Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

karakteristicni polinom!
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
juka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 07. 2006. (21:48:21)
Postovi: (21)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:28 čet, 14. 6. 2007    Naslov: karakteristicni polinom! Citirajte i odgovorite

Na vektorskima se bas i ne odgovara, a ono je i onako pitanje za linearnu.

Molim vas, imam matricu 3x3 i trebam joj izracunati karakteristican polinom. Ne razumijem zasto mi ne dolazi kao u vjezbama... ali samo na par zadataka mi ne dolaze dobra rijesenja. Nisam sigurna vise tko grijesi.
2 3 1
A= 0 0 0
-4 -6 -2

u vjezbama dolazi (- lambda na trecu), a ja dobivam (1-l)(l-3)(l-2)
l=lambda.

Ako moze sto prije, molim vas.
Na vektorskima se bas i ne odgovara, a ono je i onako pitanje za linearnu.

Molim vas, imam matricu 3x3 i trebam joj izracunati karakteristican polinom. Ne razumijem zasto mi ne dolazi kao u vjezbama... ali samo na par zadataka mi ne dolaze dobra rijesenja. Nisam sigurna vise tko grijesi.
2 3 1
A= 0 0 0
-4 -6 -2

u vjezbama dolazi (- lambda na trecu), a ja dobivam (1-l)(l-3)(l-2)
l=lambda.

Ako moze sto prije, molim vas.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
stuey
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2006. (15:52:11)
Postovi: (A2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
39 = 41 - 2
Lokacija: Rijeka, Zg

PostPostano: 20:15 čet, 14. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

A-ΛI izgleda

2-Λ 3 1
0 -Λ 0
-4 -6 -2-Λ

det(A-ΛI) = (2-Λ)(-Λ)(-2-Λ)+4(-Λ) = -Λ^3 + 2Λ^2 - 2Λ^2 + 4Λ - 4Λ = -Λ^3
A-ΛI izgleda

2-Λ 3 1
0 -Λ 0
-4 -6 -2-Λ

det(A-ΛI) = (2-Λ)(-Λ)(-2-Λ)+4(-Λ) = -Λ^3 + 2Λ^2 - 2Λ^2 + 4Λ - 4Λ = -Λ^3


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jakov
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 08. 2006. (20:03:41)
Postovi: (47)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 0
Lokacija: evo me doma

PostPostano: 21:53 čet, 14. 6. 2007    Naslov: Re: karakteristicni polinom! Citirajte i odgovorite

Rješenje je jedinstveno, moraš dobiti kao i na vježbama (uz pretpostavku da je to točno). Postupak ti je jasan: kA(lambda) = det(A-lambdaI). Determinantu isto znaš računati. Kolega je pomoću Sarusovog pravila, u ovom slučaju možeš razviti La Placea po drugom retku, ali Sarus je ovdje ipak brži. A - lambdaI znači da elementima dijagonale matrice A oduzmeš lambdu. Ako nešto nije jasno - viči!
Rješenje je jedinstveno, moraš dobiti kao i na vježbama (uz pretpostavku da je to točno). Postupak ti je jasan: kA(lambda) = det(A-lambdaI). Determinantu isto znaš računati. Kolega je pomoću Sarusovog pravila, u ovom slučaju možeš razviti La Placea po drugom retku, ali Sarus je ovdje ipak brži. A - lambdaI znači da elementima dijagonale matrice A oduzmeš lambdu. Ako nešto nije jasno - viči!



_________________
"Čovjek radi cijeli život da bi bio poznat, a onda ide po svijetu s tamnim naočalama da ga ne bi prepoznali." W. S. Maugham
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
juka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 07. 2006. (21:48:21)
Postovi: (21)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:01 sri, 20. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, bio mi je problem u obicnom zbrajanju... zato mi je par puta dolazilo drugo rijesenje! Katastrofa! :roll:
Da, bio mi je problem u obicnom zbrajanju... zato mi je par puta dolazilo drugo rijesenje! Katastrofa! Rolling Eyes


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tajchi666
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 05. 2007. (20:55:39)
Postovi: (2B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 19:28 sri, 20. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pitanje u vezi dijagonaliziranja matrica..Zanima me da li se ove matrice u trećem zad kolokvija 10.6.2005. mogu dijagonalizirati i koji je onda P? Nije mi to baš jasno!
Pitanje u vezi dijagonaliziranja matrica..Zanima me da li se ove matrice u trećem zad kolokvija 10.6.2005. mogu dijagonalizirati i koji je onda P? Nije mi to baš jasno!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
herman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2006. (19:51:13)
Postovi: (63)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 19:43 sri, 20. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="tajchi666"]Pitanje u vezi dijagonaliziranja matrica..Zanima me da li se ove matrice u trećem zad kolokvija 10.6.2005. mogu dijagonalizirati i koji je onda P? Nije mi to baš jasno![/quote]

Provjeri na standardni način dal se matrica može dijagonalizirati (algebarske kratnosti su jednake geometrijskima, za svaku svojstvenu vrijednost), pa ako se može, onda postoji baza (e') u kojoj je ta matrica dijagonalna, i to će upravo biti matrica D, pa je matrica P zapravo matrica prijelaza iz baze (e) u bazu (e'), ako se ne varam.
tajchi666 (napisa):
Pitanje u vezi dijagonaliziranja matrica..Zanima me da li se ove matrice u trećem zad kolokvija 10.6.2005. mogu dijagonalizirati i koji je onda P? Nije mi to baš jasno!


Provjeri na standardni način dal se matrica može dijagonalizirati (algebarske kratnosti su jednake geometrijskima, za svaku svojstvenu vrijednost), pa ako se može, onda postoji baza (e') u kojoj je ta matrica dijagonalna, i to će upravo biti matrica D, pa je matrica P zapravo matrica prijelaza iz baze (e) u bazu (e'), ako se ne varam.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tajchi666
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 05. 2007. (20:55:39)
Postovi: (2B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 20:56 čet, 21. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne želim otvarati novu temu..Zad je da ortonormiramo skup {(1,-2,0,2), (1,1,4,-4), (2,-7,4,1)} na C4.. zanima me da li skup moram nadopunit do baze za C4 ili samo taj zadan skup ortonormiram???
Ne želim otvarati novu temu..Zad je da ortonormiramo skup {(1,-2,0,2), (1,1,4,-4), (2,-7,4,1)} na C4.. zanima me da li skup moram nadopunit do baze za C4 ili samo taj zadan skup ortonormiram???


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
herman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2006. (19:51:13)
Postovi: (63)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 21:14 čet, 21. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="tajchi666"]Ne želim otvarati novu temu..Zad je da ortonormiramo skup {(1,-2,0,2), (1,1,4,-4), (2,-7,4,1)} na C4.. zanima me da li skup moram nadopunit do baze za C4 ili samo taj zadan skup ortonormiram???[/quote]

Zašto bi ga morala nadopunjavat do baze? Samo ga je potrebno ortonormirati i to je to. 8)
tajchi666 (napisa):
Ne želim otvarati novu temu..Zad je da ortonormiramo skup {(1,-2,0,2), (1,1,4,-4), (2,-7,4,1)} na C4.. zanima me da li skup moram nadopunit do baze za C4 ili samo taj zadan skup ortonormiram???


Zašto bi ga morala nadopunjavat do baze? Samo ga je potrebno ortonormirati i to je to. Cool


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tajchi666
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 05. 2007. (20:55:39)
Postovi: (2B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 21:33 čet, 21. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neznam zašto mi je to palo na pamet.. Hvala TI!
Neznam zašto mi je to palo na pamet.. Hvala TI!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
herman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2006. (19:51:13)
Postovi: (63)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 11:19 pet, 22. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Još jedno pitanje iz kolokvija 10.6.2005(http://web.math.hr/nastava/la/kolokviji/04-05/la2/kol2a.pdf) - dal je neko rješavao 3. zadatak, i kolko mu je ispalo? Riješih ga, ali iz nepoznatog razloga imam osjećaj da je krivo...Ispao mi opći član niza [latex]a_{n} = \frac{2\cdot 9^n}{4^n}[/latex]. Hvala unaprijed! :wink:
Još jedno pitanje iz kolokvija 10.6.2005(http://web.math.hr/nastava/la/kolokviji/04-05/la2/kol2a.pdf) - dal je neko rješavao 3. zadatak, i kolko mu je ispalo? Riješih ga, ali iz nepoznatog razloga imam osjećaj da je krivo...Ispao mi opći član niza . Hvala unaprijed! Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tajchi666
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 05. 2007. (20:55:39)
Postovi: (2B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 17:42 pet, 22. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zanima me da li negdje postoje rješenja kolokvija s prošlih godina!?? i pitanje u vezi norme.. neznam da li nešto krivo računam ili imam u krivo zapisano, pa bi molila nekog da mi kaže kolika je norma matrice A2*2 po recima
6-2i 1+7i
4-2i 4
znam da je smiješno jer je i meni,ali....
Zanima me da li negdje postoje rješenja kolokvija s prošlih godina!?? i pitanje u vezi norme.. neznam da li nešto krivo računam ili imam u krivo zapisano, pa bi molila nekog da mi kaže kolika je norma matrice A2*2 po recima
6-2i 1+7i
4-2i 4
znam da je smiješno jer je i meni,ali....


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mala
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 10. 2006. (16:13:20)
Postovi: (2A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 1

PostPostano: 18:49 pet, 22. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa meni ispada drugi korijen iz 126 :)
Pa meni ispada drugi korijen iz 126 Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
matmih
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 12. 2006. (22:57:42)
Postovi: (1A4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
36 = 51 - 15
Lokacija: {Zg, De , Ri}

PostPostano: 19:29 pet, 22. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="tajchi666"]Zanima me da li negdje postoje rješenja kolokvija s prošlih godina!?? i pitanje u vezi norme.. neznam da li nešto krivo računam ili imam u krivo zapisano, pa bi molila nekog da mi kaže kolika je norma matrice A2*2 po recima
6-2i 1+7i
4-2i 4
znam da je smiješno jer je i meni,ali....[/quote]

Šta će ti norma matrice a2?
Šta nije [latex] e2=\frac{b2}{||b2||}[/latex]?
Gdje je [latex] b2=a2-(a2|e1)\cdot e1[/latex].
tajchi666 (napisa):
Zanima me da li negdje postoje rješenja kolokvija s prošlih godina!?? i pitanje u vezi norme.. neznam da li nešto krivo računam ili imam u krivo zapisano, pa bi molila nekog da mi kaže kolika je norma matrice A2*2 po recima
6-2i 1+7i
4-2i 4
znam da je smiješno jer je i meni,ali....


Šta će ti norma matrice a2?
Šta nije ?
Gdje je .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
tajchi666
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 05. 2007. (20:55:39)
Postovi: (2B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 21:34 pet, 22. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što nije općenito e2 = (1/||x2|| )f2 , tj. u našem slučaju E2 = B2 / ||A2|| ??
Što nije općenito e2 = (1/||x2|| )f2 , tj. u našem slučaju E2 = B2 / ||A2|| ??


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
matmih
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 12. 2006. (22:57:42)
Postovi: (1A4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
36 = 51 - 15
Lokacija: {Zg, De , Ri}

PostPostano: 21:49 pet, 22. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pogledaj si dokaz Gram- Schmidta tj. teorem 1.12.

Izdvojit ću najvažnije djelove:
Neka je [latex] {x_1,.....,x_k}[/latex] linearno nezavisan skup u unitarnom prostoru V.

"Najprije uvodimo pomoćni vektor [latex]f_{j+1}=\sum_{i=1}^{j}(x_{j+1}|e_i)e_i[/latex]

.....

Preostaje uzeti [latex]\lambda=||f_{j+1}||^{-1}[/latex] tj. definirati [latex]e_{j+1}=\frac{f_{j+1}}{||f_{j+1}||}[/latex]"

....

Rekao bih da je u primjeru iza teorema greška, ali tu neka se ubaci neko tko je sigurniji.
Pogledaj si dokaz Gram- Schmidta tj. teorem 1.12.

Izdvojit ću najvažnije djelove:
Neka je linearno nezavisan skup u unitarnom prostoru V.

"Najprije uvodimo pomoćni vektor

.....

Preostaje uzeti tj. definirati "

....

Rekao bih da je u primjeru iza teorema greška, ali tu neka se ubaci neko tko je sigurniji.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
ivanzub
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2006. (11:16:46)
Postovi: (CC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3

PostPostano: 16:43 sub, 23. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

hej ljudi. moze mala pomoc oko 4.zadatka (http://web.math.hr/nastava/la/kolokviji/04-05/la2/kol2a.pdf)

e sad, rjesenje izgleda ovako.. znaci uzmemo neki proiz.polinom q=at^2+bt+c.

p=1, f(1)=(1|q). iz ovog slijedi 1. jednadzba: 1-0=(kad se sve sredi) 2a/3+2c

p=t, f(t)=(t|q) 2. jednadzba: 1-1=2b/3

p=t^2, f(t^2)=(t^2|q) 3.jednadzba: 1-2=2/5a+2/3c

nije mi jasno zasto se uzima p=1,p=t,p=t^2 ? i kako se dobije ova lijeva strana jednakosti (1-0,1-1,1-2),sta se uvrstavalo i gdje?

pliz, moze netko to malo objasnit.
hej ljudi. moze mala pomoc oko 4.zadatka (http://web.math.hr/nastava/la/kolokviji/04-05/la2/kol2a.pdf)

e sad, rjesenje izgleda ovako.. znaci uzmemo neki proiz.polinom q=at^2+bt+c.

p=1, f(1)=(1|q). iz ovog slijedi 1. jednadzba: 1-0=(kad se sve sredi) 2a/3+2c

p=t, f(t)=(t|q) 2. jednadzba: 1-1=2b/3

p=t^2, f(t^2)=(t^2|q) 3.jednadzba: 1-2=2/5a+2/3c

nije mi jasno zasto se uzima p=1,p=t,p=t^2 ? i kako se dobije ova lijeva strana jednakosti (1-0,1-1,1-2),sta se uvrstavalo i gdje?

pliz, moze netko to malo objasnit.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lyra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2006. (21:23:44)
Postovi: (63)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 14 - 0

PostPostano: 16:57 sub, 23. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

jednakost p(1)-p'(1)=(pIq) mora vrijedit za sve polinome p, al dovoljno ti je uzet 3 jer kao imaš tri nepoznanice (koeficijente od q). s ovima iz rješenja je najjednostavnije računat.
znači uzmeš te polinome, onda uvrstiš 1 u lijeve strane tih jednadžbi, malo integriraš i to ti je to.
jednakost p(1)-p'(1)=(pIq) mora vrijedit za sve polinome p, al dovoljno ti je uzet 3 jer kao imaš tri nepoznanice (koeficijente od q). s ovima iz rješenja je najjednostavnije računat.
znači uzmeš te polinome, onda uvrstiš 1 u lijeve strane tih jednadžbi, malo integriraš i to ti je to.



_________________
- Hey, Rachel, how many hipsters does it take to screw in a lightbulb?
- Gee, Jess, how many?
- You don't KNOW?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
herman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2006. (19:51:13)
Postovi: (63)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 18:34 sub, 23. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odnosno, malo općenitije, ono što vrijedi za vektore baze, vrijedit će za sve vektore tog prostora, što je manje više bit linearne. :)
Odnosno, malo općenitije, ono što vrijedi za vektore baze, vrijedit će za sve vektore tog prostora, što je manje više bit linearne. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
betty
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 02. 2006. (19:17:18)
Postovi: (2D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 13:09 ned, 24. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

da ne otvaram novu temu..
kad imamo one zadatke sa dijagonnešto.. tj D=P^-1AP da li u matricu D idu recipročne vrijednosti dijagonalnih elementa iz P ili isti? :oops: :roll:
da ne otvaram novu temu..
kad imamo one zadatke sa dijagonnešto.. tj D=P^-1AP da li u matricu D idu recipročne vrijednosti dijagonalnih elementa iz P ili isti? Embarassed Rolling Eyes


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
teja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 07. 2006. (15:34:28)
Postovi: (14A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
29 = 35 - 6
Lokacija: zg-ma and back

PostPostano: 13:37 ned, 24. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="betty"]da ne otvaram novu temu..
kad imamo one zadatke sa dijagonnešto.. tj D=P^-1AP da li u matricu D idu recipročne vrijednosti dijagonalnih elementa iz P ili isti? :oops: :roll:[/quote]

D je dijagonalna matrica u bazi (e'), a to je ofkors baza u kojoj se A dijagonalizira, na dijagonali su svojstvene vrijednosti od A, a P ti je matrica prijelaza iz (e), tj. baze u kojoj je A zapisan, u (e') u kojoj se a dijagonalizira . P dobiješ tako da poredaš vektore baze svojstvenih potprostora za svojstvene vrijednosti koje si poredala u dijagonalu od D u stupce od P. a inverz dobiješ kako se već invez dobije.
:)
betty (napisa):
da ne otvaram novu temu..
kad imamo one zadatke sa dijagonnešto.. tj D=P^-1AP da li u matricu D idu recipročne vrijednosti dijagonalnih elementa iz P ili isti? Embarassed Rolling Eyes


D je dijagonalna matrica u bazi (e'), a to je ofkors baza u kojoj se A dijagonalizira, na dijagonali su svojstvene vrijednosti od A, a P ti je matrica prijelaza iz (e), tj. baze u kojoj je A zapisan, u (e') u kojoj se a dijagonalizira . P dobiješ tako da poredaš vektore baze svojstvenih potprostora za svojstvene vrijednosti koje si poredala u dijagonalu od D u stupce od P. a inverz dobiješ kako se već invez dobije.
Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan