Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

2.zadatka
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
netko
Gost





PostPostano: 19:15 sub, 11. 1. 2003    Naslov: 2.zadatka Citirajte i odgovorite

Niz (an) zadan je sa
a1=2 i a(n+1)=an2+an/2 .dokazati da je niz konvergentan i izracunati mu limes!


odredite supremum i infinum skupa

S=(sin 4n+3/n+1:nEN)tvrdnje obrazloziti!
hvala
Niz (an) zadan je sa
a1=2 i a(n+1)=an2+an/2 .dokazati da je niz konvergentan i izracunati mu limes!


odredite supremum i infinum skupa

S=(sin 4n+3/n+1:nEN)tvrdnje obrazloziti!
hvala


[Vrh]
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 3:31 ned, 12. 1. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="netko"]a1=2 i a(n+1)=an2+an/2[/quote]
ljudi pa dajte pisite te jednadzbe razumljivo, jer ja tu pojima nemam sta je tu sta.drzite se nekog standardnog zapisa

pod jedan: clan niza se oznacava sa uglatim zagradama znaci a[n] je n-ti clan niza a, a[1] je prvi clan niza a itd itd

pod dva: kad se nesto kvadrira, recimo a+b nakvadrat, bilo bi pozeljno taj izraz staviti u zagradu i sa ^ naglasiti potenciju: (a+b)^2. opcenito, jako je lose pisati a2 jer to moze svasta znaciti. netko to moze shvatiti kao a[2], a netko kao a^2.

recimo ja tu pojima nemam kaj znaci an2...jel to (a[n])^2 ili a[n^2] (po nekom smislu bih rekao da je to (a[n])^2 )

znaci zadatak bi valjda ovako nekako trebao ici

Niz (a[n]) zadan je sa
a[1]=2 i a[n+1]=(a[n])^2 + (a[n])/2

pretpostavis da je niz konvergentan i izracunas mu limes. kako je limes od a[n+1] isti kao limes od a[n] onda a[n+1] i a[n] zamijenis sa recimo L.
sad imas jednadzbu
L=L^2+L/2
iz koje izracunas limes.

sad uvrstavanjem pogledas da li niz raste ili pada. ako raste, dokazes da raste (a[n+1]>a[n]), ako pada, dokazes da pada (a[n+1]<a[n]).

dokazes da je monoton, tj. da li je a[n+1] veci ili manji od L (ovisno o tome da li niz raste ili pada)

drugi zadatak
S={sin ( (4n+3) / (n+1) ) | n e N}
sjeti se da postoje kompozicjije funkcija....malo si tako pojednostavis stvar...recimo f(n)=sin(n), h(n)=(4n+3)/(n+1) i tu rjesis infimum i supremum
netko (napisa):
a1=2 i a(n+1)=an2+an/2

ljudi pa dajte pisite te jednadzbe razumljivo, jer ja tu pojima nemam sta je tu sta.drzite se nekog standardnog zapisa

pod jedan: clan niza se oznacava sa uglatim zagradama znaci a[n] je n-ti clan niza a, a[1] je prvi clan niza a itd itd

pod dva: kad se nesto kvadrira, recimo a+b nakvadrat, bilo bi pozeljno taj izraz staviti u zagradu i sa ^ naglasiti potenciju: (a+b)^2. opcenito, jako je lose pisati a2 jer to moze svasta znaciti. netko to moze shvatiti kao a[2], a netko kao a^2.

recimo ja tu pojima nemam kaj znaci an2...jel to (a[n])^2 ili a[n^2] (po nekom smislu bih rekao da je to (a[n])^2 )

znaci zadatak bi valjda ovako nekako trebao ici

Niz (a[n]) zadan je sa
a[1]=2 i a[n+1]=(a[n])^2 + (a[n])/2

pretpostavis da je niz konvergentan i izracunas mu limes. kako je limes od a[n+1] isti kao limes od a[n] onda a[n+1] i a[n] zamijenis sa recimo L.
sad imas jednadzbu
L=L^2+L/2
iz koje izracunas limes.

sad uvrstavanjem pogledas da li niz raste ili pada. ako raste, dokazes da raste (a[n+1]>a[n]), ako pada, dokazes da pada (a[n+1]<a[n]).

dokazes da je monoton, tj. da li je a[n+1] veci ili manji od L (ovisno o tome da li niz raste ili pada)

drugi zadatak
S={sin ( (4n+3) / (n+1) ) | n e N}
sjeti se da postoje kompozicjije funkcija....malo si tako pojednostavis stvar...recimo f(n)=sin(n), h(n)=(4n+3)/(n+1) i tu rjesis infimum i supremum


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
netko
Gost





PostPostano: 12:23 ned, 12. 1. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

za picajzlnu poput tebe cude me losi tvoji kolkviji...al dobro....nije cilj rijesiti zadatak broj 2.vec ga obrazloziti.ono kaj si ti napiso zna svatko!
za picajzlnu poput tebe cude me losi tvoji kolkviji...al dobro....nije cilj rijesiti zadatak broj 2.vec ga obrazloziti.ono kaj si ti napiso zna svatko!


[Vrh]
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 14:50 ned, 12. 1. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="netko"]za picajzlnu poput tebe cude me losi tvoji kolkviji[/quote]
neda mi se bas previse ucit,ali svejedno sve sam kolokvije dosad polozio, tak da nisu losi

[quote="netko"]nije cilj rijesiti zadatak broj 2.vec ga obrazloziti.ono kaj si ti napiso zna svatko![/quote]
obrazloziti = rijesiti zadatak, jer ne vidim ni jedan drugi nacin da se tvrdnje obrazloze...a ak to zna svatko onda ga valjda svatko zna i obrazloziti

mozda jesam bahat i sve to, ali po meni smisao ovog foruma nije da se na njega napisu zadaci iz zadace i da se od nekog drugog trazi da se rijese...pozivam se na ono sto je Void spomenuo jos puno prije da je puno ljepse kada razmislis, pogledas po biljeznicama, knjigama i sam skuzis zadatak nego da ti netko drugi napise rjesenje. ili barem da se napisu neka svoja razmisljanja oko tog zadatka da se vidi da se je barem 5 min na njemu radilo
netko (napisa):
za picajzlnu poput tebe cude me losi tvoji kolkviji

neda mi se bas previse ucit,ali svejedno sve sam kolokvije dosad polozio, tak da nisu losi

netko (napisa):
nije cilj rijesiti zadatak broj 2.vec ga obrazloziti.ono kaj si ti napiso zna svatko!

obrazloziti = rijesiti zadatak, jer ne vidim ni jedan drugi nacin da se tvrdnje obrazloze...a ak to zna svatko onda ga valjda svatko zna i obrazloziti

mozda jesam bahat i sve to, ali po meni smisao ovog foruma nije da se na njega napisu zadaci iz zadace i da se od nekog drugog trazi da se rijese...pozivam se na ono sto je Void spomenuo jos puno prije da je puno ljepse kada razmislis, pogledas po biljeznicama, knjigama i sam skuzis zadatak nego da ti netko drugi napise rjesenje. ili barem da se napisu neka svoja razmisljanja oko tog zadatka da se vidi da se je barem 5 min na njemu radilo


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:44 ned, 12. 1. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="netko"]za picajzlnu poput tebe cude me losi tvoji kolkviji...[/quote]

Za nesposobnjakovica (koji se ne zna registrirati) poput tebe, cudi me da se flejmas sa Lordom Siriusom koji je ovdje starosjedilac. Ponavljam staru molbu - [b]ljudi, pristojno se ponasajte na Forumu[/b]! Necu trpiti flejmanje...

Ako bude potrebno, gostima cu zabraniti pravo postanja, pa cete si za svaki flejm morati otvarati nove accounte...
netko (napisa):
za picajzlnu poput tebe cude me losi tvoji kolkviji...


Za nesposobnjakovica (koji se ne zna registrirati) poput tebe, cudi me da se flejmas sa Lordom Siriusom koji je ovdje starosjedilac. Ponavljam staru molbu - ljudi, pristojno se ponasajte na Forumu! Necu trpiti flejmanje...

Ako bude potrebno, gostima cu zabraniti pravo postanja, pa cete si za svaki flejm morati otvarati nove accounte...



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 18:03 ned, 12. 1. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

fala vsego :BIG: ....nakon onog incidenta sa slikicom :oops: , ocekivao sam da ce vsego biti posljednja osoba koja ce me braniti...ali nas admin je :lilangel: !!
fala vsego #Big smile ....nakon onog incidenta sa slikicom Embarassed , ocekivao sam da ce vsego biti posljednja osoba koja ce me braniti...ali nas admin je #Lil angel !!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 19:18 ned, 12. 1. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lord Sirius"]nakon onog incidenta sa slikicom :oops: , ocekivao sam da ce vsego biti posljednja osoba koja ce me braniti...[/quote]

Omaska se svakome moze dogoditi, a ti si se korektno ispricao. Za mene je ta prica gotova. Besides, ako ce netko ovdje flejmati ljude, onda cu to biti [size=18][color=darkred][b][u]*JA*[/u][/b][/color][/size]. :twisted:

[quote="Lord Sirius"]ali nas admin je :lilangel: !![/quote]

Opet izazivas? :twisted:

Ima l' netko kakvu slicicu koja bi bila... ehm... inverzna od :lilangel:?
Lord Sirius (napisa):
nakon onog incidenta sa slikicom Embarassed , ocekivao sam da ce vsego biti posljednja osoba koja ce me braniti...


Omaska se svakome moze dogoditi, a ti si se korektno ispricao. Za mene je ta prica gotova. Besides, ako ce netko ovdje flejmati ljude, onda cu to biti *JA*. Twisted Evil

Lord Sirius (napisa):
ali nas admin je #Lil angel !!


Opet izazivas? Twisted Evil

Ima l' netko kakvu slicicu koja bi bila... ehm... inverzna od #Lil angel?



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 19:42 ned, 12. 1. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Ima l' netko kakvu slicicu koja bi bila... ehm... inverzna od :lilangel:?[/quote]

[img]http://web.math.hr/~krcko/pict/legnaelttil.gif[/img]

I ja mislim da ti ova puno bolje pristaje :mrgreen:
vsego (napisa):
Ima l' netko kakvu slicicu koja bi bila... ehm... inverzna od #Lil angel?




I ja mislim da ti ova puno bolje pristaje Mr. Green



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 22:42 ned, 12. 1. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"][quote="vsego"]Ima l' netko kakvu slicicu koja bi bila... ehm... inverzna od :lilangel:?[/quote]

:legnalil:

I ja mislim da ti ova puno bolje pristaje :mrgreen:[/quote]

Di ste se bas na mene okomili, nevolje jedne? :roll:

Enivejz, dodah ovo u smajlije, pa vi pogadjajte pod kojim nemastovitim kodom... ;)
krcko (napisa):
vsego (napisa):
Ima l' netko kakvu slicicu koja bi bila... ehm... inverzna od #Lil angel?


legna elttiL

I ja mislim da ti ova puno bolje pristaje Mr. Green


Di ste se bas na mene okomili, nevolje jedne? Rolling Eyes

Enivejz, dodah ovo u smajlije, pa vi pogadjajte pod kojim nemastovitim kodom... Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan