti "analognu" kopiju sluzbenih rjesenja.
creativeri (napisa):
2. Na kvadratnom zemljištu 1km x 1 km raste borova šuma u kojoj ima 3110 stabala promjera 50 cm. Dokažite da se u toj šumi može naći tenisko igralište 25 m x 12 m na kojemu nema niti jednog stabla.


Vrlo slican zadatak bio je na zadnjem pismenom. Skicu rjesenja imas ovdje. Ako treba detaljnije, mozes od mene dobiti "analognu" kopiju sluzbenih rjesenja.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
creativeri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 05. 2005. (18:51:10)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 9:18 sri, 4. 5. 2005    Naslov: Re: Help me pls :) (Dirichlet) Citirajte i odgovorite

[quote] Ako treba detaljnije, mozes od mene dobiti "analognu" kopiju sluzbenih rjesenja [/quote]

Hvala, uspio sam to riješiti. No ostala 3 me jos uvijek muče :roll:
Citat:
Ako treba detaljnije, mozes od mene dobiti "analognu" kopiju sluzbenih rjesenja


Hvala, uspio sam to riješiti. No ostala 3 me jos uvijek muče Rolling Eyes


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 12:37 sri, 4. 5. 2005    Naslov: Re: Help me pls :) (Dirichlet) Citirajte i odgovorite

[quote="creativeri"]3. U polja šahovske ploče proizvoljno su upisani brojevi od 1 do 64 tako da se svaki broj nalazi točno u jednom polju. Neka je ai suma brojeva u i-tom redu. Dokažite da je broj x=260 najveći prirodan broj sa svojstvom da je bar jedan od brojeva a1,...,a8≥x[/quote]

Primijeti da je 260 = (1+2+...+64)/8. Slozi brojeve tako da imas sumu 260 u svakom retku.
creativeri (napisa):
3. U polja šahovske ploče proizvoljno su upisani brojevi od 1 do 64 tako da se svaki broj nalazi točno u jednom polju. Neka je ai suma brojeva u i-tom redu. Dokažite da je broj x=260 najveći prirodan broj sa svojstvom da je bar jedan od brojeva a1,...,a8≥x


Primijeti da je 260 = (1+2+...+64)/8. Slozi brojeve tako da imas sumu 260 u svakom retku.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan