Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

razni dokazi (objasnjenje gradiva)
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Konveksna analiza s primjenama
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
amihic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 06. 2005. (14:05:58)
Postovi: (24)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:38 sri, 20. 6. 2007    Naslov: razni dokazi Citirajte i odgovorite

imam nekoliko pitanja..
1.kada funkciju f:D(podskup od Rn)->R prosirimo na citav Rn(tada se funkcija zove f*.teotem kaze:f konveksna akko f* konveksna.kako to dokazati??

2.Lema:neka x iz Cl C,x* iz ri C.Tada je poluotvoreni segment<x,x*] cijeli sadrzan u ri C.
pitanja:prvo,meni ovdje ne pise da je C konveksan.Da li je to jedan od preduvjeta tvrdnje?
postoje posljedice ove leme; 1)da je ri C konveksan
2)skupovi C,ri C i Cl C imaju isti relativni interior,zatvarac i granicu
Kako dokazati te dvije tvrdnje?

3.Dokaz jedinstvenosti projekcije od x na C???

4.propozicija:x"=Pk(x) (x" je projekcija od x na k-zatvoren konveksan konus) akko x" iz K,x-x" iz K*,<x-x",x">=o
<= smjer ne razumijem

5.propozicija:Tangencijalni konus je zatvoren
Imam jako lose fotokopije pa bi bilo odlicno da netko napise cijeli dokaz

Unaprijed hvala na odgovorima!!
imam nekoliko pitanja..
1.kada funkciju fVery Happy(podskup od Rn)->R prosirimo na citav Rn(tada se funkcija zove f*.teotem kaze:f konveksna akko f* konveksna.kako to dokazati??

2.Lema:neka x iz Cl C,x* iz ri C.Tada je poluotvoreni segment<x,x*] cijeli sadrzan u ri C.
pitanja:prvo,meni ovdje ne pise da je C konveksan.Da li je to jedan od preduvjeta tvrdnje?
postoje posljedice ove leme; 1)da je ri C konveksan
2)skupovi C,ri C i Cl C imaju isti relativni interior,zatvarac i granicu
Kako dokazati te dvije tvrdnje?

3.Dokaz jedinstvenosti projekcije od x na C???

4.propozicija:x"=Pk(x) (x" je projekcija od x na k-zatvoren konveksan konus) akko x" iz K,x-x" iz K*,<x-x",x">=o
<= smjer ne razumijem

5.propozicija:Tangencijalni konus je zatvoren
Imam jako lose fotokopije pa bi bilo odlicno da netko napise cijeli dokaz

Unaprijed hvala na odgovorima!!



_________________
ana
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
markov
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 01. 2006. (01:24:33)
Postovi: (121)16
Sarma = la pohva - posuda
52 = 55 - 3

PostPostano: 7:21 čet, 21. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. Bitno je da smo funkciju proširili s vrijednošću [latex]+\infty[/latex]. Navedena implikacija se lako dokazuje koristeći [latex]t*(+\infty)=+\infty[/latex] za t>0.

2. Podrazumijeva se da je C konveksan (samo za takve ste i definirali ri).
1) Kako je riC podskup od ClC, konveksnost slijedi direktno iz leme. 2) Za tvrdnje pogledajte vježbe.

Od mene toliko - mislim da ni s ostalim ne bi trebalo biti većih problema.
1. Bitno je da smo funkciju proširili s vrijednošću . Navedena implikacija se lako dokazuje koristeći za t>0.

2. Podrazumijeva se da je C konveksan (samo za takve ste i definirali ri).
1) Kako je riC podskup od ClC, konveksnost slijedi direktno iz leme. 2) Za tvrdnje pogledajte vježbe.

Od mene toliko - mislim da ni s ostalim ne bi trebalo biti većih problema.



_________________
Marko Vrdoljak
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 15:25 ned, 24. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako se dokaže da je funkcional Minkowskog pozitivno homogena stupnja 1?
Kako se dokaže da je funkcional Minkowskog pozitivno homogena stupnja 1?


[Vrh]
Gost






PostPostano: 18:52 ned, 24. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako se pokaze f sublinearna <= njen epigraf neprazan konveksan konus?
i moze li netko napisati dokaz tm-a o Lipschitzavosti?
hvala!
Kako se pokaze f sublinearna <= njen epigraf neprazan konveksan konus?
i moze li netko napisati dokaz tm-a o Lipschitzavosti?
hvala!


[Vrh]
Gost






PostPostano: 22:16 ned, 24. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ideja Lipschitzavosti ti je par postova niže.
Ideja Lipschitzavosti ti je par postova niže.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 18:13 uto, 26. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Kako se pokaze f sublinearna <= njen epigraf neprazan konveksan konus?
i moze li netko napisati dokaz tm-a o Lipschitzavosti?
hvala![/quote]

Treba pokazati: epi f konus => f je poz.hom.st 1

(x, f(x)) je iz epi f, pa je t (x, f(x)) iz efi f, pa je tf(x) >= f (tx), sto je ekvivalentno tome da je f poz.hom.st 1
Anonymous (napisa):
Kako se pokaze f sublinearna ⇐ njen epigraf neprazan konveksan konus?
i moze li netko napisati dokaz tm-a o Lipschitzavosti?
hvala!


Treba pokazati: epi f konus ⇒ f je poz.hom.st 1

(x, f(x)) je iz epi f, pa je t (x, f(x)) iz efi f, pa je tf(x) >= f (tx), sto je ekvivalentno tome da je f poz.hom.st 1


[Vrh]
Gost






PostPostano: 17:46 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Re: razni dokazi Citirajte i odgovorite

[quote="amihic"]

3.Dokaz jedinstvenosti projekcije od x na C???

[/quote]

Neka su x1 i x2 projekcije od x. Spoji x, x1, x2 u trokut. Povuci visinu na stranicu x1 i x2, ona je kraca od obje hipotenuze, pa je i projekcija po toj visini kraca od obje hipotenuze, sto je kontradicija s time da su x1, x2 tocke skupa C najblize tocki x, nasli smo jednu bližu.
amihic (napisa):


3.Dokaz jedinstvenosti projekcije od x na C???



Neka su x1 i x2 projekcije od x. Spoji x, x1, x2 u trokut. Povuci visinu na stranicu x1 i x2, ona je kraca od obje hipotenuze, pa je i projekcija po toj visini kraca od obje hipotenuze, sto je kontradicija s time da su x1, x2 tocke skupa C najblize tocki x, nasli smo jednu bližu.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 21:10 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kod dokaza teorema: Ako C nije prazan skup => riC nije prazan skup i dim(riC)=dim C, kako dokazemo specijalan slucaj, tj.kad pretpostavimo da je C=conv{x1,...xk}, gdje su x1,...xk u opcem polozaju?
Kod dokaza teorema: Ako C nije prazan skup => riC nije prazan skup i dim(riC)=dim C, kako dokazemo specijalan slucaj, tj.kad pretpostavimo da je C=conv{x1,...xk}, gdje su x1,...xk u opcem polozaju?


[Vrh]
Gost






PostPostano: 12:11 čet, 28. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jer su te točke afino nezavisne, dimC = k-1.
riC= { x : x = suma a(i) x(i), no za a(i) > 0 } (npr za 3 točke; ako je x na rubu stranice x2x3, onda bi bilo a(1)=0, pa ne bili u riC ). Onda je također dim riC=k-1 i riC ne može biti prazan skup.
Jer su te točke afino nezavisne, dimC = k-1.
riC= { x : x = suma a(i) x(i), no za a(i) > 0 } (npr za 3 točke; ako je x na rubu stranice x2x3, onda bi bilo a(1)=0, pa ne bili u riC ). Onda je također dim riC=k-1 i riC ne može biti prazan skup.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 14:32 čet, 28. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

da, to mi je jasno...ali, kako dokazemo da je riC= { x : x = suma a(i) x(i), no za a(i) > 0 } ?
da, to mi je jasno...ali, kako dokazemo da je riC= { x : x = suma a(i) x(i), no za a(i) > 0 } ?


[Vrh]
Gost






PostPostano: 17:40 čet, 28. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

TV: riC podskup od tog skupa (neka je to S)

Neka je x iz riC. Pretp. sup., x nije iz S. Jer x nije iz S postiji barem jedan i t.d je a(i)=0. To znaci da je x iz rbd C (vidi gornji primjer), pa ne moze bit iz riC (jer je svaka kugla oko x presjecena sa affC izvan C).

Obrat:

Pretp. sup., x je iz S i x nije iz ri C. Jer x nije iz ri C za svaki delta je kugla oko x radijusa delta presjek affC C izvan C, sto znaci da je x iz rbd C.
Onda bi morao biti barem jedan a(i)=0.
TV: riC podskup od tog skupa (neka je to S)

Neka je x iz riC. Pretp. sup., x nije iz S. Jer x nije iz S postiji barem jedan i t.d je a(i)=0. To znaci da je x iz rbd C (vidi gornji primjer), pa ne moze bit iz riC (jer je svaka kugla oko x presjecena sa affC izvan C).

Obrat:

Pretp. sup., x je iz S i x nije iz ri C. Jer x nije iz ri C za svaki delta je kugla oko x radijusa delta presjek affC C izvan C, sto znaci da je x iz rbd C.
Onda bi morao biti barem jedan a(i)=0.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 18:24 čet, 28. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala puno :)
hvala puno Smile


[Vrh]
Gost






PostPostano: 11:29 ned, 1. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako pokazati da je euklidska norma strogo konveksna?
Kako pokazati da je euklidska norma strogo konveksna?


[Vrh]
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 12:33 ned, 1. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Kako pokazati da je euklidska norma [b]strogo[/b] konveksna?[/quote]
Nije.

Ali fija [latex]x\rightarrow ||x||_2[/latex] je konveksna . Iskoristi nejednakost trokuta i homogenost norme (zapravo, mislim da nema veze o kojoj se normi radi na [latex]\mathbb{R}^n[/latex] ,buduci da su sve ekvivalentne)
Anonymous (napisa):
Kako pokazati da je euklidska norma strogo konveksna?

Nije.

Ali fija je konveksna . Iskoristi nejednakost trokuta i homogenost norme (zapravo, mislim da nema veze o kojoj se normi radi na ,buduci da su sve ekvivalentne)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vili
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 06. 2005. (22:40:59)
Postovi: (14A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
31 = 55 - 24
Lokacija: Keglić

PostPostano: 18:56 ned, 1. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da je gost mislio na f-ju [latex]x \rightarrow (||x||_2)^2[/latex]
Na jednom mjestu nam treba stroga konveksnost te funkcije. Lako se pokaže preko Hessijana koji je dijagonalna matrica sa 2 na dijagonali - iliti pozitivno definitna.
Mislim da je gost mislio na f-ju
Na jednom mjestu nam treba stroga konveksnost te funkcije. Lako se pokaže preko Hessijana koji je dijagonalna matrica sa 2 na dijagonali - iliti pozitivno definitna.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 19:01 ned, 1. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vili"]Mislim da je gost mislio na f-ju [latex]x \rightarrow (||x||_2)^2[/latex]
Na jednom mjestu nam treba stroga konveksnost te funkcije. Lako se pokaže preko Hessijana koji je dijagonalna matrica sa 2 na dijagonali - iliti pozitivno definitna.[/quote]

... nisam u toku....

Mozes uociti da je to kvadratican funkcional, sa pozitivnim koeficijentima ispred "kvadraticnih dijelova" i odmah si gotov.
vili (napisa):
Mislim da je gost mislio na f-ju
Na jednom mjestu nam treba stroga konveksnost te funkcije. Lako se pokaže preko Hessijana koji je dijagonalna matrica sa 2 na dijagonali - iliti pozitivno definitna.


... nisam u toku....

Mozes uociti da je to kvadratican funkcional, sa pozitivnim koeficijentima ispred "kvadraticnih dijelova" i odmah si gotov.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 17:00 čet, 5. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da aktualiziram :

[latex]\overline{x}[/latex] je projekcija od [latex]x[/latex] na [latex]C[/latex] akko [latex]\overline{x}\in C , x-\overline{x}\in C^* , <x-\overline{x},\overline{x}>=0[/latex].

Nije mi uopce jasno kako smo dobili [latex]<x-\overline{x},\overline{x}>=0[/latex] . Mi smo koristili [latex]<x-\overline{x},y-\overline{x}>\leq 0,\forall y\in C[/latex], zatim smo uzeli [latex]y:=\alpha \overline{x},\alpha \geq 0[/latex], i onda dokazivali trazenu jednakost. No , mi ne mozemo tvrditi da [latex]\alpha x\in C, \alpha \geq 0 [/latex], to bi vrijedilo kada bi [latex]C[/latex] bio konus no mi to ne mozemo pretpostaviti , te znamo jedino za [latex]\alpha=1,\alpha x\in C[/latex]. Uzemo kontraprimjer, npr jedinicni krug sa sredistem u [latex](1,1)[/latex], i projeciramo [latex]x=(1,-1)[/latex] , projekcija na [latex] C[/latex] je [latex](1,0)[/latex] , no [latex]\alpha x \notin C , \alpha \geq 0, \alpha \neq 1[/latex]. Pomozite!
Da aktualiziram :

je projekcija od na akko .

Nije mi uopce jasno kako smo dobili . Mi smo koristili , zatim smo uzeli , i onda dokazivali trazenu jednakost. No , mi ne mozemo tvrditi da , to bi vrijedilo kada bi bio konus no mi to ne mozemo pretpostaviti , te znamo jedino za . Uzemo kontraprimjer, npr jedinicni krug sa sredistem u , i projeciramo , projekcija na je , no . Pomozite!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 17:18 čet, 5. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Negativni dual smo definirali za zatv. konv. konus, pa se podrazumijeva da je C u ovom tm-u takav, to je pretpostavka.
Negativni dual smo definirali za zatv. konv. konus, pa se podrazumijeva da je C u ovom tm-u takav, to je pretpostavka.


[Vrh]
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 17:23 čet, 5. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neka je [latex]K[/latex] zatvoren, konveksna konus ( na stranici prije )... , i jos bi danima razbijao glavu :?

Hvala vam puno Gost-u. Dao bi vam 1 karmu za trud 8) , no niste registrirani....
Neka je zatvoren, konveksna konus ( na stranici prije )... , i jos bi danima razbijao glavu Confused

Hvala vam puno Gost-u. Dao bi vam 1 karmu za trud Cool , no niste registrirani....


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 23:05 čet, 5. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nema na cemu
Nema na cemu


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Konveksna analiza s primjenama Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan