Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

pomoc oko zadace
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Statistika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
zebrica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 09. 2008. (09:22:46)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 19:53 sri, 10. 12. 2008    Naslov: pomoc oko zadace Citirajte i odgovorite

trebam aproksimirat podatke funkcijom y=asinx+bcosx+c metodom najmanjih kvadrata

mogu li ja parametre izrazit pomocu sume sinxi i slično ili postoji neka caka kako se rijesiti sin i cos?
trebam aproksimirat podatke funkcijom y=asinx+bcosx+c metodom najmanjih kvadrata

mogu li ja parametre izrazit pomocu sume sinxi i slično ili postoji neka caka kako se rijesiti sin i cos?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 20:18 sri, 10. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

baš te briga kaj piše sin,cos... tebi su xi poznati podaci pa su i sinxi i cosxi poznati :D
baš te briga kaj piše sin,cos... tebi su xi poznati podaci pa su i sinxi i cosxi poznati Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
zebrica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 09. 2008. (09:22:46)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 21:14 sri, 10. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

trebam odrediti a, b i c za općenite podatke (x1, y1),...,(xn,yn)
na vjezbama smo za fju y=ax+b a i b izrazili pomoću kovarijanci pa me to mući
trebam odrediti a, b i c za općenite podatke (x1, y1),...,(xn,yn)
na vjezbama smo za fju y=ax+b a i b izrazili pomoću kovarijanci pa me to mući


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
teddybear
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 03. 2008. (09:23:58)
Postovi: (7)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 0 - 2

PostPostano: 14:10 ned, 14. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

mene pak zanima da li ako znam da je sigma kovarijaciska matrica vektora koji je n-dimenzionalan s normalnom razdiobom uglavnom ako je ta matrica pozitivno definitna. Ja je dakle mogu napisati kao A puta A transponirano. Zanima me da li ta matrica A mora bit matrica tip nxn ili ne? Od nekud bih trebala izvuci to da je bas nxn jer sam to pretpostavila i tak izracunala, a jedino neiskoristeno mi je ostala ta pozitivna definitnost :roll: kad ga namjestam :D

i sorry ali imam skroz drugaciji zadatak pa ti ne mogu pomoci
mene pak zanima da li ako znam da je sigma kovarijaciska matrica vektora koji je n-dimenzionalan s normalnom razdiobom uglavnom ako je ta matrica pozitivno definitna. Ja je dakle mogu napisati kao A puta A transponirano. Zanima me da li ta matrica A mora bit matrica tip nxn ili ne? Od nekud bih trebala izvuci to da je bas nxn jer sam to pretpostavila i tak izracunala, a jedino neiskoristeno mi je ostala ta pozitivna definitnost Rolling Eyes kad ga namjestam Very Happy

i sorry ali imam skroz drugaciji zadatak pa ti ne mogu pomoci


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 14:17 ned, 14. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

A = Rt R vrijedi za sim poz def matrice... i onda je R gornje trokutasta, nxn matrica. (faktorizacija Choleskog)

Ovo bi valjda trebalo pomoć :D
A = Rt R vrijedi za sim poz def matrice... i onda je R gornje trokutasta, nxn matrica. (faktorizacija Choleskog)

Ovo bi valjda trebalo pomoć Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 20:16 ned, 14. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="teddybear"]mene pak zanima da li ako znam da je sigma kovarijaciska matrica vektora koji je n-dimenzionalan s normalnom razdiobom uglavnom ako je ta matrica pozitivno definitna. Ja je dakle mogu napisati kao A puta A transponirano. Zanima me da li ta matrica A mora bit matrica tip nxn ili ne? Od nekud bih trebala izvuci to da je bas nxn jer sam to pretpostavila i tak izracunala, a jedino neiskoristeno mi je ostala ta pozitivna definitnost :roll: kad ga namjestam :D

i sorry ali imam skroz drugaciji zadatak pa ti ne mogu pomoci[/quote]

Kovarijacijska matrica nemora biti pozitivno definitna, ali je uvijek pozitivno semidefinitna. Ako je još i pozitivno definitna, onda se radi o neprekidnoj višedimenzionalnoj normalnoj razdiobi.

I ne mora biti kvadratna, A može bit mxn matrica i kovarijacijska matrica je pozitivno definitna akko je A punog ranga (rečanog ili stupčanog)

Ak nekom treba pomoć oko zadaće, može mi se javit na alen.lancic na gmailu u vezi pojedinosti
teddybear (napisa):
mene pak zanima da li ako znam da je sigma kovarijaciska matrica vektora koji je n-dimenzionalan s normalnom razdiobom uglavnom ako je ta matrica pozitivno definitna. Ja je dakle mogu napisati kao A puta A transponirano. Zanima me da li ta matrica A mora bit matrica tip nxn ili ne? Od nekud bih trebala izvuci to da je bas nxn jer sam to pretpostavila i tak izracunala, a jedino neiskoristeno mi je ostala ta pozitivna definitnost Rolling Eyes kad ga namjestam Very Happy

i sorry ali imam skroz drugaciji zadatak pa ti ne mogu pomoci


Kovarijacijska matrica nemora biti pozitivno definitna, ali je uvijek pozitivno semidefinitna. Ako je još i pozitivno definitna, onda se radi o neprekidnoj višedimenzionalnoj normalnoj razdiobi.

I ne mora biti kvadratna, A može bit mxn matrica i kovarijacijska matrica je pozitivno definitna akko je A punog ranga (rečanog ili stupčanog)

Ak nekom treba pomoć oko zadaće, može mi se javit na alen.lancic na gmailu u vezi pojedinosti



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ančica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 12. 2006. (16:12:53)
Postovi: (F6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
26 = 31 - 5

PostPostano: 18:05 pon, 23. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

može mala pomoć?

imam zadatak:
Izračunaj sve apsolutne momente E[|X|^n], n je prirodan broj, ako je X~N(mi, sigma^2)
Hvala!
može mala pomoć?

imam zadatak:
Izračunaj sve apsolutne momente E[|X|^n], n je prirodan broj, ako je X~N(mi, sigma^2)
Hvala!



_________________
..a jooooooj..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 01. 2007. (16:23:54)
Postovi: (53)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 3

PostPostano: 22:30 pon, 23. 11. 2009    Naslov: Re: pomoc oko zadace Citirajte i odgovorite

[quote="zebrica"]trebam aproksimirat podatke funkcijom y=asinx+bcosx+c metodom najmanjih kvadrata

mogu li ja parametre izrazit pomocu sume sinxi i slično ili postoji neka caka kako se rijesiti sin i cos?[/quote]

Mene kod ovakvih zadataka zanima sljedece:

Ako definiram funkciju L(a,b,c) koju hocu minimizirati, dakle sve standardno i zatim dobijem sustave i zapisem to matricno. Da bi dobila rjesenje trebala bi naci inverz matrice sustava. No, kako nisu konkretni podaci zadani, ta matrice bi za elemente imala sume potencija od x-eva. Kako onda tome naci inverz? Ili se to samo napise x=(A na -1) * y. Razumije li me se uopce? :?

Jel se to tako moze uopce? Imam i drugi pristup za slucaj da ovako nije idealno, ali ovo me zanima:)
zebrica (napisa):
trebam aproksimirat podatke funkcijom y=asinx+bcosx+c metodom najmanjih kvadrata

mogu li ja parametre izrazit pomocu sume sinxi i slično ili postoji neka caka kako se rijesiti sin i cos?


Mene kod ovakvih zadataka zanima sljedece:

Ako definiram funkciju L(a,b,c) koju hocu minimizirati, dakle sve standardno i zatim dobijem sustave i zapisem to matricno. Da bi dobila rjesenje trebala bi naci inverz matrice sustava. No, kako nisu konkretni podaci zadani, ta matrice bi za elemente imala sume potencija od x-eva. Kako onda tome naci inverz? Ili se to samo napise x=(A na -1) * y. Razumije li me se uopce? Confused

Jel se to tako moze uopce? Imam i drugi pristup za slucaj da ovako nije idealno, ali ovo me zanima:)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
behemont
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 02. 2008. (21:21:19)
Postovi: (124)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 53 - 61

PostPostano: 12:18 uto, 24. 11. 2009    Naslov: Re: pomoc oko zadace Citirajte i odgovorite

[quote="Lara"][quote="zebrica"]trebam aproksimirat podatke funkcijom y=asinx+bcosx+c metodom najmanjih kvadrata

mogu li ja parametre izrazit pomocu sume sinxi i slično ili postoji neka caka kako se rijesiti sin i cos?[/quote]

Mene kod ovakvih zadataka zanima sljedece:

Ako definiram funkciju L(a,b,c) koju hocu minimizirati, dakle sve standardno i zatim dobijem sustave i zapisem to matricno. Da bi dobila rjesenje trebala bi naci inverz matrice sustava. No, kako nisu konkretni podaci zadani, ta matrice bi za elemente imala sume potencija od x-eva. Kako onda tome naci inverz? Ili se to samo napise x=(A na -1) * y. Razumije li me se uopce? :?

Jel se to tako moze uopce? Imam i drugi pristup za slucaj da ovako nije idealno, ali ovo me zanima:)[/quote]

Mislim da je fora upravo u tome da zakljucis za koje vrijednosti x_i-eva je matrica sustava regularna...bar sam ja tako napravio :D
pitat cu jos profesora sutra...
Lara (napisa):
zebrica (napisa):
trebam aproksimirat podatke funkcijom y=asinx+bcosx+c metodom najmanjih kvadrata

mogu li ja parametre izrazit pomocu sume sinxi i slično ili postoji neka caka kako se rijesiti sin i cos?


Mene kod ovakvih zadataka zanima sljedece:

Ako definiram funkciju L(a,b,c) koju hocu minimizirati, dakle sve standardno i zatim dobijem sustave i zapisem to matricno. Da bi dobila rjesenje trebala bi naci inverz matrice sustava. No, kako nisu konkretni podaci zadani, ta matrice bi za elemente imala sume potencija od x-eva. Kako onda tome naci inverz? Ili se to samo napise x=(A na -1) * y. Razumije li me se uopce? Confused

Jel se to tako moze uopce? Imam i drugi pristup za slucaj da ovako nije idealno, ali ovo me zanima:)


Mislim da je fora upravo u tome da zakljucis za koje vrijednosti x_i-eva je matrica sustava regularna...bar sam ja tako napravio Very Happy
pitat cu jos profesora sutra...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 01. 2007. (16:23:54)
Postovi: (53)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 3

PostPostano: 12:54 uto, 24. 11. 2009    Naslov: Re: pomoc oko zadace Citirajte i odgovorite

[quote="behemont"][quote="Lara"][quote="zebrica"]trebam aproksimirat podatke funkcijom y=asinx+bcosx+c metodom najmanjih kvadrata

mogu li ja parametre izrazit pomocu sume sinxi i slično ili postoji neka caka kako se rijesiti sin i cos?[/quote]

Mene kod ovakvih zadataka zanima sljedece:

Ako definiram funkciju L(a,b,c) koju hocu minimizirati, dakle sve standardno i zatim dobijem sustave i zapisem to matricno. Da bi dobila rjesenje trebala bi naci inverz matrice sustava. No, kako nisu konkretni podaci zadani, ta matrice bi za elemente imala sume potencija od x-eva. Kako onda tome naci inverz? Ili se to samo napise x=(A na -1) * y. Razumije li me se uopce? :?

Jel se to tako moze uopce? Imam i drugi pristup za slucaj da ovako nije idealno, ali ovo me zanima:)[/quote]

Mislim da je fora upravo u tome da zakljucis za koje vrijednosti x_i-eva je matrica sustava regularna...bar sam ja tako napravio :D
pitat cu jos profesora sutra...[/quote]

Da, i ja sam zakljucila za koje vrijednost je matrica regularna. I znam kad postoji jedinstveno rješenje. No, sad za to rjesenje izrazeno pomocu inverza neke matrice treba raditi rastav varijace. Nekako mi to sve skupa izgleda gadno. Ali to je to, jel?
behemont (napisa):
Lara (napisa):
zebrica (napisa):
trebam aproksimirat podatke funkcijom y=asinx+bcosx+c metodom najmanjih kvadrata

mogu li ja parametre izrazit pomocu sume sinxi i slično ili postoji neka caka kako se rijesiti sin i cos?


Mene kod ovakvih zadataka zanima sljedece:

Ako definiram funkciju L(a,b,c) koju hocu minimizirati, dakle sve standardno i zatim dobijem sustave i zapisem to matricno. Da bi dobila rjesenje trebala bi naci inverz matrice sustava. No, kako nisu konkretni podaci zadani, ta matrice bi za elemente imala sume potencija od x-eva. Kako onda tome naci inverz? Ili se to samo napise x=(A na -1) * y. Razumije li me se uopce? Confused

Jel se to tako moze uopce? Imam i drugi pristup za slucaj da ovako nije idealno, ali ovo me zanima:)


Mislim da je fora upravo u tome da zakljucis za koje vrijednosti x_i-eva je matrica sustava regularna...bar sam ja tako napravio Very Happy
pitat cu jos profesora sutra...


Da, i ja sam zakljucila za koje vrijednost je matrica regularna. I znam kad postoji jedinstveno rješenje. No, sad za to rjesenje izrazeno pomocu inverza neke matrice treba raditi rastav varijace. Nekako mi to sve skupa izgleda gadno. Ali to je to, jel?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 18:35 sri, 25. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam problemčić oko zadaće

Neka je X nedegenerirana pozitivna sl. varijabla s konačnim očekivanjem.
Dokažite E[logX]<logE[X]

Uputa: rastavite funkciju u Taylorov polinom do reda 2.

E sad, ja sam rastavio funkciju u T. polinom (bar mislim da jesam), al nemam pojma sta dalje :)

Svaka pomoć je dobrodošla. Hvala
Imam problemčić oko zadaće

Neka je X nedegenerirana pozitivna sl. varijabla s konačnim očekivanjem.
Dokažite E[logX]<logE[X]

Uputa: rastavite funkciju u Taylorov polinom do reda 2.

E sad, ja sam rastavio funkciju u T. polinom (bar mislim da jesam), al nemam pojma sta dalje Smile

Svaka pomoć je dobrodošla. Hvala


[Vrh]
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 19:25 sri, 25. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Funkcija [latex]x\rightarrow -\operatorname{ln}x[/latex] je konveksna, iz Jensenove nejedankost slijedi, [latex]\leq[/latex] nejednakost, a stroga nejednakost slijedi iz uvjeta nedegeneriranosti.

Edit1: Sorry, ovo nije tocno. Budem kasnije postao rijesenje.

Edit2: Evo, sada je tocno.
Funkcija je konveksna, iz Jensenove nejedankost slijedi, nejednakost, a stroga nejednakost slijedi iz uvjeta nedegeneriranosti.

Edit1: Sorry, ovo nije tocno. Budem kasnije postao rijesenje.

Edit2: Evo, sada je tocno.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 20:07 sri, 25. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala, puno si pomogo :)
hvala, puno si pomogo Smile


[Vrh]
Lara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 01. 2007. (16:23:54)
Postovi: (53)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 3

PostPostano: 0:33 čet, 26. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="zebrica"]trebam aproksimirat podatke funkcijom y=asinx+bcosx+c metodom najmanjih kvadrata

mogu li ja parametre izrazit pomocu sume sinxi i slično ili postoji neka caka kako se rijesiti sin i cos?[/quote]

Jel bi mi mogao netko pomoci kako da nadjem rastav varijance za ovakve zadatke? Znam da Vam puno ima takav zadatak, zato... :D

Zapravo me zanima interpretacija rastava varijance, sto mi tu uopce radimo? Vidjela sam one neke formule, ok, nije problem uvrstiti, no necu dobiti nista pametno jer su mi ionako procijenjeni parametri izrazeni u obliku koji nije pogodan za daljni rad s njima.

Uglavnom, ako bi mi netko pojasnio sto je to rastav varijance bila bi ful zahvalna;)

[size=9][color=#999999]Added after 44 minutes:[/color][/size]

http://degiorgi.math.hr/aktuari/doc/vms.pdf

Ima na 92. stranici vrlo lijepo pojašnjeno ono sto sam ja pitala...
zebrica (napisa):
trebam aproksimirat podatke funkcijom y=asinx+bcosx+c metodom najmanjih kvadrata

mogu li ja parametre izrazit pomocu sume sinxi i slično ili postoji neka caka kako se rijesiti sin i cos?


Jel bi mi mogao netko pomoci kako da nadjem rastav varijance za ovakve zadatke? Znam da Vam puno ima takav zadatak, zato... Very Happy

Zapravo me zanima interpretacija rastava varijance, sto mi tu uopce radimo? Vidjela sam one neke formule, ok, nije problem uvrstiti, no necu dobiti nista pametno jer su mi ionako procijenjeni parametri izrazeni u obliku koji nije pogodan za daljni rad s njima.

Uglavnom, ako bi mi netko pojasnio sto je to rastav varijance bila bi ful zahvalna;)

Added after 44 minutes:

http://degiorgi.math.hr/aktuari/doc/vms.pdf

Ima na 92. stranici vrlo lijepo pojašnjeno ono sto sam ja pitala...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jackass9
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2009. (10:23:58)
Postovi: (15D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 13 - 21
Lokacija: pod stolom

PostPostano: 13:49 uto, 22. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

riješila je ovo zadnje moja rodica ali se mučila 2 i pol sata i pop****** je na tome...veli da će ubit onoga tko je dao takav zadatak...
riješila je ovo zadnje moja rodica ali se mučila 2 i pol sata i pop****** je na tome...veli da će ubit onoga tko je dao takav zadatak...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Statistika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan