Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

O prostim brojevima (zadatak)
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> (Elementarna) teorija brojeva
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 19:43 uto, 7. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo dva (nadam se korisna) linka:
[url=http://web.ew.usna.edu/~wdj/book/node43.html]http://web.ew.usna.edu/~wdj/book/node43.html[/url]
[url=http://staff.spd.dcu.ie/johnbcos/download/2nd_year/2nd%20BA%20Cantorian/decimal%20expansions3.html]http://staff.spd.dcu.ie/johnbcos/download/2nd_year/2nd%20BA%20Cantorian/decimal%20expansions3.html[/url]
Evo dva (nadam se korisna) linka:
http://web.ew.usna.edu/~wdj/book/node43.html
http://staff.spd.dcu.ie/johnbcos/download/2nd_year/2nd%20BA%20Cantorian/decimal%20expansions3.html


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
StateOfConsciousness
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 22. 07. 2008. (16:08:24)
Postovi: (8A)16
Sarma = la pohva - posuda
-37 = 11 - 48

PostPostano: 20:57 uto, 7. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="duje"]Evo dva (nadam se korisna) linka:
[url=http://web.ew.usna.edu/~wdj/book/node43.html]http://web.ew.usna.edu/~wdj/book/node43.html[/url]
[url=http://staff.spd.dcu.ie/johnbcos/download/2nd_year/2nd%20BA%20Cantorian/decimal%20expansions3.html]http://staff.spd.dcu.ie/johnbcos/download/2nd_year/2nd%20BA%20Cantorian/decimal%20expansions3.html[/url][/quote]

Budem pogledao. Hvala najljepša.

[size=9][color=#999999]Added after 1 hours 1 minutes:[/color][/size]

[quote="duje"]Evo dva (nadam se korisna) linka:
[url=http://web.ew.usna.edu/~wdj/book/node43.html]http://web.ew.usna.edu/~wdj/book/node43.html[/url]
[url=http://staff.spd.dcu.ie/johnbcos/download/2nd_year/2nd%20BA%20Cantorian/decimal%20expansions3.html]http://staff.spd.dcu.ie/johnbcos/download/2nd_year/2nd%20BA%20Cantorian/decimal%20expansions3.html[/url][/quote]

Ipak nisam na tim dvama linkovima našao neki dokaz o tom da period počinje odmah nakon decimalne točke. Ima "samo" o tom da racionalni brojevi imaju periodičan decimalan zapis. Svejedno, hvala na trudu.
duje (napisa):
Evo dva (nadam se korisna) linka:
http://web.ew.usna.edu/~wdj/book/node43.html
http://staff.spd.dcu.ie/johnbcos/download/2nd_year/2nd%20BA%20Cantorian/decimal%20expansions3.html


Budem pogledao. Hvala najljepša.

Added after 1 hours 1 minutes:

duje (napisa):
Evo dva (nadam se korisna) linka:
http://web.ew.usna.edu/~wdj/book/node43.html
http://staff.spd.dcu.ie/johnbcos/download/2nd_year/2nd%20BA%20Cantorian/decimal%20expansions3.html


Ipak nisam na tim dvama linkovima našao neki dokaz o tom da period počinje odmah nakon decimalne točke. Ima "samo" o tom da racionalni brojevi imaju periodičan decimalan zapis. Svejedno, hvala na trudu.



_________________
Look at every path closely and deliberately. Try it as many times as you think necessary. Then ask yourself,
and yourself alone, one question . . . Does this path have a heart? If it does, the path is good; if it doesn’t it is of no use.
Carlos Castaneda, The Teachings of Don juan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 21:55 uto, 7. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="StateOfConsciousness"]
Ipak nisam na tim dvama linkovima našao neki dokaz o tom da period počinje odmah nakon decimalne točke. Ima "samo" o tom da racionalni brojevi imaju periodičan decimalan zapis. Svejedno, hvala na trudu.[/quote]
U njihovoj terminologiji "periodic" znaci upravo da "period pocinje odmah nakon decimalne tocke", tj. da nema "pretperioda". A "eventually periodic" znaci da se periodicnost javi od neke znamenke nadalje. Tako da mislim da na ovim linkovima ipak ima sve sto ste trazili.
A ima i objasnjenje jednog prethodnog pitanja o tome kako se pojavi kongruencija 10^k == 1 (mod n).
Nazalost, ne znam bolje objasniti.
StateOfConsciousness (napisa):

Ipak nisam na tim dvama linkovima našao neki dokaz o tom da period počinje odmah nakon decimalne točke. Ima "samo" o tom da racionalni brojevi imaju periodičan decimalan zapis. Svejedno, hvala na trudu.

U njihovoj terminologiji "periodic" znaci upravo da "period pocinje odmah nakon decimalne tocke", tj. da nema "pretperioda". A "eventually periodic" znaci da se periodicnost javi od neke znamenke nadalje. Tako da mislim da na ovim linkovima ipak ima sve sto ste trazili.
A ima i objasnjenje jednog prethodnog pitanja o tome kako se pojavi kongruencija 10^k == 1 (mod n).
Nazalost, ne znam bolje objasniti.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
StateOfConsciousness
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 22. 07. 2008. (16:08:24)
Postovi: (8A)16
Sarma = la pohva - posuda
-37 = 11 - 48

PostPostano: 22:47 uto, 7. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="duje"][quote="StateOfConsciousness"]
Ipak nisam na tim dvama linkovima našao neki dokaz o tom da period počinje odmah nakon decimalne točke. Ima "samo" o tom da racionalni brojevi imaju periodičan decimalan zapis. Svejedno, hvala na trudu.[/quote]
U njihovoj terminologiji "periodic" znaci upravo da "period pocinje odmah nakon decimalne tocke", tj. da nema "pretperioda". A "eventually periodic" znaci da se periodicnost javi od neke znamenke nadalje. Tako da mislim da na ovim linkovima ipak ima sve sto ste trazili.
A ima i objasnjenje jednog prethodnog pitanja o tome kako se pojavi kongruencija 10^k == 1 (mod n).
Nazalost, ne znam bolje objasniti.[/quote]

A "periodic" znači to... Hmm... To mijenja dosta toga na stvari. Maloprije sam pomislio da ne samo da vjerujem da vrijedi Artinova slutnja o tom da ima beskonačno mnogo prostih brojeva takvih da je per(1/p)=p-1 već da postoji barem jedan takav broj između 10^(k-1) i 10^k, za svaki k iz [b]N[/b]. Trenutno nemam Mathematicu na računalu ili neki drugi zgodan program u kojem bi to mogao provjeriti za nekoliko početnih vrijednosti k pa provjerite vi ako želite i ako vas to zanima?

[size=9][color=#999999]Added after 38 minutes:[/color][/size]

Još nešto. Iz onog što piše u gornjim linkovima nije mi jasno da li iz tog da je duljina perioda nekog broja 1/p jednaka p-1 proizlazi nužno da je taj broj prost ili se može dogoditi i da složeni broj ima period kojem je duljina za jedan manja od veličine tog broja. Drugim riječima, da li per(1/p)=p-1 povlači da je p prost?
duje (napisa):
StateOfConsciousness (napisa):

Ipak nisam na tim dvama linkovima našao neki dokaz o tom da period počinje odmah nakon decimalne točke. Ima "samo" o tom da racionalni brojevi imaju periodičan decimalan zapis. Svejedno, hvala na trudu.

U njihovoj terminologiji "periodic" znaci upravo da "period pocinje odmah nakon decimalne tocke", tj. da nema "pretperioda". A "eventually periodic" znaci da se periodicnost javi od neke znamenke nadalje. Tako da mislim da na ovim linkovima ipak ima sve sto ste trazili.
A ima i objasnjenje jednog prethodnog pitanja o tome kako se pojavi kongruencija 10^k == 1 (mod n).
Nazalost, ne znam bolje objasniti.


A "periodic" znači to... Hmm... To mijenja dosta toga na stvari. Maloprije sam pomislio da ne samo da vjerujem da vrijedi Artinova slutnja o tom da ima beskonačno mnogo prostih brojeva takvih da je per(1/p)=p-1 već da postoji barem jedan takav broj između 10^(k-1) i 10^k, za svaki k iz N. Trenutno nemam Mathematicu na računalu ili neki drugi zgodan program u kojem bi to mogao provjeriti za nekoliko početnih vrijednosti k pa provjerite vi ako želite i ako vas to zanima?

Added after 38 minutes:

Još nešto. Iz onog što piše u gornjim linkovima nije mi jasno da li iz tog da je duljina perioda nekog broja 1/p jednaka p-1 proizlazi nužno da je taj broj prost ili se može dogoditi i da složeni broj ima period kojem je duljina za jedan manja od veličine tog broja. Drugim riječima, da li per(1/p)=p-1 povlači da je p prost?



_________________
Look at every path closely and deliberately. Try it as many times as you think necessary. Then ask yourself,
and yourself alone, one question . . . Does this path have a heart? If it does, the path is good; if it doesn’t it is of no use.
Carlos Castaneda, The Teachings of Don juan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
StateOfConsciousness
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 22. 07. 2008. (16:08:24)
Postovi: (8A)16
Sarma = la pohva - posuda
-37 = 11 - 48

PostPostano: 12:11 sri, 8. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako vas zanima, uspio sam dokazati (uz vašu veliku pomoć) da ako vrijedi Artinova slutnja (mislim da je dovoljno da vrijedi u bilo kojoj bazi no još nisam siguran, ali dosta mi je da važi u bazi broj 10) koja kaže da ima beskonačno mnogo prostih brojeva p takvih da je per(1/p)=p-1 onda iz tog slijedi da je Euler-Mascheronijeva konstanta iracionalan broj.
Ako vas zanima, uspio sam dokazati (uz vašu veliku pomoć) da ako vrijedi Artinova slutnja (mislim da je dovoljno da vrijedi u bilo kojoj bazi no još nisam siguran, ali dosta mi je da važi u bazi broj 10) koja kaže da ima beskonačno mnogo prostih brojeva p takvih da je per(1/p)=p-1 onda iz tog slijedi da je Euler-Mascheronijeva konstanta iracionalan broj.



_________________
Look at every path closely and deliberately. Try it as many times as you think necessary. Then ask yourself,
and yourself alone, one question . . . Does this path have a heart? If it does, the path is good; if it doesn’t it is of no use.
Carlos Castaneda, The Teachings of Don juan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 7:23 čet, 9. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="StateOfConsciousness"]
da li per(1/p)=p-1 povlači da je p prost?[/quote]
Da. Jer je za n slozen, phi(n)<n-1 (phi je Eulerova funkcija).

Inace, danas se na [url=http://arxiv.org/]arXivu[/url] pojavio [url=http://arxiv.org/abs/0810.1354]jedan novi članak o Euler-Mascheronijevoj konstanti[/url].
StateOfConsciousness (napisa):

da li per(1/p)=p-1 povlači da je p prost?

Da. Jer je za n slozen, phi(n)<n-1 (phi je Eulerova funkcija).

Inace, danas se na arXivu pojavio jedan novi članak o Euler-Mascheronijevoj konstanti.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
StateOfConsciousness
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 22. 07. 2008. (16:08:24)
Postovi: (8A)16
Sarma = la pohva - posuda
-37 = 11 - 48

PostPostano: 12:35 čet, 9. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ipak nisam dokazao da Artinova slutnja povlači to da je E-M konstanta iracionalan broj. Nakon analize dokaza ustvrdio sam da sam nešto implicitno pretpostavio. Trebam dokazati jednu lemu prije nego uspijem dokazati da je iracionalna. Treba dokazati da postoji najviše konačno mnogo prostih brojeva p za koje vrijedi da p i nazivnik od 1/1+1/2+1/3+...1/(p-1) nisu relativno prosti. Imate ideju kako bi se to moglo dokazati? Iz tog i iz istinitosti Artinove slutnje može se pokazati ,kako mi je pošlo za rukom, da svaki red kojem je opći član ((-1)^n)a(n)/n a za niz [b]a[/b] vrijedi a(n)<n i lim a(n)/n=0 konvergira k iracionalnom broju.
Ipak nisam dokazao da Artinova slutnja povlači to da je E-M konstanta iracionalan broj. Nakon analize dokaza ustvrdio sam da sam nešto implicitno pretpostavio. Trebam dokazati jednu lemu prije nego uspijem dokazati da je iracionalna. Treba dokazati da postoji najviše konačno mnogo prostih brojeva p za koje vrijedi da p i nazivnik od 1/1+1/2+1/3+...1/(p-1) nisu relativno prosti. Imate ideju kako bi se to moglo dokazati? Iz tog i iz istinitosti Artinove slutnje može se pokazati ,kako mi je pošlo za rukom, da svaki red kojem je opći član ((-1)^n)a(n)/n a za niz a vrijedi a(n)<n i lim a(n)/n=0 konvergira k iracionalnom broju.



_________________
Look at every path closely and deliberately. Try it as many times as you think necessary. Then ask yourself,
and yourself alone, one question . . . Does this path have a heart? If it does, the path is good; if it doesn’t it is of no use.
Carlos Castaneda, The Teachings of Don juan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 06. 2007. (12:13:18)
Postovi: (64)16
Sarma = la pohva - posuda
44 = 52 - 8

PostPostano: 12:43 čet, 9. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

ali bas za svaki p prost vrijedi da JESU relativno prosti. i to se dosta lako vidi jer su ti svi prosti faktori u nazivniku onog razlomka kojeg dobijes kad pozbrojis sve pribrojnike strogo manji od p...
ali bas za svaki p prost vrijedi da JESU relativno prosti. i to se dosta lako vidi jer su ti svi prosti faktori u nazivniku onog razlomka kojeg dobijes kad pozbrojis sve pribrojnike strogo manji od p...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
StateOfConsciousness
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 22. 07. 2008. (16:08:24)
Postovi: (8A)16
Sarma = la pohva - posuda
-37 = 11 - 48

PostPostano: 14:15 čet, 9. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goc"]ali bas za svaki p prost vrijedi da JESU relativno prosti. i to se dosta lako vidi jer su ti svi prosti faktori u nazivniku onog razlomka kojeg dobijes kad pozbrojis sve pribrojnike strogo manji od p...[/quote]

Hvala najljepša [b]goc[/b]. Premda meni, iskreno, to još nije toliko očito. Malo ću bolje promotriti strukturu tog nazivnika pa mi možda bude jasnije. Još ostaje dokazati da ima beskonačno mnogo prostih brojeva p takvih da je period od 1/p jednak p-1 i ---> E-M konstanta je iracionalan broj!

[size=9][color=#999999]Added after 1 hours 8 minutes:[/color][/size]

[quote="goc"]ali bas za svaki p prost vrijedi da JESU relativno prosti. i to se dosta lako vidi jer su ti svi prosti faktori u nazivniku onog razlomka kojeg dobijes kad pozbrojis sve pribrojnike strogo manji od p...[/quote]

Sad vidim, [b]goc[/b]. Zbilja je "očito".
goc (napisa):
ali bas za svaki p prost vrijedi da JESU relativno prosti. i to se dosta lako vidi jer su ti svi prosti faktori u nazivniku onog razlomka kojeg dobijes kad pozbrojis sve pribrojnike strogo manji od p...


Hvala najljepša goc. Premda meni, iskreno, to još nije toliko očito. Malo ću bolje promotriti strukturu tog nazivnika pa mi možda bude jasnije. Još ostaje dokazati da ima beskonačno mnogo prostih brojeva p takvih da je period od 1/p jednak p-1 i → E-M konstanta je iracionalan broj!

Added after 1 hours 8 minutes:

goc (napisa):
ali bas za svaki p prost vrijedi da JESU relativno prosti. i to se dosta lako vidi jer su ti svi prosti faktori u nazivniku onog razlomka kojeg dobijes kad pozbrojis sve pribrojnike strogo manji od p...


Sad vidim, goc. Zbilja je "očito".



_________________
Look at every path closely and deliberately. Try it as many times as you think necessary. Then ask yourself,
and yourself alone, one question . . . Does this path have a heart? If it does, the path is good; if it doesn’t it is of no use.
Carlos Castaneda, The Teachings of Don juan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
StateOfConsciousness
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 22. 07. 2008. (16:08:24)
Postovi: (8A)16
Sarma = la pohva - posuda
-37 = 11 - 48

PostPostano: 23:42 čet, 9. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima li itko ideju kako bi dokazao ovo:

Neka je p: n->p(n) strogo rastući niz prostih brojeva. Dokazati da per(1/p(n)) teži u beskonačnost kada n teži u beskonačnost. Ima li netko ideja? Sugestija? Linkova? Bilo što?

[size=9][color=#999999]Added after 26 minutes:[/color][/size]

[quote="StateOfConsciousness"]Ima li itko ideju kako bi dokazao ovo:

Neka je p: n->p(n) strogo rastući niz prostih brojeva. Dokazati da per(1/p(n)) teži u beskonačnost kada n teži u beskonačnost. Ima li netko ideja? Sugestija? Linkova? Bilo što?[/quote]


Uspio sam ovo dokazati. Ne trebate se truditi dokazivati (osim ako vas zbilja zanima). I ne samo to, NAPOKON SAM USPIO DOKAZATI DA JE EULER-MASCHERONIJEVA KONSTANTA IRACIONALAN BROJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I bez pretpostavke da vrijedi Artinova slutnja. Profesore Dujella, da li je to vrijedno objavljivanja? Moram još nekoliko puta analizirati dokaz ali mislim da nigdje ne griješim. Štoviše, duboko sam uvjeren da je u dokazu sve u redu.


P.S Hvala onima na ovom forumu koji su mi pomogli. Bez njih ne bi bilo moguće!!!
Ima li itko ideju kako bi dokazao ovo:

Neka je p: n→p(n) strogo rastući niz prostih brojeva. Dokazati da per(1/p(n)) teži u beskonačnost kada n teži u beskonačnost. Ima li netko ideja? Sugestija? Linkova? Bilo što?

Added after 26 minutes:

StateOfConsciousness (napisa):
Ima li itko ideju kako bi dokazao ovo:

Neka je p: n→p(n) strogo rastući niz prostih brojeva. Dokazati da per(1/p(n)) teži u beskonačnost kada n teži u beskonačnost. Ima li netko ideja? Sugestija? Linkova? Bilo što?



Uspio sam ovo dokazati. Ne trebate se truditi dokazivati (osim ako vas zbilja zanima). I ne samo to, NAPOKON SAM USPIO DOKAZATI DA JE EULER-MASCHERONIJEVA KONSTANTA IRACIONALAN BROJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I bez pretpostavke da vrijedi Artinova slutnja. Profesore Dujella, da li je to vrijedno objavljivanja? Moram još nekoliko puta analizirati dokaz ali mislim da nigdje ne griješim. Štoviše, duboko sam uvjeren da je u dokazu sve u redu.


P.S Hvala onima na ovom forumu koji su mi pomogli. Bez njih ne bi bilo moguće!!!



_________________
Look at every path closely and deliberately. Try it as many times as you think necessary. Then ask yourself,
and yourself alone, one question . . . Does this path have a heart? If it does, the path is good; if it doesn’t it is of no use.
Carlos Castaneda, The Teachings of Don juan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
StateOfConsciousness
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 22. 07. 2008. (16:08:24)
Postovi: (8A)16
Sarma = la pohva - posuda
-37 = 11 - 48

PostPostano: 17:56 ned, 12. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zna li netko postoji li tvrdnja u domeni teorije brojeva a koja je ekvivalentna s Riemannovom hipotezom? Postoji li takva tvrdnja?
Zna li netko postoji li tvrdnja u domeni teorije brojeva a koja je ekvivalentna s Riemannovom hipotezom? Postoji li takva tvrdnja?



_________________
Look at every path closely and deliberately. Try it as many times as you think necessary. Then ask yourself,
and yourself alone, one question . . . Does this path have a heart? If it does, the path is good; if it doesn’t it is of no use.
Carlos Castaneda, The Teachings of Don juan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
StateOfConsciousness
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 22. 07. 2008. (16:08:24)
Postovi: (8A)16
Sarma = la pohva - posuda
-37 = 11 - 48

PostPostano: 20:56 sri, 22. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li postoji polinom drugog stupnja definiran na skupu prirodnih brojeva kojem su koeficijenti prirodni brojevi a koji ima beskonačno mnogo prostih brojeva kao svoje vrijednosti?
Da li postoji polinom drugog stupnja definiran na skupu prirodnih brojeva kojem su koeficijenti prirodni brojevi a koji ima beskonačno mnogo prostih brojeva kao svoje vrijednosti?



_________________
Look at every path closely and deliberately. Try it as many times as you think necessary. Then ask yourself,
and yourself alone, one question . . . Does this path have a heart? If it does, the path is good; if it doesn’t it is of no use.
Carlos Castaneda, The Teachings of Don juan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 21:12 sri, 22. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="StateOfConsciousness"]Da li postoji polinom drugog stupnja definiran na skupu prirodnih brojeva kojem su koeficijenti prirodni brojevi a koji ima beskonačno mnogo prostih brojeva kao svoje vrijednosti?[/quote]
Ne zna se.
Hipoteza je da to vrijedi za sve polinome koji su ireducibilni i nemaju fiksni djelitelj (broj m>1 koji dijeli f(n) za sve n). Npr. za f(n)=n^2+1.
Ima i jacih hipoteza (vidjeti npr. [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Schinzel_hypothesis]http://en.wikipedia.org/wiki/Schinzel_hypothesis[/url]), ali vrlo malo rezultata (osim za polinome prvog stupnja, gdje je vec Dirichlet dokazao da postoji beskonacno mnogo prostih brojeva oblika an+b ako su a i b relativno prosti).
StateOfConsciousness (napisa):
Da li postoji polinom drugog stupnja definiran na skupu prirodnih brojeva kojem su koeficijenti prirodni brojevi a koji ima beskonačno mnogo prostih brojeva kao svoje vrijednosti?

Ne zna se.
Hipoteza je da to vrijedi za sve polinome koji su ireducibilni i nemaju fiksni djelitelj (broj m>1 koji dijeli f(n) za sve n). Npr. za f(n)=n^2+1.
Ima i jacih hipoteza (vidjeti npr. http://en.wikipedia.org/wiki/Schinzel_hypothesis), ali vrlo malo rezultata (osim za polinome prvog stupnja, gdje je vec Dirichlet dokazao da postoji beskonacno mnogo prostih brojeva oblika an+b ako su a i b relativno prosti).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
StateOfConsciousness
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 22. 07. 2008. (16:08:24)
Postovi: (8A)16
Sarma = la pohva - posuda
-37 = 11 - 48

PostPostano: 21:26 sri, 22. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="duje"][quote="StateOfConsciousness"]Da li postoji polinom drugog stupnja definiran na skupu prirodnih brojeva kojem su koeficijenti prirodni brojevi a koji ima beskonačno mnogo prostih brojeva kao svoje vrijednosti?[/quote]
Ne zna se.
Hipoteza je da to vrijedi za sve polinome koji su ireducibilni i nemaju fiksni djelitelj (broj m>1 koji dijeli f(n) za sve n). Npr. za f(n)=n^2+1.
Ima i jacih hipoteza (vidjeti npr. [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Schinzel_hypothesis]http://en.wikipedia.org/wiki/Schinzel_hypothesis[/url]), ali vrlo malo rezultata (osim za polinome prvog stupnja, gdje je vec Dirichlet dokazao da postoji beskonacno mnogo prostih brojeva oblika an+b ako su a i b relativno prosti).[/quote]

Hvala. Sad mi je nešto "palo na pamet". Jedno pitanje za koje čak vjerujem da je odgovor na njega negativan ali ne znam kako bi dokazao a glasi:
Postoji li skup od konačno mnogo polinoma stupnja većeg od prvog kojima su koeficijenti prirodni brojevi, definirani su na skupu prirodnih brojeva i da pritom vrijedi da je unija njihovih slika cio skup [b]N[/b] ili barem neki njegov podskup koji sadrži beskonačno mnogo prostih brojeva? Shvaćate li pitanje?
duje (napisa):
StateOfConsciousness (napisa):
Da li postoji polinom drugog stupnja definiran na skupu prirodnih brojeva kojem su koeficijenti prirodni brojevi a koji ima beskonačno mnogo prostih brojeva kao svoje vrijednosti?

Ne zna se.
Hipoteza je da to vrijedi za sve polinome koji su ireducibilni i nemaju fiksni djelitelj (broj m>1 koji dijeli f(n) za sve n). Npr. za f(n)=n^2+1.
Ima i jacih hipoteza (vidjeti npr. http://en.wikipedia.org/wiki/Schinzel_hypothesis), ali vrlo malo rezultata (osim za polinome prvog stupnja, gdje je vec Dirichlet dokazao da postoji beskonacno mnogo prostih brojeva oblika an+b ako su a i b relativno prosti).


Hvala. Sad mi je nešto "palo na pamet". Jedno pitanje za koje čak vjerujem da je odgovor na njega negativan ali ne znam kako bi dokazao a glasi:
Postoji li skup od konačno mnogo polinoma stupnja većeg od prvog kojima su koeficijenti prirodni brojevi, definirani su na skupu prirodnih brojeva i da pritom vrijedi da je unija njihovih slika cio skup N ili barem neki njegov podskup koji sadrži beskonačno mnogo prostih brojeva? Shvaćate li pitanje?



_________________
Look at every path closely and deliberately. Try it as many times as you think necessary. Then ask yourself,
and yourself alone, one question . . . Does this path have a heart? If it does, the path is good; if it doesn’t it is of no use.
Carlos Castaneda, The Teachings of Don juan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 21:36 sri, 22. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="StateOfConsciousness"]
Hvala. Sad mi je nešto "palo na pamet". Jedno pitanje za koje čak vjerujem da je odgovor na njega negativan ali ne znam kako bi dokazao a glasi:
Postoji li skup od konačno mnogo polinoma stupnja većeg od prvog kojima su koeficijenti prirodni brojevi, definirani su na skupu prirodnih brojeva i da pritom vrijedi da je unija njihovih slika cio skup [b]N[/b] ili barem neki njegov podskup koji sadrži beskonačno mnogo prostih brojeva? Shvaćate li pitanje?[/quote]
Ako je unija konacno mnogo skupova beskonacan skup, onda je barem jedan od tih skupova i sam beskonacan. Pa mi se cini da se vracamo na prethodno pitanje.
A da unija ne moze biti cijeli [b]N[/b], probajte ocijeniti (odozgo) koliko se brojeva u skupu {1,2,3,...,x} moze prikazati pomocu tih polinoma, pa vidjeti da je, za dovoljno veliki x, broj brojeva koji se mogu prikazati strogo manji od x.
StateOfConsciousness (napisa):

Hvala. Sad mi je nešto "palo na pamet". Jedno pitanje za koje čak vjerujem da je odgovor na njega negativan ali ne znam kako bi dokazao a glasi:
Postoji li skup od konačno mnogo polinoma stupnja većeg od prvog kojima su koeficijenti prirodni brojevi, definirani su na skupu prirodnih brojeva i da pritom vrijedi da je unija njihovih slika cio skup N ili barem neki njegov podskup koji sadrži beskonačno mnogo prostih brojeva? Shvaćate li pitanje?

Ako je unija konacno mnogo skupova beskonacan skup, onda je barem jedan od tih skupova i sam beskonacan. Pa mi se cini da se vracamo na prethodno pitanje.
A da unija ne moze biti cijeli N, probajte ocijeniti (odozgo) koliko se brojeva u skupu {1,2,3,...,x} moze prikazati pomocu tih polinoma, pa vidjeti da je, za dovoljno veliki x, broj brojeva koji se mogu prikazati strogo manji od x.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
StateOfConsciousness
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 22. 07. 2008. (16:08:24)
Postovi: (8A)16
Sarma = la pohva - posuda
-37 = 11 - 48

PostPostano: 21:44 sri, 22. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="duje"][quote="StateOfConsciousness"]
Hvala. Sad mi je nešto "palo na pamet". Jedno pitanje za koje čak vjerujem da je odgovor na njega negativan ali ne znam kako bi dokazao a glasi:
Postoji li skup od konačno mnogo polinoma stupnja većeg od prvog kojima su koeficijenti prirodni brojevi, definirani su na skupu prirodnih brojeva i da pritom vrijedi da je unija njihovih slika cio skup [b]N[/b] ili barem neki njegov podskup koji sadrži beskonačno mnogo prostih brojeva? Shvaćate li pitanje?[/quote]
Ako je unija konacno mnogo skupova beskonacan skup, onda je barem jedan od tih skupova i sam beskonacan. Pa mi se cini da se vracamo na prethodno pitanje.
A da unija ne moze biti cijeli [b]N[/b], probajte ocijeniti (odozgo) koliko se brojeva u skupu {1,2,3,...,x} moze prikazati pomocu tih polinoma, pa vidjeti da je, za dovoljno veliki x, broj brojeva koji se mogu prikazati strogo manji od x.[/quote]

Da. Izgleda da se nekako vraćamo na prethodno pitanje. Jasno mi je kako to da unija ne može biti cijeli N. Još bi me zanimalo da li je pronađen barem još jedan niz koji sadrži beskonačno mnogo prostih brojeva osim klase Dirichletovih nizova oblika an+b(a i b relativno prosti)? Nije valjda da matematičari ne poznaju niti jedan drugi niz koji generira beskonačno mnogo prostih brojeva?
duje (napisa):
StateOfConsciousness (napisa):

Hvala. Sad mi je nešto "palo na pamet". Jedno pitanje za koje čak vjerujem da je odgovor na njega negativan ali ne znam kako bi dokazao a glasi:
Postoji li skup od konačno mnogo polinoma stupnja većeg od prvog kojima su koeficijenti prirodni brojevi, definirani su na skupu prirodnih brojeva i da pritom vrijedi da je unija njihovih slika cio skup N ili barem neki njegov podskup koji sadrži beskonačno mnogo prostih brojeva? Shvaćate li pitanje?

Ako je unija konacno mnogo skupova beskonacan skup, onda je barem jedan od tih skupova i sam beskonacan. Pa mi se cini da se vracamo na prethodno pitanje.
A da unija ne moze biti cijeli N, probajte ocijeniti (odozgo) koliko se brojeva u skupu {1,2,3,...,x} moze prikazati pomocu tih polinoma, pa vidjeti da je, za dovoljno veliki x, broj brojeva koji se mogu prikazati strogo manji od x.


Da. Izgleda da se nekako vraćamo na prethodno pitanje. Jasno mi je kako to da unija ne može biti cijeli N. Još bi me zanimalo da li je pronađen barem još jedan niz koji sadrži beskonačno mnogo prostih brojeva osim klase Dirichletovih nizova oblika an+b(a i b relativno prosti)? Nije valjda da matematičari ne poznaju niti jedan drugi niz koji generira beskonačno mnogo prostih brojeva?



_________________
Look at every path closely and deliberately. Try it as many times as you think necessary. Then ask yourself,
and yourself alone, one question . . . Does this path have a heart? If it does, the path is good; if it doesn’t it is of no use.
Carlos Castaneda, The Teachings of Don juan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 22:01 sri, 22. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="StateOfConsciousness"]
Još bi me zanimalo da li je pronađen barem još jedan niz koji sadrži beskonačno mnogo prostih brojeva osim klase Dirichletovih nizova oblika an+b(a i b relativno prosti)? Nije valjda da matematičari ne poznaju niti jedan drugi niz koji generira beskonačno mnogo prostih brojeva?[/quote]
Zavisi kakve nizove ocekujete ovdje. Vjerojatno ne zelite odgovor: niz (p_n), gdje je p_n n-ti prosti broj :)
Neki lijepi i korisni odgovor ne znam.
Mozda je ovdje od nekog interesa (ali od male koristi) sljedeci rezultat (Mills 1947): postoji realan broj t (t je priblizno 1.3064...) sa svojstvom da je broj a_n = [t^(3^n)] prost za svaki prirodan broj n (ovdje [x] oznacava najveci cijeli broj koji nije veci od x).
A sad, je li problem u matematicarima ili u prostim brojevima ili u necem trecem, ne znam :?:
StateOfConsciousness (napisa):

Još bi me zanimalo da li je pronađen barem još jedan niz koji sadrži beskonačno mnogo prostih brojeva osim klase Dirichletovih nizova oblika an+b(a i b relativno prosti)? Nije valjda da matematičari ne poznaju niti jedan drugi niz koji generira beskonačno mnogo prostih brojeva?

Zavisi kakve nizove ocekujete ovdje. Vjerojatno ne zelite odgovor: niz (p_n), gdje je p_n n-ti prosti broj Smile
Neki lijepi i korisni odgovor ne znam.
Mozda je ovdje od nekog interesa (ali od male koristi) sljedeci rezultat (Mills 1947): postoji realan broj t (t je priblizno 1.3064...) sa svojstvom da je broj a_n = [t^(3^n)] prost za svaki prirodan broj n (ovdje [x] oznacava najveci cijeli broj koji nije veci od x).
A sad, je li problem u matematicarima ili u prostim brojevima ili u necem trecem, ne znam Question


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
StateOfConsciousness
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 22. 07. 2008. (16:08:24)
Postovi: (8A)16
Sarma = la pohva - posuda
-37 = 11 - 48

PostPostano: 22:18 sri, 22. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="duje"][quote="StateOfConsciousness"]
Još bi me zanimalo da li je pronađen barem još jedan niz koji sadrži beskonačno mnogo prostih brojeva osim klase Dirichletovih nizova oblika an+b(a i b relativno prosti)? Nije valjda da matematičari ne poznaju niti jedan drugi niz koji generira beskonačno mnogo prostih brojeva?[/quote]
Zavisi kakve nizove ocekujete ovdje. Vjerojatno ne zelite odgovor: niz (p_n), gdje je p_n n-ti prosti broj :)
Neki lijepi i korisni odgovor ne znam.
Mozda je ovdje od nekog interesa (ali od male koristi) sljedeci rezultat (Mills 1947): postoji realan broj t (t je priblizno 1.3064...) sa svojstvom da je broj a_n = [t^(3^n)] prost za svaki prirodan broj n (ovdje [x] oznacava najveci cijeli broj koji nije veci od x).
A sad, je li problem u matematicarima ili u prostim brojevima ili u necem trecem, ne znam :?:[/quote]

Znači ipak postoji još jedna rezultat (taj Millsov)... Lijepo. A valjda je problem u prostim brojevima i njihovoj distribuciji. Čini se da su sve slutnje koje uključuju proste brojeve u svojoj formulaciji teško dokazive. A postoji li neki elementaran dokaz Dirichletovog teorema o tom da niz an+b (a i b relativno prosti) sadrži beskonačno mnogo prostih brojeva? Još nešto, da li se u tim Dirichletovim nizovima pojavljuju konačni podnizovi (segmenti) proizvoljne duljine takvi da su svi članovi tog segmenta uzastopni članovi niza i da su svi prosti?
duje (napisa):
StateOfConsciousness (napisa):

Još bi me zanimalo da li je pronađen barem još jedan niz koji sadrži beskonačno mnogo prostih brojeva osim klase Dirichletovih nizova oblika an+b(a i b relativno prosti)? Nije valjda da matematičari ne poznaju niti jedan drugi niz koji generira beskonačno mnogo prostih brojeva?

Zavisi kakve nizove ocekujete ovdje. Vjerojatno ne zelite odgovor: niz (p_n), gdje je p_n n-ti prosti broj Smile
Neki lijepi i korisni odgovor ne znam.
Mozda je ovdje od nekog interesa (ali od male koristi) sljedeci rezultat (Mills 1947): postoji realan broj t (t je priblizno 1.3064...) sa svojstvom da je broj a_n = [t^(3^n)] prost za svaki prirodan broj n (ovdje [x] oznacava najveci cijeli broj koji nije veci od x).
A sad, je li problem u matematicarima ili u prostim brojevima ili u necem trecem, ne znam Question


Znači ipak postoji još jedna rezultat (taj Millsov)... Lijepo. A valjda je problem u prostim brojevima i njihovoj distribuciji. Čini se da su sve slutnje koje uključuju proste brojeve u svojoj formulaciji teško dokazive. A postoji li neki elementaran dokaz Dirichletovog teorema o tom da niz an+b (a i b relativno prosti) sadrži beskonačno mnogo prostih brojeva? Još nešto, da li se u tim Dirichletovim nizovima pojavljuju konačni podnizovi (segmenti) proizvoljne duljine takvi da su svi članovi tog segmenta uzastopni članovi niza i da su svi prosti?



_________________
Look at every path closely and deliberately. Try it as many times as you think necessary. Then ask yourself,
and yourself alone, one question . . . Does this path have a heart? If it does, the path is good; if it doesn’t it is of no use.
Carlos Castaneda, The Teachings of Don juan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
StateOfConsciousness
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 22. 07. 2008. (16:08:24)
Postovi: (8A)16
Sarma = la pohva - posuda
-37 = 11 - 48

PostPostano: 15:49 pet, 24. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zna li netko da li je razvijen neki algoritam kojim bi se u relativno malenom broju koraka moglo utvrditi da li je duljina perioda broja 1/p jednaka p-1 ; p je prost broj?
Zna li netko da li je razvijen neki algoritam kojim bi se u relativno malenom broju koraka moglo utvrditi da li je duljina perioda broja 1/p jednaka p-1 ; p je prost broj?



_________________
Look at every path closely and deliberately. Try it as many times as you think necessary. Then ask yourself,
and yourself alone, one question . . . Does this path have a heart? If it does, the path is good; if it doesn’t it is of no use.
Carlos Castaneda, The Teachings of Don juan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> (Elementarna) teorija brojeva Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan