Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadaci iz geometrijske vjerojatnosti (zadatak)
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 8:43 uto, 18. 4. 2006    Naslov: Zadaci iz geometrijske vjerojatnosti Citirajte i odgovorite

Rjesavajuci zadatke iz geom.vjer. dobio sam u drugom zadatku rezultat 0.21 dok je rjesenje 0.19... pa me zanima da li sam ja negdje pogrijesio... ili asistent :evil:

Zadatak: Na ravninu R^2 je bacen novcic polumjera 0.5. Izr. vjer. da novcic prekrije neku tocku s cjelobrojnim koordinatama.

Rjesenje: Ja sam to rjesavo pomocu kruznica oko tocke s cjelobrojnim koord. Te dobio: 1 - 4*(0.5^2*PI)/4= 1 - 0.25*PI= 0.215

Unaprijed hvala na komentaru.


Slobodno postavljajte pitanja i u vezi drugih zadataka...
Rjesavajuci zadatke iz geom.vjer. dobio sam u drugom zadatku rezultat 0.21 dok je rjesenje 0.19... pa me zanima da li sam ja negdje pogrijesio... ili asistent Evil or Very Mad

Zadatak: Na ravninu R^2 je bacen novcic polumjera 0.5. Izr. vjer. da novcic prekrije neku tocku s cjelobrojnim koordinatama.

Rjesenje: Ja sam to rjesavo pomocu kruznica oko tocke s cjelobrojnim koord. Te dobio: 1 - 4*(0.5^2*PI)/4= 1 - 0.25*PI= 0.215

Unaprijed hvala na komentaru.


Slobodno postavljajte pitanja i u vezi drugih zadataka...


[Vrh]
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 9:45 uto, 18. 4. 2006    Naslov: Re: Zadaci iz geometrijske vjerojatnosti Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Rjesavajuci zadatke iz geom.vjer. dobio sam u drugom zadatku rezultat 0.21 dok je rjesenje 0.19... pa me zanima da li sam ja negdje pogrijesio... ili asistent :evil:

Zadatak: Na ravninu R^2 je bacen novcic polumjera 0.5. Izr. vjer. da novcic prekrije neku tocku s cjelobrojnim koordinatama.[/quote]

Zadatak koji je asistent radio bio je s promjerom (ne polumjerom) 0.5, pa je onda rješenje
[latex]P(A) = \frac{\lambda(A)}{\lambda(\Omega)}=\frac{ ( \frac{1}{4})^2 \pi}{1}=\frac{\pi}{16}=0.19[/latex]
Anonymous (napisa):
Rjesavajuci zadatke iz geom.vjer. dobio sam u drugom zadatku rezultat 0.21 dok je rjesenje 0.19... pa me zanima da li sam ja negdje pogrijesio... ili asistent Evil or Very Mad

Zadatak: Na ravninu R^2 je bacen novcic polumjera 0.5. Izr. vjer. da novcic prekrije neku tocku s cjelobrojnim koordinatama.


Zadatak koji je asistent radio bio je s promjerom (ne polumjerom) 0.5, pa je onda rješenje



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 23:50 uto, 18. 4. 2006    Naslov: Re: Zadaci iz geometrijske vjerojatnosti Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"][quote="Anonymous"]Rjesavajuci zadatke iz geom.vjer. dobio sam u drugom zadatku rezultat 0.21 dok je rjesenje 0.19... pa me zanima da li sam ja negdje pogrijesio... ili asistent :evil:

Zadatak: Na ravninu R^2 je bacen novcic polumjera 0.5. Izr. vjer. da novcic prekrije neku tocku s cjelobrojnim koordinatama.[/quote]

Zadatak koji je asistent radio bio je s promjerom (ne polumjerom) 0.5, pa je onda rješenje
[latex]P(A) = \frac{\lambda(A)}{\lambda(\Omega)}=\frac{ ( \frac{1}{4})^2 \pi}{1}=\frac{\pi}{16}=0.19[/latex][/quote]

moram priznati da mi nije bas jasno odkud (1/4)^2
goranm (napisa):
Anonymous (napisa):
Rjesavajuci zadatke iz geom.vjer. dobio sam u drugom zadatku rezultat 0.21 dok je rjesenje 0.19... pa me zanima da li sam ja negdje pogrijesio... ili asistent Evil or Very Mad

Zadatak: Na ravninu R^2 je bacen novcic polumjera 0.5. Izr. vjer. da novcic prekrije neku tocku s cjelobrojnim koordinatama.


Zadatak koji je asistent radio bio je s promjerom (ne polumjerom) 0.5, pa je onda rješenje


moram priznati da mi nije bas jasno odkud (1/4)^2


[Vrh]
hermione
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2003. (10:50:57)
Postovi: (152)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 7:41 sri, 19. 4. 2006    Naslov: Re: Zadaci iz geometrijske vjerojatnosti Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"][quote="goranm"]
[latex]P(A) = \frac{\lambda(A)}{\lambda(\Omega)}=\frac{ ( \frac{1}{4})^2 \pi}{1}=\frac{\pi}{16}=0.19[/latex][/quote]

moram priznati da mi nije bas jasno odkud (1/4)^2[/quote]

:grebgreb:

Pa racunamo povrsinu kruga... :roll:
Anonymous (napisa):
goranm (napisa):



moram priznati da mi nije bas jasno odkud (1/4)^2


Kotacici rade 100 na sat

Pa racunamo povrsinu kruga... Rolling Eyes


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 15:09 sri, 19. 4. 2006    Naslov: Re: Zadaci iz geometrijske vjerojatnosti Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"][quote="goranm"][quote="Anonymous"]Rjesavajuci zadatke iz geom.vjer. dobio sam u drugom zadatku rezultat 0.21 dok je rjesenje 0.19... pa me zanima da li sam ja negdje pogrijesio... ili asistent :evil:

Zadatak: Na ravninu R^2 je bacen novcic polumjera 0.5. Izr. vjer. da novcic prekrije neku tocku s cjelobrojnim koordinatama.[/quote]

Zadatak koji je asistent radio bio je s promjerom (ne polumjerom) 0.5, pa je onda rješenje
[latex]P(A) = \frac{\lambda(A)}{\lambda(\Omega)}=\frac{ ( \frac{1}{4})^2 \pi}{1}=\frac{\pi}{16}=0.19[/latex][/quote]

moram priznati da mi nije bas jasno odkud (1/4)^2[/quote]
Kao što hermione kaže, računamo površinu kruga [b]promjera[/b] 1/2, dakle 2R=0.5=1/2
R=1/4
:)
Anonymous (napisa):
goranm (napisa):
Anonymous (napisa):
Rjesavajuci zadatke iz geom.vjer. dobio sam u drugom zadatku rezultat 0.21 dok je rjesenje 0.19... pa me zanima da li sam ja negdje pogrijesio... ili asistent Evil or Very Mad

Zadatak: Na ravninu R^2 je bacen novcic polumjera 0.5. Izr. vjer. da novcic prekrije neku tocku s cjelobrojnim koordinatama.


Zadatak koji je asistent radio bio je s promjerom (ne polumjerom) 0.5, pa je onda rješenje


moram priznati da mi nije bas jasno odkud (1/4)^2

Kao što hermione kaže, računamo površinu kruga promjera 1/2, dakle 2R=0.5=1/2
R=1/4
Smile



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 13:20 pet, 21. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala, ja sam krivo procito zadatak... :oops:
hvala, ja sam krivo procito zadatak... Embarassed


[Vrh]
Gost






PostPostano: 20:31 ned, 23. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze li netko malo pojasniti ovaj zadatak?hvala.
Izracunajte vjerojatnost da slucajno odabrana tocka u kvadratu stranice A
bude bliza nekoj dijagonali nego stranicama kvadrata.
rj:
korijen(2)/(1+korijen(2))
moze li netko malo pojasniti ovaj zadatak?hvala.
Izracunajte vjerojatnost da slucajno odabrana tocka u kvadratu stranice A
bude bliza nekoj dijagonali nego stranicama kvadrata.
rj:
korijen(2)/(1+korijen(2))


[Vrh]
hermione
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2003. (10:50:57)
Postovi: (152)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 20:48 ned, 23. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]moze li netko malo pojasniti ovaj zadatak?hvala.
Izracunajte vjerojatnost da slucajno odabrana tocka u kvadratu stranice A
bude bliza nekoj dijagonali nego stranicama kvadrata.
rj:
korijen(2)/(1+korijen(2))[/quote]

Koraci:
1.Nacrtas kvadrat i obje dijagonale.Dobijes 4 jednakokracna pravokutna trokuta..
2.Promatramo simetrale kuteva..
3.Mislim da je sada ocito da je povoljni vjerojatnosni prostor cetverokraka zvijezda...
4.I sada racunanje slijedi,ali to je trivijalno....
Anonymous (napisa):
moze li netko malo pojasniti ovaj zadatak?hvala.
Izracunajte vjerojatnost da slucajno odabrana tocka u kvadratu stranice A
bude bliza nekoj dijagonali nego stranicama kvadrata.
rj:
korijen(2)/(1+korijen(2))


Koraci:
1.Nacrtas kvadrat i obje dijagonale.Dobijes 4 jednakokracna pravokutna trokuta..
2.Promatramo simetrale kuteva..
3.Mislim da je sada ocito da je povoljni vjerojatnosni prostor cetverokraka zvijezda...
4.I sada racunanje slijedi,ali to je trivijalno....


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 21:02 ned, 23. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

:lol: :lol:
sad je samo za smijeh kako je lagan!
Puno hvala!
Laughing Laughing
sad je samo za smijeh kako je lagan!
Puno hvala!


[Vrh]
amimica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 04. 2004. (15:40:42)
Postovi: (CA)16
Sarma = la pohva - posuda
211 = 217 - 6

PostPostano: 15:45 pon, 24. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ispravio sam tekst u zadatku s novčićem. Unaprijed se ispričavam na greškama, jer je ovo tek prva verzija tih zadataka.
Ispravio sam tekst u zadatku s novčićem. Unaprijed se ispričavam na greškama, jer je ovo tek prva verzija tih zadataka.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 13:45 sri, 26. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

hehe ko prizna polumjer mu se prašta :lol:

sad mi stima zadatak i rjesenje
hehe ko prizna polumjer mu se prašta Laughing

sad mi stima zadatak i rjesenje


[Vrh]
Gost






PostPostano: 13:50 sri, 26. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel netko uspio rjesiti 3zadatak pod c?
Iz segmenta [0,1] na slucajan nacin i nezavisno biramo tocke x,y,z. Izr vjer da vrijedi 2xy >= zx + zy.
(dosao sam do integrala, no tamo sam zapeo... :oops: )

A zadatak 9?
Na kruznici polumjera R se slucajno biraju dvije tocke. Kolika je vjerojatnost da ce udaljenost medju njima biti manja od r, gdje je r<2R?
Jel netko uspio rjesiti 3zadatak pod c?
Iz segmenta [0,1] na slucajan nacin i nezavisno biramo tocke x,y,z. Izr vjer da vrijedi 2xy >= zx + zy.
(dosao sam do integrala, no tamo sam zapeo... Embarassed )

A zadatak 9?
Na kruznici polumjera R se slucajno biraju dvije tocke. Kolika je vjerojatnost da ce udaljenost medju njima biti manja od r, gdje je r<2R?


[Vrh]
greeneyes
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 09. 2004. (11:44:20)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
36 = 47 - 11
Lokacija: The water's edge Is where she waits

PostPostano: 15:16 sri, 26. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

za ovo prvo.. imas dvostruki integral (granice svakog su od nula do jedan) od 2xy/(x+y) jel da? pa to malo sredis i dobis 3 jednostruka po y, od cega je jedan skroz ok ( integriras 2y u granicama nula do jedan), i imas integral od -2y^2*ln(1+y) i 2y^2lny (opet, granice su od nula do jedan).. ova dva zadnja lijepo rijesis parcijalnom integracijom (u=ln(1+y), i u drugom slucaju u=lny).. mislim, ima nest malo raspisivanja al dodje dobro na kraju.. rezultat je 4/3(1-ln2).. znam da je ovo ljepse (i citljivije ;O) ) vidjeti onak lijepo s integralima i svim, but this is the best i can do at the moment..

a drugo.. nacrtas sliku, gledas, gledas.. pa uzmes formule za kruzni odsjecak i tam nadjes zgodnicku formulu da je udaljenost tih dviju tocki moguce odrediti iz formule d=2*R*sin(alfa/2), gdje je alfa sredisnji kut nad tom tetivom..

znaci, fixiras tocku na kruznici, i zapravo biras kut alfa iz [0, pi] (zato jer d mora biti manje od r, koje je manje od promjera (vidi opet promjer u igri :O) ) tj alfa je manje od pi..) i to ti je vj. prostor ( [0,pi])

A je dogadjaj da je d<r, podijelis s 2*R i dobis da sin(alfa/2)<r/(2*R)onda rjesenje te trigonometrijske nejednadzbe (alfa) ispadne iz intervala [0,2*Arcsin(r/(2*R))], pa znaci da je mjera od A duljina tog intervala, i to jos podijelis s pi (mjera od omega) i to je trazena vjerojatnost.. evo, otprilike :O)

nadam se da se da shvatiti.. heh :wink:
za ovo prvo.. imas dvostruki integral (granice svakog su od nula do jedan) od 2xy/(x+y) jel da? pa to malo sredis i dobis 3 jednostruka po y, od cega je jedan skroz ok ( integriras 2y u granicama nula do jedan), i imas integral od -2y^2*ln(1+y) i 2y^2lny (opet, granice su od nula do jedan).. ova dva zadnja lijepo rijesis parcijalnom integracijom (u=ln(1+y), i u drugom slucaju u=lny).. mislim, ima nest malo raspisivanja al dodje dobro na kraju.. rezultat je 4/3(1-ln2).. znam da je ovo ljepse (i citljivije ;O) ) vidjeti onak lijepo s integralima i svim, but this is the best i can do at the moment..

a drugo.. nacrtas sliku, gledas, gledas.. pa uzmes formule za kruzni odsjecak i tam nadjes zgodnicku formulu da je udaljenost tih dviju tocki moguce odrediti iz formule d=2*R*sin(alfa/2), gdje je alfa sredisnji kut nad tom tetivom..

znaci, fixiras tocku na kruznici, i zapravo biras kut alfa iz [0, pi] (zato jer d mora biti manje od r, koje je manje od promjera (vidi opet promjer u igri :O) ) tj alfa je manje od pi..) i to ti je vj. prostor ( [0,pi])

A je dogadjaj da je d<r, podijelis s 2*R i dobis da sin(alfa/2)<r/(2*R)onda rjesenje te trigonometrijske nejednadzbe (alfa) ispadne iz intervala [0,2*Arcsin(r/(2*R))], pa znaci da je mjera od A duljina tog intervala, i to jos podijelis s pi (mjera od omega) i to je trazena vjerojatnost.. evo, otprilike :O)

nadam se da se da shvatiti.. heh Wink



_________________
Am I so different from you
Now does it scare you that I'm able to discern
What to love and what to burn..
Don't judge what you don't understand..

// Disturbed: Fear
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hermione
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2003. (10:50:57)
Postovi: (152)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 16:09 sri, 26. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Jel netko uspio rjesiti 3zadatak pod c?
Iz segmenta [0,1] na slucajan nacin i nezavisno biramo tocke x,y,z. Izr vjer da vrijedi 2xy >= zx + zy.
(dosao sam do integrala, no tamo sam zapeo... :oops: )
[/quote]
[latex]
\int_{0}^{1}\int_{0}^{1}\frac{2xy}{x+y} \,dy\,dx = \int_{0}^{1}\int_{0}^{1} \frac {2xy + 2y^2 - 2y^2}{x+y} \,dy\,dx =
\int_{0}^{1}\int_{0}^{1}\frac{2y\left(x+y\right)-2y^2}{x+y} \,dy\,dx \\=
\int_{0}^{1}\int_{0}^{1} 2y- \frac{2y^2}{x+y}\,dy\,dx =
\int_{0}^{1}\int_{0}^{1}2y \,dy\,dx -2\int_{0}^{1}\int_{0}^{1}\frac{y^2}{x+y}\,dy\,dx=\dots =\frac{4}{3}\left(1-ln2\right)
[/latex]
Anonymous (napisa):
Jel netko uspio rjesiti 3zadatak pod c?
Iz segmenta [0,1] na slucajan nacin i nezavisno biramo tocke x,y,z. Izr vjer da vrijedi 2xy >= zx + zy.
(dosao sam do integrala, no tamo sam zapeo... Embarassed )



[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
hermione
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2003. (10:50:57)
Postovi: (152)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 17:40 sri, 26. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]

A zadatak 9?
Na kruznici polumjera R se slucajno biraju dvije tocke. Kolika je vjerojatnost da ce udaljenost medju njima biti manja od r, gdje je r<2R?[/quote]

Moze i ovako. Izaberemo dvije tocke na kruznici koje zajedno sa sredistem kruznice cine trokut.Osnovica tog trokuta je d, tj udaljenost izmedu nase dvije proizvoljne dvije tocke, a φ/2 je kut izmedu radijusa kruznice i visine na osnovicu.

[latex]
d = 2R\sin\frac{\varphi}{2}<r \Longleftrightarrow
\sin\frac{\varphi}{2}<\frac{r}{2R}
\Longleftrightarrow\frac{\varphi}{2}<\arcsin\frac{r}{2R}\Longleftrightarrow
\varphi<2\arcsin\frac{r}{2R}
\\|\varphi_{1}-\varphi_{2}|<2\arcsin\frac{r}{2R}, \quad
|\varphi_{1}-\varphi_{2}\pm 2\pi|<2\arcsin\frac{r}{2R},\ {a}
\quad\Omega=[0,2\pi]\times [0,2\pi] \\
P=\frac{{4\arcsin\frac{r}{2R}\cdot2\pi}}{\left({2\pi}\right)^2}=
\frac{2}{\pi}\arcsin\frac{r}{2R}
[/latex]
Anonymous (napisa):


A zadatak 9?
Na kruznici polumjera R se slucajno biraju dvije tocke. Kolika je vjerojatnost da ce udaljenost medju njima biti manja od r, gdje je r<2R?


Moze i ovako. Izaberemo dvije tocke na kruznici koje zajedno sa sredistem kruznice cine trokut.Osnovica tog trokuta je d, tj udaljenost izmedu nase dvije proizvoljne dvije tocke, a φ/2 je kut izmedu radijusa kruznice i visine na osnovicu.



[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 19:51 ned, 30. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Rješavajući integral dobijem : y^3lny| [0,1]= ln1. Ovo je tocno? Kad ln0 mnozim s 0 to je nula? Nema veze što lnx nije definiran za x=0?

Hvala :)
Rješavajući integral dobijem : y^3lny| [0,1]= ln1. Ovo je tocno? Kad ln0 mnozim s 0 to je nula? Nema veze što lnx nije definiran za x=0?

Hvala Smile


[Vrh]
hermione
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2003. (10:50:57)
Postovi: (152)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 20:00 ned, 30. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Rješavajući integral dobijem : y^3lny| [0,1]= ln1. Ovo je tocno? Kad ln0 mnozim s 0 to je nula? Nema veze što lnx nije definiran za x=0?

Hvala :)[/quote]

E, sada to parcijalno integriraj i kada zatreba upotrijebi nepravi integral....
Anonymous (napisa):
Rješavajući integral dobijem : y^3lny| [0,1]= ln1. Ovo je tocno? Kad ln0 mnozim s 0 to je nula? Nema veze što lnx nije definiran za x=0?

Hvala Smile


E, sada to parcijalno integriraj i kada zatreba upotrijebi nepravi integral....



_________________
http://www.youtube.com/watch?v=SjN_4LO-5L8

U tijelu nema pravih ideala
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Nikola
Gost





PostPostano: 23:11 ned, 30. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala ti puno hermie! UVIS je bas super!
Hvala ti puno hermie! UVIS je bas super!


[Vrh]
Gost






PostPostano: 0:49 uto, 2. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="hermione"][quote="Anonymous"]

A zadatak 9?
Na kruznici polumjera R se slucajno biraju dvije tocke. Kolika je vjerojatnost da ce udaljenost medju njima biti manja od r, gdje je r<2R?[/quote]

Moze i ovako. Izaberemo dvije tocke na kruznici koje zajedno sa sredistem kruznice cine trokut.Osnovica tog trokuta je d, tj udaljenost izmedu nase dvije proizvoljne dvije tocke, a φ/2 je kut izmedu radijusa kruznice i visine na osnovicu.

[latex]
d = 2R\sin\frac{\varphi}{2}<r \Longleftrightarrow
\sin\frac{\varphi}{2}<\frac{r}{2R}
\Longleftrightarrow\frac{\varphi}{2}<\arcsin\frac{r}{2R}\Longleftrightarrow
\varphi<2\arcsin\frac{r}{2R}
\\|\varphi_{1}-\varphi_{2}|<2\arcsin\frac{r}{2R}, \quad
|\varphi_{1}-\varphi_{2}\pm 2\pi|<2\arcsin\frac{r}{2R},\ {a}
\quad\Omega=[0,2\pi]\times [0,2\pi] \\
P=\frac{{4\arcsin\frac{r}{2R}\cdot2\pi}}{\left({2\pi}\right)^2}=
\frac{2}{\pi}\arcsin\frac{r}{2R}
[/latex][/quote]

Što su fi_1 i fi_2 i zasto apsolutna vrijednost? Kako dobijemo brojnik od P? Thx!
hermione (napisa):
Anonymous (napisa):


A zadatak 9?
Na kruznici polumjera R se slucajno biraju dvije tocke. Kolika je vjerojatnost da ce udaljenost medju njima biti manja od r, gdje je r<2R?


Moze i ovako. Izaberemo dvije tocke na kruznici koje zajedno sa sredistem kruznice cine trokut.Osnovica tog trokuta je d, tj udaljenost izmedu nase dvije proizvoljne dvije tocke, a φ/2 je kut izmedu radijusa kruznice i visine na osnovicu.



Što su fi_1 i fi_2 i zasto apsolutna vrijednost? Kako dobijemo brojnik od P? Thx!


[Vrh]
Gost






PostPostano: 2:53 uto, 2. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li mi netko rijesiti ovaj zadatak:
Biramo tri dužine čije su duljine na sreću odabrani brojevi iz intervala [0,a]. Kolika je vjerojatnost da se od tih dijelova može napraviti trokut?

Znam početak :D :
x, y, z €[0.a] => omega=[0,a]^3 => m(omega)=a^3
Mora biti: x+y>z, x+z>y, y+z>x ili x<a/2, y<a/2, z<a/2.

Kako dalje? Vidjela sam u riješenjima da ide nešto sa volumenima 3 tetraedra, ali ne kužim.

Puno hvala! :-)
Može li mi netko rijesiti ovaj zadatak:
Biramo tri dužine čije su duljine na sreću odabrani brojevi iz intervala [0,a]. Kolika je vjerojatnost da se od tih dijelova može napraviti trokut?

Znam početak Very Happy :
x, y, z €[0.a] ⇒ omega=[0,a]^3 ⇒ m(omega)=a^3
Mora biti: x+y>z, x+z>y, y+z>x ili x<a/2, y<a/2, z<a/2.

Kako dalje? Vidjela sam u riješenjima da ide nešto sa volumenima 3 tetraedra, ali ne kužim.

Puno hvala! Smile


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan