Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Paradoks?
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
asterix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 02. 2004. (11:49:18)
Postovi: (10)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 15:15 uto, 12. 5. 2009    Naslov: Paradoks? Citirajte i odgovorite

Ako je [b]Q[/b] prebrojiv, [b]R[/b] je neprebrojiv. [b]Q[/b] je gust u [b]R[/b], odnosno između SVAKA 2 realna broja postoji racionalni, kako to da je kardinalitet realnih brojeva strogo veći od kardinaliteta racionalnih?

Povodim se za sličnom logikom kao u Cantorovu teoremu za neprebrojivost od [b]R[/b]! On pronalazi više realnih na intervalu <0,1> nego što ima racionalnih, a mi tvrdimo da postoji barem jedan između svaka 2?

Tko je u krivu? Cantor, ZF teorija ili ja?
Siguran sam da je ovaj potonji, samo bih molio kratko objašnjenje :-)
Ako je Q prebrojiv, R je neprebrojiv. Q je gust u R, odnosno između SVAKA 2 realna broja postoji racionalni, kako to da je kardinalitet realnih brojeva strogo veći od kardinaliteta racionalnih?

Povodim se za sličnom logikom kao u Cantorovu teoremu za neprebrojivost od R! On pronalazi više realnih na intervalu <0,1> nego što ima racionalnih, a mi tvrdimo da postoji barem jedan između svaka 2?

Tko je u krivu? Cantor, ZF teorija ili ja?
Siguran sam da je ovaj potonji, samo bih molio kratko objašnjenje Smile



_________________
CARPE DIEM
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mali_42
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 09. 2008. (09:11:58)
Postovi: (5F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0
Lokacija: 3-sfera

PostPostano: 15:39 uto, 12. 5. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

>između SVAKA 2 realna broja postoji racionalni, kako to da je kardinalitet realnih brojeva strogo veći od kardinaliteta racionalnih?

Samo da se nadovezem: Da li između svaka 2 realna broja postoji alef 0 racionalnih ?
>između SVAKA 2 realna broja postoji racionalni, kako to da je kardinalitet realnih brojeva strogo veći od kardinaliteta racionalnih?

Samo da se nadovezem: Da li između svaka 2 realna broja postoji alef 0 racionalnih ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 15:47 uto, 12. 5. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Mali_42"]Da li između svaka 2 realna broja postoji alef 0 racionalnih ?[/quote]

da. postoji ih beskonačno, a sve skupa ih je [latex]\aleph_0[/latex] pa ih je i između svaka dva realna [latex]\aleph_0[/latex].
Mali_42 (napisa):
Da li između svaka 2 realna broja postoji alef 0 racionalnih ?


da. postoji ih beskonačno, a sve skupa ih je pa ih je i između svaka dva realna .



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:30 uto, 12. 5. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Grijesis jer na beskonacnosti primjenjujes matematiku koju si ucio na konacnim skupovima. :) Da, izmejdu svaka dva razlicita realna broja postoji beskonacno racionalnih, no postoji i beskonacno realnih (i to njih puno vise nego racionalnih). 8)

Ono sto ti implicitno primjenjujes, a da toga vjerojatno nisi svjestan, je tvrdnja "Izmedju svaka dva [b]susjedna[/b] realna broja postoji racionalni" (sto je, naravno, apsurd, jer ne postoje susjedni realni brojevi). :) E, kad bi ta nebuloza vrijedila, onda bi ti vrijedilo i zakljucivanje da su skupovi racionalnih i onih realnih brojeva koji nisu racionalni, jednakobrojni. 8)
Grijesis jer na beskonacnosti primjenjujes matematiku koju si ucio na konacnim skupovima. Smile Da, izmejdu svaka dva razlicita realna broja postoji beskonacno racionalnih, no postoji i beskonacno realnih (i to njih puno vise nego racionalnih). Cool

Ono sto ti implicitno primjenjujes, a da toga vjerojatno nisi svjestan, je tvrdnja "Izmedju svaka dva susjedna realna broja postoji racionalni" (sto je, naravno, apsurd, jer ne postoje susjedni realni brojevi). Smile E, kad bi ta nebuloza vrijedila, onda bi ti vrijedilo i zakljucivanje da su skupovi racionalnih i onih realnih brojeva koji nisu racionalni, jednakobrojni. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
asterix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 02. 2004. (11:49:18)
Postovi: (10)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 13:25 pon, 18. 5. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Grijesis jer na beskonacnosti primjenjujes matematiku koju si ucio na konacnim skupovima. :) Da, izmejdu svaka dva razlicita realna broja postoji beskonacno racionalnih, no postoji i beskonacno realnih (i to njih puno vise nego racionalnih). 8)

Ono sto ti implicitno primjenjujes, a da toga vjerojatno nisi svjestan, je tvrdnja "Izmedju svaka dva [b]susjedna[/b] realna broja postoji racionalni" (sto je, naravno, apsurd, jer ne postoje susjedni realni brojevi). :) E, kad bi ta nebuloza vrijedila, onda bi ti vrijedilo i zakljucivanje da su skupovi racionalnih i onih realnih brojeva koji nisu racionalni, jednakobrojni. 8)[/quote]

Da, sad mi je jasno, puno hvala na detaljnom objašnjenju :-)
vsego (napisa):
Grijesis jer na beskonacnosti primjenjujes matematiku koju si ucio na konacnim skupovima. Smile Da, izmejdu svaka dva razlicita realna broja postoji beskonacno racionalnih, no postoji i beskonacno realnih (i to njih puno vise nego racionalnih). Cool

Ono sto ti implicitno primjenjujes, a da toga vjerojatno nisi svjestan, je tvrdnja "Izmedju svaka dva susjedna realna broja postoji racionalni" (sto je, naravno, apsurd, jer ne postoje susjedni realni brojevi). Smile E, kad bi ta nebuloza vrijedila, onda bi ti vrijedilo i zakljucivanje da su skupovi racionalnih i onih realnih brojeva koji nisu racionalni, jednakobrojni. Cool


Da, sad mi je jasno, puno hvala na detaljnom objašnjenju Smile



_________________
CARPE DIEM
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan