Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadatak iz skripte
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Braslav
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 10. 2005. (19:47:44)
Postovi: (ED)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
39 = 49 - 10

PostPostano: 20:56 uto, 22. 5. 2007    Naslov: Zadatak iz skripte Citirajte i odgovorite

Kako se pokaze da su sve norme na R^n ekvivalentne? Vrijedi li to za sve normirane konacnodimenzionalne prostore?
Kako se pokaze da su sve norme na R^n ekvivalentne? Vrijedi li to za sve normirane konacnodimenzionalne prostore?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 18:34 čet, 24. 5. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Treba pokazati da ako [latex]||x_n||_1\rightarrow 0 \Leftrightarrow ||x_n||_2\rightarrow 0[/latex] gdje su to proizvoljen norme na [latex]\mathbb{R}^k[/latex]. Pretpostavimo da [latex]||\sum a_i ^{(n)}e_i||_\infty \rightarrow 0[/latex] , tj. [latex]a_i ^{(n)}\rightarrow 0 ,\forall i=1,\dots ,n[/latex], dakle uzeli smo da je jedna norma -beskonacno norma. Dakle imam [latex]||\sum a_i ^{(n)}e_i||_2 \leq \sum |a_i ^{(n)} ||e_i||_2 \rightarrow 0 [/latex] ,buduci da [latex]a_i ^{(n)}\rightarrow 0[/latex] (iskoristili smo nejednakost trokuta i homogenost norme) ,tj. pokazali smo jedan smjer. Pretpostavimo da vrijedi [latex]||\sum a_i ^{(n)} e_i ||_2\rightarrow 0[/latex]. Ako je beskonacno mnogo vektora u tom nizu koji su udaljeni od [latex]0[/latex] u [latex]|| \cdot ||_1[/latex] , mozemo slobodno (bmo) pretpostaviti da [latex]|a_1 ^{(n)}|=1\geq |a_i ^{(n)}|,\forall n \forall i[/latex] , dakle iz niza [latex](a_1 ^{(n)},\dots ,a_k ^{(n)})_n[/latex], mozemo naci podniz koji konvergira ka nekome [latex](a_1,\dots,a_k),|a_1|=1[/latex]. Pretpostavimo da citav niz konvegira ka tom limesu pa onda dobivamo [latex]||\sum (a_i ^{(n)}-a_i)e_i||_1\rightarrow 0[/latex], dok sa druge strane [latex] ||\sum (a_i ^{(n)}-a_i)e_i)||_2 \rightarrow 0[/latex] ,sto implicira da [latex]|a_i|=0,\forall i[/latex] ,sto je u suprotnosti da [latex]|a_1|=1[/latex].
Ima jos neki dokaz gdje se za jednu normu uzme eukliska norma i onda iz C-S-B nejednakosti dobi trazena konstanta, no koristi se Leb-Borel teorem i tvrdi se kompaktnost nekih prostora no to je prekomplicirano, i ne bih ulazio u dokazivanje tih tvrdnja.
Za drugo pitanje:da :D

[size=7]znam da je kasno, ali prije kolokvija si rekao da si to uspio dokazati, pa onda slobodno stavi svoj dokaz.[/size]
Treba pokazati da ako gdje su to proizvoljen norme na . Pretpostavimo da , tj. , dakle uzeli smo da je jedna norma -beskonacno norma. Dakle imam ,buduci da (iskoristili smo nejednakost trokuta i homogenost norme) ,tj. pokazali smo jedan smjer. Pretpostavimo da vrijedi . Ako je beskonacno mnogo vektora u tom nizu koji su udaljeni od u , mozemo slobodno (bmo) pretpostaviti da , dakle iz niza , mozemo naci podniz koji konvergira ka nekome . Pretpostavimo da citav niz konvegira ka tom limesu pa onda dobivamo , dok sa druge strane ,sto implicira da ,sto je u suprotnosti da .
Ima jos neki dokaz gdje se za jednu normu uzme eukliska norma i onda iz C-S-B nejednakosti dobi trazena konstanta, no koristi se Leb-Borel teorem i tvrdi se kompaktnost nekih prostora no to je prekomplicirano, i ne bih ulazio u dokazivanje tih tvrdnja.
Za drugo pitanje:da Very Happy

znam da je kasno, ali prije kolokvija si rekao da si to uspio dokazati, pa onda slobodno stavi svoj dokaz.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
MB
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2005. (12:35:21)
Postovi: (224)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
62 = 80 - 18
Lokacija: Molvice

PostPostano: 20:11 čet, 24. 5. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

inace, mislim da je to sve raspisano u rjesenjima u skripti.
inace, mislim da je to sve raspisano u rjesenjima u skripti.



_________________
Trcim u krug od srece!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 7:54 pet, 25. 5. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Braslav mi je rekao da nije, mislim da smo to pokazali na vjezbama, no ne sjecam se vise dokaza (davno je bilo....)
Braslav mi je rekao da nije, mislim da smo to pokazali na vjezbama, no ne sjecam se vise dokaza (davno je bilo....)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
MB
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2005. (12:35:21)
Postovi: (224)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
62 = 80 - 18
Lokacija: Molvice

PostPostano: 9:14 sub, 26. 5. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

zad. 28 u prvom poglavlju. rjesenje je na 201. stanici (u mojoj kopiji skripte) , mozda nema u knjizi (?) :/ ne koristi se leb-borel, sve sto treba se napravi u prvom dijelu :)
zad. 28 u prvom poglavlju. rjesenje je na 201. stanici (u mojoj kopiji skripte) , mozda nema u knjizi (?) Ehm? ne koristi se leb-borel, sve sto treba se napravi u prvom dijelu Smile



_________________
Trcim u krug od srece!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 11:02 sub, 26. 5. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imas pravo. Valjda sam imao stariju verziju skripte 8) .
Imas pravo. Valjda sam imao stariju verziju skripte Cool .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan