Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

usmeni 2009 EM1
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
bimar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2008. (14:45:25)
Postovi: (61)16
Sarma = la pohva - posuda
11 = 11 - 0
Lokacija: arkadija

PostPostano: 13:30 sub, 14. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

a nadam se da mogu imat index kod sebe.....da ne moram se sada s tim prezimenom mučit :P
a nadam se da mogu imat index kod sebe.....da ne moram se sada s tim prezimenom mučit Razz


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
uzorni student
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 01. 2009. (16:11:39)
Postovi: (2C)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 1 - 3

PostPostano: 14:11 sub, 14. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

lako je napisat ili reć prezime.... treba dokazat kolega... "koliko ljudi je smrtno stradalo na hirošimi?... oko 5 milijuna profesore... imeena koleega, da čujem imeeenaa"
lako je napisat ili reć prezime.... treba dokazat kolega... "koliko ljudi je smrtno stradalo na hirošimi?... oko 5 milijuna profesore... imeena koleega, da čujem imeeenaa"



_________________
zrno po zrno pogača... piva po piva povraća
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bad_angel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2008. (18:30:25)
Postovi: (43)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0
Lokacija: svugdje po malo

PostPostano: 10:49 ned, 15. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zna li netko dokazat da je Q prebrojiv? :?
Zna li netko dokazat da je Q prebrojiv? Confused



_________________
u raju je lijepo,ali u paklu je ekipa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 10:51 ned, 15. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

trebaš složit injekciju sa N u Q, i sa Q u N. nisam točno siguran kak to ide, pa neb htio širit krive info :) točnije, ne znam za ovo sa Q u N :oops:
trebaš složit injekciju sa N u Q, i sa Q u N. nisam točno siguran kak to ide, pa neb htio širit krive info Smile točnije, ne znam za ovo sa Q u N Embarassed



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
JANKRI
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (02:30:58)
Postovi: (10F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
97 = 132 - 35
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 11:41 ned, 15. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prvo pokažemo da su [latex]\mathbb{N}[/latex] i [latex]\mathbb{N} \times \mathbb{N}[/latex] ekvipotentni:

Očito je da za svaki [latex]n \in \mathbb{N}[/latex] postoji [b]jedinstveni[/b] [latex]r \in \mathbb{N}[/latex] takav da je
[latex]\frac{r\left(r-1\right)}{2} < n \leq \frac{r\left(r+1\right)}{2}[/latex].

Dalje, želimo konstruirati [b]bijekciju[/b] s [latex]\mathbb{N}[/latex] na [latex]\mathbb{N} \times \mathbb{N}[/latex]. U skupu [latex]\mathbb{N} \times \mathbb{N}[/latex] se nalaze uređeni parovi. Neka je uređeni par jednak [latex]\left(p,\,q\right)[/latex]. Lako je za vidjeti da (različitih) uređenih parova za koje je [latex]p+q=k[/latex], za neki [latex]k \in \mathbb{N} \setminus \left\{1\right\}[/latex] ima točno [latex]k-1[/latex].

Sada ćemo za svaki [latex]r \in \mathbb{N}[/latex] onim prirodnim [latex]n[/latex]-ovima za koje je [latex]\frac{r\left(r-1\right)}{2} < n \leq \frac{r\left(r+1\right)}{2}[/latex] [b]bijektivno[/b] pridružiti uređen par [latex]\left(p,\,q\right)[/latex] i to takav da je [latex]p+q=r+1[/latex]. Na taj ćemo način pogoditi sve takve uređene parove (i samo njih), jer između [latex]\frac{r\left(r-1\right)}{2}[/latex] i [latex]\frac{r\left(r+1\right)}{2}[/latex] postoji točno [latex]r[/latex] prirodnih brojeva, a znamo da (različitih) uređenih parova [latex]\left(p,\,q\right)[/latex] za koje je [latex]p+q=r+1[/latex] ima točno [latex]r[/latex].

Sada jednostavno za svaki prirodan broj [latex]n[/latex] i njemu pripadajući prirodan [latex]r[/latex], stavimo da je [latex]p:=n-\frac{r\left(r-1\right)}{2}[/latex], te [latex]q:=r-p+1[/latex]. Na taj način smo svakom prirodnom broju [latex]n[/latex] bijektivno pridružili uređeni par prirodnih brojeva [latex]\left(p,\,q\right)[/latex].

Ovime smo pokazali da je skup [latex]\mathbb{N} \times \mathbb{N}[/latex] prebrojiv.

Znamo da je skup [latex]\mathbb{Z}[/latex] prebrojiv, dakle, postoji bijekcija s [latex]\mathbb{N}[/latex] na [latex]\mathbb{Z}[/latex]. Uzmimo tu bijekciju i nazovimu ju [latex]f[/latex].

Sada jednostavno svakom prirodnom broju [latex]n[/latex] na gore opisan bijektivan način pridružimo uređeni par prirodnih brojeva [latex]\left(p,\,q\right)[/latex], zatim tom uređenom paru na bjektivan način pridružimo par [latex]\left(f\left(p\right),\,q\right)[/latex]. Ovime smo očito konstruirali bijekciju s [latex]\mathbb{N}[/latex] na [latex]\mathbb{Z} \times \mathbb{N}[/latex]. A znamo da je skup [latex]\mathbb{Q}[/latex] zapravo identičan skupu [latex]\mathbb{Z} \times \mathbb{N}[/latex].


Q.E.D. :bananawallaby:
Prvo pokažemo da su i ekvipotentni:

Očito je da za svaki postoji jedinstveni takav da je
.

Dalje, želimo konstruirati bijekciju s na . U skupu se nalaze uređeni parovi. Neka je uređeni par jednak . Lako je za vidjeti da (različitih) uređenih parova za koje je , za neki ima točno .

Sada ćemo za svaki onim prirodnim -ovima za koje je bijektivno pridružiti uređen par i to takav da je . Na taj ćemo način pogoditi sve takve uređene parove (i samo njih), jer između i postoji točno prirodnih brojeva, a znamo da (različitih) uređenih parova za koje je ima točno .

Sada jednostavno za svaki prirodan broj i njemu pripadajući prirodan , stavimo da je , te . Na taj način smo svakom prirodnom broju bijektivno pridružili uređeni par prirodnih brojeva .

Ovime smo pokazali da je skup prebrojiv.

Znamo da je skup prebrojiv, dakle, postoji bijekcija s na . Uzmimo tu bijekciju i nazovimu ju .

Sada jednostavno svakom prirodnom broju na gore opisan bijektivan način pridružimo uređeni par prirodnih brojeva , zatim tom uređenom paru na bjektivan način pridružimo par . Ovime smo očito konstruirali bijekciju s na . A znamo da je skup zapravo identičan skupu .


Q.E.D. Tesko je objasniti sto je Wallaby... Pogledajte Wikipediu


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ddduuu
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2008. (12:31:48)
Postovi: (109)16
Sarma = la pohva - posuda
= 20 - 16

PostPostano: 18:38 pon, 16. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

ONi koji su odg u prof. Nakica jel mogu napisat pitanja koja je prof pitao? Hvala
ONi koji su odg u prof. Nakica jel mogu napisat pitanja koja je prof pitao? Hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mycky1111
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2008. (11:59:07)
Postovi: (D4)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1

PostPostano: 18:44 pon, 16. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

funkcija, surjekcija, injekcija, prost broj, dokaz da prostih ima beskonacno mnogo, kardinalni broj, cantor-b teorem, interpolacijski polinom(ovo je vjerojatno za visu ocjenu), hornerov algoritam, parcijalni razlomak, nulpolinom...
funkcija, surjekcija, injekcija, prost broj, dokaz da prostih ima beskonacno mnogo, kardinalni broj, cantor-b teorem, interpolacijski polinom(ovo je vjerojatno za visu ocjenu), hornerov algoritam, parcijalni razlomak, nulpolinom...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
baloncic
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 11. 10. 2008. (03:46:21)
Postovi: (23)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-10 = 6 - 16
Lokacija: Destination unknown

PostPostano: 20:24 pon, 16. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

dokaz da prostih ima beskonacno mnogo??
interpolacijski polinom??
dokaz da prostih ima beskonacno mnogo??
interpolacijski polinom??



_________________
Jagoda koja plese Zbroj kvocijenta inteligencije na planeti je konstantan. Samo populacija raste.

http://baloncic1990.mojblog.hr/


Zadnja promjena: baloncic; 20:32 pon, 16. 2. 2009; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
mycky1111
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2008. (11:59:07)
Postovi: (D4)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1

PostPostano: 20:31 pon, 16. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

da, euklidov teorem o prostim brojevima
?
da, euklidov teorem o prostim brojevima
?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
baloncic
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 11. 10. 2008. (03:46:21)
Postovi: (23)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-10 = 6 - 16
Lokacija: Destination unknown

PostPostano: 20:33 pon, 16. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

ma, nisam mogla nac u predavanjima, pa san se zbunila...
Zapravo, jos sam zbunjena... :oops:
Moze pomoc?!
ma, nisam mogla nac u predavanjima, pa san se zbunila...
Zapravo, jos sam zbunjena... Embarassed
Moze pomoc?!



_________________
Jagoda koja plese Zbroj kvocijenta inteligencije na planeti je konstantan. Samo populacija raste.

http://baloncic1990.mojblog.hr/
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
maxic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 02. 2009. (20:11:13)
Postovi: (45)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 23 - 4

PostPostano: 22:50 pon, 16. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo ja sam danas bio na usmenom kod profesorice Bombardelli. Imao sam 56 bodova iz kolokvija i zadaća i fakat mi je čudo trebalo da dobijem 4, al sam ja 4 dobio.
Profesorica je na usmenom super, pomaže ti, al ne toliko da ti samo kaže šta da pišeš već te natjera da shvatiš šta treba.
Pitala me definiciju polinoma, relacija, svojstva kompozicije funkcije i da dokažem za asocijativnost, pitala me da definiram skup Q preko relacija (prvi zadatak iz kolokvija koji nisam znao ni tada ni danas). Budući da je curu prije mene pitala nulpolinom i rekla joj da dokaže bilo koji smjer, mene je pitala obrat. Onda je profesorica rekla: "Kolega to je vrlo dobar", i svi sretni i zadovoljni.
Evo ja sam danas bio na usmenom kod profesorice Bombardelli. Imao sam 56 bodova iz kolokvija i zadaća i fakat mi je čudo trebalo da dobijem 4, al sam ja 4 dobio.
Profesorica je na usmenom super, pomaže ti, al ne toliko da ti samo kaže šta da pišeš već te natjera da shvatiš šta treba.
Pitala me definiciju polinoma, relacija, svojstva kompozicije funkcije i da dokažem za asocijativnost, pitala me da definiram skup Q preko relacija (prvi zadatak iz kolokvija koji nisam znao ni tada ni danas). Budući da je curu prije mene pitala nulpolinom i rekla joj da dokaže bilo koji smjer, mene je pitala obrat. Onda je profesorica rekla: "Kolega to je vrlo dobar", i svi sretni i zadovoljni.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
martina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2008. (10:37:22)
Postovi: (7)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 23:40 pon, 16. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

ma da?? znaci oke je proslo. ja sam sutra i bas me strah :(
ma da?? znaci oke je proslo. ja sam sutra i bas me strah Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tomitza
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 11. 2008. (19:50:48)
Postovi: (58)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 23:44 pon, 16. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="baloncic"]dokaz da prostih ima beskonacno mnogo??
[/quote]

kaj to nije ono...

Pretpostavis da ih je konacno mnogo, tj da su to p1,p2,...,pn. Onda ih sve izmnozis, i tom umnosku dodas 1. I taj broj nije djeljiv s ni jednim od p1...pn, te je to novi prosti broj, sto povlaci da ih je beskonacno mnogo...
baloncic (napisa):
dokaz da prostih ima beskonacno mnogo??


kaj to nije ono...

Pretpostavis da ih je konacno mnogo, tj da su to p1,p2,...,pn. Onda ih sve izmnozis, i tom umnosku dodas 1. I taj broj nije djeljiv s ni jednim od p1...pn, te je to novi prosti broj, sto povlaci da ih je beskonacno mnogo...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
baloncic
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 11. 10. 2008. (03:46:21)
Postovi: (23)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-10 = 6 - 16
Lokacija: Destination unknown

PostPostano: 23:45 pon, 16. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala!!!
Hvala!!!



_________________
Jagoda koja plese Zbroj kvocijenta inteligencije na planeti je konstantan. Samo populacija raste.

http://baloncic1990.mojblog.hr/
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
bad_angel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2008. (18:30:25)
Postovi: (43)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0
Lokacija: svugdje po malo

PostPostano: 9:02 uto, 17. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="baloncic"]dokaz da prostih ima beskonacno mnogo??[/quote]

Označimo s p1,p2,...,pn proste brojeve u rastućem poretku,tj. p1<p2<p3... Neka je N=p1p2...pn+1 (umnožak p-ova je ovo), za neki nEN. Očito N>p1,p2,p3,...,pn i N nije djeljiv ni sa jednim od brojeva p1,...,pn (ostatak pri djeljenju s nekim pi, i=1,...,n, je 1). Broj N je prost ili složen. Ako je prost,našli smo prosti broj veći od pn. Ako je složen, prema lemi (svaki prirodan broj veći od 1 se može prikazati kao umnožak 1 ili više prostih brojeva) postoji prosti broj p takav da je N djeljiv s p. No, p!=pi, i=1,...,n, tj.p>pn. Dakle,i u ovom smo slučaju našli prosti broj koji je veći od pn. I time smo dokazali da za svaki prosti broj postoji od njega veći prosti broj.

Ali mislim da možeš i onako da pretpostaviš da ih je konačno mnogo..

A zna li itko definiciju interpolacijskog polinoma,i objasnit što je to? To me stajalo prolaza.. :evil:
baloncic (napisa):
dokaz da prostih ima beskonacno mnogo??


Označimo s p1,p2,...,pn proste brojeve u rastućem poretku,tj. p1<p2<p3... Neka je N=p1p2...pn+1 (umnožak p-ova je ovo), za neki nEN. Očito N>p1,p2,p3,...,pn i N nije djeljiv ni sa jednim od brojeva p1,...,pn (ostatak pri djeljenju s nekim pi, i=1,...,n, je 1). Broj N je prost ili složen. Ako je prost,našli smo prosti broj veći od pn. Ako je složen, prema lemi (svaki prirodan broj veći od 1 se može prikazati kao umnožak 1 ili više prostih brojeva) postoji prosti broj p takav da je N djeljiv s p. No, p!=pi, i=1,...,n, tj.p>pn. Dakle,i u ovom smo slučaju našli prosti broj koji je veći od pn. I time smo dokazali da za svaki prosti broj postoji od njega veći prosti broj.

Ali mislim da možeš i onako da pretpostaviš da ih je konačno mnogo..

A zna li itko definiciju interpolacijskog polinoma,i objasnit što je to? To me stajalo prolaza.. Evil or Very Mad



_________________
u raju je lijepo,ali u paklu je ekipa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 10:43 uto, 17. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="bad_angel"]A zna li itko definiciju interpolacijskog polinoma,i objasnit što je to? [/quote]

imas neke tocke recimo [latex]\left( x_1,y_1\right) ,\left( x_2,y_2\right) , ... ,\left( x_n,y_n\right)[/latex]
pri cemu je [latex]x_i \neq x_j , \forall i,j\in\{ 1,2, ... ,n\}, i\neq j[/latex]
i sad zelis dobit polinom koji sadrzi sve te tocke

uzmimo da imas tri tocke da shvatis kako se dolazi do trazenog polinoma

neka je [latex]f[/latex] trazeni polinom
sad, ja ga mogu dobit kao zbroj tri polinoma [latex]f_1,f_2[/latex] i [latex]f_3[/latex]pri cemu ce bit
[latex] f_1(x_1)=y_1, f_1(x_2)=0, f_1(x_3)=0, [/latex]
[latex]f_2(x_1)=0, f_2(x_2)=y_2, f_2(x_3)=0, [/latex]
[latex]f_3(x_1)=0, f_3(x_2)=0, f_3(x_3)=y_3[/latex]

ako je dakle [latex]f=f_1+f_2+f_3[/latex] stvarno vrijedi
[latex] f(x_1)=y_1+0+0=y_1[/latex]
[latex] f(x_2)=0+y_2+0=y_2[/latex]
[latex] f(x_3)=0+0+y_3=y_3[/latex]

sad treba nac formulu za [latex]f_1, f_2[/latex] i [latex]f_3[/latex]

[latex]\displaystyle f_1(x)=y_1\cdot \frac{( x-x_2)( x-x_3)}{(x_1-x_2)(x_1-x_3)}[/latex]
[latex]\displaystyle f_2(x)=y_2\cdot \frac{(x-x_1)(x-x_3)}{(x_2-x_1)(x_2-x_3)}[/latex]
[latex]\displaystyle f_3(x)=y_3\cdot \frac{(x-x_1)(x-x_2)}{(x_3-x_1)(x_3-x_2)}[/latex]

i sad opcenito kad imas [latex]n[/latex] tocaka

[latex]\displaystyle f(x)=\sum_{i=1}^{n}\left( y_i \prod_{j=1}^{i-1} \frac{x-x_j}{x_i-x_j} \prod_{j=i+1}^{n} \frac{x-x_j}{x_i-x_j} \right)[/latex]

to ti je interpolacijski polinom... Lagrangeov interpolacijski polinom
bad_angel (napisa):
A zna li itko definiciju interpolacijskog polinoma,i objasnit što je to?


imas neke tocke recimo
pri cemu je
i sad zelis dobit polinom koji sadrzi sve te tocke

uzmimo da imas tri tocke da shvatis kako se dolazi do trazenog polinoma

neka je trazeni polinom
sad, ja ga mogu dobit kao zbroj tri polinoma i pri cemu ce bit




ako je dakle stvarno vrijedi




sad treba nac formulu za i





i sad opcenito kad imas tocaka



to ti je interpolacijski polinom... Lagrangeov interpolacijski polinom



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bad_angel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2008. (18:30:25)
Postovi: (43)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0
Lokacija: svugdje po malo

PostPostano: 11:00 uto, 17. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Puuuuno hvala!!! :D
Samo mi nešto nije jasno, kad treba nać formulu za f1,f2 i f3. Zašto to ide tako? tj.zašto je
f1(x)=y1((x-x2)(x-x3))/((x1-x2)(x1-x3))? to prema nekoj formuli,ili? :?
Puuuuno hvala!!! Very Happy
Samo mi nešto nije jasno, kad treba nać formulu za f1,f2 i f3. Zašto to ide tako? tj.zašto je
f1(x)=y1((x-x2)(x-x3))/((x1-x2)(x1-x3))? to prema nekoj formuli,ili? Confused



_________________
u raju je lijepo,ali u paklu je ekipa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 11:55 uto, 17. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="bad_angel"]Zašto to ide tako?
to prema nekoj formuli,ili? :?[/quote]
[latex]\displaystyle f_1(x)=y_1\cdot \frac{( x-x_2)( x-x_3)}{(x_1-x_2)(x_1-x_3)}[/latex]
trebao sam mozda ic malo sporije
trebao sam rec da trazimo polinom, nek sad taj bude [latex]f_{1,1}[/latex] takav da je [latex]f_{1,1}(x_1)=1, f_{1,1}(x_2)=0, f_{1,1}(x_3)=0[/latex]
onda mi je [latex]f_1=y_1\cdot f_{1,1}[/latex]

pa je sad pitanje zasto je [latex]\displaystyle f_{1,1}=\frac{( x-x_2)( x-x_3)}{(x_1-x_2)(x_1-x_3)}[/latex] mozda je malo teze to slozit tako, al, kad jednom vidis i skuzis zasto je tako... ne bi trebalo bit problema, a ako primjetis da kad uvrstis [latex]x_2[/latex], brojnik je [latex]0[/latex], jer je [latex](x_2-x_2)=0[/latex], pa je[latex] f_{1,1}(x_2)=0[/latex], isto kad uvrstis [latex]x_3[/latex], a za [latex]x_1[/latex] imas [latex]\displaystyle f_{1,1}(x_1)=\frac{( x_1-x_2)( x_1-x_3)}{(x_1-x_2)(x_1-x_3)}=1[/latex], e onda skuzis zasto je to tako... i nemas problema :D
bad_angel (napisa):
Zašto to ide tako?
to prema nekoj formuli,ili? Confused


trebao sam mozda ic malo sporije
trebao sam rec da trazimo polinom, nek sad taj bude takav da je
onda mi je

pa je sad pitanje zasto je mozda je malo teze to slozit tako, al, kad jednom vidis i skuzis zasto je tako... ne bi trebalo bit problema, a ako primjetis da kad uvrstis , brojnik je , jer je , pa je, isto kad uvrstis , a za imas , e onda skuzis zasto je to tako... i nemas problema Very Happy



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
baloncic
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 11. 10. 2008. (03:46:21)
Postovi: (23)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-10 = 6 - 16
Lokacija: Destination unknown

PostPostano: 20:10 uto, 17. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mene pitao sta je vektor i Bezautov tm.
Mene pitao sta je vektor i Bezautov tm.



_________________
Jagoda koja plese Zbroj kvocijenta inteligencije na planeti je konstantan. Samo populacija raste.

http://baloncic1990.mojblog.hr/
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Zildyan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 07. 2008. (13:41:39)
Postovi: (20)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 10:38 čet, 19. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

ej ljudi, moze li mi ko reci sto otprilike prof. nakic pita na usmenom? i sto je najvaznije znati? jer evo upravo san napravija gresku na usmenom iz analize..naucija san 100 dokaza gluposti, i neceg sto nikog (vjerojatno nikad) nije pita, a padnem na neprekidnosti koju nisan stiga naucit...zato molin vas ako ko ima volje malo se sititi pitanja...bija bi van zahvalan...

[size=9][color=#999999]Added after 8 minutes:[/color][/size]

e i ako moze danas odg..jer sutra odgovaran :D
ej ljudi, moze li mi ko reci sto otprilike prof. nakic pita na usmenom? i sto je najvaznije znati? jer evo upravo san napravija gresku na usmenom iz analize..naucija san 100 dokaza gluposti, i neceg sto nikog (vjerojatno nikad) nije pita, a padnem na neprekidnosti koju nisan stiga naucit...zato molin vas ako ko ima volje malo se sititi pitanja...bija bi van zahvalan...

Added after 8 minutes:

e i ako moze danas odg..jer sutra odgovaran Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Stranica 3 / 5.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan