Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

diferencijabilnost
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 17:10 ned, 14. 1. 2007    Naslov: diferencijabilnost Citirajte i odgovorite

U realnom slučaju vrijedila je sljedeća karakterizacija diferencijabilnosti u točki:

Neka je [latex]f:I \to {\bf R}[/latex] funkcija. Tada je [latex]f[/latex] derivabilna u [latex]c[/latex] akko postoje [latex]A \in {\bf R}[/latex] i [latex]\omega :I \to {\bf R}[/latex] takva da [latex]\mathop {\lim }\limits_{x \to c} \omega \left( {x - c} \right) = 0[/latex] takvi da je [latex]f\left( x \right) - f\left( c \right) = A \cdot \left( {x - c} \right) + \left( {x - c} \right) \cdot \omega \left( {x - c} \right),\forall x \in I[/latex]. Štoviše, tada je [latex]f'\left( c \right) = A[/latex].

E sada, uzimajući u obzir tu karakterizaciju i ono što je asistentica Hanzer rekla na vježbama: Funkcija je diferencijabilna u c pa možemo napisati [latex]f\left( x \right) - f\left( c \right) = ''{\rm nesto linearno'' + ''nesto malo''}[/latex], zanima me što bi formalno bilo to "nešto malo", a za ovo nešto linearno mi se čini dosta jasno da je to diferencijal od f u c.
U realnom slučaju vrijedila je sljedeća karakterizacija diferencijabilnosti u točki:

Neka je funkcija. Tada je derivabilna u akko postoje i takva da takvi da je . Štoviše, tada je .

E sada, uzimajući u obzir tu karakterizaciju i ono što je asistentica Hanzer rekla na vježbama: Funkcija je diferencijabilna u c pa možemo napisati , zanima me što bi formalno bilo to "nešto malo", a za ovo nešto linearno mi se čini dosta jasno da je to diferencijal od f u c.



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine


Zadnja promjena: alen; 22:05 ned, 14. 1. 2007; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 17:40 ned, 14. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pogledaj u [url]http://web.math.hr/~ungar/Analiza3_internet.pdf[/url]. Tamo je sve lijepo objasnjeno.
Pogledaj u http://web.math.hr/~ungar/Analiza3_internet.pdf. Tamo je sve lijepo objasnjeno.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 17:43 ned, 14. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako je [latex]f\colon\Omega\subseteq \mathbb{R}^n\to\mathbb{R}^m[/latex], onda je to "nesto malo" opet ostatak koji je sada funkcija [latex]\Omega\to\mathbb{R}^m[/latex], eksplicitno dan sa (ovdje su [latex]x,c\in\mathbb{R}^n[/latex]):
[latex]\omega(x-c)=\frac{f(x)-f(c)-Df(c)(x-c)}{\|x-c\|}[/latex]
(U nazivnik se stavlja norma od x-c da bismo mogli s tim podijeliti.)
i sada zahtijevamo da bude
[latex]\lim_{x\to c}\omega(x-c)=\mathbf{0}[/latex]
To je definicija diferencijabilnosti.
Ako je , onda je to "nesto malo" opet ostatak koji je sada funkcija , eksplicitno dan sa (ovdje su ):

(U nazivnik se stavlja norma od x-c da bismo mogli s tim podijeliti.)
i sada zahtijevamo da bude

To je definicija diferencijabilnosti.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 17:44 ned, 14. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"]Pogledaj u [url]http://web.math.hr/~ungar/Analiza3_internet.pdf[/url]. Tamo je sve lijepo objasnjeno.[/quote]
Istina je i sto kolega mdoko veli. :D
Samo sam htio naglasiti analogiju sa slucajem realne funkcije jedne realne varijable.
mdoko (napisa):
Pogledaj u http://web.math.hr/~ungar/Analiza3_internet.pdf. Tamo je sve lijepo objasnjeno.

Istina je i sto kolega mdoko veli. Very Happy
Samo sam htio naglasiti analogiju sa slucajem realne funkcije jedne realne varijable.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 22:00 ned, 14. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vjeko, srce si. Hvala
Vjeko, srce si. Hvala



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 17:27 sub, 20. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo, rješenja 3. zadaće iz difrafa. Ak ne vidite odma attachment, kliknite refresh. Ak uočite grešku, javite. Pozdrav
Evo, rješenja 3. zadaće iz difrafa. Ak ne vidite odma attachment, kliknite refresh. Ak uočite grešku, javite. Pozdrav



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine



difrafzadaca3.doc
 Description:

Download
 Filename:  difrafzadaca3.doc
 Filesize:  400.5 KB
 Downloaded:  349 Time(s)

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 11. 2005. (12:24:35)
Postovi: (2AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
95 = 158 - 63

PostPostano: 17:41 sub, 20. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bas dobro, kolega, sto ste rjesili zadatke... 8)

ohoho i lemice... netko zeli bit jako_kul ... ima i teskih rijeci... :pirate:



Srecom da je moja asistentica :tresnjice: rjesila sve zadatke tako da se necu upustat u provjeravanje tvog :plane:
Bas dobro, kolega, sto ste rjesili zadatke... Cool

ohoho i lemice... netko zeli bit jako_kul ... ima i teskih rijeci... Pirate



Srecom da je moja asistentica Zaljubljene tresnje (?!?) rjesila sve zadatke tako da se necu upustat u provjeravanje tvog Ja leeeeetiiiiiimmmmm....


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 17:44 sub, 20. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Leme su super, nemoraš stalno dokazivat iste tvrdnje :drooljump:
Leme su super, nemoraš stalno dokazivat iste tvrdnje Drooling and Jumping



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 11. 2005. (12:24:35)
Postovi: (2AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
95 = 158 - 63

PostPostano: 19:31 sub, 20. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vezano za definiciju norme. Kada kazes ajmo provjerit je li definicija dobra, ne bi li trebao provjerit svojstva norme.

Btw nikako mi se ne svidja ovaj dokaz za neprekidnost. Al dobro ja ionako imam visoke kriterije za to :)
Vezano za definiciju norme. Kada kazes ajmo provjerit je li definicija dobra, ne bi li trebao provjerit svojstva norme.

Btw nikako mi se ne svidja ovaj dokaz za neprekidnost. Al dobro ja ionako imam visoke kriterije za to Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 22:25 sub, 20. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nana"]Srecom da je moja asistentica :tresnjice: rjesila sve zadatke tako da se necu upustat u provjeravanje tvog :plane:[/quote]
[quote="nana"]Vezano za definiciju norme. Kada kazes ajmo provjerit je li definicija dobra, ne bi li trebao provjerit svojstva norme.[/quote]
[latex] \Rightarrow \Leftarrow [/latex]

Pa ne budimo lijeni i provjerimo da li zadovoljava svojstva norme.

1) pozitivnost
supremum skupa pozitivnih realnih brojeva ne može biti negativan (pretpostavimo suprotno i lako dobijemo kontradikciju)
2) pozitivna homogenost
trivijalno iz definicije norme na realnom v.p.
3) nejednakost trokuta
također tivijalno iz nejednakosti trokuta na realnom v.p.
4) pozitivna definitnost
iz pozitivne definitnosti norme na realnom v.p. i svojstva supremuma

:creator:
nana (napisa):
Srecom da je moja asistentica Zaljubljene tresnje (?!?) rjesila sve zadatke tako da se necu upustat u provjeravanje tvog Ja leeeeetiiiiiimmmmm....

nana (napisa):
Vezano za definiciju norme. Kada kazes ajmo provjerit je li definicija dobra, ne bi li trebao provjerit svojstva norme.



Pa ne budimo lijeni i provjerimo da li zadovoljava svojstva norme.

1) pozitivnost
supremum skupa pozitivnih realnih brojeva ne može biti negativan (pretpostavimo suprotno i lako dobijemo kontradikciju)
2) pozitivna homogenost
trivijalno iz definicije norme na realnom v.p.
3) nejednakost trokuta
također tivijalno iz nejednakosti trokuta na realnom v.p.
4) pozitivna definitnost
iz pozitivne definitnosti norme na realnom v.p. i svojstva supremuma

Creator



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 16:32 sub, 27. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo, još jedan koristan dokaz, za ograničenost linearnog operatora (Dokaz®©™ is trademark or registered trademark of Nana):

Neka je [latex]L:{\bf R}^{\bf n} \to {\bf R}^{\bf m}[/latex] linearan operator. Tada je ograničen, odnosno [latex]\left( {\exists M > 0} \right)\left( {\forall x \in {\bf R}^{\bf n} } \right)\left( {\left\| {Lx} \right\| \le M\left\| x \right\|} \right)[/latex].

Dokaz:

[latex]{\bf R}^{\bf n}[/latex] ima bazu, uzmimo kanonsku, [latex]x \in {\bf R}^{\bf n}[/latex] se može na jedinstven način prikazati kao [latex]x = \sum\limits_{i = 1}^n {\lambda _i {\bf e}_i } \Rightarrow \left\| {Ax} \right\| = \left\| {\sum\limits_{i = 1}^n {\lambda _i A{\bf e}_i } } \right\| \le \sum\limits_{i = 1}^n {\left| {\lambda _i } \right|\left\| {A{\bf e}_i } \right\|}[/latex]. Definiramo [latex]M': = \max \left\{ {\left\| {A{\bf e}_i } \right\|,i = 1...n} \right\}[/latex]. Sada imamo [latex]\left\| {Ax} \right\| \le M'\sum\limits_{i = 1}^n {\left| {\lambda _i } \right|} \le M'\sum\limits_{i = 1}^n {\left\| x \right\|_\infty } \le M'n\left\| x \right\|_\infty[/latex], a zbog ekvivalencije normi na [latex]{\bf R}^{\bf n}[/latex] slijedi da postoji [latex]M[/latex] takav da je [latex]\left\| {Ax} \right\| \le M\left\| x \right\|,\forall x \in {\bf R}^{\bf n}[/latex]
Evo, još jedan koristan dokaz, za ograničenost linearnog operatora (Dokaz®©™ is trademark or registered trademark of Nana):

Neka je linearan operator. Tada je ograničen, odnosno .

Dokaz:

ima bazu, uzmimo kanonsku, se može na jedinstven način prikazati kao . Definiramo . Sada imamo , a zbog ekvivalencije normi na slijedi da postoji takav da je



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine


Zadnja promjena: alen; 13:21 ned, 28. 1. 2007; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ignavia
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2004. (19:22:39)
Postovi: (235)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
91 = 108 - 17
Lokacija: prijestolnica

PostPostano: 3:03 ned, 28. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

kakav je ovo maksimum skupa vektora :?: ispustio si normu. :faca2:
kakav je ovo maksimum skupa vektora Question ispustio si normu. Faca (koja nije s placa)



_________________
moj prostor
Smoking
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
nana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 11. 2005. (12:24:35)
Postovi: (2AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
95 = 158 - 63

PostPostano: 13:23 ned, 28. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne budimo lijeni napisati da sve trivijalno slijedi ;)

To je inace bila samo opaska na tvoju definiciju...a koliko ja znam nije bilo za zadacu definirati normu i stovise provjerit njenu egzistenciju(?!)... inace mi jos uvijek nismo definirali normu lin.op. [size=7]ma znas zasto sam to komentirala ;) int. [/size]

Jel netko 20. rjesio mozda: nije diferencijabilna u tockama oblika (t,t) i (t,-t) teR?
Ne budimo lijeni napisati da sve trivijalno slijedi Wink

To je inace bila samo opaska na tvoju definiciju...a koliko ja znam nije bilo za zadacu definirati normu i stovise provjerit njenu egzistenciju(?!)... inace mi jos uvijek nismo definirali normu lin.op. ma znas zasto sam to komentirala Wink int.

Jel netko 20. rjesio mozda: nije diferencijabilna u tockama oblika (t,t) i (t,-t) teR?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 13:30 ned, 28. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ajoj kolegice, ispričavam se, nisam znao da niste definirali normu operatora. Evo, [url]http://en.wikipedia.org/wiki/Operator_norm[/url], nadam se da će vam ovo pomoći. A ako mi ne vjerujete da je definicija dobra, dokažite da jest sami za zadaću (kak je tp znao reć, faca).
Ajoj kolegice, ispričavam se, nisam znao da niste definirali normu operatora. Evo, http://en.wikipedia.org/wiki/Operator_norm, nadam se da će vam ovo pomoći. A ako mi ne vjerujete da je definicija dobra, dokažite da jest sami za zadaću (kak je tp znao reć, faca).



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan